Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-09-2012, 14:24   #1
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

02 Shtator 2012 - 10:03 | Shqiperi

Vijojnė zjarret, 20 vatra aktive, helikopter edhe nga Sllovenia


TIRANĖ-Vijon dhe ditėn e sotme situata me zjarret nė vend. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Brendshme, Leonard Olli bėri tė ditur se nė tė gjithė qarqet e vendit, si pasojė e shfaqjes sė disa vatrave tė reja dhe riaktivizimit tė disa tė tjerave, rezultojnė 20 vatra aktive zjarresh. Sipas Ollit, vatrat e zjarrit janė shkaktuar kryesisht nga dora e njeriut.

PRITET TE MBERRIJE NJĖ HELIKOPTER NGA SLLOVENIA
Njė helikopter nga Sllovenia pritet tė vijė nė vendin tonė, nė ndihmė tė operacioneve pėr izolimin dhe shuarjen e zjarreve, bėnė tė ditur burime pranė ministrisė sė Brendshme. Helikopteri i specializuar pėr kėto operacione pritet qė tė mbėrrijėnė Bazėn e Rinasit ne Tiranė dhe do tė nisė sa mė shpejt punėn e tij, nė koordinim me Shtabin e Emergjencave Civile.

Nderkohė qė, operacione tė shumta janė ndėrmarrė pėr izolimin dhe shuarjen e zjarreve, me pjesėmarrjen e forcave tė armatosura, shėrbimit pyjor, zjarrfikėseve etj. Gjithashtu, ėshtė ndėrhyrė dhe nga ajri me helikopter. Prej ditesh ne veprim ėshtė dhe njė helikopter, i ardhur nga Turqia.

DAJT
Nė zonėn verilindore dhe nė Malin e Dajtit, edhe gjatė ditės sė sotme, forcat e PMNZSH-sė, atyre tė Armatosura dhe Shėrbimit Pyjor, kanė vijuar operacionet.
SHPFA ka vijuar tė ketė nė terren mbi 400 efektivė, nė mbėshtetje tė forcave zjarrėfikėse dhe atyre tė Shėrbimit Pyjor. Gjatė ditė sė djeshme, operacionet nga ajri, sėrish nuk kanė ishin tė mundshme pėr shkak tė kushteve atmosferike dhe reve tė tymit mbi vatrat e zjarreve.

Qarku Dibėr
Ka 4 vatra zjarri aktive. Mėsohet se zjarri nė “Liqeni i Bruēit” nė Parkun Kombėtar Lurė ėshtė nėn kontroll. Nė orėt e pasdites, nė Klenjė, komuna Trebisht ėshtė shfaqur njė vatėr zjarri, nė pyll tė pėrzier dhe kullotė. Zjarri mbetet mjaft aktiv.
Njė tjetėr vatėr e re zjarri e re ėshtė shfaqur nė vendin e quajtur “Kulemath” nė ekonominė pyjore Kacni, fshati Kacni, Komuna Selishte. Ndėrsa zjarri nė malin e Bejinit nė “Vargmalin e Balgjajt” dhe nė Skėnderbeg, vazhdon me intesitet mesatar.
Zjarret nė “Dhoks” Bulqizė, fshatin Dragu Fushė –Studen, Lene Martanesh “Kaptinė” janė shuar plotėsisht. Po kėshtu, zjarri i ardhur nga territori i Republikės sė Maqedonisė, nė afrėsi tė komunės Trebishtė, u shua plotėsisht.

Qarku Elbasan
Ka 2 vatra zjarri aktive. Nė rrethin Librazhd ėshtė aktiv zjarri nė Malin e Raduzit, komuna Stėblevė. Nė rrethin e Gramshit ėshtė aktive vatra e zjarrit nė fshatin Tushaj, komuna Sult.

Qarku Korēė
Ka aktive 3 vatėr zjarri. Situata nė Parkun Kombėtar tė Bozdovecit vijon tė jetė problematike. Edhe gjatė ditės sė sotme ėshtė operuar nga 164 forca tė ushtrisė, forcat e pyjores, si edhe tė komunitetit. U angazhuan edhe 2 mjete zjarrfikėse nga shėrbimi i PMNZSH-sė, pasi sepse zjarri rrezikoi tė arrinte deri nė rrugėn e minierės (Fusha 1).
Nė rrethin e Devollit, nė zonėn e malit tė Elbit, mbi fshatin Hoēisht dhe mbi fshatin Bradvicė dhe Gjyres, komuna Hoēisht vatra e zjarrit e shfaqur u vu dje nėn kontroll.

Vatra e zjarrit nė afėrsi tė fshatit Hondisht, komuna Trebinjė (Mokėr), nė rrethin e Pogradecit u riaktivizua gjatė ditės sė djeshme dhe mbetet aktive.

Qarku Kukės
Ka aktive 3 vatra zjarri aktive. Njė vatėr e re zjarri u shfaq gjatė ditės sė djeshme nė vendin e quajtur Rrethi i Bardhė, mbi fshatin Kukaj, komunėn Margegaj, dhe ėshtė tepėr aktiv. Po kėshtu dhe zjarri nė Dragobi, u riaktivizua gjatė ditės sė sotme dhe vijon tė jetė aktiv. Nė Bjeshkėt e Bardhocit nė malin e Koretnikut, nė komunėn Tėrthore vatra e zjarrit vijon me tė njėjtin intesitet.

Qarku Tiranė
Ka 1 vatėr zjarri aktive, vetėm ajo nė Malin e Dajtit. 250 efektivė tė FA-ve, 50 forca tė Shėrbimit pyjor dhe mjete zjarrėfikėse, kanė vijuar operacionet pėr fikjen e zjarri, por nė pjesėn jugore zjarri ėshtė aktiv, pėr shkak tė erės sė fortė.

Qarku Shkodėr
Ka aktive 6 vatra zjarri. Nė rrethin Malėsisė sė Madhe kemi 3 vatra zjarri: Komuna Kelmend, nė fshatin Vukėl. Nė malin e Haramisė, nė Budaē dhe nė komunėn Shkrel ėshtė krijuar njė vatėr e zjarri nė Luginė tė Rrjollit.

Nė Rrethin Pukė, kemi 3 vatra zjarri aktive: Nė komunėn Qafė Mali, fshati Orosh, nė Kryezi, ku zjarr i pėr arsye tė erės sė fortė ka marrė pėrmasa mė tė mėdha dhe ka kaluar nė fshatin Flet, tė Komunės Blerim. 60 efektivė tė FA-vė, tė Repartit tė Vau Dejės u janė bashkuar forcace tė Shėrbimit pyjor. Nė Malin e Krrabit, nė Mide tek antenat vatra ėshtė nėn kontroll. Ndėrsa vatra e zjarrit nė Qafė Shari, nė komunėn Iballė, u riaktivizua dhe megjithėse operojnė forca tė FA-ve, Pyjores dhe nga komuniteti vijon tė jetė problematike.

Qarku Lezhė
Ka aktive 2 vatra zjarri aktive. Vatra mė problematike ėshtė ajo nė komunėn Orosh, fshati Ndėrshen dhe vatra nė fshtin Lari, komuna Kaēinar.

(d.b/BalkanWeb)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2012, 14:27   #2
PREDATOR
Anėtar
 
Avatari i PREDATOR
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Area51
Posts: 45
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
PREDATOR ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Blehen falas,djerresirat!
Investohet
PREDATOR nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2012, 10:26   #3
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Ndjesė pastė lisi

R.I.P o lis!
4 Shtator, 2012 | Postuar nė: Aktualitet,Opinion | Shkruar nga: TemA

Nga Turjan Hysko

Po mė djegin njerėzit e mi, por nuk kanė faj! Fali zot se s’dinė ēfarė bėjnė, janė tė vegjėl… Flaka e pangopur e ka fajin! E mallkuara pėrdridhet gjithė ojna si njė cigane plot epsh, e poshtėr, gėnjeshtare e qė ta ndez shpirtin! Vjen e tė hyn me vėrtik nėpėr damarė e tė pėrpin tė gjithin! Po ma ngroh zemrėn (se dhe ne lisat kemi zemėr) dhe pse po ma than trupin, po mė lodh, po mė kėrrus! S’ke ē’t’i thuash, ėshtė e bukur! Vazhdon rrugėn e saj e egėr dhe plot pasion! M’i rrėzoi gjethet dhe tani nuk po ma kursen as rrėshirėn qė si llavė e nxehtė mė rrėshqet ndėr gjymtyrė!

Po vjen fundi…

Po mė djeg flaka apo njerėzit e mi…? Fundja le ta bėjnė, nuk i mbaj mėri, janė njerėzit e mi, por janė te verbuar nga nepėrka e zjarrte, ajo ua ka pėrpirė trutė!

Fali Zot! Thonė qė me trungjet e pemėve bėhen fletėt e librave ku shkruhen menēuritė e marrėzitė e kėsaj bote… Ne pemėt kemi qenė gjithmonė krenare pėr kėtė detyrė!

-Sa do mė duheshin ca fletė tani tė hidhja kėto mendime tė fundit qe mė vėrdallisen nėpėr rrėnjė… S’ka gjė! Po i shkruaj mbi hirin tim! Amanet tė m’i ruani…

-Kur u ngjiza nė kėtė tokė tė bekuar e tė mallkuar ishte dimėr, kėtu e 100 vjet pėrpara njė i ftohtė qė ta thante kėrcirin, njė acar qė s’e harroj kurrė kishte kapluar gjithė pyjet anembanė. Isha filiz i vockėl, i sapombjellė dhe kisha frikė, shumė frikė! Ēdo puhizė e lehtė mė trembte se mendoja qė do mė rrėzonte pėrtokė, por jo! Unė u mbajta si tė isha 200 vjeēar! Pemėt e tjera mė shihnin me dashuri, mė mbronin… Ti je ndryshe, mė pėshpėritnin, ti je i bekuar, ti ke lindur nė njė ditė me vendin e shqiponjave! Ti ke lindur mė 28 nėntor 1912! Ti je lisi i Pavarėsisė! Nuk e kuptoja tė them tė drejtėn, por ama mė pėlqente emri im sepse ēdo ditė e mė shumė tė gjitha pemėt, kafshėt, zogjtė, insektet mė shihnin ndryshe, me dashuri, respekt, mė mbronin! Isha Lisi i Pavarėsisė! Ditėt, javėt, muajt, vitet kalonin dhe unė rritesha bashkė me vendin e shqiponjave! Kisha shpresė se tė dy do rriteshim tė fortė, tė ashpėr, tė drejtė dhe do arrinim ta kapnim qiellin me kokėn lart! Kisha shumė besim…

Ndėrkohe i ēuditur shikoja qė vendi i shqiponjave s’po rritej me mua dhe ndjehesha fajtor! I struka degėt qė mos tė pėrpinin qiellin! S’mund tė rritesha vetėm, duhet tė rriteshim bashkė… Vitet kalonin dhe aty nėn hijen time pashė tė kalonin ushtri tė nėmura e ta shkelnin mė kėmbė kėtė vend, pashė mbretėr qė ia mbathnin, pashė njerėz qė pushkatonin njerėz, pashė fėmijė qė kalonin malin dhe i pėrpinte nata, pashė vėllezėr qė varrosnin vėllezėr, pashė gra qė pėrdhunoheshin, pashė qyqet qė nuk kėndonin dot prej dhimbjes, pashė shumė dhe papritur u lodha… Ngadalė nėpėr trung filluan tė mė dilnin vraga, plagė tė vockla po tė thella, ndėrkohė qė krimba tė vegjėl po ushqeheshin pėrditė me palcėn time! Nuk doja tė shėrohesha, duhet tė prisja vendin tim, tė shėroheshim bashkė e tė rriteshim bashkė! Vitet kaluan dhe tani unė dhe vendi im kemi ditėlindjen! Do ta festoja me gjithė qejf por mė vjen shumė keq! Me duhet tė digjem… Flaka e poshtėr e ka fajin, jo njerėzit e mi! Njė peng e kam: Mė gulēon shpirti qė nuk e pushtuam tė dy qiellin megjithatė gėzuar ditėlindjen vėllaēko! Gėzuar 100vjetorin…
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 13:25   #4
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Koka ve alarmin: Moratorium 10-vjeēar pėr pyjet, u shfrytėzuan pa masė nė ndėrtim

Koka ve alarmin: Moratorium 10-vjeēar pėr pyjet, u shfrytėzuan pa masė nė ndėrtim
(12:39 , 11/12/2014)
TIRANĖ – Ministri i Mjedisit Lefter Koka ka vėnė alarmin sot nė Kuvend pėr gjendjen e pyjeve nė Shqipėri dhe nevojėn e menjėhershme tė njė ligji tė ri, tė njė moratoriumi dhjetėvjeēar qė tė ndalė prerjet.

I thirrur nė interpelancė pėr gjendjen e rėndė tė pyjeve nė Shqipėri nga deputeti Piro Kaporani, Koka ka theksuar se qė nga vitet ’90, pyjet janė dėmtuar shumė.

“Kontributi i pyjeve shqiptare ėshtė shumė i madh nė ekonominė e vendit, – tha ai, – ku gjatė 24 viteve janė bėrė ndėrtime tė jashtėzakonshme duke prerė pyjet dhe ku ende mund tė shihet se ēfarė bėhet atje nė minierėn e Bulqizės, ku janė drurėt qė digjen e vazhdohet tė abuzohet e 135 specialistė, nuk kanė se ēfarė tė bėjnė. Pėrveē moratoriumit, nė ligjin e ri do tė kėrkojmė kalimin e fondit tė pyjeve nė varėsi tė komunave dhe bashkive dhe njė specifikim tė mirė tė numrit tė specialistėve qė do tė merren me to. ”

Ministri ka shpjeguar se nė vitet 1990, pyjet janė dėmtuar shumė dhe duhet pasur parasysh se ato duan vite tė rinovohen. Sot janė 40 mijė ha pyje qė duhen pyllėzuar, qė janė djegur dhe kostoja mesatare e njė ha ėshtė 2 mijė euro, kur do tė duhen tė paktėn 10 vjet qė tė rriten. Pra, sektori i pyjeve kėrkon durim, edhe kur nė mėnyrė tė padrejtė nga njerėzit mund tė paragjykohet, se rezultati nuk ėshtė pėr politikė, por nė shėrbim tė fėmijėve tanė.

(ar.sh/BalkanWeb)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 17:57   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Ne shume vende kam degjuar qe aplikohet nje formule e llojit "per cdo peme qe do presesh, do mbjellesh edhe nje fidan te ri te po kesaj peme". Por eshte e veshtire qe kjo te ndodhe ne Shqiperi, ku nuk ndalohet dot prerja pa kriter, e jo me te ndjekesh verifikimin nese i mbolli apo jo fidanet pas prerjes se pemeve (kjo e fundit eshte e sigurt qe do ndodhe). Keshtu qe ndoshta nje ndalim i plote mund te jete zgjidhja e vetme praktike per momentin.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 18:07   #6
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

... por prape kur e mendoj, me ndalime drastike eshte e vershtire te zgjidhen problematika te ketij lloji. Proibicionizmi total ne pergjithesi nuk spikat si rrugedalje.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 20:59   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,425
Thanks: 6,823
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ne shume vende kam degjuar qe aplikohet nje formule e llojit "per cdo peme qe do presesh, do mbjellesh edhe nje fidan te ri te po kesaj peme". Por eshte e veshtire qe kjo te ndodhe ne Shqiperi, ku nuk ndalohet dot prerja pa kriter, e jo me te ndjekesh verifikimin nese i mbolli apo jo fidanet pas prerjes se pemeve (kjo e fundit eshte e sigurt qe do ndodhe). Keshtu qe ndoshta nje ndalim i plote mund te jete zgjidhja e vetme praktike per momentin.
ato nuk po numėrojnė deputetet qe kane ne parlament dhe ti pret te numėrojnė pemėt.

ketu ne gjermani ēdo peme ka nje etikete ose nje numer.

kam nje peme pėrpara ballkonit qe me pengon atenen qe e mallkoj gjithmonė.nuk du me bo burg per nje peme.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2014, 08:06   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin

ketu ne gjermani ēdo peme ka nje etikete ose nje numer.

kam nje peme pėrpara ballkonit qe me pengon atenen qe e mallkoj gjithmonė.nuk du me bo burg per nje peme.
Jo mer jo shih si rre(do shkruanin kaubojsit).....ato pyjet ne memedhe kane qene te doktrinuara prandaj i prene dhe i presin.
Kur e pyeta une njerin: persa nuk e presin kete lisin ketu tek sheshi parkimit se ze shume vend,pergjigja ishte: ka afat skadimi!
Ehhhhhhhhhhhh une?
Po-mu pergjigj pema!
PS: kur lexon idiotira albaneze qe dhe kimia,algjebra,fizika...etj-ra kane qene nen influencen kamuniste,ose me drejt i manipuluan.....
A ka me komb llapaqen???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2014, 08:17   #9
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,425
Thanks: 6,823
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Jo mer jo shih si rre(do shkruanin kaubojsit).....ato pyjet ne memedhe kane qene te doktrinuara prandaj i prene dhe i presin.
Kur e pyeta une njerin: persa nuk e presin kete lisin ketu tek sheshi parkimit se ze shume vend,pergjigja ishte: ka afat skadimi!
Ehhhhhhhhhhhh une?
Po-mu pergjigj pema!
PS: kur lexon idiotira albaneze qe dhe kimia,algjebra,fizika...etj-ra kane qene nen influencen kamuniste,ose me drejt i manipuluan.....
A ka me komb llapaqen???
U bo deti kos dhe hajt marrim te gjithe nga nje luge "

ketu dhe ne prone private ta kesh pemen nuk e pret dot pa leje
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2014, 09:24   #10
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,757
Thanks: 833
Thanked 1,585 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ne shume vende kam degjuar qe aplikohet nje formule e llojit "per cdo peme qe do presesh, do mbjellesh edhe nje fidan te ri te po kesaj peme". Por eshte e veshtire qe kjo te ndodhe ne Shqiperi, ku nuk ndalohet dot prerja pa kriter, e jo me te ndjekesh verifikimin nese i mbolli apo jo fidanet pas prerjes se pemeve (kjo e fundit eshte e sigurt qe do ndodhe). Keshtu qe ndoshta nje ndalim i plote mund te jete zgjidhja e vetme praktike per momentin.
Gurax ,nuk ka formule qe nuk aplikohet. Ne kohe te dulles kishe frike me pre nje dege e jo me nje peme sepse ligji ishte i pameshirshem. Edhe ktu prerjet pa kriter i sheh sepse ligji eshte i dobet ,por nese fillohet me nje ligj te ri ku cdo person qe kapet duke demtuar pyjet te procedohet direkt me ndjekje penale dhe te gjobitet X lek ,shife ti a del njeri me motorsharre ne dore duke prere peme pa kriter. Shiko cpo ndodh me pagesen e energjise ,spo i perballojne dot sportelet numrin e shumte te njerzve qe kerkojne te paguajne. Nga qefi e bejne thua? Jo jo ,e bejne nga frika sepse ligji ka filluar te zbatohet.

Une jam pro moratoriumit ,do rritet pak cmimi druve ,por kur sheh luren te zhveshur ,tomorrin ,korabin ,kodra ,male ,te vjen vertet keq sesi eshte katandisur shqiperia. 10 Vjet sakrifice nuk jane asgje ne krahasim me benefitet qe do i jape shqiperise ky moratorium.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2014, 12:33   #11
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Nuk ėshtė zgjidhje qė meqė ėshtė ftohtė nja 2-3 muaj nė dimėr, o burra tė presim tė gjitha pemėt. Po kur tė jenė prerė tė gjitha, me ēa do tė ngrohesh? Zgjidhja ėshtė termoizolim i banesės, pasi nė Shqipėri sheh mungon krejtėsisht kultura e termoizolimit nė brezat e rinj shqiptarė. Pastaj, kur nuk ke lekė pėr tė paguar ngrohjen, rri me xhaketė e batanije nė shtėpi. Apo u mėsua njė brez 24 vjet me ndejtė me kanatjere brenda se rryma elektrike vidhet falas. Edhe drutė janė pasuri e republikės, pra e shtetit. Nėse do tė presėsh dru, paguaj qimet e kokės.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2014, 15:10   #12
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

AAO, me c'duket po keshtu po ndodh edhe me ligjin per ndalimin e duhanit. Heren e pare para disa vitesh u shnderrua ne nje barcalete. Ndersa kesaj here te nxjerrin me edukate nga lokalet. Para disa vitesh madje vete neper lokale te inkurajonin me: "Ja te kalojne edhe 2 jave sa te bjeri vala e aksionit" kurse tashti: "Nuk kemi cfare te bejme, keshtu eshte ligji".
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2014, 18:40   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Nejse me kete punen e duhanit e kane menderosur fare shqiptaret. Me demek pushteti-shtet po kujdeset per shendetin tone.

Kjo prerja e pyejeve, qe ndodh ne Shqiperi eshte e pallogjikte, e turpeshme, kriminale. Dhe per sa kohe, qe Ilir Meta te jete ne pushtet, larot e tij do bejne si dine vete, pa pyetur per shtet. Sigurisht nje cope leje e gjejne ata, se vete punojne neper zyrat, qe japin lejet.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2014, 15:54   #14
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Fier, arrest me burg pėr 8 zyrtarė tė Pyjores, lejuan shkatėrrimin e pyllit tė Semanit
(08:58 , 21/12/2014)
FIER – Me kėrkesė tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Fier, Gjykata ka vendosur masėn e sigurisė “arrest me burg” pėr 8 ish-drejtues dhe zyrtarė tė tjerė tė Drejtorisė sė Shėrbimit Pyjor, Fier, tė dyshuar pėr kryerjen e veprės penale tė “Shpėrdorimit tė detyrės”.

Burime nga prokuroria bėjnė tė ditur se zyrtarėt kanė lejuar shkatėrrimin e pyllit tė Semanit, duke lejuar prerjen e pyjeve me qėllim ndėrtimin e disa objekteve nė zonėn e pyllit.

Sipas njoftimit tė policisė, tė arrestuarit janė: Shkėlqim Jaupaj, ish-Drejtor i Shėrbimit Pyjor, Nikollaq Zizi, ish-Shef i Policisė Pyjore, Ervin Nuredini, ish-Shef i Policisė Pyjore, Agur Vrenozi, ish-inspektor i Shėrbimit Pyjor, Rahim Lushaku, ish-inspektor i Shėrbimit Pyjor, Aleksandėr Dhima, ish-inspektorn i Shėrbimit Pyjor, Astrit Kajolli, ish-inspektor i Shėrbimit Pyjor, Fredi Merkaj, ish-shef i zonave tė mbrojtura nė Shėrbimit Pyjor.

Nga hetimet e Prokurorisė, rezulton se kėta persona, nė kundėrshtim me funksionet e tyre, kanė lejuar ngritjen e njė numri tė madh lokalesh me struktura betoni nė zonėn pyjore tė plazhit tė Semanit, hapėsirė publike nėn administrimin e tyre dhe qė ėshtė absolutisht e ndaluar pėr ndėrtime solide.

Sipas organit tė akuzės, fillimisht, hetimi ka nisur nė vitin 2012, kur Drejtoria e Shėrbimit Pyjor Fier ka dėrguar njė kallėzim penal pėr ndėrtuesit e lokaleve, pėr veprat penale tė “Ndėrtimit tė paligjshėm” dhe “Prerje e paligjshme e pyjeve”. Sipas akteve proceduriale tė asaj kohe, ndėrtuesit, prej vitit 2007, kishin marrė leje tė pėrkohshme (vetėm pėr sezonin turistik) nga Drejtoria e Shėrbimit Pyjor pėr ushtrimin e aktivitetit ambulant me rulotė. Sipas akteve ligjore nė fuqi, Shėrbimi Pyjor duhet tė ushtronte kontroll mbi kėto rulotė, pėr tė verifikuar respektimin e lejes sė dhėnė prej vetė atij institucioni. Por, siē rezultoi nga kallėzimi i dorėzuar nė Prokurorinė e Fierit nė vitin 2012, pronarėt e rulotėve nuk e kishin respektuar lejen provizore, duke ndėrtuar lokale me godina prej betoni nė hapėsira tė mėdha. Pėr kėtė arsye, ndaj tyre u dorėzua kallėzim penal pėr “ndėrtim tė paligjshėm” dhe “Prerje e paligjshme e pyjeve”, pasi zona ku ishte ndėrtuar ishte e mbuluar me pyje, shumė pranė bregut tė detit.

Ndėrkohė qė Prokuroria e Fierit po kryente hetime pėr kėto raste, nė fund tė vitit 2012 Kuvendi miratoi ligjin “Pėr amnistinė”, e cila pėrfshinte edhe kėto vepra penale tė kryera deri nė atė kohė. Por, gjithsesi, nga ana e Prokurorisė sė Fierit vijoi hetimi lidhur me pėrgjegjėsinė e zyrtarėve tė Drejtorisė sė Shėrbimit Pyjor, tė cilėt kishin pėrgjegjėsinė pėr respektimin e lejeve provizore qė kishin dhėnė pėr shėrbim tregtar ambulant me rulotė.

“Nga hetimi rezultoi qė zyrtarėt, pėr tė cilėt gjykata ka vendosur masėn e sigurisė “arrest me burg” nuk kanė ushtruar detyrėn e tyre pėr verifikimin nė terren tė lejeve pėr rulotėt, aq sa pronarėt e rulotėve, me qetėsi dhe nė njė kohė tė gjatė, kanė shndėrruar aktivitetin e tyre ambulant nė njė shėrbim solid lokal, me ndėrtesa betoni. Duke u nisur nga fakti se ndėrtimi i njė numri tė madh lokalesh, nė hapėsira shumė tė gjera, ka marrė njė kohė tė gjatė, rezulton se ish-zyrtarėt e Drejtorisė sė Shėrbimit Pyjor nuk kanė ushtruar me dashje pėrgjegjėsitė e tyre, duke lejuar nė kėtė mėnyrė ndėrtime abuzive, tė cilat, ndėr tė tjera, jo vetėm kanė zėnė sipėrfaqe tė fondit pyjor, kanė sjellė pasoja ekonomike konkrete, por ajo qė ėshtė mė e rėndė ėshtė dėmi ekologjik qė i ėshtė shkaktuar mjedisit. Kėshtu, sipas aktit tė ekspertit tė mjedisit si pasojė e vendndodhjes dhe llojit tė ndėrtimeve, kemi tė bėjmė me njė impakt negativ nė mjedis, pra dėm ekologjik. Mund tė pėrmenden humbja/degradim i habitabit, fragmentim i habitabit, humbje e drejtpėrdrejtė e specieve, tranzitimi dhe zhvendosja e specieve. Gjithashtu, nė ndikimin e e tjera mund pėrmendet: ndėrtimi i gropave septike, prania e njerėzve nė periudha tė tejzgjatura, krijimi i infrastrukturės nė shėrbim tė tyre ndikon nė rigjenerimin e filizave apo tė vetė rigjenerimit tė pyllit, i cili mund tė kėrkojė deri nė 80 vjet pėr ripėrtėritjen e plotė.”- bėn tė ditur prokuroria.

(er.nu/BalkanWeb)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-12-2014, 09:07   #15
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Koka: Gjetėm situatė alarmante, ishin dhėnė 400 leje pėr shfrytėzim pyjesh
(10:30 , 22/12/2014)
TIRANE – Biseda e gazetarit Bashkim Hoxha nė emisionin “Koha pėr tu zgjuar” mėngjesin e kėsaj tė hėne, nisi me njė vėzhgim mė parkun kombėtar tė Divjakės, punonjėsit e tė cilit janė shpėrblyer me 40 mijė lekė nga qeveria pėr punėn e bėrė nė mirėmbajtjen e kėtij parku.

Mė pas biseda u pėrqėndrua te gjendja e pyjeve, ku ministri Koka tha se u trashėgua njė situatė alarmante, ku ishin dhėnė 400 leje pėr shfrytėzim pyjesh, ndėrsa 60% e pyjeve ishin transformuar.

Sipas ministrit Koka, jashtė kėsaj masakre mjedisore nuk mbetėn as kullotat, ku njė sipėrfaqe prej 157 mijė ha ishin transformuar. Sipas ministrit, reforma territoriale do ndikojė nė shumė sektorė pėrfshi kėtu dhe pyjet

Ministri u pyet dhe pėr zonėn te Kodra e Currilave, e kthyer nė zonė tė degraduar pėr shkak tė erozionit masiv, por si pasojė e ndėrhyrjes kjo do kthehet nė park elitar pėr qytetarėt.

Pėr qytetin e Durrėsit, ministri Koka siguroi ngritjen sė shpejti tė njė landfilli nė zonėn e Manzės, qė do t’i japė zgjidhje problemit tė mbetjeve. Ndėrsa duke u ndalur nė sektorin e gjuetisė, ai tha se moratoriumi 2-vjeēar ka dhėnė impakt pozitiv, ndėrsa nė pėrfundim tė kėtij afati mund tė vendoset pėr heqjen e kėtij moratoriumi ose shtyrjen e tij.
(er.nu/news24/BalkanWeb)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2015, 15:55   #16
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Mjedisorėt sulmohen me armė nga shkatėrruesit e mjedisit

Ata qė vrasim natyrėn nuk e kanė aspak problem tė heqin qafe kėdo qė ngren zėrin ndaj shkatėrrimit tė mjedisit tonė:

Denoncuan masakrėn e pyjeve nė Librazhd, plumba gazetarėve dhe inxhinierėve
Merkure, 20 Maj 2015 11:40 Denoncuan masakrėn e pyjeve nė Librazhd, plumba gazetarėve dhe inxhinierėve
Sulm i armatosur ndaj gazetarit tė Librazhdit, Agim Blloshmi, dhe gazetarit Kristaq Binjaku si dhe dy inxhiniereve te pyjeve Ahmet Mehmeti dhe Patrit Kuka qė ishin sė bashku me ta. Ata janė shoqėruar nga policia fillimisht drejt komisariatit pėr tė dhėnė dėshmi mbi sulmin dhe mė pas drejt familjeve te tyre. Agim Blloshmi, Kristaq Binjaku dhe dy inxhinierėt u sulmuan mbrėmė me armė nga njė grup kontrabandistėsh drush nė fshatin Stranik tė Librazhdit. Dy gazetarėt dhe dy inxhinierėt e pyjeve qė i shoqėronin po pėrgatisnin njė reportazh pėr masakrėn nė pyje dhe kontrabandėn e druve.

Sipas dėshmive rreth 10 persona u kishin bėrė pritė dhe qėlluan ndaj tyre. Blloshmi arriti tė fshihej nė mes tė pyllit, por fatmirėsisht edhe gazetari Kristaq Binjaku dhe dy personat e tjerė kanė arritur qė t’i shpėtojnė plumbave. Drejtori i policisė sė Elbasani, Alfred Ēepe dhe policia e Librazhdit angazhuan forca tė shumta pėr tė kapur autorėt nė vendngjarje. Autorėt u larguan me shpejtėsi ndėrsa Policia siguroi jetėn qė ishte nė rrezik tė dy gazetarėve dhe dy inxhinierėve, duke i rikthyer nė banesat e tyre. Hetimet vazhdojnė pėr identifikimin dhe kapjen e autorėve.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2015, 21:19   #17
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Korrupsioni me Pyjet nė Stravaj tė Librazhdit
Nga: Agim Blloshmi, Shoqata Egnatia

Situata
Prej mė shumė se njė muaj, indidvidė tė ndryshėm ju janė vėrsulur pyjeve tė fshatit Stravaj tė Librazhdit, me ditė e mė natė, pa kursyer asgjė. Motosharra vazhdon tė godasė nė cdo kohė nė zemėr tė pyjeve. Nėse do tė shkosh nė pyjet nė Stravaj, Sopot rrugės shikon makina qė gulcojnė nga ngarkesa e lėndės drusore. Frika e banorėve ėshtė e madhe. Ata ndjehen tė kėrcėnuar dhe nėn njė presion tė madh.
Mjaftojnė vetėm pak momente tė fokusuara nga kamera pėrgjatė rrugės nė ngjitje nė kthesat e fshatit Lėpushė tė Komunės sė Stravanit dhe tė shikon syri pyje dushku tė rrafshuara ku nė ditė tė pranverės, motosharrat gjėmojnė pa pushim.
Zonat mė tė dėmtuara nė Stravaj tė Librazhdit janė “Lėpusha”, “Qafa e Malit”, “Gjigjirroma”, “Bigėza”, “Gaxuli”, “Brushkulla”, “Pėrroi i Plakut”, “Tunelet”, “Breg Plep”, Nenėz etj.
Asnjėherė policia pyjore si dhe policia e rendit nuk shikojnė kėtė masakėr. Si nuk jua vret syrin gjithė ai dėmtim mjedisor qė ne paraqitė m nė reportazh,apo pajtohen me abuzuesit e pyjeve? Ministria e Mjedisit ka kėrkuar me forcė mbrojtjen e pyjeve, por mesa duket strukturat qė marrin rrogėn i ka zėnė gjumi dimėror ose joshen nga pė rfitimet personale. Nė qarkun e Elbasanit vetėm njė ėshtė Specialist Pyjesh, kurse tė tjerėt nuk kanė lidhje me profesionin.

Si funksionon skema e vjedhjes?
Sipas burimeve tė besueshme nė shėrbimin pyjor dhe nga banorė tė zonės, metoda e vjedhjes ėshtė shumė e sofistikuar. Subjekti ėshtė i licensuar, merr lėndėn drusore sipas parametrave dhe ligjeve dhe gjatė gjithė muajėve nuk e shfrytėzon lėndėn drusore qė ka marrė me dokumentacion, j’ua blen fshatarėve tė zonės, ose shfrytėzon jashtė territorit ku ka fituar tenderin. Shoferit i jepet leje kalimi, ku ka bosh vetėm datėn dhe njė stilolaps qė tė mos i ndryshojė boja, nė momentin qė i del kontrolli nė rrugė, menjėherė plotėson datėn dhe bėhet i ligjshėm, pra me njė leje kalimi dhjetra herė, nėse subjektit i bėhet kontrolli nė terren ka parcelėn e tij tė rregullt dhe tė padėmtuar. Po gjithė kėto pyje qė janė tė shkatėrruara nga shkojnė.
Jo pa qėllim kemi tė drejtė tė shkruajmė qė banorėt e kėsajė zone shprehen se janė tė terrorizuar nga kėta tė fuqishėm dhe agallarė qė nuk mundet tė hapėsh as gojėn, persona qė u bėjnė presojne tė ndryshme pėr tė mos folur. Ristrukturimi i Drejtorive solli zhdukjen e Inspektorit tė Pyjeve. Pylli sot nuk kontrollohet, nuk menaxhohet nga afėr, nuk ruhet nga keqbėrėsit dhe c’ėshtė mė e rėndėsishmja, kjo pasuri do tė mbetet vazhdimisht e pakontrolluar dhe pre e njerėzve tė uritur pėr pėrfitime.

Si magazinohet dhe ku tregtohet?
Nė pyjet e Stravajt, Qafės sė Malit e me radhė vazhdon tranziti gjatė gjithė ditės duke u grumbulluar nė vendin e caktuar nga subjekti, makina me targa, pa targa dhe targa Pogradeci. Nė kėtė rast trajleri transporton nė Korcė e Pogradec si dhe nė Lushnje.
Si kalojnė gjithė kėto sasi lėnde drusore pa u parė nga struktrat qė paguhen pėr kėtė qėllim?!

https://ekolevizja.wordpress.com/201...te-librazhdit/
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2015, 21:48   #18
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,743 Times in 3,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Ato vende qe ke permend Edvin i di me pellembe.Dikur ecje ne ate zone me drure qe preknin qiellin,e tashme me i trashi dru eshte me diameter 20cm.
Firmat e shfrytezimit s'respektojne asgje.Eshte tmerri.Gazetari Agim Blloshmi e kercenime ka marr nga kapot e firmave qe kontrollojne tenderat e marra.Asnje hap ndalimi.Tmerr!!
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2015, 06:54   #19
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,817
Thanks: 689
Thanked 899 Times in 310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

dhe me e tmerrshme eshte qe drute shiten ne greqi si dru zjarri,,, pervec kapjes tek tuk te kamionave me lende drusore te prere asgje tjeter nuk behet.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2015, 07:30   #20
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,905
Thanks: 7,702
Thanked 3,546 Times in 1,855 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkatėrrimi i pyjeve nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ato vende qe ke permend Edvin i di me pellembe.Dikur ecje ne ate zone me drure qe preknin qiellin,e tashme me i trashi dru eshte me diameter 20cm.
Firmat e shfrytezimit s'respektojne asgje.Eshte tmerri.Gazetari Agim Blloshmi e kercenime ka marr nga kapot e firmave qe kontrollojne tenderat e marra.Asnje hap ndalimi.Tmerr!!
Kur prehet nje dru, aty duhet te mbillen menjehere 1 deri 5 drunje te ri.
Ky duhet te jete rregull absolut.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur