Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-12-2018, 15:52   #1
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,189
Thanks: 339
Thanked 593 Times in 438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Shtetas apo Qytetar

Mua me duket se percaktimi "shtetas" ne Kushtetute dhe ne perditesim eshte jo i perpiket, sepse ata nuk jane shtetare - shtetasit e kan deleguar ushtrimin e qeverisjes. Dikur esht perdorur termi nenshtetas, term i cili ka pas buruar qysh prej feudalizmit.

Ne Kushtetuten e Shqiperise nuk jepet percaktim i shtetasit dhe qytetarit te Shqiperise.
Citim:
Neni 2
1. Sovraniteti nė Republikėn e Shqipėrisė i pėrket popullit.
Citim:
Neni 39

1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
etj., et.

Ja percaktimi i fjalorit te gjuhes Shqipe:
Citim:
SHTETAS m.
Pjesėtar i popullsisė sė pėrhershme tė njė shteti, i cili gėzon tė gjitha tė drejtat civile e politike dhe pėrmbush tė gjitha detyrat qė i takojnė sipas ligjeve tė kėtij shteti. Shtetas shqiptar. Shtetas i huaj. Shtetas i Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė. Tė drejtat dhe detyrat e shtetasve.
Percaktimi qe fjalori i ben fjales qytetar:
Citim:
QYTETAR m.
1. Banor i qytetit, qytetas.
2. Ai qė i pėrket popullsisė sė njė shteti tė caktuar dhe qė ka tė gjitha tė drejtat e detyrat e vendosura me ligj; shtetas. Qytetar i lirė. Qytetar nderi. Tė drejtat (detyrat) e qytetarit.
3. Emri, me tė cilin thirret zyrtarisht banori i njė vendi nga punonjėsit shtetėrorė, sidomos nga punonjėsit e rendit publik e tė gjykatave. Shoku qytetar!
Citim:
QYTETARI f.
1. Tė qenėt qytetar i njė shteti tė caktuar me tė drejtat dhe detyrat e vendosura me ligj; shtetėsi. Qytetaria shqiptare. Fitoi tė drejtėn e qytetarisė.
2. Vetėdija e njeriut tė lirė pėr tė drejtat e detyrat qė ka nė njė shoqėri e nė njė shtet dhe synimi i tij qė tė punojė e tė luftojė pėr tė mirėn e tyre. Ndjenja e qytetarisė.
3. Mėnyra e jetesės nė njė qendėr tė banuar sipas rregullave e detyrave shoqėrore dhe sipas kėrkesave tė kulturės e tė higjienės. Normat e qytetarisė. Mėsim i qytetarisė. vjet. edukata qytetare.
Kushtetuta e Frances:
Citim:
ARTICLE 1• General guarantee of equality
France shall be an indivisible, secular, democratic and social Republic. It shall ensure the equality of all citizens before the law, without distinction of origin, race or religion.
Krahasoni keto me siper me percaktimin e Webster:
Citim:
Definition of citizen
1
: an inhabitant of a city or town
especially : one entitled to the rights and privileges of a freeman
2
a: a member of a state
b: a native or naturalized person who owes allegiance to a government and is entitled to protection from it
She was an American citizen but lived most of her life abroad.
3: a civilian as distinguished from a specialized servant of the state
Soldiers were sent to protect the citizens.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 16:01   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,642
Thanks: 1,248
Thanked 2,011 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Ti e thua vetė, shtetas dhe shtetar, pse na pyet ne?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 16:41   #3
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,753
Thanks: 7,622
Thanked 6,343 Times in 2,657 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Nuk po kuptoj !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 08-12-2018 nė 16:47
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 17:02   #4
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,753
Thanks: 7,622
Thanked 6,343 Times in 2,657 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ti e thua vetė, shtetas dhe shtetar, pse na pyet ne?
Si duket i ka ngaterruar telat, me ate nenin 39 sidomos !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 20:50   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,189
Thanks: 339
Thanked 593 Times in 438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Keni durim e lexoni deri n'fund. Veda jom per percaktimin "qytetar".
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 21:53   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ti e thua vetė, shtetas dhe shtetar, pse na pyet ne?
Do kete parasyve ...zogjin
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2018, 21:55   #7
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Nuk po kuptoj !
Nuk ka Maqedonia keshtu ...artiCULacione???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur