Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-07-2019, 10:48   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,144
Thanks: 8,174
Thanked 3,747 Times in 1,997 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Nėntė vite nga vendimi i GJND-sė, Haradinaj: Kosova mė e fortė se kurrė

GJND: Pavarėsia e Kosovės legjitime
22 korrik, 2010

Presidenti i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, Hisashi Ovada, tha se gjykata konsideron se e drejta ndėrkombėtare nuk pėrmban ndalesė pėr deklarata tė pavarėsisė. Nė kėtė aspekt, ai theksoi:

“Gjykata konsideron se e drejta ndėrkombėtare e pėrgjithshme nuk pėrmban ndalesė tė zbatueshme pėr deklarata tė pavarėsisė. Rrjedhimisht, ajo konkludon se Deklarata e Pavarėsisė e 17 shkurtit tė vitit 2008, nuk e shkel tė drejtėn e pėrgjithshme ndėrkombėtare”.

Ovada theksoi se Rezoluta 1244 po ashtu nuk e ndalon shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.
“Gjykata, rrjedhimisht, ka gjetur se Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit nuk i ndalon autorėt e Deklaratės sė Pavarėsisė sė 17 shkurtit, 2008, nga shpallja e deklaratės sė pavarėsiė nga Republika e Serbisė. Prandaj, Deklarata e Pavarėsisė nuk paraqet shkelje tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit”, tha presidenti i gjykatės, Hisashi Ovada.

Sipas tij, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ka konkluduar se Deklarata e Pavarėsisė nuk e shkel tė drejtėn e pėrgjithshme ndėrkombėtare.

“Gjykata ka konkluduar se miratimi i Deklaratės sė Pavarėsisė sė 17 shkurtit tė vitit 2008, nuk e shkel tė drejtėn e pėrgjithshme ndėrkombėtare, Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit ose Kornizėn Kushtetuese. Rrjedhimisht, miratimi i Deklaratės nuk e shkel asnjė ligj tė zbatueshėm tė sė Drejtės Ndėrkombėtare”, tha zoti Ovada.

Ai tha se gjykata kėtė vendim e mori 10:4. Vendimi paraqet goditje tė madhe pėr Serbinė, meqė tash ka gjasa tė mėdha qė ky opinion i GJND-sė tė ndikojė qė mė tepėr vende ta njohin pavarėsinė e Kosovės.

Deri tash, Kosovėn e kanė njohur 69 shtete, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara dhe 22 prej 27 vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian. (f.b.)
_____________________________________________
https://www.evropaelire.org/a/2107064.html
_________________________________________

Kryeministri nė largim i Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinaj, ka thėnė se njė nga datat mė tė rėndėsishme tė shtetėsisė sė Kosovės ėshtė edhe 22 korriku i vitit 2010, kur Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, shpalli verdiktin se, pavarėsia e Kosovės ėshtė legjitime e drejtė dhe nuk bie ndesh me tė drejtėn ndėrkombėtare.
Haradinaj nė njė shkrim tė bėrė nė Facebook ka thėnė se, vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ėshtė vendim historik pėr vendin, i cili ka konfirmuar themelet e pavarėsisė tonė, tė sovranitetit tė shtetit dhe integritetit territorial, transmeton Telegrafi.
Kryeministri nė largim, ka thėnė se ėshtė koicidencė qė para nėntė vitesh, njė ditė para vendimit tė GJND-sė, ai ishte thirrur nė Hagė, nė procesin e dytė gjyqėsor, ndėrsa sot sėrish thirret nė Hagė, nė pėrvjetorin e nėntė tė kėsaj gjykate.
_______________________________________
https://telegrafi.com/nente-vite-nga...orte-se-kurre/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 22-07-2019 nė 10:56
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur