Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-10-2018, 17:15   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e vuēiēit

"Tabunė e theu Vasfije Goodman, jo Vasfije Krasniqi"Vasfije Krasniqi-Goodman, viktimė e dhunės seksuale gjatė luftės sė Kosovės, tė martėn ka rrėfyer rastin e pėrdhunimit tė saj nga forcat e policisė serbe nė vitin 1999. Mirėpo, analisti Jusuf Thaēi ka reaguar pas kėsaj, duke thėnė se kot e ka shpallur “heroinė” shoqėria, sepse tabunė e theu Vasfije Goodman, jo Vasfije Krasniqi.
Thaҫi ka shkruar nė Facebook se shoqėria e ka shpallur kot Vasfijen heroinė, kur ajo nuk e ka rrėfyer ngjarjen e vet me mbiemrin e vajzėrisė, Krasniqi, por me mbiemrin Goodman.
Ai thotė se tė gjitha gratė e dhunuara gjatė luftės jetojnė nė mesin tonė, por asnjėra asnjėherė nuk ka folur publikisht nė televizion pėr tmerrin qė ka kaluar, sepse shoqėria jonė ėshtė diskriminuese dhe paragjykuese , prandaj ato nuk kanė guxim ta bėjnė njė gjė tė tillė.
“Vlerėsohet se nė Kosovė janė rreth 20 mijė gra tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė. Tė gjitha kėto jetojnė nė mesin tonė, nė familjet tona, nė shoqėrinė tonė, nė shtetin tonė. Asnjėra nga kėto nuk foli e nuk flet publikisht nė televizion, madje as nė rrethe tė ngushta familjare e shoqėrore, pėr tragjedinė e tyre. Nuk e bėjnė kėtė sepse jetojnė nė njė familje, shtet e shoqėri vėrtet-mbytėse, gojė-mbyllėse, paragjykuese, diskriminuese, damkosėse, refuzuese, shantazhuese, kėrcėnuese dhe ndėshkuese ndaj tė gjitha atyre viktimave tė dhunimit seksual, tė cilat do tė mund tė merrnin guximin pėr ta pasqyruar publikisht tragjedinė e tyre”, ka shkruar Thaҫi
Ai tutje ka shkruar se Vasfijes iu desh qė tė jetonte nė njė shoqėri e shtet tjetėr, pėr ta treguar publikisht tragjedinė e dhunimit seksual. Thaҫi thekson se kėtė ajo e ka bėrė nė kohėn kur jeton e lirė nga paragjykimet dhe nga “turpi” i tė qenit viktimė e dhunės seksuale.
Thaҫi po ashtu ka thėnė se qytetarėt e Kosovės po vazhdojnė t’i pėrkrahin ata qė nė emėr tė Kosovės duan t’I falin Serbisė krimet e bėra gjatė luftės, duke mos kėrkuar nga ata qė i kanė votuar qė zyrtarisht tė kėrkojnė nga Serbia dėnimin e kriminelėve qė kanė kryer kėto krime.
“Pra, o popull ultra-hipokrit i Kosovės, kot rrahni gjoks nė dėrrasė-gjoksin e skuqur nga rrahagjokset pėr vlerat e meritat e tė tjerėve. Po tė ishte pėr vlerat e meritat tuaja, dėrrasė-gjoksi juaj do tė ishte i virgjėr, i paprekur nga rrahagjokset. Mos mashtroni e mos u vet-mashtroni! Tabunė e theu Vasfije Goodman, jo Vasfije Krasniqi”, ka theksuar Thaҫi./GazetaExpress
__________________________________________________ __
https://www.gazetaexpress.com/lajme/...i-quot-586245/

__________________________________
Kryetari i Kosoves, hasim taēi, shkon han e pin e qi...me kriminelet serbe qe mes viteve 1998-99 kane perdhunue mbi 20 mije vajza e gra shqiptare te Kosoves dhe kurre kush nuk i shqetesoi ne keto 20 vitet e fundit.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 17:43   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 18:57   #3
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Kurti: Tė pagjeturit dhe dhunimet e grave, plaga mė e rėnd e Kosovės


Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti tha sot se rrėfimi i Vasfije Krasniqit e cila rrėfeu mbrėmė qė ishte dhunuar nga serbėt, theu heshtjen e tė gjitha grave tė dhunuara gjatė luftės raporton, "Zėri.info".
"Nga lufta e fundit nė Kosovė plagėt mė tė rėnda janė tė pagjeturit dhe gratė e dhunuara. Mbrėmė foli zonja Vasfije Krasniqi, ajo rrėfeu publikisht tmerrin e dhunimit derisa ishte vetėm 16 vjeēe, Krasniqi po ashtu pėrmendi edhe njė proces tė dėshtuar gjyqėsor pėr kėtė rast", tha Kurti nė njė konferencė pėr media.
Kurti, tutje rrėfimin e Krasniqit e cilėsoi si thyerje tė heshtjes pėr tė gjitha gratė e dhunuara gjatė luftės.
Ai tha se shteti i Kosovės pėrmes drejtėsisė duhet t’i ndihmoj gratė qė ishin preh e dhunimeve nga serbėt./Zeri
_____________________________________________
http://zeri.info/aktuale/221353/kurt...end-e-kosoves/
🖤 (2)
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 19:41   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Haxhiu: Njėri nga dy serbėt qė e dhunuan Vasfije Krasniqin ėshtė polic i Kosovės
Deputetja e Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lėvizjes Vetėvendosje, Albulena Haxhiu, ka thėnė se UNMIK-u dhe EULEX-i qėllimisht kanė dėshtuar proceset qė do tė sjellnin drejtėsi pėr viktimat e tė mbijetuarve tė dhunės seksuale nga lufta e fundit nė Kosovė.
Nė njė konferencė pėr media deputetja Albulena Haxhiu ka dhėnė edhe njė detaj tjetėr qė sipas saj familjarėt e Vasfije Krasniqit kanė dėshmi se njėri nga personat qė kanė pėrdhunuar tė bijėn e tyre ėshtė aktualisht pjesėtar i Policisė sė Kosovės.
”Ndaj personave tė dhunuar gjatė luftės ėshtė kryer krim i dyfisht. Krimi i parė ndodhi nga paramilitarėt serbė ndėrsa krimi i dytė ndaj kėtyre personave ėshtė bėrė pas luftės nga institucionet pėrkatės tė cilėt heshtėn tė vėrtetėn”.
”UNIMIK dhe EULEX, qėllimshėm i kanė dėshtuar proceset pėr tė drejtat ndaj kėsaj shoqėrie, ata kanė amnistuar njerėzit e rėgjimit tė Millosheviqit”.
”Ka bazė dyshimi se nė rastin e Vasfije Krasniqit gjyqtarėt e rastit janė korruptuar. Tė paktėn njė nga policėt qė kishte kryer dhunimin mbi Vasfijen, ėshtė pjesėtar i Policisė sė Kosovės. Pra, njė pėrdhunues pjesė e makinerisė sė Millosheviqit ėshtė pjesėtar i Policisė sė Kosovės”.
”Kėto institucione nuk kanė bėrė asnjė veprim tė vetėm nė ndėshkimin e kėtyre personave. Gjatė kėsaj kohe kur pėrfaqėsuesit e Kosovės bėnin konsesione me Serbinė, familja e Vasfijes bėnin betejė pėr tė fituar Serbi”.
”Ka pasur shumė skandale nė kėtė drejtim edhe pėr kundėr rezolutės. As angazhim tė avokatėve nuk kishin mundėsuar. Institucionet e Kosovės, Qeveria e Presidenti dhe Kuvendi nuk guxojnė tė ketė kėtė qasje nė raport me Serbinė”.
”Nuk mund tė kemi raporte pa kėrkuar falje pėr krimet e kryera nė Kosovė. Ne pas rrėfimit qė dėgjuam dje takuam familjarėt e saj dhe vllau i saj na tregoi me dėshmi se si ikanė identifikuar ata, kjo ėshtė konferenca e parė pas atij rrėfimi ditėt nė vijim do t’i kemi tė ditura hapat e parė”.
”Nuk guxojmė tė lejojmė qė njė kriminel qė ka pėrdhunuar nė Kosovė tė jetė pjesė e Policisė sė Kosovės e tė paguhet nga taksat e qytetarėve tė Kosovės. Gratė dhe personat e dhunuar gjatė luftės duhet tė kenė njė strategji qė tė jenė mė tė qartė nė hapat qė duhet tė marrin. Familjarėt i kanė tė gjitha tė dhėnat, dėshmitė e identiteti tė tij”.
__________________________________________________ __
http://zeri.info/aktuale/221358/haxh...lic-i-kosoves/
🖤 (1)
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 19:50   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,289
Thanks: 3,965
Thanked 4,285 Times in 2,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

edhe vjen dhakumi edhe sjell fotoja te babuqave te Kosoves, ec mos i thuaj nanuqin ty edhe atyre babuqave tu, ku te shkojne, ku te vejne, ku te nisen e kur te kthejne e ku te jene.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 19:55   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,436
Thanks: 15,071
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Une mendoj se ne usa kto krime do i kqyrin.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 22:45   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,839 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Kam shume vjet qe e perseris kosova duhet te formoje njesit sekret special per hakmarrje. Eshte gjynahi me i madh mos te behet kjo gje. Ne ket menyre nuk prishet procesi e zhvillimit si shtet i kosoves si dipllomacia etj.
🖤 (2)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 19:14   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vasfije Goodman Krasniqi rrefen tmerrin e perdhunimit nga kriminelet e v

Flet vėllai i Vasfije Krasniqit, thotė se nuk mund t’ia falin Serbisė

Nafi Krasniqi, vėllai i Vasfije Krasniqit, ka thėnė qė motra e tij e ka pasur gjithmonė mbėshtetjen e familjes pas rastit tė rėndė qė i ka ndodhur.
Vasfije Krasniqi e mbijetuar e dhunės seksuale gjatė luftės nė Kosovė theu heshtjen duke folur hapur pėr pėrvojėn e saj tė hidhur si pasojė e krimit qė ėshtė kryer mbi tė.
Vasfija nė moshėn 16 vjeēare u dhunua seksualisht nga forcat paramilitare serbe gjatė luftės nė Kosovė.
“Ne si familje kemi qenė gjithmonė tė gatshėm pėr t’u ballafaquar por kanė qenė rrethanat ato qė kanė ndikuar qė ne tė mos mund tė shprehemi”, tha ai.
“Sa i pėrket Vasfijes tė cilėn ne e thėrrasim Buqe ajo ka pasur gjithmonė mbėshtetjen e familjes dhe e kemi ditur se njė ditė do flasė pėr shkak se nuk ja ka vlejt me mbulu krimin qė ka ndodhur”, tha Krasniqi.
Krasniqi gjatė njė interviste nė nė Klan Kosova ka thėnė qė pas kėtij rrėfimi ka pasur vetėm reagime pozitive nga njerėzit.
“Sa i pėrket reagimeve tashmė nė rrjete sociale ka pasur reagime tė shumta ku tė gjitha kanė qenė pozitive pėr veprimin e Buqes, pasė njerėz nė rrugė tė cilėt janė ndalur pėr ta pėrshėndetur dhe pėrqafuar”, pėrfundoi ai.
___________________________________________
https://telegrafi.com/flet-vellai-va...falin-serbise/
__________________________________________________ ___

Deputetja Albulena Haxhiu vlereson se ”UNIMIK dhe EULEX, qėllimshėm i kanė dėshtuar proceset pėr tė drejtat ndaj kėsaj shoqėrie, ata kanė amnistuar njerėzit e rėgjimit tė Millosheviqit”.

Shefi i pare i unmikut ka qene francezi bernard kouchner.
Shefi i pare dhe i dyti i eulexit kane qene poashtu dy francez :
1) yves de kermabon dhe
2) xavier bout de marnhac.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 18-10-2018 nė 19:16
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur