Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-03-2017, 02:38   #101
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,793
Thanks: 103
Thanked 608 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
ZET, ndrroe emnin more burr se e kam ran me t'thirr ty dhanur! Apo e ke vnu ket emen sllav per me ta fry egon? Nejse ne tem, kur t'me vjen koha e gjumit, do vi mothas me t'vet per naj anerr.
Nuk me intereson cfare te vjen apo nuk te vjen zor te shqiptosh. Mbase nga turpi nuk nget edhe makine ne Kanada por zgjedh autobuset si alternative.

Ne se keni parasysh Zetet e Malit te Zi ne keto qe keni shkruar, po ju sqaroj se etimologjia e fjales Zet eshte teresisht Shqip dhe lidhet me Gent dhe Genten qe deri ne mesjete qene emrat me te cilat njihej liqeni i Shkodres dhe i zones perreth. Sic ju thashe, me kurseni nga gjepurat qe i kaloni si shkence, apo nga humori i vaket.

Nofka ime nuk ka lidhje me asgje qe mund t'ju veje mendja.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2017, 02:41   #102
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,865 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

S'e kam idene fare te historise se asaj periudhe, por meqenese ne film (ne anglisht) emertohet si Mbret i Dardaneve, edhe nga Semiramida edhe nga Minurte andej nga minutat 15-20.

Si tha Kiri, dardanet nuk jane vrases, por as se kane qejf skllaverine.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i YOKO pėlqehet nga
i vjetėr 29-03-2017, 02:42   #103
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,321
Thanks: 1,060
Thanked 595 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Shqiponja tek ne ka ardhur si pasoje e Bizantit. Kjo duket teoria me e llogjikshme. Shume fisnike te asaj kohe kishin lidhje gjaku ose martesore me familjet drejtuese te Bizantit. te tille ishin dhe Kastriotet te cilet kishin lidhje martesore me Komnenet.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2017, 03:18   #104
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,793
Thanks: 103
Thanked 608 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Shqiponja tek ne ka ardhur si pasoje e Bizantit. Kjo duket teoria me e llogjikshme. Shume fisnike te asaj kohe kishin lidhje gjaku ose martesore me familjet drejtuese te Bizantit. te tille ishin dhe Kastriotet te cilet kishin lidhje martesore me Komnenet.
Po 'Bizanti' nga ka ardhur? Po emblemat jane bullshit mesjater pergjithesisht.

Asnje familje nuk ka te drejte te perdore flamurin e marteses perpos po te kete qene subjekt i babait te gruas. Dhe kuptohet lehte qe asnje familje nuk ka bere nje martese te tille pa qene ne zor. Emblemat e bejne te qarte stemen nag martesa permes nje vije te shkeputur. Por edhe ne kete coat of arms of Topia mund te shihet qarte roli shtese i simboleve nga martesa, edhe kur familja e krushqise eshte me lart.
Topia me poshte.Shkaben dykrenare qe kam gjet Shliemani ne Mikene e kam vene ne forumin tjeter. Po ashtu do dija te dija edhe vjetersine e relikes se zhdukur te Vlores.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2017, 04:23   #105
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,321
Thanks: 1,060
Thanked 595 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Po ne po flasim si ka ardhur tek ne. Zanafilla e simbolit eshte shume e lashte dhe gjendet ne vende te ndryshme te botes. Hititet e kane pasur kete simbol. Shume me vone Bizanti, e mepas nje sere shtetesh e kane me versione te ngjashme shqiponjen dykrenare. Rusia,Serbia,Mali I Zi,Armenia,Kisha ortodokse dhe Ne. Kosova nuk e ka. Kosova ka nje flamur si breke plazhi verdh e blu.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2017, 19:52   #106
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Nje dokumentar rreth prejardhjes se flamurit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 19:24   #107
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

hmmm 'neo otomanet' , mu pom bjen n'sy ma shum shqiptart e RI(neo) , qe e mitizojn nji figur qe faktikisht osht e kufizume , mu nal me menu at'her verteton qe krejt ose shumica munohen me mshef historin Shqiptare , ndersa te Skenderbeu qojn pluhun shum , athu pse , sepse me Skenderbeun ti qorrojn syt per me pa ma larg , si psh 'rrezistenca Shqiptare anti osmane' u kan shum ma e gjan , le ti marum shembull Arbresht , Arbresht knojn 'moj e bukura More' , e un nga historia nuk e di qe Skenderbeu zotronte Moren(Peleponezin) , kta Arbresh e kan dridh krejt Europen , bile bile ka mundsi qe kur u largun n'numra t'mdhaj (gjė qė nuk osht me interes per Shqiptart e Ri) per n'Europ gjejm simbolet bile edhe emnat e tyne si n'kt rast ktu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Albani...principalities
Ngjajshmeri e madhe n'mes Angelo edhe Anglia , ky osht flamuri i Angelve.


E ky i Anglis
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 19:29   #108
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Nuk kisha me than fuqishem qe Spanja e mer emnin nga kta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Spani_family
Edhe pse emni Alvarez qe osht ekstremisht i pranishem n'hapsiren Spanjolle e rrjedh nga Albarez ose Arbarez (Arbano Albano Alvano) gjendet edhe ktu.
Įlvarez de Toledo
https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Alba

(perfect time line)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 09-01-2018 nė 20:00
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 21:21   #109
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,162
Thanks: 12,462
Thanked 7,322 Times in 4,895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

A ka munsina me na e shpjeguni.....
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg albania_alternate_flag_no_2_by_resistance_pencil-da6fneb.jpg (15.2 KiloByte, 66 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 18:30   #110
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Alba
https://en.wikipedia.org/wiki/Perth,_Scotland


https://en.wikipedia.org/wiki/Mercia
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 09:29   #111
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,162
Thanks: 12,462
Thanked 7,322 Times in 4,895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Hmmmmmmmmmmmmmmm
Shqiponja e pare(prej mermeri),i perket fotos se dyte.Kjo e dyta eshte qishe apo manastir qe ne Shqip perkthehet.....Zoja e malit.
Per sqarime apo shpjegim kemi ilias spiros si orthodhoks.
Foto e trete.... ruset e perdorin per nderrim nishanesh ose fejese.
Pastaj Shqiponja,bizantine,Kastriote,ruse,turke,greke,arm ene,gjermane e te TJERA mbetet te hulumtohet.

http://peter-diem.at/History/siphnos.jpg
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Download.jpg (7.6 KiloByte, 53 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 782___herrenring_aus_gold_585_mit_lapislazuli___russischer_adler_______video___1585___1_lgw.jpg (22.5 KiloByte, 52 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 18:11   #112
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Po mundohem te kuptoj se ku doni te dilni me keto foto ne lidhje me Skenderbeun. Shrehuni me qarte, tema flet per Skenderbeun jo per simbolin e shqiponjes.
Shqiponja me dy koka gjindet edhe tek sumeret, ne tregimet e Genesi-it: krijimit te Adamit. Cfare do them, qe Skenderbeu ka lidhje me sumeret?

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 21:08   #113
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Po mundohem te kuptoj se ku doni te dilni me keto foto ne lidhje me Skenderbeun. Shrehuni me qarte, tema flet per Skenderbeun jo per simbolin e shqiponjes.
Shqiponja me dy koka gjindet edhe tek sumeret, ne tregimet e Genesi-it: krijimit te Adamit. Cfare do them, qe Skenderbeu ka lidhje me sumeret?

Sumeret nuk ishin as Persian as Arab , nuk ka tjeter opsion perveq Shqiptar , po kjo osht tjeter tem , tema ktu osht qe botrisht po thuhet qe Shqiponja dy krenare qe e mbajn Shqiptart osht personale stema e familjes Kastrioti.
https://en.wikipedia.org/wiki/Double-headed_eagle
Gjė qė nuk ka kurrnifar logjike me kan e vertet , tash i kemi dy raste qe spjegon qe Shqiponja dy krenare osht mbar Shqiptare , rasti i par osht familja Nimani e manipulume Nemaniq .
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...arms_of_Serbia
Ku nga studijusit jepet edhe kjo .


Ndersa n'betejen e Kosoves nga nji piktor serb(Arban sipas gjitha gjasave) jepet kjo pamje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Maiden

N'mburoj n'anėn e majt t'fotos shihet pjesa e majt e Shqiponjes dy krenare po 'KUQ E ZI' .

Pjesa e dyt jon Arbresht e jugut t'Shqipnis/Arbnis qe nuk jon kan Kastriot edhe kėndojn 'moj e bukura More' , edhe ata Shqiponjen dy krenare e kan , edhe n'mos gabofsha ka stema 'kuq e zi' edhe neper Itali.

Pra nuk ka mundsi qe ky simbol tjet i Kastriotve veq , po osht i mbar popullit Shqiptar e Kastriot jon nder ma t'famshmit , po jo t'vetmit.

Kur te stabilizojm kt fakt at'her mujm me bo llaf pse t'Dheut ton (gjermant) i mbajn edhe ata n'gjyrat 'kuq e zi' edhe AR.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 11-01-2018 nė 21:12
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 19:31   #114
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Sumeret nuk ishin as Persian as Arab , nuk ka tjeter opsion perveq Shqiptar , po kjo osht tjeter tem , tema ktu osht qe botrisht po thuhet qe Shqiponja dy krenare qe e mbajn Shqiptart osht personale stema e familjes Kastrioti.
At'here, Enki dhe Enlil qe jane protagonistet e krijimit te Adamit qenken shqiptar!! Ndryshe duhet te themi qe ne shqiptaret jemi anunnaki te ardhur nga qielli..., nuk qenkemi toksor
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 12-01-2018, 20:49   #115
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
At'here, Enki dhe Enlil qe jane protagonistet e krijimit te Adamit qenken shqiptar!! Ndryshe duhet te themi qe ne shqiptaret jemi anunnaki te ardhur nga qielli..., nuk qenkemi toksor
Nese fillon me perdor trunin e kupton qe Persiant bashk me Izraelit edhe Afrikan jon indo europiant qe i kan luftu edhe pushtu Shqiptart , kt e thojn historiant botror per ata qe kan aftsi me kuptu , un nuk kom pas aftsi me kuptu deri von , po tash kom fillu , psh historiant tregojn qe Hati jon populli vendas i Anadollit , mirpo kur pushtohen nga indo europiant tjetersohen abSORBohen edhe manipulohen , e freskot pikturojn njerz me tipare Persiane , art figurativ ky qe e zavendson artin vendas Hatian , e njejta ndodh gjithkun tjeter , psh danaoi qe jon Izraelito/afrikan kur vijn ntokat tona pas pak kohe e shkatojn luften e trojes , po nese e studijon procesin e sheh kt , pik e par osht egjipti , egjiptin sipas argumenteve marramendse e kan ba Shqiptart , po ma von ndodh nje rrebelion edhe rrzohen Shqiptart po nuk asgjesohen po absorbohen , edhe fillon kjo mrapshti e vjeter , jo Shqiptart fillojn me u perzi me gra Shqiptare n'mnyr qe mu infiltru n'mes Shqiptarve , kjo vrehet ku n'egjipt njerz t'pikturum t'bardh e mbajn simbolin apis qe osht simboli i bullit afrikan , osht simboli i zezakut , dmth kta nuk jon (perveq ndisa raste) t'bardh , po jon zezak t'bardh , kur Arba sea people e invadojn egjiptin per kto shkaqe qe i permendum at'her n'ate koh vjen nga egjipti ky grup i njerzve t'qujtun danaoi edhe e bijn apisin me veti ku gjendet n'sistemin Mikean , ndersa civilizimi vendas Minoan n'art / fresko e kan lojen me i ik ose luft bullin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bull-leaping
E Gjergj Kastrioti psh e ka pas ate simbol qe un mendoj qe u kan Dashi e jo cjapi , cjapi osht manipulim , sipas mendimit tim.

Pra ajo qe po flet ti per ShumArt (Shumer=sumer) ku gjejm qytete me emnin Urė edhe AshUr qe dmth Asht Urė , jon manipulime t'abSORBimit Persian , ku e vren qe Luanin qe raca e bardh e mban me krenari , ata Persian e pikturojn tu e vra Luanin , duhet me pas shum kujdes mos me ra n'nivelin e thiut t'flliqt , se qohet LuaNi e ja KAFSHon ma t'miren aty.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 21:15   #116
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Suppliants_(Aeschylus)

Supliants ose Hiketides (hiket - hikėt = te ikurit) spjegohet kur vijn dannant edhe pretendojn qe jon Shqiptar , mbreti Pellazgu nuk i beson edhe hamendet tu than 'qysh muni me kan tont kur po i perngjani grave Libiane' , dmth bahet fjal per Azilant me shum gra (Danaides) , kto jon grat afrikane qe na kan tjetersu pamjen fizike shkaku qe Shqiptart i kan mar per gra kur jon vendos , nga kjo martes lindin Shqiptart qe jon me bab Shqiptar po nan afrikane , jon ma tvogel n'shtat , jon tipi i Akilit , ma i vogel po ma i Let i qujtun edhe AqiLe's , sepse pershkrumja historike per Shqiptar osht Gegant , kta Shqiptar qe jon nipat e Danaoijve quhen Akean , Shqip A ke Anė dmth a je me neve a me ata ?
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 22:46   #117
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Hati/Hoti(Arian)


Persian


Hati

Fizionomi Shqiptare

Hittite e abSORBume

Fizionomi Persiane , sidomos mjekrra e shpesh shum.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 19:16   #118
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 63
Thanks: 0
Thanked 32 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
.. lindin Shqiptart qe jon me bab Shqiptar po nan afrikane , jon ma tvogel n'shtat , jon tipi i Akilit , ma i vogel po ma i Let i qujtun edhe AqiLe's , ..
Akili sipas Homerit ka qene mbi 2m i gjate dhe bjond,kurse ti nje shpiks i vogel.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 20:16   #119
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

Jo sipas ktij imazhi


E as sipas ksaj skene


Nese ki mundsi bire ku ka than Homeri qe ishte 2m i gjat.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 20:23   #120
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 278
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Prejardhja Flamurit Shqiptar

https://www.bartleby.com/essay/The-C...liad-P3TGHLZVC
.....Ironically, though there is very little physical description of Achilleus in The Iliad.....

Ka QEN apo nuk ka QEN , cili na QENka shpiksi o Mollos
https://en.wikipedia.org/wiki/Molosser
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur