Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-01-2015, 10:27   #21
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Gjykata Speciale nis kėtė verė, mund tė kenė mandat dhjetėvjeēar

Profesori i sė Drejtės Penale, Ismet Salihu, dhe avokati Tomė Gashi, kanė thėnė se Gjykata Speciale pritet ta fillojė punėn gjatė verės. Sipas tyre, kjo gjykatė mund tė ketė mandat deri nė 2025-n.

Salihu ka thėnė tė premten se Gjykata Speciale do tė punojė sipas statutit tė vet, e jo sipas ndonjė rregullative juridike tė Kosovės.

“Kėtė gjykatė, sipas tė gjitha gjasave, do ta themelojė BE-ja. Kosova me aktet normative duhet ta ratifikojė themelimin e Gjykatės Speciale, pėrndryshe kjo gjykatė e ka projektin e statutit i cili duhet tė aprovohet. Statuti i saj do tė jetė njė lloj Kodi Penal, Kod i Procedurės Penale ose ligj pėr ekzekutimin e sanksioneve. Kėshtu qė kjo gjykatė do tė punojė sipas kėtij statuti, e jo sipas ndonjė rregullative juridike tė Kosovės. Por, nė rastin e gjykimit lidhur me veprat penale dhe kėto tė tjerat qė ndėrlidhen me atė, do tė merren parasysh dhe do tė bėhen sipas ligjit penal qė ka qenė nė fuqi nė kohėn e kryerjes sė krimeve pėr tė cilat mendohet se janė kryer gjatė dhe menjėherė pas luftės”, ka thėnė Salihu.

Ai ka treguar se Gjykata Speciale do tė funksionojė me tė gjitha kriteret, parametrat, normat dhe parimet e njė gjykate penale ndėrkombėtare.

“Dėshmitarėt do tė dėrgohen atje pėr tė dhėnė dėshmi dhe do tė jenė tė mbrojtur. Tė gjithė gjyqtarėt, prokurorėt dhe hetuesit do tė jenė ndėrkombėtarė, kurse gjykimi do tė bėhet jashtė territorit tė Kosovės, nė Holandė - Hagė. Edhe nėse shpallet fajtor dikush, dėnimin me burgim do ta mbajė jashtė Kosovės, pra nė shtetin ku e cakton gjykata”, ka deklaruar Salihu.

Ai ka thėnė se puna e Gjykatės Speciale do tė fillojė nė verė dhe mandati i saj mund tė mos jetė pesėvjeēar.

“Kjo gjykatė nuk ėshtė mirė tė cilėsohet si gjykatė e cila do tė merret me krimet e UĒK-sė dhe nuk ėshtė mirė tė thuhet kėshtu. Gjykata Speciale do tė ketė juridiksion pėr t’i gjykuar edhe kryesit e krimeve tė rėnda tė cilat janė kryer pas ēlirimit tė Kosovės, pas 12 qershorit tė ’99-s”, ėshtė shprehur Salihu.

Sipas tij, Gjykata Speciale do tė jetė e dhimbshme, por ėshtė proces i ndėrkombėtarėve i cili duhet tė kalohet.

Avokati Tomė Gashi ka thėnė se Gjykata Speciale po krijohet me kėrkesėn e ndėrkombėtarėve pėr shkak tė neglizhencės sė Kosovės dhe dėshtimit tė drejtėsisė ndėrkombėtare.

“Nuk jemi marrė me pretendimet qė janė dhėnė nė raportin e Dick Martit, ndėrsa mė herėt ka qenė i botuar edhe libri nga kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Carla del Ponte”, ka deklaruar Gashi.

Ai ka thėnė se Kosova do tė ketė punė deri nė themelimin e Gjykatės Speciale pasi, sipas tij, duhet tė ndryshohet pjesėrisht edhe Kushtetuta. Ai ka thėnė se asgjė e mirė nuk mund tė pritet nga kjo gjykatė.

“Duhet tė ndryshohen edhe disa prej dispozitave apo krejtėsisht ligjet penale nė Kosovė, posaēėrisht Ligji i Procedurės Penale. Paksa ėshtė e dhimbshme qė jemi detyruar t’i aprovojmė kėto presione tė BE-sė dhe SHBA-ve, meqenėse nuk ėshtė duke u lejuar tė jetė gjithēka nė duart e Kosovės si shtet i ri. Nuk kemi pėrformuar siē ėshtė pritur nga ne”, ka theksuar Gashi, duke shtuar se funksionimi i kėsaj gjykate pritet tė bėhet nė verė, ndėrsa shton se kjo gjykatė duhet tė punojė vetėm me dispozita tė ligjit tė Kosovės.

“Ėshtė e pamundshme qė kjo gjykatė tė jetė nėn mandat pesėvjeēar. Besoj se mandati i saj do tė zgjasė deri nė dhjetė vjet, meqenėse pėrafėrsisht duhet qė njė lėndė tė jetė e plotfuqishme”, ka deklaruar Gashi. /Epoka e Re/
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2015, 12:53   #22
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Gjykata Speciale nis kėtė verė, mund tė kenė mandat dhjetėvjeēar

Profesori i sė Drejtės Penale, Ismet Salihu, dhe avokati Tomė Gashi, kanė thėnė se Gjykata Speciale pritet ta fillojė punėn gjatė verės. Sipas tyre, kjo gjykatė mund tė ketė mandat deri nė 2025-n.

Salihu ka thėnė tė premten se Gjykata Speciale do tė punojė sipas statutit tė vet, e jo sipas ndonjė rregullative juridike tė Kosovės.

“Kėtė gjykatė, sipas tė gjitha gjasave, do ta themelojė BE-ja. Kosova me aktet normative duhet ta ratifikojė themelimin e Gjykatės Speciale, pėrndryshe kjo gjykatė e ka projektin e statutit i cili duhet tė aprovohet. Statuti i saj do tė jetė njė lloj Kodi Penal, Kod i Procedurės Penale ose ligj pėr ekzekutimin e sanksioneve. Kėshtu qė kjo gjykatė do tė punojė sipas kėtij statuti, e jo sipas ndonjė rregullative juridike tė Kosovės. Por, nė rastin e gjykimit lidhur me veprat penale dhe kėto tė tjerat qė ndėrlidhen me atė, do tė merren parasysh dhe do tė bėhen sipas ligjit penal qė ka qenė nė fuqi nė kohėn e kryerjes sė krimeve pėr tė cilat mendohet se janė kryer gjatė dhe menjėherė pas luftės”, ka thėnė Salihu.

Ai ka treguar se Gjykata Speciale do tė funksionojė me tė gjitha kriteret, parametrat, normat dhe parimet e njė gjykate penale ndėrkombėtare.

“Dėshmitarėt do tė dėrgohen atje pėr tė dhėnė dėshmi dhe do tė jenė tė mbrojtur. Tė gjithė gjyqtarėt, prokurorėt dhe hetuesit do tė jenė ndėrkombėtarė, kurse gjykimi do tė bėhet jashtė territorit tė Kosovės, nė Holandė - Hagė. Edhe nėse shpallet fajtor dikush, dėnimin me burgim do ta mbajė jashtė Kosovės, pra nė shtetin ku e cakton gjykata”, ka deklaruar Salihu.

Ai ka thėnė se puna e Gjykatės Speciale do tė fillojė nė verė dhe mandati i saj mund tė mos jetė pesėvjeēar.

“Kjo gjykatė nuk ėshtė mirė tė cilėsohet si gjykatė e cila do tė merret me krimet e UĒK-sė dhe nuk ėshtė mirė tė thuhet kėshtu. Gjykata Speciale do tė ketė juridiksion pėr t’i gjykuar edhe kryesit e krimeve tė rėnda tė cilat janė kryer pas ēlirimit tė Kosovės, pas 12 qershorit tė ’99-s”, ėshtė shprehur Salihu.

Sipas tij, Gjykata Speciale do tė jetė e dhimbshme, por ėshtė proces i ndėrkombėtarėve i cili duhet tė kalohet.

Avokati Tomė Gashi ka thėnė se Gjykata Speciale po krijohet me kėrkesėn e ndėrkombėtarėve pėr shkak tė neglizhencės sė Kosovės dhe dėshtimit tė drejtėsisė ndėrkombėtare.

“Nuk jemi marrė me pretendimet qė janė dhėnė nė raportin e Dick Martit, ndėrsa mė herėt ka qenė i botuar edhe libri nga kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Carla del Ponte”, ka deklaruar Gashi.

Ai ka thėnė se Kosova do tė ketė punė deri nė themelimin e Gjykatės Speciale pasi, sipas tij, duhet tė ndryshohet pjesėrisht edhe Kushtetuta. Ai ka thėnė se asgjė e mirė nuk mund tė pritet nga kjo gjykatė.

“Duhet tė ndryshohen edhe disa prej dispozitave apo krejtėsisht ligjet penale nė Kosovė, posaēėrisht Ligji i Procedurės Penale. Paksa ėshtė e dhimbshme qė jemi detyruar t’i aprovojmė kėto presione tė BE-sė dhe SHBA-ve, meqenėse nuk ėshtė duke u lejuar tė jetė gjithēka nė duart e Kosovės si shtet i ri. Nuk kemi pėrformuar siē ėshtė pritur nga ne”, ka theksuar Gashi, duke shtuar se funksionimi i kėsaj gjykate pritet tė bėhet nė verė, ndėrsa shton se kjo gjykatė duhet tė punojė vetėm me dispozita tė ligjit tė Kosovės.

“Ėshtė e pamundshme qė kjo gjykatė tė jetė nėn mandat pesėvjeēar. Besoj se mandati i saj do tė zgjasė deri nė dhjetė vjet, meqenėse pėrafėrsisht duhet qė njė lėndė tė jetė e plotfuqishme”, ka deklaruar Gashi. /Epoka e Re/
N.q-se se kam kuptuar gabim,kjo gjykata do merret me <krimet> e Shqiptareve????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2015, 19:56   #23
Ylli polar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ylli polar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Krijimi i gjykates spciale eshte turpi botes se qyteteruar.smund te barazohet vrasesi me viktimen.kur lirin ta bien te tjeret nuk eshte kurre liri e vertet .por do ti durojme te gjitha dhe me ne funde do fitojme vertet ate qe meritojme.
Ylli polar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2015, 12:22   #24
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 47 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Gjykate speciale.
Kjo pjesa 'speciale' me intrigon. Me le te kuptoj qe drejtesia nuk eshte e njejte per te tere, ndryshe trajtohen krimet e luftes ne Kosove, ndryshe krimet ne teresi ne Kosove, dhe ndryshe krimet e luftes jo ne Kosove.

Lots of B.S.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2015, 06:49   #25
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,695
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Gjykate speciale.
Kjo pjesa 'speciale' me intrigon. Me le te kuptoj qe drejtesia nuk eshte e njejte per te tere, ndryshe trajtohen krimet e luftes ne Kosove, ndryshe krimet ne teresi ne Kosove, dhe ndryshe krimet e luftes jo ne Kosove.

Lots of B.S.
Gashi: Gjykata Speciale lėkund themelet e shtetit tė KosovėsNė emisionin Antipod nė First Channel, ku temė e debatit ishte Gjykata Special e cila do tė themelohet sė shpejti, avokati Tomė Gashi ka thėnė se kjo gjykatė, jo vetėm se ėshtė e keqe pėr Kosovėn, por edhe do tė lėkund themelet e shtetit tė Kosovės.

“Do ta problematizojė pavarėsinė e Kosovės. Disa shtete qė e kanė njohur Kosovėn si shtet tė pavarur, ndoshta nga themelimi i kėsaj gjykate dhe nga kjo qė po ndodhė , do ta mendojnė pse e kanė njohur Kosovėn”, tha avokati Gashi.

Gashi ka thėnė se dihen edhe emrat e disa personave qė do tė jenė tė akuzuar nga kjo gjykatė. Pa dhėnė shumė detaje, ai tha se emrat e disave nga ta tan mė janė tė njohur pėr ne.

Deputetja Ganimete Musliu, nga PDK, ka vlerėsuar se kjo gjykatė do ta njollosė luftėn e pastėr tė UĒK-sė.

“Kjo gjykatė e cila do ta degradojė luftėn e pastėr tė UĒK-sė nuk do ta ketė votėn time asnjėherė. Jam e zgjedhur e popullit dhe nuk bėhem servile e askujt. Vendimet dhe qėndrimet e mija do t’i mbrojė ēdo herė. Nėse ne mendojmė se UĒK –ja ka qenė e pastėr dhe ka bėrė njė luftė tė pastėr, atėherė nga kush do tė pastrohet, apo nga ēka do tė pastrohet kjo luftė dhe kjo ushtri”, ka thėnė deputetja Musliu.

As Bilall Sherifi, nga Nisma, nuk ėshtė i kėnaqur me themelimin e Gjykatės speciale. Ai ka thėnė se Nisma pėr Kosovėn ėshtė kundėr kėsaj gjykate, duke e quajtur si njė gjykatė puro politike.

“Kosova nuk ka nevojė pėr njė gjykatė tė tillė, e cila do ta degradojė imazhin e Kosovės”, tha ai duke paralajmėruar se sė shpeti do tė publikojnė disa skandale, tė cilat kanė ndodhur gjatė gjykimit me kreun e partisė sė tij, Fatmir Limajn.

Ndryshe nga kėta mendon analisti, Fadil Lepaja, i cili tha se kjo gjykatė do tė largonte tė gjitha dyshimet mbi krimet e mundshme tė bėra nga periudha 1 nėntor 2009 deri nė fund tė dhjetorit 2010.

Lepaja ka thėnė se kjo ēėshtje duhet te shikohet mė ndryshe duke u nise nga ajo se “a ka pasur nė Kosovė gjatė luftės dhe pas luftės krime tė tilla qė gjyqėsia kosovare nuk ka kapacitete, nuk ka kurajo apo nuk ka vullnet me u marrė me to. A kanė ekzistuar krimet e tilla nė luftė dhe pas lufte?”

“Nga kjo as nuk do te pėrlyhet askush, as nuk do tė pastrohet. Kjo ėshtė diēka e mirė pėr ne. Ėshtė e domosdoshme pėr t’i rrėzuar dhe pėr t’i verifikuar dyshimet qė janė ngritur nga institucionet zyrtare, pavarėsisht se tė kujt kanė qenė ato, ne si shoqėri nuk kemi as njė arsye tė shqetėsohemi pėr kėtė”, tha ai. /Telegrafi/
______________________________________________
http://www.telegrafi.com/lajme/gashi...59658.html#end
__________________________________________________ ______

Dhurate e serbise e e charlise.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2015, 15:58   #26
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,570
Thanks: 2,108
Thanked 1,174 Times in 797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Hahahah nuk duhet fare gjykate ne Ks, 80% ne birucke!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2015, 10:32   #27
Pajtim Pirasi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Posts: 141
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Pajtim Pirasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Nuk e kuptoj dot pse perhapet nje fryme e theksuar dyshimi, kundershtimi, FRIKE, perbuzje, revolte ndaj krijimit te kesaj gjykate speciale?!!! Ne se nuk ka asgje te njollos UCK-ne nuk ka pse te kete frike e kundershtim. Miresetevije kjo gjykate e te deshmoje qe lufta qe e paster nga ana e UCK-se. Dihet qe ne lufte vdesin nga te dy palet por ne se vriten civile te paarmatosur, gjenocidi ndaj popullsise civile eshte i denueshem e per kete verifikon kjo gjykate. Duke kerkuar drejtesi per te tjeret do kemi gojen e hapur te kerkojme drejtesi per veten.
Pajtim Pirasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2015, 11:35   #28
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,570
Thanks: 2,108
Thanked 1,174 Times in 797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

I drejti nuk frikesohet, e baloshat le te pergaditen!
Mos jan vonuar pak !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 23:47   #29
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

sikurse euleksi dhe kjo gjykat do bej nje vrim ne uje.
mafia do vazhdoj te plackise e fukaraja do vazhdoj te diskutoj buken e gojes.
populli kosovar i adhuron plackitsit pushtat e lahperat e keshtu nuk meriton me mir se si e ka
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 23:55   #30
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
I drejti nuk frikesohet, e baloshat le te pergaditen!
Mos jan vonuar pak !
Se je nga Kosova ti me duket apo jo?
Filluan serbet krimet dhe spastrimin etnik(qe e kane bere tere historise) dhe faktet nje gjykate per qellime te caktuara i gjen.
Por je i trashe ti se ai pajtimi piqerasis eshte dhelper....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 00:02   #31
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,570
Thanks: 2,108
Thanked 1,174 Times in 797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Jam apo nuk jam, ka diē !
Sikur mos te jem, athua nuk di se kush filloi!
Te dukem qumesht zogu!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 00:30   #32
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Mund te jeshe dhe qumesht Deleje...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 07:33   #33
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 738 Times in 299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Do na akuzojne per gjenocid!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 08:14   #34
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Do na akuzojne per gjenocid!
As nuk e vej ne dyshim qe edhe mund te ndodhi,dhe po ndodhi <faktet> ty,mua dhe te tjereve do na i japin skipetaret!
Po ta shkruaj qe ne kete cast ora 09.14 data 18-03-2015.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 13:37   #35
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,816
Thanks: 689
Thanked 879 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

le ta fillojne me theniet e Drashkovicit "per 3 vjet vrame 12 mije njerez 2 mije prej te cileve ishin femije"
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 20:28   #36
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,570
Thanks: 2,108
Thanked 1,174 Times in 797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mund te jeshe dhe qumesht Deleje...
ēka je kapur per "shtyllen" time !!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2015, 16:01   #37
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Nuk e di kjarte se ku ia ka ver syrin kjo gjykata 'speciale por ta fajsosh drejtsin kosovare me duket se ne rrethana te tilla ,i bie se i kemi hur ne hakė.Gjdo akuz e ngritur nga vendoret kunder serbve .nga drejtesia Eulex ėshte par si e qellimshme.Argumenti i Eulex ka qen t 'gjith sebet per ju jon kriminel',kuptohet se e kan then me tendence dashakeqe...
pra vete nderkombetaret i kan neglizhar rastet,qe tani te justifikohen se gjoja ne spaskemi vepruar.
madje jon plot raste ku edhe prokuror te huaj kan ve re se gjykates nderkombeta i kan mbyllur,neglizhuar rastet kure jon paraqitur..sigurishte paska qen tendenca e qellimshme,te njelloset drejtsia nė Kosove.
qellimi final pėr ate qe deshiron ti shohe difektet e ksaj drejtsie,pa dyshim, ėshte baraspesha dhe berja e paralelizmave ne luften e fundit ne Ballkan,ku viktima dhe krimineli po vihen ne ndarjen pergjysme te bashk-fajsis.


Unė besoi plotsisht se sikur te mos kishte garancion te fort se nuk do te hetohen kreret e shtetit t'Kosoves,sigurisht qe nuk do te miratohej ligji per themelimin e ksaj gjukate,qe une do e quaj gjykata e faqes s'zeze.


Te kerkosh krijim per nji gjykat qe pretendimet te jen shum dimensionale,dhe si rezultat te shkrimeve gazetareske ,t'mbeshtetur ne supozime e hipoteza qe nuk peshojn fare,seshte gje tjeter veq se qellim per degradimin e luftes son te paster,perjashtuar ktu 'doren e udb'.Der sa akoma nuk jon arrestuar kriminelet serb qe dihen me emra e mbiemra ,madje me deshmitar te perkatsis etnike serbe ! kjo tendenc e 'drejtsis' speciale ska qellim tjeter veq njellosjes se luftes se drejt te UcK dhe leshimeve te qelllimshme para kriminelve serb.
prandaj kshtu siq po kerkohet o ju o ne do ta krijojm ,ather eshte me mir qe ajo gjykat te formohet nga ata.Se thon koti! met lidh dikushi te zgjedh dikushi,por me u lidh vet ska qe te zgjedh.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2015, 11:50   #38
Pajtim Pirasi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Posts: 141
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Pajtim Pirasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Se je nga Kosova ti me duket apo jo?
Filluan serbet krimet dhe spastrimin etnik(qe e kane bere tere historise) dhe faktet nje gjykate per qellime te caktuara i gjen.
Por je i trashe ti se ai pajtimi piqerasis eshte dhelper....


Perpiqu te hedhesh poshte idene se "kush eshte i drejte e i ndershem nuk ka frike" e jo te fyesh me krahasime kafshesh pse pas dhelperes-une vjen edhe gomari- ti. E keqja luftohet e neveritet kushdo te jete qe e kryen.
Pajtim Pirasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2015, 10:02   #39
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Cool Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pajtim Pirasi Shiko postimin

Perpiqu te hedhesh poshte idene se "kush eshte i drejte e i ndershem E keqja luftohet e neveritet kushdo te jete qe e kryen.
Shume drejte e ke......si ide!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2015, 20:39   #40
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,695
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata speciale per krimet e luftes ne Kosove

Ish-prokurori i Hagės: Gjykata Speciale do t’i shėrbejė interesave tė Serbisė

Ish-prokurori i Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, Sir Geoffrey Nice, thekson se Gjykata Speciale nuk mund t’i sjellė ndonjė dobi imazhit tė Kosovės.

Sir Geoffrey Nice, ish-Prokuror nė Tribunalin e Hagės, thotė se ėshtė mjaft e qartė qė kjo gjykatė, sė paku jo nė afat tė shkurtėr, nuk pritet tė sjellė ndonjė dobi a pėrfitim pėr Kosovėn apo qytetarėt e saj, jo nė kuptimin e imazhit qė ka nė botė.

“Nuk do tė sjellė ndonjė dobi, e nė tė vėrtetė do t'i shėrbejė interesave tė Serbisė. Mė duhet ta pėrsėris, kjo gjė po imponohet pėr arsye politike, e nuk mund tė dihen variablat e kėtij ekuacioni, tė kėtij vlerėsimi, nė mendjet e atyre qė janė tė vendosur qė kjo gjykatė duhet themeluar dhe duhet tė jetė efektive”, ka thėnė Nice nė njė intervistė dhėnė televizionit publik.

Sir Geoffrey Nice tha se ajo qė mbetet ende e paqartė janė benefitet qė do t’i ketė Kosova me krijimin e kėsaj gjykate, pėrveē heqjes sė njollave tė cilat i janė mveshur vendit me publikimin e raportit tė ish senatorit Dick Marty.

Ai u rekomandon liderėve politikė tė vendit qė tė kėrkojnė sqarime nė mėnyrė qė tė dinė benefitet dhe humbjet e Kosovės me krijimin e kėsaj gjykate.

“Nėse Kuvendi i Kosovės nuk e miraton Gjykatėn, atėherė ajo qė vjen si kėrcėnim ėshtė qė kjo do tė mund tė vendosej nga Kombet e Bashkuara, pėrmes Kėshillit tė Sigurimit. Ka njerėz qė besojnė qė kjo gjė do tė ishte mė e mirė, pasi qė do tė ishte organ i OKB-sė, do tė merrte parasysh tė gjitha palėt, e kėshtu me radhė. Por, megjithatė, kjo mund tė mos ndodhė, mund tė mos ndodhė qė OKB-ja tė themelojė njė gjykatė tė tillė, si dhe kam dėgjuar shpesh njerėzit tė thonė qė ka shumė pak gjasa qė OKB-ja tė ketė mundur ta bėnte kėtė gjė ndonjė herė”, ka thėnė Nice.

Ndėrkaq, i pyetur nėse kjo do tė ishte arsye e mirė pėr tė mos miratuar Gjykatėn Speciale, Nice tha: “Nuk e di, varet plotėsisht nga ajo qė pritet tė jetė si dobi pėr Kosovėn nga themelimi i Gjykatės, apo cila ėshtė pasoja nėse nuk themelohet ajo”.

Ndėr tė tjera, Sir Geoffrey Nice nuk e pėrjashton mundėsinė qė krijimi i Gjykatės Speciale pėr Kosovėn tė jetė reflektim i dėshtimit tė komunitetit ndėrkombėtar nė Kosovė.

Britaniku ka folur edhe pėr gjykimin e diktatorit serb, Slobodan Milosheviq, i cili pati vdekur pa marrė njė ndėshkim nga Tribunali i Hagės.
_________________________________________________
http://koha.net/?id=27&l=57791
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur