Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-07-2013, 17:11   #21
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Shqipėria njė zonė e ndaluar fluturimi pėr zogjtė migrues...
Lexoni shkrimin e National Geographic "Kėnga e fundit pėr zogjtė migrues" ku jepet me detaje masakra e zogjve migrues nė Shqipėri e Egjipt: http://ngm.nationalgeographic.com/20...n/franzen-text
Shkrimi qenka i gjate. E lexova gjysmen dhe nuk pata nerva per me shume. U turperova.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2013, 18:48   #22
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Shkrimi qenka i gjate. E lexova gjysmen dhe nuk pata nerva per me shume. U turperova.
Ėshtė bo masive vrasja e kafshėve nė Shqipėri. Aq normale ėshtė bo, saqė ta kritikosh kėtė gjė tė marrin o pėr tė ēmendur, ose tė rrezikshėm e tė kėrcėnojnė. Ekziston njė mafie e vėrtetė qė tė vret nėse i kundėrvihesh masakrės sė kafshėve qė po ndodh nė Shqipėri.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2013, 18:50   #23
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,950
Thanks: 788
Thanked 3,043 Times in 1,688 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ėshtė bo masive vrasja e kafshėve nė Shqipėri. Aq normale ėshtė bo, saqė ta kritikosh kėtė gjė tė marrin o pėr tė ēmendur, ose tė rrezikshėm e tė kėrcėnojnė. Ekziston njė mafie e vėrtetė qė tė vret nėse i kundėrvihesh masakrės sė kafshėve qė po ndodh nė Shqipėri.
Edvin, vlla te kuptoj, por kohen e fundit ne Shqiperis, ne baz lajmeve qe po lexoj, me shume po vrajne njerz se sa kafsh !
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2013, 19:05   #24
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Ka pasur ne faunen shqiptare:
Rreqebull
Arinj te murme
Ujqer boje kafe
Dhelpra pa ngjyre
Fazan me ngjyra
Pelikane te bardhe
Peshq te kuq
E sa specie te tjera....
Breshka nuk besoj se ka me.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2013, 19:22   #25
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

qe ne vitet 1900 e pak edvin ram.. .. me fal.. edit durham.. vuri re barbarine tek shqiptaret..
ajo vuri re dhe fisnikerine e burrerine mirpo tema ketu nuku do merret me anet pozitive..
pra zonja durham.. pa me syt e saje tek udhetonte krahinave shqiptare jugore e veriore se po bente kerdine sopata e malsorit.. apo e tosko jugorit..
ajo shpreh dhimbjen se po i kihej nėna atyre pyjeve te bukura..
duke qenur britanike ajo e dinte vleren e pyllit..
atdheu i saj dikur kish qenur xhungel por njeriu.. duke e industrializuar e urbanizuar e kish lene britanine qeros fare..
kushedi c'bukurira ka par ajo ne malet tona veriore a jugore apo mes-ore.. e kur ka ven re qe kercet sopata e ka ndjere se cdo vinje pas kesaj..
i kini keto tek kujtimet e durhamit..

ne kujtimet e mehmet gjevorit.. pershruhet tirana e viteve 20-ta kur ish femij..
nje oaz i vertete me shpiza e saraje por plot me bahce plot peme frutore e gjelberore..
bollik e ujra qe zbresin nga malet si kristal e tirana e gjelberuar mbush ne peme e lule e me the te thash..
sot te merret vryma..ashty fryma nga miliona tonelata ne sekond qe prodhojn miljona makina bllokqenesh e cecenesh.. me gazra helmues kanceroze..
nuk pi dot nje kafe ne taivani se miliona makina i vin rrotull asaj lulishteje nga 4 e 30 e mengjezit deri ne 4 e gjysem te nates..
ata te 21 janari..me fal 21 dhjetori e zogo ziu nuk hapin dot dritaret..
e tmerrshme..
ja cme thosh dikur gjishi..
e di mer cun se.. atje ku sot eshte ekspozita kineze.. un me baben tim.. dilnim ne mjes e vrisnim disa rosa e fullanxa te egra e ndoj lepur e vinim ne shpi..
pra ishte xhungel dikur kjo zone..
e di mer cun tha se atje ku sot eshte garda e liqeni dikur shkonim me baben e vrisnim derra te eger..

pra ku kemi qenur e ku jemi..
sot ros te eger e derr te eger nuk e gjen kerkund..
bile as ne malet e thella te prapa tomorrit apo cermeniko-sopoto-gollobordes..

pra shkipotari e ka masakruar natyren..

ka vetem nje zgjidhje..
te merren me qera eksperte e ti veme.. ministra e kreyeministra e drejtora e kryebashkiako kryepleq-nora.. nga zvicra kanada austria norvegjia e suedia..

se me shqipo nuku kemi gje ne vije..

..

po ki problem u be problem dhe ne kosove..
deri diku tito kardeli u a vuri kufijt te thana barbarve te kosoves..
u a ndali sopaten atij populli hajdut..
mirpo duke u pamvaresuar e duke e shkerdhier natyren e kosoves ai pis milet..
hajnobizneseria koqoivare po nderton bordelo hotelo mejhane ne cdo skut te ish-te pa prekur te natyres kosovare..
po keshtu demo mutokracia po ben dhe ne shqiperi..
pra mbas industrializimit kafsheror enverist shkiperia po e ha mire dhe nga bizneseria babezitese kapitaliste ed ruciste..

coku flet nga nji her i ngrati tos lubonje..po nuku e degjon kush..

ne vitet 70-ta 80-ta per her te pare e te fundit me ra rruga nga borshi.. dmth shkolles ku jesh un nxenes.. qe vame eskursion.. apo ekskursion..
ndaloj otopuzi te fshati lart..
qe nje burim mali aty me uj te kulluar qe zbriste perposh..
hajde bukuri hajde atje tej deti madheshtor.. atje posht pllantacionat me agrume.. malet me blerim mbuluar.. fshati i rrenuar.. ama kish lezet..
nje brez gjigand zallishto guro zhavorr zgjatej me kilometra te te tera mes blerimit pafund agrumor jeshilor e detit blu mrekullor..

tani po mbijn andej ne cdo shkrep e bith ullishtesh bordelot pa fund.. e pallate e betoni po u a q-i virgjerine e dikurshme..

saranda u be nje pocaqi beton..
e keshtu dhe tjeret.. deri shengjini ish bere pellemb e grataciel..

bota kafsherore shpezore inskektore lulore.. pillore.. do hapsiren e saje..
njeriu ja ka shkerdhier kte te drejte..


shpjegim terminologjik per mos ngatrrim...

pillore- dmth.. pyjore..

se mo i ngatrron ndonjeri gabimerisht..

..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 11:29   #26
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,019
Thanks: 5,126
Thanked 5,632 Times in 2,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 247
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

- Keni sjelle vertete ca foto tronditese-

Gjithsesi une desha te pyes se kam qene gjithmone kurioze por s'me ka rastisur te marr 1 pergjigje taman ...

1 Kafshe e quajtur Bulkez a dicka e tille, qe eshte si macoke ne pamje.... me turi te mprehte ( ka edhe me ngjyre lara lara) eshte e shpejte, a te kafshon? dmth eshte e rrezikshme per njeriun?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 11:32   #27
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,019
Thanks: 5,126
Thanked 5,632 Times in 2,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 247
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ėshtė bo masive vrasja e kafshėve nė Shqipėri. Aq normale ėshtė bo, saqė ta kritikosh kėtė gjė tė marrin o pėr tė ēmendur, ose tė rrezikshėm e tė kėrcėnojnė. Ekziston njė mafie e vėrtetė qė tė vret nėse i kundėrvihesh masakrės sė kafshėve qė po ndodh nė Shqipėri.
- Kshu eshte kur qellimi i kafshes, eshte ti vihet kafshes nga pas-
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 11:35   #28
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 737 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Cka i kane bo shpezeveee.. E tmerrshme!!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 11:53   #29
kitrra 123
Super Anėtar
 
Avatari i kitrra 123
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
Posts: 95
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
kitrra 123 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Kemi prishe diversitetin dhe kam frike se kur t'ju vije fundi kafsheve kemi per t'ju kthyer njeri-tjetrit, qe veq se edhe kemi filluar tek-tuk
kitrra 123 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 12:17   #30
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 782 Times in 347 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

E tmerrshme
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 14:41   #31
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,177
Thanks: 785
Thanked 1,198 Times in 903 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ky eshte rreqebulli i dyte i fotografuar ne Shqiperi -
Dhe nje rreqebull tjeter i fotografuar poashtu ne Shqiperi. Kesaj radhe rreqebulli eshte fotografuar ne Parkun Kombetar Shebenik-Jabllanice.

dmth nga ky ka dale ajo shprehja "ē'me je ngjitur si rreqebull" ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 16:35   #32
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,017
Thanks: 327
Thanked 328 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Moratorium i gjuetisė nė Shqipėri pėr njė periudhė dyvjeēare

Moratorium i gjuetisė nė Shqipėri pėr njė periudhė dyvjeēare.

Ėshtė ky projektligji i propozuar nga ministri i Mjedisit, Lefter Koka, duke e motivuar si njė masė drastike por tė domosdoshme, pėr tė ndalur humbjen e mėtejshme tė llojeve tė kafshėve tė egra, por edhe pėr tė mundėsuar kontrollin e gjuetisė, e cila - sipas Ministrisė - gjatė dy dekadave tė fundit ka qenė e pakontrolluar, duke ulur numrin e faunės sė egėr nė minimumin kritik.

Nė njoftimin e dėrguar nga Ministria e Mjedisit, sipas raporteve tė tyre, gjatė 10 viteve tė fundit ka rėnie tė ndjeshme pėr 3 lloje vendase, objekt gjuetie: lepur i egėr, dhelpėr, thėllėzė mali, nė njė masė prej 30% deri nė mbi 50% , si dhe tė popullatave tė llojeve tė mbrojtura.

Ndėr faktorėt, qė kanė ēuar nė rėnie, Ministria rendit: numrin e lartė tė armėve tė gjahut nė duart e shqiptarėve brenda njė afati tė shkurtėr, 75 mijė tė tilla tė autorizuara, por edhe armėt e vitit ’97, tė cilat janė ende nė qarkullim.

Njė tjetėr arsye e rėnies sė faunės sė egėr, gjuetia e pakontrolluar, me rreth 50 mijė gjahtarė qė veprojnė nė kundėrshtim me rregullat, hyrja klandestine pėr gjueti nga shtetas tė huaj, ndėrgjegjėsim shoqėror i ulėt, si dhe ekzekutim nė shkallė tė ulėt i gjobave tė vėna pėr gjueti tė paligjshme. / Top Channel
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 16:50   #33
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 47 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Shume mire.
Tashti ngelet vetem te bejne patrulla, te vene gjoba te majme dhe ne kete menyre te mbushin arken me fonde per rimekembjen e floras dhe faunas se demtuar. Por patjeter duhet ta kene doren te rende neper gjoba.
Nje miku im italian, me ka thene qe kur sezoni i gjuetise eshte i mbyllur, denohesh me shume po te vrases nje dhelper apo fazan, sesa nje njeri. Nuk e di sa e vertete eshte. Por po te jete, hallall!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 16:59   #34
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,416
Thanks: 6,808
Thanked 8,030 Times in 5,134 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

ketu dhe me gjujt peshk duhet leje nga bashkia.

Vini e vret menjen per kafshet e egra ne Shqiperi.

asnjehere nuk do te zhduken.sa te jem gjalle une jo
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2014, 06:05   #35
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Se mos vetem fauna eshte demtuar keshtu. Po tokat bujqesore ku jane, po shtretet e lumejve ku jane, po pyjet ku jane?
Ka 23 vjet qe shteti shqiptar mendon vetem per vete keshtuqe dhe ajo pjese e shtetit qe tutelon pyjet dhe faunen po per vete ka menduar.
Nuk behet problem se fliska nje gazetar i National Geographic po problemi ka qene ne vite tejet i bastarduar nga vete shteti.
Pyjet ne gjithe boten mbahen me te ardhurat e veta. Shteti ka mare miliona euro per 23 vjet nga gjuetaret e huaj dhe vendas e ska hedhur nje lek ne pyje. Ska bere kurrfare politike proteksioni e mbrojtje per speciet ne rrezik. Administrata e pyjeve i eshte bere peshqesh nga politika partive te vogla te cilat e kan degraduar me militante e te paafte per vite te tera te gjithe me urine e fitimit te shpejte duke zhdukur personelin inxhinjero teknik te kesaj fushe. Edhe qeverria vetem show po ben sic ne cdo sektor tjeter nuk i hyn problemeve me themel po ben ca gjera vetem per anen e jashtme dhe problemet brenda mbten sic kane qene.
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2014, 12:57   #36
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Shume mire.
Tashti ngelet vetem te bejne patrulla, te vene gjoba te majme dhe ne kete menyre te mbushin arken me fonde per rimekembjen e floras dhe faunas se demtuar. Por patjeter duhet ta kene doren te rende neper gjoba.
Nje miku im italian, me ka thene qe kur sezoni i gjuetise eshte i mbyllur, denohesh me shume po te vrases nje dhelper apo fazan, sesa nje njeri. Nuk e di sa e vertete eshte. Por po te jete, hallall!
Ketu te denojne deri ne 3 muaj burgim....per peshq!

PS: Unwiessenheit schützt nicht vor STRAFE.
Injoranca,padituria ose mosinformimi nuk te mbron nga denimi(ligji).
Atje ku ja u kemi kaluar!
PS2: te me kapnin mua,ma skuqnin....por nuk e dija(natyrisht e dija).
Pata fat.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2015, 20:01   #37
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Vritet nė Pukė njė kėlysh rrėqebulli, i shpallur specie nė zhdukje

Njė kėlysh rrėqebulli ėshtė gjetur i vrarė nė malin e Munellės nė Pukė. Rasti ėshtė raportuar nė Shoqatėn pėr Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Mjedisit Natyror nė Shqipėri (PPNEA).

Autori ėshtė njė bari i vogėl i zonės, i cili e ka vrarė rrėqebullin me gurė, pa e ditur se ēfarė kafshe ishte. PPNEA raporton se kjo vrasje ėshtė njė lajm tejet i keq, duke ditur sė popullata totale e rrėqebullit tė Ballkanit nė malin e Munellės, llogaritet tė jetė 4-6 individė tė rritur.

“Rrėqebulli i Ballkanit ėshtė njė specie kyēe pėr mbrojtjen e trashėgimisė natyrore dhe sidomos ekosistemit nė tė gjithė Ballkanin Jugperėndimor. Popullata e tij totale llogaritet tė jetė nė me pak se 40 individė dhe humbja e njė kafshe tė vetme ėshtė njė lajm shumė i keq pėr mbijetesėn e species”, thuhet nė njoftimin shoqatės, raporton Shekulli.

Sipas kritereve tė Listės sė Kuqe tė IUCN-s, rrėqebulli i Ballkanit konsiderohet si njė specie e rrezikuar nė mėnyre kritike (CR). Nė Shqipėri, rrėqebulli ėshtė i mbrojtur me ligj qė prej vitit 1969. Sė fundmi, kuadri ligjor ėshtė pėrmirėsuar me Ligjin Nr. 10253, datė 11.03.2010 “Pėr gjuetinė” dhe Ligji Nr. 7/2014, “Pėr shpalljen e ndalimit tė gjuetisė nė Republikėn e Shqipėrisė”.

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 00:47   #38
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

shum e pamje e dhembeshme
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 08:27   #39
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Vritet nė Pukė njė kėlysh rrėqebulli, i shpallur specie nė zhdukje

Njė kėlysh rrėqebulli ėshtė gjetur i vrarė nė malin e Munellės nė Pukė. Rasti ėshtė raportuar nė Shoqatėn pėr Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Mjedisit Natyror nė Shqipėri (PPNEA).

Autori ėshtė njė bari i vogėl i zonės, i cili e ka vrarė rrėqebullin me gurė, pa e ditur se ēfarė kafshe ishte. PPNEA raporton se kjo vrasje ėshtė njė lajm tejet i keq, duke ditur sė popullata totale e rrėqebullit tė Ballkanit nė malin e Munellės, llogaritet tė jetė 4-6 individė tė rritur.

“Rrėqebulli i Ballkanit ėshtė njė specie kyēe pėr mbrojtjen e trashėgimisė natyrore dhe sidomos ekosistemit nė tė gjithė Ballkanin Jugperėndimor. Popullata e tij totale llogaritet tė jetė nė me pak se 40 individė dhe humbja e njė kafshe tė vetme ėshtė njė lajm shumė i keq pėr mbijetesėn e species”, thuhet nė njoftimin shoqatės, raporton Shekulli.

Sipas kritereve tė Listės sė Kuqe tė IUCN-s, rrėqebulli i Ballkanit konsiderohet si njė specie e rrezikuar nė mėnyre kritike (CR). Nė Shqipėri, rrėqebulli ėshtė i mbrojtur me ligj qė prej vitit 1969. Sė fundmi, kuadri ligjor ėshtė pėrmirėsuar me Ligjin Nr. 10253, datė 11.03.2010 “Pėr gjuetinė” dhe Ligji Nr. 7/2014, “Pėr shpalljen e ndalimit tė gjuetisė nė Republikėn e Shqipėrisė”.

Se mos e dinte bariu ne bjeshke qe eshte specie e rralle.Do e kete marre per mace.
Jemi popull KAFSHE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 08:36   #40
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,416
Thanks: 6,808
Thanked 8,030 Times in 5,134 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

nje shok me thonte qe shkojme Shkoder me gjujt karabullake.

i vrisnin kot per qejf. kandahar hesapi.

kemi vra dhe ne dikur kafshe te egra, si iriqe breshka.

ketu ne Berlin ne dimer na vijne dhelprat dhe lepujt e eger ke dera e shtepise.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur