Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-07-2011, 03:44   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,544
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Nga Alma Mile
Marrė nga Gazeta Panorama

Ėshtė treguar njė diplomat servil ndaj shteteve tė mėdha, duke u huazuar ligjet, apo dėshironte vėrtetė mė tė mirėn. Sot, kjo nuk pėrbėn ndonjė rėndėsi shumė tė madhe. Kanė kaluar plot 81 vjet qysh atėherė dhe ai vazhdon tė jetė aktual. Juristėt vazhdojnė t'i referohen, ndėrsa nuk tė lė indiferent fakti qė Shqipėria, vendi mė i prapambetur nė Evropė, tė kishte njė legjislacion aq tė pėrparuar pėr kohėn. Shtėpia botuese "Papirus" sapo ka hedhur nė qarkullim "Kodin Civil tė Zogut". Njė ribotim, i cili i qėndron besnik origjinalit, jo vetėm nė pėrmbajtje, por edhe nė gjuhė, terminologji, por edhe nė format. Periudha e mbretėrimit tė Ahmet Zogut ka qenė njė ndėr kapitujt mė pak dhe mė keq tė trajtuara nė historinė e Shqipėrisė. Gjatė viteve tė diktaturės komuniste, ajo trajtohej thjesht dhe vetėm si njė periudhė "obskurantiste", e "prapambetur", etiketime kėto, me tė cilat bie ndesh kodi qė kemi marrė nė duar.

I mbėshtetur nė legjislacionet mė tė mira tė vendeve evropiane, ai parashikonte dhe garantonte tė drejtat e individit, i cili ishte i lirė tė trashėgonte pasuri, tė grupohej nė shoqata e organizata, ēka e patėn tė ndaluar gjatė viteve tė komunizmit. "Kodi Civil i Zogut", miratuar mė 1 prill tė vitit 1929, ėshtė i ndarė nė katėr libra, apo pjesė dhe secili prej tyre nė kapituj, apo "kaptina", siē quheshin aso kohe. Ato pėrbėjnė dhe katėr shtyllat e kėtij kodi, qė janė "Personat dhe familja", "Trashigimi", "Sendet, zotėnimi dhe modifikimet e tij" dhe "Mėnyrat e fitimit dhe tė transmetimit tė zotėnimit dhe tė sė drejtave tė tjera mbi sendet".

Sipas botuesve, kanė qenė disa arsyet qė i shtynė tė risjellin 81 vjet mė pas kėtė kod, duke filluar qė nga vlerat historike, aktuale, por edhe gjuhėsore. "Ėshtė e habitshme tė mendohet qė Shqipėria e vitit 1929 ka pasur njė kod sa tė plotė aq edhe pėrparimtar. Sigurisht qė kėtu meritė kanė kodet e vendeve tė huaja, mbi tė cilat ai u mbėshtet, por meritė kanė pasur sidomos vendimmarrėsit shqiptarė tė asaj kohe, qė u frymėzuan nga vendet mė pėrparimtare (Franca, Italia dhe Zvicra)", thonė botuesit e "Papirus", mbi vlerat historike tė kodit. Aq i dukshėm ėshtė huazimi, saqė edhe disa prej termave ofrohen edhe nė gjuhė tė huaj, kryesisht frėngjisht, krahas termit shqip.

Por duket se ky kod ėshtė edhe sot aktual, ndonėse ka kaluar gati njė shekull prej kohės sė hartimit tė tij. Mėsohet se ende sot shumė dosje tė trashėgimisė dhe pronėsisė zgjidhen me kėtė kod ose i referohen atij. Pra, ai vazhdon ende tė jetė njė instrument i rėndėsishėm pune pėr avokatėt, juristėt e gjyqtarėt si dhe pėr tė gjithė specialistėt kėsaj fushe. E pėrveē vlerave historike e tė pėrdorimit edhe nė ditėt e sotshme, ky kod paraqet edhe vlera tė mirėfillta gjuhėsore. "Ka shumė fjalė tė bukura tė vjetra tė shqipes qė, fatkeqėsisht, sot pėrdoren shumė rrallė nga njerėzit e pasionuar pėr gjuhėn, tė cilėt nė ditėt tona kanė mbetur jo tė shumtė", thonė botuesit.

Sipas specialistėve tė jurisprudencės, Kodi Civil i Mbretėrisė Shqiptare do tė pėrfaqėsonte njė risi nė realitetin qė prezantonte shteti dhe shoqėria shqiptare e asaj kohe. Padyshim, tė drejtat e huaja, e veēanėrisht ato franceze, italiane dhe deri diku gjermane e zvicerane, do tė frymėzonin legjislatorin shqiptar pėr tė sanksionuar nė dispozitat e tij barazinė e tė gjithė qytetarėve, emancipimin e pronėsisė mbi tokėn dhe lirinė pėr angazhim nė aktivitete ekonomike.

Sipas Prof.Dr. Kudret Ēela dhe Dr. Juliana Latifim, tė cilėt kanė shoqėruar kėtė botim edhe me njė parathėnie, "pranimi i tė drejtės sė huaj nė 'Kodin Civil tė Zogut', mė shumė se "njė ēėshtje cilėsie", ishte njė "ēėshtje pushteti", sepse tė drejtat e huaja, sidomos ajo franceze dhe italiane, tė cilat gjetėn sanksionimin e tyre nė kėtė kod, ishin tė drejta qė i pėrkisnin ndikimit shpirtėror tė civilizimit modern dhe mbi tė gjitha, atij tė "Rilindjes italiane" dhe tė "Revolucionit francez"".

Sipas tyre, hyrja nė fuqi e "Kodit Civil tė Zogut" do tė diktonte edhe pėrkatėsinė e tė drejtės civile shqiptare nė familjen romano-gjermanike, duke e shkėputur atė pėrfundimisht nga e drejta otomane. Por pavarėsisht se ai mbėshtetej nė legjislacionet mė bashkėkohore tė kohės, personifikonte vlera pozitive historike, ndryshimet qė ndodhėn nė Shqipėri pas Luftės sė Dytė Botėrore, me vendosjen e tė ashtuquajturit "pushtet popullor", do tė sillnin shfuqizimin e tij, dhe njėherazi, regresin legjislativ, social dhe ekonomik.Pjesė nga "Kodi Civil i Zogut"LIBRI I PARĖ

Personat dhe familja

Gėzimi i tė drejtave civile dhe shtetėsia

NENI 1.- Ēdo shtetas gėzon tė drejtat civile, kur nuk asht rrėzue nga ato me njė dėnim ndėshkimuer.

NENI 2.- Bashkiėt, prefekturat, institutat publike civile ose fetare, dhe pėrgjithėsisht gjithė personat juridikė ligjėrisht tė njoftuna gėzojnė tė drejtat civile, sikurse tregohet nė Titullin XV tė kėtij libri.

NENI 3.-I hueji gėzon tė drejtat qė kanė shtetasit, pasė pėrjashtimeve tė caktueme prej ligjės.

NENI 4. - Asht shtetas shqķptar prej lemjeje:

1)Fėmija e atit shtetas:

2)Fėmija e amės shtetase kur i ati nuk dihet ose nu ka shtetėsinė shqiptare, as atė tė njė shteti tjetėr, ose kur fėmija nuk ndjek shtetėsiėn e atit tė huej simbas ligjės tė shtetit tė kėtij;

3)Ay qė ka lé nė Shqipniė, kur tė dy prindėt e tij nuk dihen ose nuk kanė shtetėsinė shqiptare, as atė tė njė shteti tjetėr, ose kur fėmija nuk ndjek shtetėsin' e prindėve tė huej simbas ligjės tė shtetit tė kėtyne.

Fėmija e gjetun nė Shqipniė prindėt e tė cilit nuk dihen, prezumohet se ka lemun nė Mbretėninė deri sa tė provohet e kundėrta.

KAPTINA II.

Shoqatat (associations)

NENI 424.- Shoqatat politike, fetare, skencore, artistike, mir-baėse, dėfrimi ose tė tjera qė nuk kanė njė qėllim ekonomik, marrin personalitetin kur regjistrohen nė radhorin e treguėm nė nenin 410, massi tė kenė shprehun vulnetin e tyne pėr m'u organizue korporativisht dhe tė kenė aprovue statutin...LIBRI I DYTĖ

Trashigimet

NENI 454.- Trashigimi vjen me ligjė ose me testament.

Trashigimi legjitim (me ligjė) ka vėnd vetėm kur e pėrsa mungon trashigimi testamentar.

Trashigimet legjitime

NENI 455.- Ligja trashigimin u a sjell tė paslindunėve legjitimė (descendantas), tė parėlindunve (ascendants), gjiniės tėrthore (collatéraux), fėmijėve natyrale dhe bashkėshortit (conjoint), simbas radhės dhe regullave qė caktohen maposhtė, dhe, nė mungesė tė kėtyne, Shteti si pasuniė patrimoniale e kėtij.

KAPTINA I.

Zotėsia (capacité) pėr me trashigue

NENI 457.- Ēdo person āsht i zoti me trashigue, posė pėrjashtimeve tė caktueme prej ligjės.

NENI 458.- Janė tė pazotė me trashigue, si tė pa qėnun:

1)Ata qė ne kohėn e ēeljes tė trashigimit nuk janė tė zanun (conēus) ende;

2)Ata qė nuk kanė lé tė jetuėshėm (viable). Kur ka dyshim mbi jetuėshmėniėn, prezumohen tė jetuėshėm ata, pėr tė cilėt konstatohet se kanė le gjallė.

NENI 459.- Janė tė pazotė me trashigue, si tė padėnjė (indigne):

1)Ay qė me qėllim dhe pa tė drejtė ka vra, ose ka tentue (tenter) me vra trashigim-lānėsin (de cujus) ;

2)Ay qė ka kallzue trashigim- lānėsin si fajtor tė njė delikti tė ndėshkuėshėm me dėnim kontra liris personale, minimumi i tė cilit kalon te tre vjetėt dhe kallėzimi asht dekllarue ēpifje me vendim gjyqi


LIBRI I KATĖRTĖ

Mėnyrat e fitimit dhe tė transmetimit tė zotėnimit dhe tė sė drejtave tė tjera mbi sendet

KAPTINA IV.

Bashkepasunimi midis bashkėshortėve

NENI 1378.- Nuk munt tė pėrfshihen nė bashkėpasunim as aktivi dhe pasivi i tashmė i bashkėshortėve as pasunia q'u vjen si trashigim ose dhuratė sa vazhdon bashkėpasunimi; por gėzimi i pasunisė sė luejtėshme ose tė paluejtėshme, tė tashme dhe t'ardhme tė bashkėshortėve, hyn nė bashkėpasunim.

NENI 1380.- Bashkėshortėt para martesės detyrohen tė bajnė njė pėrshksim autentik tė pasuniės sė luejtshme qė kanė, si dhe njė t'atillė pėrshkrim pėr sendet e luejtėshme q'u vijnė sa vazhdon bashkėpasunimi. Nė mungesė tė njė pėrshkrimi tė tillė ose tė njė titulli autentik tjetėr, sendet e luejtėshme konsiderohen si fitime tė bashkėpasunimit.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2011, 20:40   #2
admiral
V.I.P
 
Avatari i admiral
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Ke kodra e kuqe
Posts: 317
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
admiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejtadmiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

ky kod eshte nje arritje e madhe vertet ,dhe sot ky eshte shume i perdorshem si pike referimi,
admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2011, 19:15   #3
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Sigurisht me cfare do mbushen gazetat.
Po tani cfare tjeter do te thuhet. Cfare do na degjojne veshet akoma?!

Gazetaret krejtesisht amator ne disa fusha, shkruajn me kopetenca te tilla sa te vjen per te dh... kur i lexom. Po te pakten kane nje dobi, ndihmojne popullin mos te ngelet kaps.

Nuk e di nese autorja flet per te njejtin person, me ate qe kemi kuptuar ne. Domethene me ate qenie te vetedijshme, qe nje dite iu tek dhe te nesermen u vetshpall mbret i shqiptareve me ndihmen e serbeve duke u shitur atyre Shen Naumin.

Mi quan edhe ligje bashkohore?! Shikojini ne cfare gjuhe(katraure) jane shkruar dhe nese kuptoni ndonje nocion ligjor hajde ketu tek une t'ju jap rekomandim qe te regjstroheni ne institutin e enigmatistikes. Po kerkojne talente andej.Zogu ishte Satrap. Ai nuk krijoj as monarki kostitucionale. Ai krijoj nje monarki "zoti na ruajt", qe ne form ishte sulltanat orjental, kur ne evrop te gjitha mbreterit ishin monarki kostitucionale(Kushtetuese).

Si mund te gjykosh Zogun per kod penal, kur ai, qe kur erdhi ne fuqi pas revolucionit demokratik te 24 qershorit nuk beri nje here zgjedhje e jo me referendume e me the e te thashe. Zogu vet shkruante vet vuloste. Nuk e merrte parasysh fare mendimin e popullit. Menyra e qeverisjes se Zogut nuk eshte per tu kujtuar, e jo me per tu lavderuar. Eshte turp qe ne mes te evropes ne mes te shekullit te XX nje popull te qeveriset nga nje satrap me nje forme sulltanati orjental qeverisjeje. Nje lloj qeverisjeje qe e kishin hedhur poshte edhe ato vende qe e kishin shpikur.


Nuk kan me cfare te merren dhe germojne neper koshat e plerave te historise se kombit tone dhe nuk lane plere pa na e shitur si hero.

Pershendetje!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2011, 08:28   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Mbase nuk ishte nje qeverises pozitiv i krahasuar me figurat e tjera europiane o boterore,por sigurisht qe nuk ishte e eshte nje qeverises negativ i krahasuar me qeveritaret e djeshem e te sotem shqiptar.
Ishte e eshte i vetmi shqipetar qe modernizoi Shqiperin,dhe e modernizoi me ane te ligjit.E modenizimi kryesor ishte zbatimi i ligjit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2011, 12:41   #5
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Sero

Cfare kodi ligjor kishte Zogu kur zbatonte kanunin e malesis ne 40% te territorit te vendit. Ne territorin shqiptar nuk kishte nje unison ligjesh.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2011, 23:03   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Sero

Cfare kodi ligjor kishte Zogu kur zbatonte kanunin e malesis ne 40% te territorit te vendit. Ne territorin shqiptar nuk kishte nje unison ligjesh.
Ne kushtetuten e vitit 1928 Peshkaqen, shkruhet,pushteti gjyqesor ushtrohet nga gjykatat dhe vendimet e tyre jepen te bazuara ne ligj,e zbatohen ne emer te Mbretit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2011, 20:49   #7
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Mbase nuk ishte nje qeverises pozitiv i krahasuar me figurat e tjera europiane o boterore,por sigurisht qe nuk ishte e eshte nje qeverises negativ i krahasuar me qeveritaret e djeshem e te sotem shqiptar.
Ishte e eshte i vetmi shqipetar qe modernizoi Shqiperin,dhe e modernizoi me ane te ligjit.E modenizimi kryesor ishte zbatimi i ligjit.
Une e di qe ky i beri grusht shteti Fan Nolit te madh qe mori pushtetin. Pra perderisa beri grusht shteti gjeti shtet aty apo jo ? E detyroi Fan Nolin te arratisej ne Amerike .
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2011, 23:04   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
Une e di qe ky i beri grusht shteti Fan Nolit te madh qe mori pushtetin. Pra perderisa beri grusht shteti gjeti shtet aty apo jo ? E detyroi Fan Nolin te arratisej ne Amerike .
Grusht shteti bene te ty,si Fan Noli e si Zogu.
Fan Noli mbetet shqiptari me i madh,ose me mire idealisti me i madh.(mendim personal).Ndersa Zogu mbetet qeveritari me i mire qe ka nxjerre shqiperia deri me sot.Po ta thjeshtezosh,Zogu beri te munduren ndersa Fan Noli kerkoj te bente te pamunduren.
Megjithate Morrison Zogu krijoji shtetin modern shqiptar,per aq sa ishte e mundur.Zogu eshte figure pozitive me gjithe gabimet e tija,ndersa Noli nuk gaboi edhe kur "deshtoi".
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2011, 19:54   #9
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,117
Thanks: 1,434
Thanked 2,038 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Grusht shteti bene te ty,si Fan Noli e si Zogu.
Fan Noli mbetet shqiptari me i madh,ose me mire idealisti me i madh.(mendim personal).Ndersa Zogu mbetet qeveritari me i mire qe ka nxjerre shqiperia deri me sot.Po ta thjeshtezosh,Zogu beri te munduren ndersa Fan Noli kerkoj te bente te pamunduren.
Megjithate Morrison Zogu krijoji shtetin modern shqiptar,per aq sa ishte e mundur.Zogu eshte figure pozitive me gjithe gabimet e tija,ndersa Noli nuk gaboi edhe kur "deshtoi".
Shume e vertet ajo qe thuat ti! Jam plotesisht dakord! E sakt objektive.

Noli nuk ishte politikan. Noli i kishte te gjitha, Filozof, Poet, Letrar, Muzikant, Theolog, Patriot, Gjeni. Fatkeqsisht i mungonte ajo qe i nevoiteshte shqiperise me shume ne ate kohe, Nje politikan i zoti!

Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!

Ne pergjithesi,per mendimin time, duhet folur pak me me rrezerva per ceshtje te tilla. Nuk mendoj se ansji ne kete forum apo ne mbar shqiperine dine te verteten ashut sic eshte. Nuk mund te diskutosh rreth temash te tilla me nevorzizma dhe thjesht opinione! Zogu u be kryeminister me sa di une rreth moshes 25 vjece, dhe me vone u vetshpall Mbret. Mbreteria e zogut ishte nje "diktature" e moderuar. Duke pasur parasysh historine e shqiperise, dhe per sa kohe ishte i panvarur qeveria e Zogut ishte nje perparim, nje sukses. Zogu ishte ai qe formoj shtetin e par te shqiperise qe mbante te gjitha organet perkatese. Kodi Civil i zogut u shkruajt nga juristet me te mire dhe me te kulturuar qe shqiperia ka pasur ndo nje here. Nji nga ata qe shkruajti Codin Civil te Zogut, ndoshta shumicen, ishte Hasan Dosti! Ky i fundit ne nji kohe ishte kundershtar i Zogut. Kjo tregon se ne ate kohe kishte tolerance dhe ne disa raste edhe bashkpunim midis pozites dhe opozites se asaj kohe. Sote ky nocjon nuk egziston me ne shqiperi. Cdo gje tashme eshte perdhunuar, ne te njejten menyre edhe historia e vertet e popullit dhe te udheheqesave te tij. Historia e vertet e shqiperise ende nuk eshte shkruajtur. Klasa sunduese e shqiperise akoma vazhdon te bej seleksjonimin dhe shtremberimin e historise se vertet duke e perdorur ate si propagande.

@"Peshkaqen:

Rreplika jote mu duk si e shprehur me shume nervozizem. Pse keshty???

...Shen Naumi nuk u shit kurr tek Malazezet. Kjo eshte nje propagande e perhapur nga komunistet qe fatkeqsisht akoma qarkukllon si e vertet. Shen Naumi u dha me qira! Une nuk e perkrah kete gjest qe ai beri. Por akuzat qe behen perreth kesaj gjarjeje nuk jane plotesisht te verteta. Shqiperia, dicka qe nuk e dine te gjithe, ka te drejt me ane te ligjit qe ta marri prap ate. Po kush ta kerkoj thua ti? Krye pardesyja e bardh, qe po mundohet te shesi edhe ato pak pllemb te shqiperise qe i ka mbetur!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 01:40   #10
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Shume e vertet ajo qe thuat ti! Jam plotesisht dakord! E sakt objektive.

Noli nuk ishte politikan. Noli i kishte te gjitha, Filozof, Poet, Letrar, Muzikant, Theolog, Patriot, Gjeni. Fatkeqsisht i mungonte ajo qe i nevoiteshte shqiperise me shume ne ate kohe, Nje politikan i zoti!

Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!

Ne pergjithesi,per mendimin time, duhet folur pak me me rrezerva per ceshtje te tilla. Nuk mendoj se ansji ne kete forum apo ne mbar shqiperine dine te verteten ashut sic eshte. Nuk mund te diskutosh rreth temash te tilla me nevorzizma dhe thjesht opinione! Zogu u be kryeminister me sa di une rreth moshes 25 vjece, dhe me vone u vetshpall Mbret. Mbreteria e zogut ishte nje "diktature" e moderuar. Duke pasur parasysh historine e shqiperise, dhe per sa kohe ishte i panvarur qeveria e Zogut ishte nje perparim, nje sukses. Zogu ishte ai qe formoj shtetin e par te shqiperise qe mbante te gjitha organet perkatese. Kodi Civil i zogut u shkruajt nga juristet me te mire dhe me te kulturuar qe shqiperia ka pasur ndo nje here. Nji nga ata qe shkruajti Codin Civil te Zogut, ndoshta shumicen, ishte Hasan Dosti! Ky i fundit ne nji kohe ishte kundershtar i Zogut. Kjo tregon se ne ate kohe kishte tolerance dhe ne disa raste edhe bashkpunim midis pozites dhe opozites se asaj kohe. Sote ky nocjon nuk egziston me ne shqiperi. Cdo gje tashme eshte perdhunuar, ne te njejten menyre edhe historia e vertet e popullit dhe te udheheqesave te tij. Historia e vertet e shqiperise ende nuk eshte shkruajtur. Klasa sunduese e shqiperise akoma vazhdon te bej seleksjonimin dhe shtremberimin e historise se vertet duke e perdorur ate si propagande.

@"Peshkaqen:

Rreplika jote mu duk si e shprehur me shume nervozizem. Pse keshty???

...Shen Naumi nuk u shit kurr tek Malazezet. Kjo eshte nje propagande e perhapur nga komunistet qe fatkeqsisht akoma qarkukllon si e vertet. Shen Naumi u dha me qira! Une nuk e perkrah kete gjest qe ai beri. Por akuzat qe behen perreth kesaj gjarjeje nuk jane plotesisht te verteta. Shqiperia, dicka qe nuk e dine te gjithe, ka te drejt me ane te ligjit qe ta marri prap ate. Po kush ta kerkoj thua ti? Krye pardesyja e bardh, qe po mundohet te shesi edhe ato pak pllemb te shqiperise qe i ka mbetur!
Maqellarjot pershendetje.
Noli ishte politikan shum i zoti,ishte aq i zoti sa nuk u mor me me politik,ēfare kishte ne dore e ne mendje per ate vend e beri,ose me mire kerkoi ta bente.Asnje politikan shqiptar ka bere me teper se Fan Noli per Shqiperine,e kaloi jeten duke shkuar neper vende,ambasada,e organizata te huaja per te mbrojtur Shqiperine.
Ishte politikan me kuptimin e plote e pozitiv te fjales,ishte i drejte, si te gjithe patriotat idealist.Kerkonte permiresimin e zhvillimin e shtetit te bere nga Zogu.
Kerkoi tre gjera qe Zogu nuk arinte ti bente;Reformen agrare,te kishte njefar barazie midis fshatareve e bejlereve.ēarmatosjen e popullesise,te ishim nje shtet modern jo me pushke te oxhaku.Dhe e fundit,qe asnje politikan shqipetar nuk ka pasur guximin ta kerkoi;bashimin e Shqiperise me Kosoven e ēamerine.
Kjo e fundit eshte dhe arsyea kryesore e falimentimit te tije.Shtetet e huaja e supefuqite nuk e lejojne nje gje te tille....,kete e dinte dhe e dine mire Zogu,Enveri,Nano,e Berisha.Ne Shqiperi nuk mund te qeverisesh po te kerkosh bashkimin me Kosoven e teritoret e tjera shqiptare.
Edhe Fan Noli e dinte,por ishte idealist,ishte politikan,jo "zagar".Noli deshtoi,po ishin shqiptaret qe falimentuan.

Sa per Zogun ke te drejte,ishte qeverisesh shum i mire po politikan i "keq",donte te mbante pushtetin.Edhe pushteti e politika kane afat skadimi.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 09:03   #11
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Maqellarjot, pershendetje !

Pergjigjen time ta ka dhene Serafimi dhe nuk i heq asnje presje. Per sa i perket Enver Hoxhes, qe ishte katil dhe gangster, kjo nuk e ben ate as pushtetar te dobet dhe as politikan te keq. Enveri do mbahet mend si diktator, por jo si i pa afte. Shteti komunist shqiptar duam s'duam ne do mbahet mend ne historin Shqiptare si shteti me i forte i krijuar ndonjehere prej vete shqiptareve. Eshte tjeter gje politikat e gabuara qe ndoqi me pas dhe tjeter gje konsolidimi si shtet. Per here te dyte ne historine tone kombetare (Here e pare Ishte ne kohen Skenderbeut) ia vume botes kufirin tek thana dhe i thame qe ktu eshte shtepija jone. Pra, o te jemi realist kur flasim per dicka ose te mos i ngaterrojme gjerat kur flasim per nje teme se na eshte bere Enver Hoxha si ajo reklama e Coca Cola-s qe e shikon vend e pa vend me sponsorizues Dr. Bishen.
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 15:23   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,117
Thanks: 1,434
Thanked 2,038 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Maqellarjot pershendetje.
Noli ishte politikan shum i zoti,ishte aq i zoti sa nuk u mor me me politik,ēfare kishte ne dore e ne mendje per ate vend e beri,ose me mire kerkoi ta bente.Asnje politikan shqiptar ka bere me teper se Fan Noli per Shqiperine,e kaloi jeten duke shkuar neper vende,ambasada,e organizata te huaja per te mbrojtur Shqiperine.
Ishte politikan me kuptimin e plote e pozitiv te fjales,ishte i drejte, si te gjithe patriotat idealist.Kerkonte permiresimin e zhvillimin e shtetit te bere nga Zogu.
Kerkoi tre gjera qe Zogu nuk arinte ti bente;Reformen agrare,te kishte njefar barazie midis fshatareve e bejlereve.ēarmatosjen e popullesise,te ishim nje shtet modern jo me pushke te oxhaku.Dhe e fundit,qe asnje politikan shqipetar nuk ka pasur guximin ta kerkoi;bashimin e Shqiperise me Kosoven e ēamerine.
Kjo e fundit eshte dhe arsyea kryesore e falimentimit te tije.Shtetet e huaja e supefuqite nuk e lejojne nje gje te tille....,kete e dinte dhe e dine mire Zogu,Enveri,Nano,e Berisha.Ne Shqiperi nuk mund te qeverisesh po te kerkosh bashkimin me Kosoven e teritoret e tjera shqiptare.
Edhe Fan Noli e dinte,por ishte idealist,ishte politikan,jo "zagar".Noli deshtoi,po ishin shqiptaret qe falimentuan.

Sa per Zogun ke te drejte,ishte qeverisesh shum i mire po politikan i "keq",donte te mbante pushtetin.Edhe pushteti e politika kane afat skadimi.
Noli ishte te gjitha ato qe permende ti, dhe me shume! Mbi te gjitha Noli ishte nje Patriot/Nacionalist i vertet. Politikani i vertet eshte nje mashtrus, nje manipulues. Ne fakt politikani eshte nje tregtar i "kulturuar". Politikanet kane shkallezimin dhe kategorite e veta, disa jane me te afte disa jane me te lige, etj, etj. Natyra e politikanit nuk e lejon ate qe te jet nje patriote i denj. Patrioti/nacionalisti nuk mund te bej kompromise, jo te dobishme, per ceshtjetn e kombit. Politikanet ja qe e bejn. Ne qoftese Noli ishte politikan atehere nuk do te hezitonte per te ber matrapazlleqe qe te vinte ne pushtet.

Noli nuk ka qen i pari dhe i vetmi qe ka kerkuar bashkimin e Kosoves dhe Camerise. Ne fakt Nacionalistet (Ballistat-Zogistet-Legalistet) ishin ata qe luftuan ne Kosove kundra Partizaneve shqiptar-serb dhe Gjermaneve. Falimentimi i mbledhjes se Mukes ishte pikerisht ky kriter. Komunistat nuk pranuan qe te merrnin kosoven. Kjo qe edhe perjudha e "vellvrasjes" Partizanet komunist me "urdherat" e Enverit drejtuan armet, qe u jepeshin nga aleatet (anglezet), drejt Nacionalistave te vertet. Kjo lufte vazhdoj deri me renien e komunizmit ne 91.

@Morrison,

Une nuk e permenda Enverin, me qe e permende ti dua te them dy fjal.
Shqiperia ne kohen e diktatures nuk ishte anji gje tjeter vecse nje burg gjigand. Shqiptaret u burgosen nga te TJERET. Anglezet ndihuan komunistet e shqiperise,gjate luftes se dyte, me nje qellim. Qellimi ishte te fitonin "komunistet" dhe te viheshte ne krye Enveri. Sa te ishte ai ne krye te gjithe perfitonin pervec shqiperise vet. Sllavet perfitonin me mbajtjen e gjithe Kosoves, Malazezet dhe Maqedonasit me pjesen qe u ngeli, Grekt me camerine. Ato qe po ndodhin sote ne jug te shqiperise dhe ne Kosove nuk jane te castit. Jane te gjitha te planifikuara. Ashtu sic ishin para lufterave boterore, gjate dhe pas. Ne ate kohe ne shqiperi kishte patriota te vertet, prandaj nuk u arrit shdukja e plot. Nuk heqin dore kurre fqinjet nga shkaterrimi i shqiperise. Sote e kan me kollaj se kurre ta bejn nje gje te till. Sote Shqiptari eshte pothuajse plotesisht i cveshur nga identiteti i tij i vertet. Eshte bere nje propagand, eshte shkruajtur nje histori e rrem jo vet nga shqiptaret por edhe nga te huajt. Jane perdorur te gjitha mjetet e nevojshme per te thyer shqiptarein. Te gjithe e dinin koken e shqiptarit. Turku nuk arriti ta mposhte ate per 500 vjet rresht. Dhe arsye kryesore qe Identiteti i fort qe kishim. Komunizmi ishte vegla me efektive per te ber kete spastrim identiteti. Si mund te shpjegohet absurditeti qe pushtoj gjithe shqiperine per gjysem shekulli? Mos harroni se kemi qene dhe jemi mu ne zemer te evropes. shqiptari ishte kandidati me i papershtatshem per pranimin e komunizmit. Cuditerisht ndodhi qe i vetmi vend jo 'Sllave' ne evrop (pervec rrumanis dhe hungarise) 'perqafoj' komunizmin sikur ta kishte shpikur vet. Pra nuk ishte komunizme qe mposhti shqiptarin ishte "djallezia" qe dispononin antishqiptaret dhe qe perdoren dogmen "joshese" marksismit dhe leninizmet me etiketen komunizem.


Pra shqiperia U FUT ne nje burg me mure te hekurt. Drejtori i pergjithshem u zgjodh nje katil, nje sadist i vertet, dhe per 50 vjet pa pushim u be spastrimi i identitetit me nje ritem te papar.

Nuk mund ta quaj dicka te till Shtet!

SHQIPERIA RREZIKON SHDUKJES SOTE ME SHUME SE KURR!
1-Greket po greqizojn gjithe jugun e shqiperise.
2-Evropa po mundohet ta fusi shqiperine ne BE,edhe pse ne siperfaqe duket sikur nxjerrin pengesa.
3-Kosovaret, dhe shqiptaret ne Mal te zi dhe Maqedonasit nuk ju jepen pashaporta shqiptare. Kurse shqiptaret, e shitur tek fqinjet, kerkojn te vetdeklarojn etnin e "vertet"
4-Vetem ne shqiperi konsiderohesh "Demode" te jesht patriot apo nacionalist.
5-Kur Kosova kerkonte Panvaresine, Ministarat e shqiperise kerkonin Autonimi.

Te gjitha keto jane shenjat(fara qe po mbillet), qe nje dite kur shqiperia te futen ne BE, dhe te hiqen kufijte Jugu e ka me te let te kerkoj "autonimin" nga Shqiperia se dhe te bashkohet me Greqin.

synimi esht ASIMILIMI i gjithe shqiperise ne vendet fqinje. Ketu do jemi kur te vij shtatori. Do te shifni se sa "minoritare" grek do te na dalin me rregjistrimin e ri!


@MANDI,
ME FAL SE DOLA PAK NGA TEMA. Por eshte e pamundur te mos permendesh historine kur diskuton rreth nje teme te till!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 17:40   #13
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!
Diskutimi eshte diskutim dhe perderisa permend periudhen qe udhehoqi Enver Hoxha atehere i referohesh Atij. Une nga kjo mora shkas, se ndryshe nuk kisha pse e permendja Enverin. Permendja e Periudhes komuniste eshte kthyer ne mode dhe perdoret vend e pa vend per te bere krahasime te pakrahasueshme. Te krahasosh shtetin anadollak te Ahmet Zogut me shtetin absolut te Enver Hoxhes nuk e di c'far emri t'i ve ktij absurditeti. Sipas teje dhe Hitleri nuk ja kishe haberin sesi qeverisej qe krijoj gjith ate Gjermani gjigande, sepse ishte diktator (dhe mos thuaj qe hitleri nuk e masakroi dhe popullin e tij, se do jet nje fakt i ri), po ashtu dhe Musolini per Italin etj...

Mbi te gjitha ne postimin tend te fundit ke shkruajtur nje tuf me gjera te paqene dhe te pafaktuara... nejse te pakten le te perqendrohemi se cfar beri Zogu dhe le t'i leme qeverisjet e tjera. Kerko per informacion dhe gjej cfar institucioni ngriti Zogu qe nuk ekzistonte para tij dhe te shikojme se cfar udheheqesi ka qene ky qe per cudi e la popullin ne balte kur erdhi pushtuesi dhe iku nga syte kembet.
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 22:26   #14
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Te dalim njeēik nga tema,e te krahasojm Zogun me Enverin edhe me Saliun.
Per ti krahasuar o "gjykuar"duhet pak a shum ti vleresojme ne tre pika;ne ēfare gjendje e moren pushtetin,(si ishte shqiperia ne ate kohe),si jetohej gjate periudhes se qeverisjes se tyre,(ēfare bene per popullin),dhe e fundit qe eshte me e rendesishmja si e lané vendin,(jo vetem si e lane, por ēfar lane per brezat e ardhshem).

Zogu e mori Shqiperine ne gjendjen me te mjeruar e prapambetur qe Shqiperia s'kishte pare.Pa rruge,pa ligje,pa "kufi",pa asgje.Ne kohen e ardhjes ne pushtet shqipetaret jetonin midis femrave me perēe,bejlereve e kaēakeve,midis hakmarjeve e hajduteve.

Si jetohej ne kohen e Zogut ?.Mjafton vetem nje fjali;shqiptaret e emigruar ktheheshin ne Shqiperi.
U kthyen pothuajse te gjithe ata qe kishin studiuar jashte,e ktheshin e thonin;do kthehemi ne atdhe per te ndertuar Shqiperine.
Zogu hariti ti japi shqiptarit patriotizem e ndershmeri,(per aq sa ishte e mundur),nje histori te vertete Iliro-Epiriote,e meritokracia po munde korrupsionin anadollak.

Si e la Zogu,e la si tradhetar,ikja eshte e pafaleshme.Cfare la Zogu,la infrastukture me ligje e intelektual patriot.Dhe patriotizmi partizan o i Ballit eshte merit e kohes se Zogut.


Enveri,ishte kriminel.Erdhi ne pushtet ne kohe te veshtire,Shqiperia qe e shkateruar nga lufta.Hariti ti japi shprese shqiptareve,("do hame me luge floriri").
Erdhi ne pushtet,(e vune te huajt),sepse u shpreh; qe Shqiperia do jet vetem brenda kufijve te saj.Per kete fitoi ndaj rivaleve te tije.(nuk donte t'ja dinte as per Kosove e as per nje "cop" toke tjeter shqiptare

Si jetohej ne kohen e Enverit,me frike.(frika ruante vreshtin).Hariti te krijoje njefar barazie edhe ne varferi.Krijoi ligjet qe i sherbenin qeverisjes se tije,ndertoi shume vepra,shpenzoi shume per ushtrine e kontozbulimin.E thjeshtsoi historin, nga Iliret kalohej diret te Skenderbeu,rilindasit,dhe 90% e historis qe mbetej ishte per luften partizane e formimin e partise komuniste.
Prishi njeriun,e beri te varfer hajdut e spiun.Kishte qetesi.

Si e la ?.E la popullin duke qare,gjysma qau nga deshperimi e gjysma qau nga gezimi."Vaji" vazhdon akoma.

Sali Berisha;Si erdhi ?.Duhet pyetur Nexhmia.Si e gjeti ?.Si e la Nexhmia.Si jetohet ?.Nexhmia thote qe jetohet mire,"shqiperia po perparon".
Si do ta lere.?.Per kete Nexhmia buzeqesh :"Do ma qani Enverin".
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2011, 23:10   #15
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Serafim.

Qe te kuptosh se cfare mirqenie dhe cfare shteti krijoi Zogu, mjafton te lexosh MIGJENIN dhe i kupton te gjitha. Une nuk e di, ke rruge ka ndertuar Zogu, se rruget e Shqiperise ne ate kohe i ndertonte Italia e Musolinit sipas qefit te saj bazuar ne nje plane projekt te saj me specialistet e saj dhe me fondet e saj. Tani pse ia jep ti meritat Zogut une kete nuk e di?!
Ti thua qe Zogu beri kete e ate. Ajo qe me habit mua eshte se ku e gjeti kohen Zogu te bente gjithe keto pune... Ai pergjat kesaj kohe ishte i zene me pune shume me te rendesishme ku nga te cilat varej fati i kombit. Sic ishte martesa e njeres prej motrave te tij me te birin e Sulltanit turk, martesat e motrave te tjera dhe gjthe farefisit, ah se arrova dhe martesa e tij.
Vetem ligjin e heqjes se perceve mund te mbahet mend nga ai regjim por dhe ai nuk zbatohej. Por te pakten u ligjerua.

Por keto nuk ishin hapa qe i ndermori ai, keto ishin ne azhenden politike qe ne kohen e Nolit. Zogu nuk beri asgje te vecante. Zogu ishte i detyruar te ecte ne ate rruge, se edhe vet turqia e kishte braktisur Sulltanatin dhe ne Evrop nuk kishte ndonje shembull me te keq se ai ne qeverisje. Bile qeverit perendimore ngelen te habitura kur vetem dy muaj para se te pushtohej nga italia Zogu kerkoj te vinte mardhenie dipllomatike me Bashkimin Sovjetik.

Zogu nuk ka qene politikan, as i ka ineresuar fati i kombit. Zogu thjesht ka qene nje rrugac politik qe e shihte politiken si rrugen e vetme per tu pasuruar.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2011, 00:07   #16
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Serafim.

Qe te kuptosh se cfare mirqenie dhe cfare shteti krijoi Zogu, mjafton te lexosh MIGJENIN dhe i kupton te gjitha. Une nuk e di, ke rruge ka ndertuar Zogu, se rruget e Shqiperise ne ate kohe i ndertonte Italia e Musolinit sipas qefit te saj bazuar ne nje plane projekt te saj me specialistet e saj dhe me fondet e saj. Tani pse ia jep ti meritat Zogut une kete nuk e di?!
Ti thua qe Zogu beri kete e ate. Ajo qe me habit mua eshte se ku e gjeti kohen Zogu te bente gjithe keto pune... Ai pergjat kesaj kohe ishte i zene me pune shume me te rendesishme ku nga te cilat varej fati i kombit. Sic ishte martesa e njeres prej motrave te tij me te birin e Sulltanit turk, martesat e motrave te tjera dhe gjthe farefisit, ah se arrova dhe martesa e tij.
Vetem ligjin e heqjes se perceve mund te mbahet mend nga ai regjim por dhe ai nuk zbatohej. Por te pakten u ligjerua.

Por keto nuk ishin hapa qe i ndermori ai, keto ishin ne azhenden politike qe ne kohen e Nolit. Zogu nuk beri asgje te vecante. Zogu ishte i detyruar te ecte ne ate rruge, se edhe vet turqia e kishte braktisur Sulltanatin dhe ne Evrop nuk kishte ndonje shembull me te keq se ai ne qeverisje. Bile qeverit perendimore ngelen te habitura kur vetem dy muaj para se te pushtohej nga italia Zogu kerkoj te vinte mardhenie dipllomatike me Bashkimin Sovjetik.

Zogu nuk ka qene politikan, as i ka ineresuar fati i kombit. Zogu thjesht ka qene nje rrugac politik qe e shihte politiken si rrugen e vetme per tu pasuruar.
Peshkaqen pershendetje.
Eshte e vertete qe mireqenia ne kohen e Zogut ishte dhe si pasoje e Italise.Gjeja kryesore ishte se tregetaret shqiptare kishin te drejte te blinim mallin italian me ēmime te uleta..etj etj..Po aqe sa eshte e vertete qe tregetaret shqipetar me te medhenj ishin ata te kohes se Zogut,edhe mos harro se shumica e tyre vinin nga familje te varfera.
Sa per rruget,duhet ta kesh degjuar,Zogut i thonin "ēi do rruget kur vendi nuk ka makina".
Zogu beri Lekun me vlere,e punonjesit shteteror paguheshim mire,si posoje edhe ata privatet paguheshin mire.(Kam "degjuar" nje person qe mbaroi shkollen ne Greqi,e lutén te behej profesor atje por ai u kthye ne Shqiperi....,thoshte;"ne kohen e Zogut merja rroge 5 napolona floriri,kur shkoja ne Athine me dukej Athina e imja").
Zogu beri shume gabime;qe me vrasjen e Avni Rustemit etj etj etj..Po meritat nuk ja heq dot njeri. Dhe dy ndertesa qe jane te bukura ne Tirane i beri Zogu.

Mendoj,"o shpresoj",se sikur te jetonte Fan Noli,e ta pyesje per Zogun do te pergjigjej pak a shume "keshtu"........,se Faik Konica dihet se si e mendonte.....Te dy e kane share Zogun,por ja kane ditur dhe meritat.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2011, 03:46   #17
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,117
Thanks: 1,434
Thanked 2,038 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
Permendja e Periudhes komuniste eshte kthyer ne mode dhe perdoret vend e pa vend per te bere krahasime te pakrahasueshme. Te krahasosh shtetin anadollak te Ahmet Zogut me shtetin absolut te Enver Hoxhes nuk e di c'far emri t'i ve ktij absurditeti. Sipas teje dhe Hitleri nuk ja kishe haberin sesi qeverisej qe krijoj gjith ate Gjermani gjigande, sepse ishte diktator (dhe mos thuaj qe hitleri nuk e masakroi dhe popullin e tij, se do jet nje fakt i ri), po ashtu dhe Musolini per Italin etj...
Eshte e pamundur qe kur dikush flet per gjendjen e shqiperise te mos i referohet kohes se komunizmit. Jemi keut ku jemi nga perjudha e komunizmit! Cdo gje, cdo akt, cdo levizje qe ndodh ne bot ka nje reagim. Jo vete sote 20 vjet me vone por reagimi ndaj 50 vjeteve verprim te "komunizmit" do te ndihet edhe per 100 vjete te tjera.
Une nuk e krahasoj kurre Enverin me Hitlerin dhe Musonilin. Sado kriminela qe ata u treguan, te pakten ishin "visioner" me ate te veten u munduan te perhapin "vlerat" qe ata besonin! Enveri nuk ishte asnje gje me teper se nje rrugac i djallezuar qe perfitoj nga rrethanat. ai ishte nje servile nje krijec pa shtyll kurrizore. Dhe sigurisht nuk mund te krahasohet me Zogun. Zogu pati te metat e veta por ai nuk ishte kriminel, nuk masakroj popullin e vet.

Safarimi i tha te gjitha ato qe mund te thosha une. por megjithe ate do te shtoje disa fjale te mijat.

Zogu krijoj shtetin nga asgjeja! Zogu ishte i pari qe perdori Codin Civil ne nje shoqeri qe ishte plotesisht ne nje Kaos te plot, jo te krijuar vet por te imponuar nga te tjeret. Zogu krijoj nje shtet qe fqinjet Grek ashtu edhe Sllavet, qe kishin fituar pavaresine respektivisht pothuajse 100 vjet me par, emigronin ne shqiperi sepse gjendja ekonomike ishte me e mire se ne vendet e tyre. Zogu krijoj nje monarki te moderuar ne nje kohe kur te gjitha shtetet jo vetem everopiane por interkontinentale ushtronin nje "diktature" te moderuar dhe disa madje diktature absolute. Gjermania (Hitleri)-Italia (Musolini)-Anglia(mbreteri- dhe perandori) Japonia-Perandori sa kishte pushtuar Kinen) Rusia(Stalinin). Edhe pse shqipetaret kishin nje identitet dhe rrenje me te lashta se te gjithe te lartpermendurit, formimi i shtetit te mirefillet ishte ende foshnje ne krahasim me ta.

Ne konkluzion per mua eshte nje injorim qe i behet Zogut kur perdoret ne te njejten fjali me kuislinget e vertet te vendit tone. Cdo veprim, reagim dhe rezultatet qe ndjekin respektivisht duhet te merren parasysh rrethanat koha dhe hapesira qe ndikoj ato. Keto duhet te merren parasysh sidomos ne arritjen e konkluzioneve. Perfundimi i luftes se dute boterore ishte nje clirim i vertet per boten mbar, dhe nje shanc per perparimin e verte te shqiperise, fatkeqsishte e kunderta ndodhi. Eshte nje tragjedi e vertet ajo qe ndodhi per popullin shqiptar, dhe eshte dyhere me tragjite qe populli nuk di historine e verte te tij. Ngjarjet e verteta jan mbuluara aq mire saqe edhe permendja e tyre duket si nje spekulim fantastik. E verteta e shqiperise eshte shume tronditese. Por me beso Vella se keto qe them une nuk jane shqifje por jane fakt absolute qe jane mbuluar aq bukur dhe me nje mjeshteri qe esthe pothause e pamundur te vertetohen. Prandaj ato qe shkruajta ne fund te shkrimit duken si pafaktuara!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2011, 10:24   #18
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:

Peshkaqen pershendetje.
Eshte e vertete qe mireqenia ne kohen e Zogut ishte dhe si pasoje e Italise.Gjeja kryesore ishte se tregetaret shqiptare kishin te drejte te blinim mallin italian me ēmime te uleta..etj etj..Po aqe sa eshte e vertete qe tregetaret shqipetar me te medhenj ishin ata te kohes se Zogut,edhe mos harro se shumica e tyre vinin nga familje te varfera.
Sa per rruget,duhet ta kesh degjuar,Zogut i thonin "ēi do rruget kur vendi nuk ka makina".
Zogu beri Lekun me vlere,e punonjesit shteteror paguheshim mire,si posoje edhe ata privatet paguheshin mire.(Kam "degjuar" nje person qe mbaroi shkollen ne Greqi,e lutén te behej profesor atje por ai u kthye ne Shqiperi....,thoshte;"ne kohen e Zogut merja rroge 5 napolona floriri,kur shkoja ne Athine me dukej Athina e imja").
Zogu beri shume gabime;qe me vrasjen e Avni Rustemit etj etj etj..Po meritat nuk ja heq dot njeri. Dhe dy ndertesa qe jane te bukura ne Tirane i beri Zogu.

Mendoj,"o shpresoj",se sikur te jetonte Fan Noli,e ta pyesje per Zogun do te pergjigjej pak a shume "keshtu"........,se Faik Konica dihet se si e mendonte.....Te dy e kane share Zogun,por ja kane ditur dhe meritat.
Pershendetje!Je i nderuar!

Keshtu pra, ne ishim nje proktetoriat italian. Dhe si i till shqiperia si shtet gezonte shume favore tregtare ne shkembimet me italin. Prandaj nisen te lindnin qelizat e para tregtare ne kete periudh. Kishte dhe nje politik kolonizuese italiane, per shqiperine. Kemi depertimin e shoqerive italiane ne tregun shqiptar sidomos ne sektorin minerar dhe ate energjitik. Pra kjo "rritje" e mirqenies ne vitet 30, nuk ishte si pasoj e politikes inekzistente te Zogut, por si pasoj e politikes kolonizuese te Italise fashiste. Keshtu qe nuk ka asnje arsye pse t'i japim Zogut merita qe nuk i takojne. Pra ato 5 napolona jane si rezultat e politikes italiane jo asaj Zogiste.

Zogu nuk kishte as nje studim dhe asnje projekt per zhvillimin dhe te ardhmen e vendit, te vetmen gje qe dinte te bente zogu ishte te paguante tre Xhandar per te mbajtur qetesine. Meqenese hodhe tezen e perparimit nen regjimin e Zogut, mos te harrojme se fshataret nuk lejoheshin nga bejleret e tyre(qe ishun vasalet e zogut) as te kishin nje oxhak brenda shtepise. Dhe ti me thua Zog perparimtari.

Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.


Pra vetizolimi do jete i vetmi gabim ku do qortohet Enveri nga historia.
Qe nga prishja e mardhenieve me Kinen dhe prerja e ndihmave prej saj, shqiperia filloi te ndiente pasojat e politikes vetizoluese te Enverit. Pasoja keto qe e cuan Shqiperin atje ku e mbajme mend te gjithe ne nje varferi te frikeshme ne mes te bollikut Evropian. Qe nje vend te ece para, duhet te japi dicka qe prodhon me shumic dhe te marri dicka qe nuk e ka dhe i duhet. Enveri kete nuk e beri. Sepse ai i mbylli vete dyert e tregjeve evropian Shqiperise, per disa marrezira qe nuk eshte as koha as vendi ti permendim.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2011, 11:20   #19
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Pershendetje!Je i nderuar!

Keshtu pra, ne ishim nje proktetoriat italian. Dhe si i till shqiperia si shtet gezonte shume favore tregtare ne shkembimet me italin. Prandaj nisen te lindnin qelizat e para tregtare ne kete periudh. Kishte dhe nje politik kolonizuese italiane, per shqiperine. Kemi depertimin e shoqerive italiane ne tregun shqiptar sidomos ne sektorin minerar dhe ate energjitik. Pra kjo "rritje" e mirqenies ne vitet 30, nuk ishte si pasoj e politikes inekzistente te Zogut, por si pasoj e politikes kolonizuese te Italise fashiste. Keshtu qe nuk ka asnje arsye pse t'i japim Zogut merita qe nuk i takojne. Pra ato 5 napolona jane si rezultat e politikes italiane jo asaj Zogiste.

Zogu nuk kishte as nje studim dhe asnje projekt per zhvillimin dhe te ardhmen e vendit, te vetmen gje qe dinte te bente zogu ishte te paguante tre Xhandar per te mbajtur qetesine. Meqenese hodhe tezen e perparimit nen regjimin e Zogut, mos te harrojme se fshataret nuk lejoheshin nga bejleret e tyre(qe ishun vasalet e zogut) as te kishin nje oxhak brenda shtepise. Dhe ti me thua Zog perparimtari.

Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.


Pra vetizolimi do jete i vetmi gabim ku do qortohet Enveri nga historia.
Qe nga prishja e mardhenieve me Kinen dhe prerja e ndihmave prej saj, shqiperia filloi te ndiente pasojat e politikes vetizoluese te Enverit. Pasoja keto qe e cuan Shqiperin atje ku e mbajme mend te gjithe ne nje varferi te frikeshme ne mes te bollikut Evropian. Qe nje vend te ece para, duhet te japi dicka qe prodhon me shumic dhe te marri dicka qe nuk e ka dhe i duhet. Enveri kete nuk e beri. Sepse ai i mbylli vete dyert e tregjeve evropian Shqiperise, per disa marrezira qe nuk eshte as koha as vendi ti permendim.
Peshaqen pershendetje.
Po te nisemi nga historia se Shqiperia qe protektoriat i Italise ne kohen e Zogut,kjo hsitori e pavertete duhet te vleje edhe per Enverin;qe ishte ne fillim protektoriat i Jugosllavis,pastaj i Bashkimit Sovietik,edhe ne fund i Kines.(Mos haro borxhet e falura nga Krushovi Enverit o Shqiperise).
Merita e Zogut ishte se la tregetar e tregetine e lire,pasurohej kush punonte jo kush vidhte o koruptonte.Me kete nuk dua te them qe nuk kishte varferi o korrupsion ne kohen e Zogut,kishte po te jesh i sigurte qe kishte shume me pak se ne kohen e Enverit.

Edhe per sa i perket Xhandarmerise,mos e permend me,se aty qendron merita me e madhe e Zogut.Zogu o Shqiperia kishin vetem 800 Xhandare.Habiteshin te gjithe se si mund te ruhej rendi vetem me 800 xhandare.("Dhe vet Zogu levizte me nje xhandar me vete").

Zogu ndertoi pak ne krahasim me Enverin, ato 15 vjet,ligje apo rruge,po i sherbyen popullit,edhe i qenduhan kohes e pushtimit Italian.
Enveri ndertoi shume,(gjithmon shume me pak se diktatoret e tjere komunist te vendeve te huaja),por shumica e veprave nuk sherbejne per asgje...si ato mbrojtese..o kombinate pa prespektive,e si nga ana ligjore o morale.
Zogu me gabimet e tija mbetet Mbret,Enveri edhe me ato pak gjera pozitive qe beri mbetet Kriminel.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2011, 15:38   #20
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,117
Thanks: 1,434
Thanked 2,038 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

[QUOTE=peshkaqeni33;175254]
Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur