Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-04-2018, 19:24   #621
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,184
Thanks: 341
Thanked 2,512 Times in 1,471 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Persona pėlqehet nga
i vjetėr 02-04-2018, 19:33   #622
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,285
Thanks: 1,642
Thanked 1,118 Times in 745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Kan te mira ēakollatat, birrat, gaufre de Ličge, pistoletat ...
Per femerat nuk e thash qe i kan ...
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Oqeani pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2018, 00:17   #623
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,936
Thanks: 13,218
Thanked 7,812 Times in 5,212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė


Vive la France.....

Sa i gjaka....zogjit
Muaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2018, 00:22   #624
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,285
Thanks: 1,642
Thanked 1,118 Times in 745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=SjIGQv2KFRs

Vive la France.....

Sa i gjaka....zogjit
Muaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ky lesh qeni kishte lavderuar atitivizimin e ushtrise serbe ne ftontin e Selanukut dhe iu jipte privilegje ne shume gjera ēetnikve !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Oqeani pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2018, 00:24   #625
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,936
Thanks: 13,218
Thanked 7,812 Times in 5,212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Ky lesh qeni kishte lavderuar atitivizimin e ushtrise serbe ne ftontin e Selanukut dhe iu jipte privilegje ne shume gjera ēetnikve !

Kane bere dhe nje baze ushtarake ne Siri....madmazelat.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 09-05-2018, 12:17   #626
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,394
Thanks: 3,340
Thanked 2,642 Times in 1,296 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

http://www.rtl.fr/actu/justice-faits...res-7793313603

ky rasti qe po behet skandal keto dite ku nje vajze kongoleze kerkon ndihme ne SAMu dhe thot qe po vdes dhe ata tallen me te dhe ajo vdes disa ore me pas

tmerr ne cfare niveli kane rene

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 09-05-2018 nė 12:24
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2018, 13:26   #627
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 4,717
Thanks: 5,352
Thanked 3,274 Times in 1,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Sa i mungoj te dy shtet
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 23:08   #628
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,776
Thanks: 1,111
Thanked 1,167 Times in 640 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Shqiptarėt nė Francė

Pas nje search-i qe bera nuk pash qe te jete e hapur nje teme per Shqiptaret qe jetojne ne France. Meqenese ne forumin tone ka disa Shqiptar qe jetojne ne France, duke me perfshire dhe mua qe kam jetuar dikur atje e ndjehem akoma nostalgjik, le te jete kjo sofra ku te pershendetemi e diskutojme gjithcka na e do kokrra e qefit.

Beaute & Bane stafeta per ju
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i {A_N_G_E_L_69} pėlqehet nga
i vjetėr 20-07-2018, 01:33   #629
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Pas nje search-i qe bera nuk pash qe te jete e hapur nje teme per Shqiptaret qe jetojne ne France. Meqenese ne forumin tone ka disa Shqiptar qe jetojne ne France, duke me perfshire dhe mua qe kam jetuar dikur atje e ndjehem akoma nostalgjik, le te jete kjo sofra ku te pershendetemi e diskutojme gjithcka na e do kokrra e qefit.

Beaute & Bane stafeta per ju
Edhe une kam jetuar atje 10 vjet. Kur fitoi Franca me Kroacine po e shihja ndeshjen ne nje kafene shqiptaresh ketu ne Philadelphia dhe vetem une dhe nje tjeter ishim me Francen,gjithe te tjeret me Kroacine e bertisnin sikur po luante Shqiperia. Une isha i qete fare dhe si perfundim fitoi eksperienca e ekipit dhe trajnerit. Me mer malli per gastronomine dhe vererat kryesisht por edhe per gjuhen.Filmat vazhdoj i shikoj kur mundem.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 17:20   #630
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,776
Thanks: 1,111
Thanked 1,167 Times in 640 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Murik, mos me thuaj qe ke jetuar ne zonen e Bordose...


Bon Sua Sofra!
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i {A_N_G_E_L_69} pėlqehet nga
i vjetėr 20-07-2018, 17:36   #631
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Murik, mos me thuaj qe ke jetuar ne zonen e Bordose...


Bon Sua Sofra!
Une kam ikur n 1990 me ambasadat. kam jetuar ne zonen e Aix les bains, chambery. Dhe pak kohe ne Nimes dhe me vone ne Mets.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 17:48   #632
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,776
Thanks: 1,111
Thanked 1,167 Times in 640 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Kam nje te njohur me emrin Sokol qe eshte larguar me ambasadat ne 90 ne Francė.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 19:16   #633
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Ka qene nje Sokol ne Nimes jetonte. Fehrati me duket e kishte mbiemrin nuk jam i sigurte tani. Ka kaluar shume kohe
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2018, 11:56   #634
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 15,798
Thanks: 3,753
Thanked 9,247 Times in 3,084 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 238
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Pas nje search-i qe bera nuk pash qe te jete e hapur nje teme per Shqiptaret qe jetojne ne France. Meqenese ne forumin tone ka disa Shqiptar qe jetojne ne France, duke me perfshire dhe mua qe kam jetuar dikur atje e ndjehem akoma nostalgjik, le te jete kjo sofra ku te pershendetemi e diskutojme gjithcka na e do kokrra e qefit.

Beaute & Bane stafeta per ju

Oh merci mon chčre tu est un vrais amour.

Te uroj te gjithe Te mirāt e botes.

Murik Pershendetje dhe per ju .
Te pershendes ty dhe gjithe komshijte , komshiet e miqte , mikeshat qe do Na vizitojne .
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg D5CD5D4B-7EE6-46BA-9A7B-780B3305AC61.jpg (19.2 KiloByte, 27 shikimet)
__________________


Kam njė shpirt qė s'njeh urrejtje
Dhe nuk mban, mėri tė kota
Por ndonjėherė , ka dhe vėrejtje
Kėta janė njerėzit, kjo ėshtė bota!

Bledi Ylli
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beaute pėlqehet nga
i vjetėr 21-07-2018, 12:14   #635
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Francė

Salut a toi la fille du roi.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 02:56   #636
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,305
Thanks: 6,586
Thanked 3,102 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Demain, dčs l’aube…


Demain, dčs l’aube, ą l’heure oł blanchit la campagne,
Je partirai. Vois-tu, je sais que tu m’attends.
J’irai par la forźt, j’irai par la montagne.
Je ne puis demeurer loin de toi plus longtemps.

Je marcherai les yeux fixés sur mes pensées,
Sans rien voir au dehors, sans entendre aucun bruit,
Seul, inconnu, le dos courbé, les mains croisées,
Triste, et le jour pour moi sera comme la nuit.

Je ne regarderai ni l’or du soir qui tombe,
Ni les voiles au loin descendant vers Harfleur,
Et quand j’arriverai, je mettrai sur ta tombe
Un bouquet de houx vert et de bruyčre en fleur.
-----------------
Victor Hugo
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 03:01   #637
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,305
Thanks: 6,586
Thanked 3,102 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Quand nous habitions tous ensemble

Quand nous habitions tous ensemble
Sur nos collines d'autrefois,
Oł l'eau court, oł le buisson tremble,
Dans la maison qui touche aux bois,

Elle avait dix ans, et moi trente ;
J'étais pour elle l'univers.
Oh! comme l'herbe est odorante
Sous les arbres profonds et verts !

Elle faisait mon sort prospčre,
Mon travail léger, mon ciel bleu.
Lorsqu'elle me disait: Mon pčre,
Tout mon cœur s'écriait : Mon Dieu !

Ą travers mes songes sans nombre,
J'écoutais son parler joyeux,
Et mon front s'éclairait dans l'ombre
Ą la lumičre de ses yeux.

Elle avait l'air d'une princesse
Quand je la tenais par la main.
Elle cherchait des fleurs sans cesse
Et des pauvres dans le chemin.

Elle donnait comme on dérobe,
En se cachant aux yeux de tous.
Oh ! la belle petite robe
Qu'elle avait, vous rappelez-vous ?

Le soir, auprčs de ma bougie,
Elle jasait ą petit bruit,
Tandis qu'ą la vitre rougie
Heurtaient les papillons de nuit.

Les anges se miraient en elle.
Que son bonjour était charmant !
Le ciel mettait dans sa prunelle
Ce regard qui jamais ne ment.

Oh! je l'avais, si jeune encore,
Vue apparītre en mon destin !
C'était l'enfant de mon aurore,
Et mon étoile du matin !

Quand la lune claire et sereine
Brillait aux cieux, dans ces beaux mois,
Comme nous allions dans la plaine !
Comme nous courions dans les bois !

Puis, vers la lumičre isolée
Étoilant le logis obscur,
Nous revenions par la vallée
En tournant le coin du vieux mur ;

Nous revenions, cœurs pleins de flamme,
En parlant des splendeurs du ciel.
Je composais cette jeune āme
Comme l'abeille fait son miel.

Doux ange aux candides pensées,
Elle était gaie en arrivant... -
Toutes ces choses sont passées
Conune l'ombre et comme le vent !

---------------------------------
Victor HUGO

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 14-08-2018 nė 03:06
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 03:15   #638
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,305
Thanks: 6,586
Thanked 3,102 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Chanson d’automne


Les sanglots longs
Des violons
De l’automne
Blessent mon cœur
D’une langueur
Monotone.

Tout suffocant
Et blźme, quand
Sonne l’heure,
Je me souviens
Des jours anciens
Et je pleure

Et je m’en vais
Au vent mauvais
Qui m’emporte
Deēą, delą,
Pareil ą la
Feuille morte.
------------------------------
Paul Verlaine
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2018, 21:07   #639
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,305
Thanks: 6,586
Thanked 3,102 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

__________________________________________

Les Počtes

Ce sont de drōles de types qui vivent de leur plume
Ou qui ne vivent pas c'est selon la saison
Ce sont de drōles de types qui traversent la brume
Avec des pas d'oiseaux sous l'aile des chansons


Leur āme est en carafe sous les ponts de la Seine
Les sous dans les bouquins qu'ils n'ont jamais vendus
Leur femme est quelque part au bout d'une rengaine
Qui nous parle d'amour et de fruit défendu


Ils mettent des couleurs sur le gris des pavés
Quand ils marchent dessus ils se croient sur la mer
Ils mettent des rubans autour de l'alphabet
Et sortent dans la rue leurs mots pour prendre l'air


Ils ont des chiens parfois compagnons de misčre
Et qui lčchent leurs mains de plume et d'amitié
Avec dans le museau la fidčle lumičre
Qui les conduit vers les pays d'absurdité


Ce sont des drōles de types qui regardent les fleurs
Et qui voient dans leurs plis des sourires de femme
Ce sont de drōles de types qui chantent le malheur
Sur les pianos du coeur et les violons de l'āme


Leurs bras tout déplumés se souviennent des ailes
Que la littérature accrochera plus tard
A leur spectre gelé au-dessus des poubelles
Oł remourront leurs vers comme un effet de l'Art


Ils marchent dans l'azur la tźte dans les villes
Et savent s'arrźter pour bénir les chevaux
Ils marchent dans l'horreur la tźte dans des īles
Oł n'abordent jamais les āmes des bourreaux


Ils ont des paradis que l'on dit d'artifice
Et l'on met en prison leurs quatrains de dix sous
Comme si l'on mettait aux fers un édifice
Sous prétexte que les bourgeois sont dans l'égout

Léo Ferré
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2018, 21:49   #640
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,305
Thanks: 6,586
Thanked 3,102 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Belgjikė/Francė

Automne

Dans le brouillard s’en vont un paysan cagneux
Et son boeuf lentement dans le brouillard d’automne
Qui cache les hameaux pauvres et vergogneux
Et s’en allant lą-bas le paysan chantonne
Une chanson d’amour et d’infidélité
Qui parle d’une bague et d’un coeur que l’on brise
Oh! l’automne l’automne a fait mourir l’été
Dans le brouillard s’en vont deux silhouettes grises
_____________________________________________

Guillaume Apollinaire

Alcools, 1913
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur