Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-11-2017, 15:13   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,095
Thanks: 8,258
Thanked 7,162 Times in 4,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimit

Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimitNjė kafkė e gjetur nė Kinė mund tė rishkruajė tė gjithė atė ēfarė ne dimė pėr evoluimin e njerėzimit.

Sipas asaj ēfarė qė disa shkencėtarė kanė ekzaminuar, teoria ekzistuese se si u shpėrnda njeriu nė botė mund tė jetė gabim, shkruan britanikja “Independent”.
Shumica e antropologėve beson se specia jonė u krijua nė Afrikė rreth 200 mijė vite mė parė dhe njė grup prej tyre u largua 80 mijė vite mė pas pėr t’u shpėrndarė pėrreth globit.

Por kėrkimi i ri sugjeron se karakteristika tė rėndėsishme tė njerėzimit janė zhvilluare nė Azinė Lindore.
Sipas tyre, nė atė epokė mund tė ketė pasur lėvizje tė shumta tė njerėzve qė lėviznin nga Afrika nė Azi dhe anasjelltas. Ēka do tė thotė, nėse hulumtuesit kanė tė drejtė, qė njeriu modern ėshtė formuar nga ADN-ja e paraardhėsve si nga Azia, po ashti edhe nga Afrika.

Kjo kafkė e rėndėsishme, e njohur si kafka Dali, u gjet para 40 vitesh nė Kinė. E sipas arkeologėve ai ka qenė dikur anėtar i njė specie mė tė hershme, paraardhėsit tonė, Homo Erektus. Sipas shkencėtarėve ai ka jetuar 260 mijė vite mė parė.© SYRI.net
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 15:49   #2
Aki
misfit
 
Avatari i Aki
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 336
Thanks: 48
Thanked 95 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Aki ka mbyllur reputacionin
Re: Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimit

Ai njeriu, pronari kafkes me siguri shqiptar ka qene po keta akoma s'e kane zbuluar.
Aki nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 16:02   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimit

Kjo (Homo erectus) u mendua fillimisht, por nje analize e re tregoi se ai eshte shume i ngjashem me Homo Sapiens...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 17:12   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 106
Thanked 1,048 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimit

Nuk e kuptoj si kerkojne te gjejne vendorigjinen e parw ku u krijua dhe u zhvillua njeriu dhe me pas u shpernda gjithandej.
Per ato afate kohore qe flitet kane levizur dhe kontinentet jo me njerezit.

Nuk kuptoj gjithashtu se si vetem me gjetjen e nje kafke qofte kjo ne kine apo tw tjera ne vende te tjera tw meren si baze per te percaktuar pikenisjwn e oeigjines se njeriut.
Nderkohe qe mund te kete kafka te tjera pa fund akoma te pazbuluara me te vjetra qe do te mund te tregonin historine ndryshe.
Neve dime ate qe dime e cfare gjejme por nuk dime ate qe nuk dime e qe nuk e kemi gjetur akoma.
Ajo cka kemi gjetur e cfare dime nga nje kafke sado e vjeter te jete edhe me e vjetra e gjetur deri me sot te jete, nuk na siguron se relisht diku tjeter ka ekzistuar nje paraardhes joni akoma.me.I vjeter te cilin ne nuk e kemi gjetur akoma.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i kanina pėlqehet nga
i vjetėr 13-01-2018, 14:58   #5
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Kafka e gjetur nė Kinė qė mund tė rishkruajė historinė e njerėzimit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Nuk e kuptoj si kerkojne te gjejne vendorigjinen e parw ku u krijua dhe u zhvillua njeriu dhe me pas u shpernda gjithandej.
Per ato afate kohore qe flitet kane levizur dhe kontinentet jo me njerezit.

Nuk kuptoj gjithashtu se si vetem me gjetjen e nje kafke qofte kjo ne kine apo tw tjera ne vende te tjera tw meren si baze per te percaktuar pikenisjwn e oeigjines se njeriut.
Nderkohe qe mund te kete kafka te tjera pa fund akoma te pazbuluara me te vjetra qe do te mund te tregonin historine ndryshe.
Neve dime ate qe dime e cfare gjejme por nuk dime ate qe nuk dime e qe nuk e kemi gjetur akoma.
Ajo cka kemi gjetur e cfare dime nga nje kafke sado e vjeter te jete edhe me e vjetra e gjetur deri me sot te jete, nuk na siguron se relisht diku tjeter ka ekzistuar nje paraardhes joni akoma.me.I vjeter te cilin ne nuk e kemi gjetur akoma.
Abstract
The split of our own clade from the Panini is undocumented in the fossil record. To fill this gap we investigated the dentognathic morphology of Graecopithecus freybergi from Pyrgos Vassilissis (Greece) and cf. Graecopithecus sp. from Azmaka (Bulgaria), using new μCT and 3D reconstructions of the two known specimens. Pyrgos Vassilissis and Azmaka are currently dated to the early Messinian at 7.175 Ma and 7.24 Ma. Mainly based on its external preservation and the previously vague dating, Graecopithecus is often referred to as nomen dubium. The examination of its previously unknown dental root and pulp canal morphology confirms the taxonomic distinction from the significantly older northern Greek hominine Ouranopithecus. Furthermore, it shows features that point to a possible phylogenetic affinity with hominins. G. freybergi uniquely shares p4 partial root fusion and a possible canine root reduction with this tribe and therefore, provides intriguing evidence of what could be the oldest known hominin.

Citation: Fuss J, Spassov N, Begun DR, Böhme M (2017) Potential hominin affinities of Graecopithecus from the Late Miocene of Europe.

Pastaj ky qe ka bere studimin perfundon....Bazuar nė madhėsinė e nofullės, mund tė supozohet se "El Graeco" peshonte rreth 40 kg dhe ishte aq i gjatė sa njė femėr shimpazeje moderne.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg journal.pone.0177127.g001.jpg (23.4 KiloByte, 9 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg journal.pone.0177127.g002.jpg (23.0 KiloByte, 9 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur