Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-08-2011, 16:44   #41
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Maqellarjot

Ti kerkon te heqesh Enverin nga historia. Qenke mosmirnjohes.

Shikoje keshtu historin. Nese faktori Enver do t'i mungonte historise, ateher as ti e as une nuk do kishim lindur, se jeta do kishte marre nje tjeter rrjedh. Ne kemi lindur si rrjedhoj e rrethanave dhe koncidencave qe krijoj Enveri ne kohen e tij, prandaj rrjedhimisht qe pa Enverin ne nuk do kishim lindur.

Nuk e di nese i koncepton ato qe te them.

Pra te mohosh Enverin eshte njesoj si te mohosh ekzistencen tende. Se ti ke lindur si pasoj e ndikimit te tij ne sistemin e ekujlibrave te natyres. Pra nese Enveri nuk do kishte marre pushtetin jeta do merrte nje rrjedh tjeter dhe ti e une nuk do kishim lindur fare.

Nese ti analizon kete mundesi, pra sikur te mos kishte fituar Enveri mua sigurisht qe nuk me intereson sepse nuk do kisha lindur as une.

I kupton keto qe po shkruaj apo po lodhem kot une?!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2011, 22:40   #42
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Maqellarjot

Ti kerkon te heqesh Enverin nga historia. Qenke mosmirnjohes.

Shikoje keshtu historin. Nese faktori Enver do t'i mungonte historise, ateher as ti e as une nuk do kishim lindur, se jeta do kishte marre nje tjeter rrjedh. Ne kemi lindur si rrjedhoj e rrethanave dhe koncidencave qe krijoj Enveri ne kohen e tij, prandaj rrjedhimisht qe pa Enverin ne nuk do kishim lindur.

Nuk e di nese i koncepton ato qe te them.

Pra te mohosh Enverin eshte njesoj si te mohosh ekzistencen tende. Se ti ke lindur si pasoj e ndikimit te tij ne sistemin e ekujlibrave te natyres. Pra nese Enveri nuk do kishte marre pushtetin jeta do merrte nje rrjedh tjeter dhe ti e une nuk do kishim lindur fare.

Nese ti analizon kete mundesi, pra sikur te mos kishte fituar Enveri mua sigurisht qe nuk me intereson sepse nuk do kisha lindur as une.

I kupton keto qe po shkruaj apo po lodhem kot une?!


Eshte me te vertet i "cuditshem" shkrimi jot dhe ajo qe e ben me te "cuditshem" eshte postimi i ati sote. Para dy tre ditesh kam menduar pikerisht ate gje qe ti pershkruan ketu fjale per fjale. Me ka shkaur mendja per kete gje edhe perpara, sigurisht, por perciptazi. Ajo qe me beri te mendoj me thellet dhe te 'rreflektoj' jane pikerisht debatet midis meje dhe tejte.

Ajo qe thua ti eshte e vertet. Edhe pse e kunderta nuk mund te vertetohet kurre. E para edhe pse te dyja anet e familjes sime kane njohur njeritjetrin para diktatures, njeri ne veri tjetri ne jug vendbanime plotesisth te skajshme, egzistonte nje mundesi per krushqi. Edhe pse mundesia e nje gjeje te till ishte jashtezakonisht e ulet, prap egzistonte.

Ky eshte nji debat sa absurd aq edhe interesant, dhe kjo e fundit me shtyn te hy pak ne boten fantastike "po sikur"!

Duke ditur cfar ky poppull ka hequr, sidomos ajo pjese qe u persekutua barbarisht, fus ketu njerez shume prane meje, dhe si nje deshmitar okular i barbarizmave te atij sistemi ndertuar nga dora Vet. Them me plot sinqeritet se po te kisha ne dore, ndikimin e historise do ta kisha ndryshuar rrymen e ngarjeve edhe pse mund te me fshinte edhe mua. Mendoj se shume njerez, ne posicionin time do ta benin nje gje te tille. Perndryshe e kunderta do te bente ate te "implikuar' indirekt.

Une nuk mundohem te fshih Enverin, perkundrazi une mundohem te Zbardh pak drite mbi figuren e tij te vertet.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ti kerkon te heqesh Enverin nga historia. Qenke mosmirnjohes.?!
Sa here e ke bere sote???
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2011, 11:57   #43
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,436
Thanks: 15,071
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

[QUOTE=Maqellarjot;175267]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.
Dulla apo Enver Hoxha beri gabim:
futi gjuhen Shqipe neper shkolla,tetevjecaren minimalisht....pra 95% e popullsise fshatare u be qytetare!
Gabim fatal i tij.
Por nuk e kishte parasysh qe Pinoceti do vinte ne pushtet 28 vjet me vone!
Se po ta dinte do e kishte kopjuar!
QARTE?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 13:06   #44
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Dulla apo Enver Hoxha beri gabim:
futi gjuhen Shqipe neper shkolla,tetevjecaren minimalisht....pra 95% e popullsise fshatare u be qytetare!
Gabim fatal i tij.
Por nuk e kishte parasysh qe Pinoceti do vinte ne pushtet 28 vjet me vone!
Se po ta dinte do e kishte kopjuar!
QARTE?
Nuk e kuptoj si mund ti akreditohet shkollimi i popullsise Enverit, kur ai "trashegoj" shtetin ne perjudhen me paqesore qe ka pasur ndonje here vendi une. Ai Shkolloj popullin me gjuhen meme, por ne te njejten kohe i mbushi koken me Plehra Internacionale, qe edhe sote e kesaj dite i kan shtremberuar syte. Jane te gjithe Caker. Nuk dine nga te shkojn e nga te kthehen!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2011, 18:56   #45
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,436
Thanks: 15,071
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Nuk e kuptoj si mund ti akreditohet shkollimi i popullsise Enverit, kur ai "trashegoj" shtetin ne perjudhen me paqesore qe ka pasur ndonje here vendi une. Ai Shkolloj popullin me gjuhen meme, por ne te njejten kohe i mbushi koken me Plehra Internacionale, qe edhe sote e kesaj dite i kan shtremberuar syte. Jane te gjithe Caker. Nuk dine nga te shkojn e nga te kthehen!
Nuk e trashegoi,e mori me dhune...ndahen etapat,pikerisht ne kohen me te eger paqesore!
E shperdoroi??????tjeter histori!
Pikerisht kjo eshte fatkeqesia,nuk dijne nga erdhen dhe do muhabetisen!
Neser....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2011, 16:57   #46
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SpeedyJ Shiko postimin
Nuk e trashegoi,e mori me dhune...ndahen etapat,pikerisht ne kohen me te eger paqesore!
E shperdoroi??????tjeter histori!
Pikerisht kjo eshte fatkeqesia,nuk dijne nga erdhen dhe do muhabetisen!
Neser....
Dakort me ate qe ke shkruajtur. Nuk e trashigoj e morri me dhune, prandaj edhe vura fjalen Trashegimi ne thonjeza.

Falemenderit per komentin qe bere ne faqen e Muzikes
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2011, 22:48   #47
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Kot per kot.Ne nje sistem komunist,zakonisht shteti nderton kombinate,shkolla..etj etj.Ne nje sistem normal komunist,jo si sistemi anormal i Enver Hoxhes,qe nuk egzistonte asgje private,as pulat.

Merita me e madhe e Enverit,ishte:Ariti ta beje fshatarin te vuaje per buken e gojes.Shqiperia historikisht ka qene vend i prapambetur,por shqiptaret nuk kane vuajtur kurre per buken e gojes.
Ne Shqiperi perpara kohes se Enverit,mishi kushtonte pothuajse falas,kushtonte me teper lekura e kafshes se sa mishi.Nuk po ju them... se sa mish hanin shqiptaret,e sa kushtonte,gjithmone po te gjindej.. ne kohen e Enverit.....
Shkolla,50 vjet nuk nxorrem,nje inxhinier,nje doktor,nje kuader ne pergjithesi qe te kishte vertet talent...Edhe kush mund te ishte vertet i mire.....pa nje specializim jashte mbetej nje injorant..ne fushen e tije.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2011, 15:28   #48
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Kot per kot.Ne nje sistem komunist,zakonisht shteti nderton kombinate,shkolla..etj etj.Ne nje sistem normal komunist,jo si sistemi anormal i Enver Hoxhes,qe nuk egzistonte asgje private,as pulat.

Merita me e madhe e Enverit,ishte:Ariti ta beje fshatarin te vuaje per buken e gojes.Shqiperia historikisht ka qene vend i prapambetur,por shqiptaret nuk kane vuajtur kurre per buken e gojes.
Ne Shqiperi perpara kohes se Enverit,mishi kushtonte pothuajse falas,kushtonte me teper lekura e kafshes se sa mishi.Nuk po ju them... se sa mish hanin shqiptaret,e sa kushtonte,gjithmone po te gjindej.. ne kohen e Enverit.....
Shkolla,50 vjet nuk nxorrem,nje inxhinier,nje doktor,nje kuader ne pergjithesi qe te kishte vertet talent...Edhe kush mund te ishte vertet i mire.....pa nje specializim jashte mbetej nje injorant..ne fushen e tije.
Ashtu eshte...Ata qe u shkolluan ose me drejt "Shkalluan", ne shkollat e Enverit ishin "Doktorra" te tipit qe nji dite do te sundonin, ose ndiqnin hapat e Mesuesit te tyre. Per kete lloj Specializimi ma ha mendja Shqiperia duhet te mbaj shkallen me te larte ne Evrope.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2011, 17:44   #49
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

"Sejcili dehet sipas menyres se vet"- thoshte dikur nje pijanec i shquar. Nuk e di si do shprehej nese ishte historian dhe lexonte ndonje Nastradin ketu, por une po ju sjell historin e asaj periudhe te pare nga syte e nje Ballisti.

Periudha 24 - 39!

24 Dhjetori u shpall prej zogistėvet si dita e "Triumfit tė Legalitetit", njė "legalitet" i ēuditshėm qė u vendos me ndihmėn e Jugosllavisė, ushtėria e sė cilės iu hapi udhėn bandavet tė Zogut duke shkelur kufirin shqiptar. Kėto lloje vepėrimesh u bėnė njė zakon aq i keq pėr ngjarjet e pastajme, sa qė kundėrshtarėt e Zogut s'e patėn pėr gjė, mė 7 Prill 1939, tė hynin nė Shqipėri me ushtėrinė italiane si "ēlironjės" tė vendit.

Me fjalėn "legalitet", Ahmet Zogu donte tė thoshte se partia e tij kishte qėnė pushteti i ligjshėm, qė mbahej me votėbesimin e shumicės parlamentare, kur u pėrmbys prej njė rebelizmi ushtarak nė Qėrshor tė 1924-ės; dhe tash kėthehej prapė nė fuqi. Duke e pasur shqisen politike mė tė mprehtė nga ajo e kundėrshtarėvet tė tij, Ahmet Zogu vuri ca ditė nė kolltuqe sa pėr formė qeverinė e pėrmbysur prej kryengritjes sė Qėrshorit dhe thirri Asamblenė Kushtetonjėse tė mėparshme me ata antarė qė i kishin mbetur. Kjo shpalli Republikėn Shqiptare, mė 21 Jenar 1925, dhe zgjodhi kryetar tė saj Ahmet Zogun. Sipas Statutit qė u votua mė 31 Jenar, kryetari i Republikės, i cili zgjidhej pėr 7 vjet, ishte njėkohėsisht edhe kryetari i qeverisė. Republikės sė re nuk i mungonte veshja parlamentare e pėrbėrė prej dy dhomash: Senati edhe dhoma e deputetėvet. Senati pėrbėhej prej 18 antarėsh, nga tė cilėt dy tė tretat zgjidhėshin prej popullit dhe-njė e treta emėrohej prej kryetarit tė Republikės. Kurse deputetėt zgjidhėshin pėr 4 vjet, me anė zgjedhėsish tė dytė, si mė parė, por nė njė numėr mė tė kufizuar: njė pėr 15.000 frymė qė kėshtu delnin gjithėsejt nja 57 "baballarė tė kombit". Ėshtė e kotė tė zgjatemi kėtu mbi pėrcaktimet e fuqisė dhe tė kontrollit qė duhej t'ushtronte parlamenti, mbasi praktikisht tė gjitha fuqitė i kishte Zogu me rrethin e tij.

Si njeriu i vepėrimit dhe qė s'merrej me ėndėrra tė kota, krahas me kėto forma "legale", Ahmet Zogu mori tė gjitha masat praktike pėr tė vendosur sundimin e tij. E ndau vendin nė zona operacioni ku dėrgoi fuqi merēenarėsh me nga njė kumandar besnik nė krye, duke bėrė shtrėngime pėr ēarmatimin e popullsisė nė Shqipėrinė e jugės dhe nė disa krahina tė veriut. Kurse ato malėsi qė kishin marrė anėn e Zogut i mbanin armėt lirisht. Ndoqi me rreptėsi kundėrshtarėt e tij, disa prej tė cilėve i vrau. Dėrgoi e vrau Luigj Gurakuqin, nė Bari, mė 2 Mars 1925. Dhe nė fund t'atij muaji fuqitė ndjekėse vranė Bajram Currin te Shpellė e Dragobisė. Duke vepėruar me shpejtėsi, Zogu vuri kudo besnikėt e vet n'administratėn e nė kumandat ushtarake, pėr t'a mbledhur fuqinė e shtetit nė duart e tija. Formoi njė qeveri me njerėz qė kishin marrė anėn e tij, si Myfit Libohova, Koēo Kota etj., disa prej tė cilėvet i mbajti gjer nė fund. Por pas kėthimit prej Jugosllavie dhe kur e ndjeu vehten mjaft tė fortė, Ahmet Zogu desh tė ēlirohej prej rrethit tė bejlerėvet tė mėdhenj, tė cilėt donin t'ushtronin ndikimin e tyre nė politikėn e vendit, dhe formoi njė regjim krejt personal. Pėr kėtė punė, i mėnjanoi bejlerėt ca nga ca ose i uli nė radhėn e oborrtarėvet tė nėnshtruar, duke i pėrdorur nė lloj lloj shėrbimesh me rroga e pozita dhe duke iu lėnė, natyrisht, ēifliqet, por ua hoqi rėndėsinė politike. Pėr kėtė arėsye, ose edhe sepse i ndrinte pėrpara syvet njė kurorė mbretėrore, e prishi mblesėn me tė bijėn e Shefqet Vėrlacit, pėr tė mos pasur detyrime kundrejt kėtij.

Cinik prej natyre dhe i rritur me konceptet orientale tė politikės, Zogu nuk njihte tjetėr parim pėrveē interesit dhe nuk besonte nė kurrfarė ideje ose idealizmi. Dhe ėshtė pėr t'ardhur keq, se me energjinė e tij, me zotėsinė dhe intuitėn politike qė kishte, mund t'i kish sjellė shėrbime tė mėdha Shqipėrisė sikur tė kish formuar njė rreth me njerėzit mė tė ndritur dhe moralisht mė tė lartė, prej tė cilėvet mund tė gjente sigurisht edhe nė brezin e ri edhe nė tė vjetėrin, duke mbajtur nėr duar flamurin e shqiptarizmit; mė tė pastėr, ashtu si kanė bėrė tek popuj tė tjerė disa udhėheqės tė mėdhenj. Virtuti ngjall gjithmonė enthusiazmė dhe tėrheq, e nuk mund tė thuhet se i tėrė kombi shqiptar ishte njė kalbėsirė. Tjetėr punė sepse Zogu mblidhte rreth vehtes kalbėsirat. Sikur tė kishte qėnė i njė tjetėr lartėsie morale, jo vetėm mund t'a kish vėnė popullin shqiptar nė rrugėn e zhvillimit ekonomik dhe tė qytetėrimit, por sidomos - dhe tė dyja kėto anė lidhen bashkė - do tė kishte sjellė pajtimin e shpirtravet, mbylljen e plagėvet shoqėrore tė vjetra, ngritjen e ndėrgjegjes kombėtare nė njė tjetėr shkallė pjekurie, me frymėn e drejtėsisė dhe nėpėr dritėn e idevet tė lira, kėshtu qė ai popull do tė kish gjetur ndoshta ekuilibrin e brendshėm dhe do tė kish formuar lidhjet e nevojshme rreth njė ideje qendrore shqiptare pėr t'iu bėrė ballė furtunavet tė pastajme. Por regjimi i Zogut s'bėri tjetėr veēse i acaroi konfliktet shoqėrorė edhe mė tepėr, rrėzoi nė llom ēdo shpresė qė mund tė kishte njeriu nė vleftat kombėtare e morale, nė drejtėsinė, nė rolin udhėheqės tė shtetit drejt sė mirės. Nuk lejoi qė tė formohej njė ide qendrore shqiptare e pėshtetur nė tė vėrtetėn. E la vendin nė njė anarki tė plotė shoqėrore e ekonomike, mendore e morale, nga e cila s'mund tė delte veēse komunizmi.

Por Zogu nuk ishte nga ata qė ndiejnė njė mision historik nė vetvehte dhe qė ia kushtojnė tė gjitha energjitė e shpirtit pėr t'a pėrmbushur. Nuk ishte njeriu i krijimit, por njė ambicioz i zakonshėm nga ata qė duan tė kumandojnė e tė shkėlqejnė. Nuk e shtynte njė dashuri e thellė pėr vepra tė larta e tė qėndruarshme, por dėshira e rėndomtė pėr madhėri, pėr kumandė, pėr lukse e pasuri. Kėtė e provoi sidomos mė 1928, kur ngrehu njė "mbretėri" theatrore, me ca paraqitje qesharake, mbi njė popull tė vogėl e tė mjerė. E provoi me kultin e vetvehtes, me salltanetet, me paradat e njė ushtėrie kukėll, qė pėrpiu gjysmėn e buxhetit tė shtetit pėr 14 vjet rresht, pėr tė mos bėrė as njė orė qėndresė kur erdhi dita qė atdheu tė sulmohej nga i huaji.


Pėr tė kėnaqur kėto dėshira, Zogut i duhej tė sundonte si njė despot oriental, pa i dhėnė llogari askujt. Prandaj ngrehu njė regjim personal duke u pėshtetur nė forcat mė tė prapambetura tė vendit dhe duke mbledhur rreth vehtes elementin mė tė dobėt. Bazėn e forcės sė tij Zogu e krijoi me disa krerė e bajraktarė tė veriut, mėsuar prej kohėsh tė jetonin si merēenarė. Zogu dijti tė lidhte pas vehtes njė pjesė prej tyre duke i bėrė oficerė "kreshnikė" me grada e rroga sipas rėndėsisė. Nė kohė qetėsie, kėta rrinin nė shtėpi dhe merrnin gjysmėn e rrogės. Nė rast nevoje, iu jepej urdhėri qė tė ēonin nė kėmbė sa mė shumė burra prej krahinavet tė tyre, tė cilėt qėndronin gjithnjė t'armatosur. Me anėn e kėtyre i pat shtypur Zogu tė gjitha kryengritjet qė u bėnė kundėr tij, mbasi ushtėrisė sė rregullt nuk i kishte besim: kjo ishte vetėm sa pėr paradė, me gjithė milionat qė i kushtonte shtetit.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2011, 17:49   #50
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Kjo siper eshte vetem hyrja e studimit, nese ndokush deshiron tį lexoj te plote qe te mesoj se cfare burri ishte Zogu gjithmon i pare nga syte e nje ballisti mund te shprehi deshiren ketu dhe do tua plotesojme.

Zogu duhet gjykuar per ate qe ka qene dhe per ate qe e kane vlersuar bashkekohesit e tij.
Jo per te share Enverin hajde te zbukurojme Zogun!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2011, 18:27   #51
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Megjithate Zogu mbetet qeverisesi me i mire qe ka nxjerre Shqiperia deri me sot.
Kush sot mendon te meret o te veproje ne politik,mbase edhe te re o personale,duhet te bazohet ne vepren e Ahmet Zogut,edhe kur mendon ta kundershtoj o ta modifikoj.Mund te kritikohet si patriot,por jo si statist.Se eshte i vetmi qe kemi.
🖤 (1)
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2011, 18:41   #52
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Megjithate Zogu mbetet qeverisesi me i mire qe ka nxjerre Shqiperia deri me sot.
Kush sot mendon te meret o te veproje ne politik,mbase edhe te re o personale,duhet te bazohet ne vepren e Ahmet Zogut,edhe kur mendon ta kundershtoj o ta modifikoj.Mund te kritikohet si patriot,por jo si statist.Se eshte i vetmi qe kemi.
E kush na qenka kjo veper me vlere ne te cilen duhet te bazohemi?!
Likujdimi fizik i kundershtareve. Eshte list e gjate aje e te zhdukurve nga regjimi i zogut. Bile Enveri eshte fillestar para Zogut ne kete fushe. Zogut nuk iu drodh dora as para patrioteve te till si Avni Rustemi, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri... Ka shume emra qe Zogu ka eleminuar.

Zogu duhet te denohet si Kriminel dhe jo te vlersohet nga historia.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2011, 18:11   #53
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Megjithate Zogu mbetet qeverisesi me i mire qe ka nxjerre Shqiperia deri me sot.
Kush sot mendon te meret o te veproje ne politik,mbase edhe te re o personale,duhet te bazohet ne vepren e Ahmet Zogut,edhe kur mendon ta kundershtoj o ta modifikoj.Mund te kritikohet si patriot,por jo si statist.Se eshte i vetmi qe kemi.
Eshte e vertet Serafim,

ne fakt Zogu bashkpunoj me "Ballistat" disa nga Kreret qe do te formonin Ballin punonin ne kabinetin e Zogut. Sa do i keq te ken qen Zogu, eshte turp dhe mekat te fusesh emrin e tij ne te njejten fjali me Xhahilin. Per kete xhahin mendohet se eshte kopili i Bimbashit Boshnjak qe u vra nga Cerciz Topulli.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2011, 18:35   #54
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Do me falni pak, por ndersa lexoja nje perrall per kalamaq pak me larte, me erdhen ndermend keto vargje te te madhit Dritero Agolli.

Ai qe ju mblodhi ate nate nentori
tridhjet e tre vjecar atehere ishte
me vete kishte mesimet e nentorit
dhe Markesin e Leninin kishte
Ai na tha se Markesi dhe Lenini
mesohen neper krisma mitralozesh
kur jashte bucet e pret thellimi
kur nga oxhaket bien copra blozesh

Pėr Enver Hoxhėn kėngė thur tėrė jetėn
Se nėna ime bukė i dha me dhallė;
Me tė nė dhomėn pa tavan ne fjetėm
Na puthi ne fėmijėve mu nė ballė
Na puthi ne, fėmijėt e rreckosur
Na puthi ne femijet e tymosur
Nė tymin e kandilit e tė pishės,
Tė zverdhur prej rigonit e prej gjizės
Dhe pa nė sytė tanė vetėtima,
Dje pa ata, qė sot ngrenė turbina
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2011, 21:32   #55
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Do me falni pak, por ndersa lexoja nje perrall per kalamaq pak me larte, me erdhen ndermend keto vargje te te madhit Dritero Agolli.

Ai qe ju mblodhi ate nate nentori
tridhjet e tre vjecar atehere ishte
me vete kishte mesimet e nentorit
dhe Markesin e Leninin kishte
Ai na tha se Markesi dhe Lenini
mesohen neper krisma mitralozesh
kur jashte bucet e pret thellimi
kur nga oxhaket bien copra blozesh

Pėr Enver Hoxhėn kėngė thur tėrė jetėn
Se nėna ime bukė i dha me dhallė;
Me tė nė dhomėn pa tavan ne fjetėm
Na puthi ne fėmijėve mu nė ballė
Na puthi ne, fėmijėt e rreckosur
Na puthi ne femijet e tymosur
Nė tymin e kandilit e tė pishės,
Tė zverdhur prej rigonit e prej gjizės
Dhe pa nė sytė tanė vetėtima,
Dje pa ata, qė sot ngrenė turbina
Ti paske harrur te biesh ketu edhe ate rastin kur nexhmia i arrnonte corapet e Xhaxhit tend. A i shkreti ti oree. Na mbushe mendjen me Driotoro Agollin ti, Kyre lerpiresine e Xhahilit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2011, 21:41   #56
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Harrova te shtoj dicka per "perrallat kalamaqe" te shkruar me siper. Une nuk predikoj se ajo qe shkruajta me lart eshte e vertet, eshte vetem nje spekullim. Nje spekullim qe une nuk dua ta besoj, e para per arsyen se ata qe besojn kete spekullim pretendojn se Cercizi vrau Bimbashin me kerkesen e dajes se Enverit, sepse e jema e tij shkonte me Mimbashin. Ka shume njerez qe kane besuar apo besojn kete gje ne Gjirokaster. Ne qoftese kjo ishte e vertet ate here nenkupton se Cercizi e vrau bimbashin jo per ceshtje patriotike por si "favor" per dike tjeter. Nje gje e tille do ti ulte "kredibilitetin" Cercizit. E para Cercizi eshte Hero kombetar e dyta, une jame i "lidhur' personalisht me "familjen" e tij. Sa i perket Kopilit te Bimbashit, mundesite egzistojne.

Cfar duam ne, cfar besojm dhe se cfar ka ndodhur ne te vertet jane tre gjera te ndryshme. Ne qoftese kjo eshte e vertet, duhet te pranohet dua une, ti apo ndo nje tejter apo jo. E verteta ka rendesi me shume se cdo gje tjeter.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2011, 22:46   #57
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
E kush na qenka kjo veper me vlere ne te cilen duhet te bazohemi?!
Likujdimi fizik i kundershtareve. Eshte list e gjate aje e te zhdukurve nga regjimi i zogut. Bile Enveri eshte fillestar para Zogut ne kete fushe. Zogut nuk iu drodh dora as para patrioteve te till si Avni Rustemi, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri... Ka shume emra qe Zogu ka eleminuar.

Zogu duhet te denohet si Kriminel dhe jo te vlersohet nga historia.
Liria.
Individule,shoqerore,e intelektuale.
Zogu te ēoi nga mesjeta drejte Europes,ndersa Enveri te ēoi nga Europa drejte mesjetes.
Ndersa Saliu,na la aty ku na gjeti.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2011, 19:00   #58
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Liria.
Individule,shoqerore,e intelektuale.
Zogu te ēoi nga mesjeta drejte Europes,ndersa Enveri te ēoi nga Europa drejte mesjetes.
Ndersa Saliu,na la aty ku na gjeti.
Per zogun nuk ia vlen te flitet sepse ai u tregua laro. Ai nuk kishte as guximin e as trimerin te luftonte, te kendonte keshtu....

http://www.youtube.com/watch?v=k9zod...eature=related


dhe te vdiste si mbret i vertet per shqiperin.

Ai ishte nje pisllik i vogel qe eleminoi patriot te medhenj. Ai trashegoj nje shtet te gateshem nga Ismail Qemali qe kishte marre form demokratike dhe e katandisi ne nje sulltanat orjental qe imitonte vetem Turqin.

Nuk ka shtet pa kod penal. Tani se mori e perketheu ndonje kod penal kjo nuk eshte arritje. Kodi penal eshte mekanizem, qe shteti e perdor per te ruajtur rendin dhe qetesin. Pra ai kodin e poerdori per te ruajtur pushtetin e tij dhe jo per ti sjell zhvillimin vendit.

Ai nuk nderrmori asnje veper madhore, sic ishte zhdukja e analfabetizmit, zhdukja e malarjes apo tharja e kenetave, sic benin qevetit e tjera ballkanike ne ate periudh kohe.. psh..Greqia, Bullgaria...
Te vetmen gje qe bente Zogu ishte ndonje ekspedit ushtarake per te vrare Bajram Currin dhe intriga per te vrare perparimtare demokrate si Luigj Gurakuqin, Avni Rustemin, Fan Nolin(qe iku ne amerik per tiu shmangur eleminimit fizik).

Une habitem si e lexoni ju historin. Por nejse... Historia plerat i hedh ne koshin e plerave pa marre mendimin tone.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2011, 19:13   #59
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,084
Thanks: 1,401
Thanked 1,968 Times in 1,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Per zogun nuk ia vlen te flitet sepse ai u tregua laro. Ai nuk kishte as guximin e as trimerin te luftonte, te kendonte keshtu....

http://www.youtube.com/watch?v=k9zod...eature=related


dhe te vdiste si mbret i vertet per shqiperin.

Ai ishte nje pisllik i vogel qe eleminoi patriot te medhenj. Ai trashegoj nje shtet te gateshem nga Ismail Qemali qe kishte marre form demokratike dhe e katandisi ne nje sulltanat orjental qe imitonte vetem Turqin.

Nuk ka shtet pa kod penal. Tani se mori e perketheu ndonje kod penal kjo nuk eshte arritje. Kodi penal eshte mekanizem, qe shteti e perdor per te ruajtur rendin dhe qetesin. Pra ai kodin e poerdori per te ruajtur pushtetin e tij dhe jo per ti sjell zhvillimin vendit.

Ai nuk nderrmori asnje veper madhore, sic ishte zhdukja e analfabetizmit, zhdukja e malarjes apo tharja e kenetave, sic benin qevetit e tjera ballkanike ne ate periudh kohe.. psh..Greqia, Bullgaria...
Te vetmen gje qe bente Zogu ishte ndonje ekspedit ushtarake per te vrare Bajram Currin dhe intriga per te vrare perparimtare demokrate si Luigj Gurakuqin, Avni Rustemin, Fan Nolin(qe iku ne amerik per tiu shmangur eleminimit fizik).

Une habitem si e lexoni ju historin. Por nejse... Historia plerat i hedh ne koshin e plerave pa marre mendimin tone.
Peshkaqen,

Nuk i them keto sepse kam ndo nje Deboles per Zogun, por i them sepse eshte turp qe dikusht si ti qe pretendon te jete Kulturuar te shkruaj kaq poshtersira dhe te ket nje mentalitet kaq te shtremberuar.

Te them te drejten nuk dua te armiqesohem me njeri. Dhe sidomos neper forume te tilla. Por kur lexoj disha nga shkrimet e tua eshte veshtire te mos rreagosh. Edhe pse e di qe Je nje produkt tipik dhe ideal i atij Sistemi pervers dhe Imoral qe Skllaveroj nje popull te tere.

Une njoh Ballista dembabadem qe jane burgosur nga Zogu. Kan bere vite burg dhe nuk flasin me kete urrejtje qe ke ti. Te vetmit ata qe flasin me kete urrejtje ndaj Zogut ishin komunistat dhe sote Mbeturinat e tyre.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2011, 19:29   #60
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,532
Thanks: 141
Thanked 4,461 Times in 2,484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Megjithate Zogu mbetet qeverisesi me i mire qe ka nxjerre Shqiperia deri me sot.
Kush sot mendon te meret o te veproje ne politik,mbase edhe te re o personale,duhet te bazohet ne vepren e Ahmet Zogut,edhe kur mendon ta kundershtoj o ta modifikoj.Mund te kritikohet si patriot,por jo si statist.Se eshte i vetmi qe kemi.
S'e ndoqa mire fillin e muhabetit por me terhoqi vemendjen ky postimi.
Zogu qeverisesi me i mire qe ka nxjerre Shqiperia????????????????????????????????????? Po tallesh ti apo po ben shaka? Ca jane keto budalliqe qe ju dalin nga gishtat aman? Zogu nuk kishte asgje te veten, ishte loder e italianeve. Pastaj i vetmi statist? Ca lesh statisti i thua njerit qe nuk u zgjodh por u VETSHPALL mbreti yne?

Aman mburreni sa te doni, sepse secili nga ne ka te drejte te te gjykoj dhe pelqen ate qe i duket me miri, por mos flisni me kaq superlativa se na e shpifet, se po i hyni ne hak atyre pak statistave te vertete shqiptar.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur