Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-01-2018, 23:04   #801
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

SKANDALI/ Etilda Gjonaj largon nga Shqipėria tė arrestuarin e vetėm tė dosjes Habilaj-Tahiri

Nezar Seiti u pėrcoll rreth orės 11:40 tė mesditės nė Rinas, nga dy agjentė tė Interpolit. Pėr ekstradimin drejt Italisė, policia shqiptare i citoi gazetarėve disa nene tė Kodit Penal italian pėr tė cilat Seiti do tė pėrgjigjet nė Itali, tė shoqėruara me sqarimin se Nezar Seiti u ėshtė dorėzuar nė Rinas autoriteteve italiane nė bazė tė urdhrit nga ministria e Drejtėsisė.

“Ministria e Drejtėsisė, ka urdhėruar dorėzimin e personit tek autoritetet italiane brenda datės 30.01.2018” thuhet nė njoftimin e Policisė sė Shtetit.

Qeveria mė nė fund “hoqi qafe” krahun e djathtė tė Moisi Habilajt, i vetmi qė ishte arrestuar nga dosja qė implikon Saimir Tahirin nė trafik droge. Qė nga dita qė u arrestua, Nezar Seiti kishte kėmbėngulur pėr ekstradimin drejt Italisė, por ishte mbajtur me disa vendime gjykate pas pėrpjekjeve tė prokurorėve tė Krimeve tė Rėnda.

Edhe nė momentin e ekstradimit, pėr Nezar Seitin ekzistonte masa e arrestit me “burg pa afat” nga gjykata, por duket se Ministria e Drejtėsisė e ka shpėrfillur totalisht.

Me firmėn e Etilda Gjonajt ėshtė urdhėruar ekstradimi drejt Italisė dhe Fatmir Xhafaj ka bėrė menjėherė ekzekutimin e urdhrit.

Duket se Gjonaj ka shkelur vendimet e Gjykatave tė Shkallės sė Parė dhe Apelit tė Krimeve tė Rėnda si dhe njė vendim tė Gjykatės sė Lartė, tė cilat kanė vendosur arrest me burg pėr Seitin.

Duket se ekstradimi i 41 vjeēarit nga Gjormi i Vlorės ėshtė bėrė pa dijeninė e avokatit dhe Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda.

“Si Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ashtu edhe nė Prokurorinė e Pėrgjithshme thonė se nuk e kuptojnė mbi ē’baza ligjore ėshtė kryer ky ekstradim, nė njė kohė kur ndaj Seitit kishte njė masė sigurimi arrest me burg” raporton Top Channel.Me siguri qė sapo ka zbritur nė Itali, Nezar Seiti ėshtė mikpritur nga hetuesit italianė. Dosja e banditėve qė trafikonin tonelata me kanabis drejt brigjeve tė Italisė bėhet mė e plotė me “krahun e djathtė tė Moisi Habilajt”.

Nezar Seiti u konsiderua si njeriu qė kishte pėr detyrė organizimin e transportit detar tė drogės dhe ndarjen e parave qė fitohej nga shitja e saj. Nė rolin e “financierit” tė bandės, ai ishte pėrgjuar nga Antimafia italiane dhe pėrgjimet u dėrguan edhe nė Shqipėri.

Pėr prokurorėt shqiptarė, Seitaj ishte njė i burgosur i rėndėsishėm, pjesė e dosjes ku ėshtė pėrfshirė Saimir Tahiri.

Si duhet lexuar “lėshimi” qė iu bė Nezar Seitit?

Duke qenė se kemi tė bėjmė me njė vepėr penale qė ka ndodhur nė tė dyja anėt e kufirit, ligji supozohet tė ndėshkojė njėsoj trafikantėt e tė dy vendeve.

Hetimet duhet tė jenė komplementare. Pėr kėtė arsye, italianėt kanė sjellė nė Shqipėri dosjen me pėrgjimet dhe Nezar Seiti ishte i vetmi i arrestuar nga pala jonė.

Por kur drejtėsia italiane ka 7 tė arrestuar pėr kėtė ēėshtje, pa llogaritur Nezar Seitin, nė Shqipėri qelitė janė bosh.

Bilanci i Prokurorisė sė Katanias pėrballė asaj tė Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda nė Tiranė, pėr tė njėjtėn vepėr penale, ėshtė katastrofik pėr disa arsye.

Prokurorėt shqiptarė u penguan nga Partia Socialiste pėr arrestimin e Saimir Tahirit.

2) Dėshtoi aksioni pėr arrestimin e ish shefave tė policisė, tė akuzuar pėr trafik droge

3) Orest Sota u lirua nga burgu pasi u kap me 863 mijė euro dhe patentat e Saimir Tahirit

Tani me firmėn e Etilda Gjonajt dhe pa llogaritur as prokurori dhe as gjykata “hiqet qafe” edhe i arrestuari i vetėm i ēėshtjes, Nezar Seiti.

Dosja e Tahirit po shkon drejt shpėrbėrjes dhe goditja e Etilda Gjonajt ka qenė e fundit. Tani ėshtė kuptuar se edhe gjykatėsit kanė ndėrruar mendje qė kur i kthyen ish ministrit tė Brendshėm pasaportėn dhe kartėn e identitetit.

Lapsi.al
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2018, 00:37   #802
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

O moj Shqyni e mjera Shqypni....
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2018, 18:48   #803
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,879 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

13 peshkatarėt e zhdukur nė Vlorė, viktimat e botės sė ashpėr tė drogės
Tweet
Gjatė dy viteve tė fundit, 13 persona janė zhdukur nė qytetin e Vlorės, njė pjesė e tė cilėve dyshohen se janė mbytur nė det nė pėrpjekje pėr tė trafikuar lėndė narkotike drejt Italisė- rrethana pėr tė cilat familjarėt ankohet se nuk ka pasur hetime.
Edhe pse kanė kaluar mė shumė se dy vjet, Ferzilete Senkaj jeton me shpresėn se Leonardi ėshtė ende gjallė. Gruaja e moshuar nuk do ta besojė qė djali i saj ėshtė mbytur nė pėrpjekjen e radhės pėr tė kaluar drogė nė anėn tjetėr tė detit.
“Transportonte lėndė narkotike. Asnjė nuk ia kėrkonte kėtė. E bėnte atė rrugė pa miratimin tonė, pa na pyetur ne dhe kur erdhi puna, njė ditė nuk u kthye,” tregon ajo pa mundur tė vėrė gishtin se kush e ka dėrguar tė birin nė rrugėn e fundit drejt Italisė.
Sipas familjes, Leonard Senkaj u zhduk pa gjurmė mė 27 dhjetor 2015, pasi bashkė me njė shokun e tij ėshtė nisur me gomone drejt Italisė.
“Na thanė shokėt e tij qė ka dalė pėr peshkim. Ka bėrė rrugėn e Italisė, rrugėn e pafundme,” kujton Ferziletja, sipas sė cilės kjo nuk ishte hera e parė qė i biri drejtonte skafin drejt brigjeve italiane.
“Ishte njė ēikė i zoti ai. Po ē’e do, humbi veten dhe ne,” shtoi ajo.
Leonard Senkaj nuk ėshtė i vetmi i ri nga Vlora qė ėzhtė zhdukur nė det ose ėshtė mbytur. Tė dhėnat e grumbulluara nga BIRN tregojnė qė gjatė dy viteve tė fundit, nėntė persona janė zhdukur ose janė gjetur tė mbytur nė brigjet e Vlorės, qė sipas burimeve nė policinė e vendore dyshohet se janė viktima tė trafikut tė drogės.
Policia e Vlorės i tha BIRN pėrmes njė pėrgjigjeje me shkrim se gjatė vitit 2016 dhe 2017 rezultojnė tė humbur 13 shtetas, dy prej tė cilėve dyshohet se kanė humbur jetėn nė det duke trafikuar lėndė narkotike.
Nė pėrgjigjen e saj, policia shtoi se gjatė viti 2016 janė gjetur tė mbytur tre shtetas, tė cilėt “nuk kanė qenė tė shpallur tė humbur dhe nuk dyshohet se mund tė kenė humbur jetėn nė tentativė pėr trafikim tė narkotikėve.”
Zhdukjet nuk hetohen
Brigjet shqiptare dhe italiane nė detin Adriatik ndahen nga kanali i Otrantos, ku pika mė e afėrt ėshtė qyteti i Vlorės. Sipas policisė italiane, gjatė dy viteve tė fundit trafiku i paligjshėm i kanabisit midis Shqipėrisė dhe Italisė ka shenjuar rritje eksponenciale. Vetėm nė zonėn e Pulias, policia italiane ka deklaruar se ka sekuestruar mbi 50 ton lėndė narkotike dhe ka arrestuar 35 persona nė kushtet e flagrancės, teksa tentonin tė kalonin me gomone tė shpejta kanabis nė Itali nga Shqipėria.
Pjesė e kėtij trafiku dyshohet se ka qenė dhe policia e Vlorės. Prej nėntorit 2017, ish drejtori i policisė sė Vlorės, Jaeld Ēela ėshtė shpallur nė kėrkim nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda, pasi dyshohet se ėshtė pėrfshirė nė trafikun e lėndėve narkotike drejt Italisė.
Nėn hetim ėshtė vendosur dhe ish ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri, i dyshuar pėr lidhjet e tij me bandėn e vėllezėrve Habilaj, njė organizatė kriminale qė dyshohet se ka trafikuar tonela kanabis me gomone dhe peshkarexha drejt vendit fqinj.
Por ndėrkohė qė drejtėsia po heton pėrgjegjėsitė penale tė politikanėve dhe policisė, familjarėt e personave tė zhdukur nga Vlora kėrkojnė pėrgjigje pėr fatin e tyre.
Tre ditė pas zhdukjes sė Leonardit nė dhjetor 2015, Ferzilete Senkaj mori rrugėt nė kėrkim tė tė birit. Nė lokalin ku ėshtė parė pėr herė tė fundit mbrėmjen e 27 dhjetorit 2015, nė afėrsi tė shkollės sė Marinės nė Vlorė, gruaja 62 vjeēare ka gjetur ēantėn, telefonat dhe portofolin. Aty i kanė thėnė dhe tė bėjė denoncim nė polici se Leonardi kishte ikur nė Itali dhe nuk ėshtė kthyer.
Pak kilometra nga lagjja e ‘Ujit i Ftohtė’ ku jeton Ferziletja, njė tjetėr grua vlonjate vajton humbjen nė det tė tė shoqit. I raportuar i humbur mė 11 mars 2017, Ardian Hitaj u gjend i mbytur nė anėn veriore tė ishullit tė Sazanit dy muaj mė vonė.
Bashkėshortja e viktimės, Valbona Hitaj i tha BIRN se oficerė tė policisė sė Vlorės i kanė kontrolluar shtėpinė dhe kanė kėrkuar tė dhėna mbi Ardianin qė ditėn e parė tė zhdukjes sė tij.
“Atė natė erdhi policia nė shtėpi dhe filloi tė mė pyeste pėr Ardin, se ku ishte dhe me kė kishte dalė pėr peshkim. Ata erdhėn edhe pas disa ditėsh dhe bėnin tė njėjtat pyetje apo kėrkon tė dinin dhe numrat e telefonit qė pėrdorte Ardi,” tregon Valbona Hitaj.
Por dhe pse nėna e tre fėmijėve i ka treguar gjithēka dinte pėr zhdukjen e bashkėshortit, Policia e Vlorės, sipas dokumenteve qė BIRN disponon, e ka referuar ngjarjen vetėm pas gjetjes sė trupit tė tij tė mbytur, dy muaj mė vonė.
Rasti ėshtė raportuar si mbytje, duke iu referuar ekspertizės mjeko-ligjore, sipas tė cilės trupit nuk i janė konstatuar shenja dhuna. Dy javė pas referimit tė ēėshtjes, mė 26 qershor 2017, Prokuroria e Vlorės ka mbyllur hetimet me argumentin se nuk ka vepėr penale.
Edhe rasti i zhdukjes Leonard Senkajt dhe shokut tė tij Taluant Ēerenishti ėshtė raportuar nga Polica e Vlorės si “peshkatarė tė humbur nė det”, edhe pse vetė familja e Senkajt e pranon se ai ishte i pėrfshirė nė trafikimin e lėndėve narkotike. Senkaj gjithashtu ėshtė dėnuar mė parė nga njė gjykatė nė Itali me 4.5 vjet heqje lirie pėr trafikimin e lėndėve narkotike.
Megjithatė, 12 ditė pas referimit tė zhdukjes sė tij nė Prokurorinė e Rrethit tė Vlorės, hetimet janė mbyllur me arsyetimit se faktet e referuara nuk pėrbėjnė vepėr penale.
Tė dhėnat e siguruara nga BIRN tregojnė se pėr rastet e tė zhdukurve nė det, nė Prokurorinė e Vlorės ėshtė vetėm njė dosje e referuar nga policia, ku viktimat dyshohen se janė tė pėrfshirė nė trafikimin e lėndėve narkotike.
Por dhe kjo dosje ėshtė transferuar nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda nė Tiranė, ngjarje pėr tė cilėn burime zyrtare thanė se ende po vijojnė hetimet.
Dyshimet mbi policinė
Ariseld Maze jetonte nė njė shtėpi tė papėrfunduar nė qendėr tė qytetit tė Vlorės. Mėngjesin e 3 korrikut 2017, 32 vjeēari ka dalė nga shtėpia pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Familja ka mėsuar se Ariseldi ka dalė pėr peshkim sė bashku me mikun e tij, Adriano Jahaj, i njohur si biznesmen nė qytetin e Vlorės. Mė pas, tė dy miqtė janė zhdukur pa lėnė asnjė gjurmė.
Shtatė muaj pas zhdukjes sė tė birit, Pėrparim Maze i ka humbur shpresat se organet ligjzbatuese do tė zbulojnė se ēfarė ka ndodhur me tė.
“Kush do mė gjejė tim bir, kjo polici dhe prokurori e korruptuar? Mė lini nė dhimbjen time,” tha ai.
Familjarėt e Adriano Jahajt kanė njė shpjegim tjetėr pėr ngjarjen.
“Babai im ėshtė nisur nė qytetin e Durrėsit pėr tė marrė njė mjet lundrues – qė e kishte me dokumentacion tė rregullt pėr ta sjellė nė Vlorė. Por prej asaj dite, 3 korrik 2017, nuk kemi mundur tė kontaktojmė as nė telefon dhe as nuk ėshtė kthyer nė shtėpi,” tregoi i biri, Klaudio Jahaj.
Rrethanat e zhdukjes sė Ariseld Mazes dhe Adriano Jahajt janė rasti i vetėm pėr tė cilėt Policia e Vlorės e ka referuar nė prokurori pėr dyshime nė pėrfshirjen e trafikut tė drogės.
“Nga ana e policisė gjyqėsore janė ngritur dyshime se shtetasit Adriano Jahaj dhe Ariseld Maze, ditėn e ngjarjes janė nisur me mjetin e tyre lundrues nė drejtim tė shtetit Italian me qėllim trafikimin e njė sasie lėnde narkotike dhe nuk mund tė pėrcaktohet nėse kanė mbėrritur apo jo nė brigjet italiane,” shkruhet nė dosjen e referuar nga Policia nė Prokurorinė e Vlorės, ku kėrkohet regjistrimi i procedimit penal ndaj dy personave tė zhdukur.
“Shtetasi Adriano Jahaj ėshtė person me precedentė tė tjerė tė mėparshėm nė fushėn e trafikimit tė lėndėve narkotike nėpėrmjet rrugėve detare,” shton policia nė referimin e saj.
Prokuroria e Vlorės ka shpallur moskompetencė lėndore pėr hetimin e rastit, duke ia kaluar ēėshtjen pėr hetime tė mėtejshme Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda nė Tiranė.
Por megjithė referimin e ngjarjes nga Policia e Vlorės, zyrtarisht Adriano Jahaj nuk ekziston. Me kėtė emėr biznesmeni njihet vetėm mes miqsh nė Vlorė, pasi nė dokumente zyrtare dhe pronėn e tij, njė hotel te lagjja e njohur si “Uji i Flohtė” nė Vlorė, ėshtė i regjistruar me emrin Fatosh Jahaj.
“Me kėtė emėr ėshtė nėpėr dokumente zyrtare, por nė Vlorė ai njihej me Adriano,’ shpjeguan pėr BIRN familjarėt e biznesmenit tė zhdukur.
BIRN ka mundur tė identifikojė tė paktėn 8 raste tė raportuara si peshkatarė tė mbytur gjatė dy viteve tė fundit, pėr tė cilėt burime qė refuzuan tė identifikoheshin tė policisė sė Vlorės, i lidhėn me pėrfshirjen e tyre nė trafikimin e lėndėve narkotike.
Njė prej tyre ėshtė dhe Taulant Ēerenishti, qė besohet se ėshtė zhdukur sė bashku me Leonard Senkajn.
Familja e Taulant Ēerenishtit nė lagjen “Pavarėsia” nė Vlorė, pas zhdukjes sė tij nė det ka emigruar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Fqinjėt shprehen me keqardhje pėr fatin e tij tė trishtė, duke nėnvizuar se shoqėria e keqe e ēoi nė rrugėn e gabuar.
“Qė kur u ndodhi ajo fatkeqėsia me djalin e tyre, ikėn tė gjithė nė Amerikė. Lani ishte djalė i mirė, por e hėngri deti, e hėngrėn shokėt,” thotė njė prej fqinjėve tė Taulantit, ndėrkohė qė shtėpia e tij- njė ndėrtesė e vjetėr njėkatėshe, ėshtė drejt rrėnimit. /Birn
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 19:00   #804
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,535
Thanks: 4,878
Thanked 2,322 Times in 969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

"Dosja 'Habilaj', Gjykata e Krimeve tė Rėnda vendos 'arrest shtėpie' pėr Saimir Tahirin"

Gjykata vendosi pranimin pjesėrisht tė kėrkesės.
Caktimin e masės sė sigur imit personal “Arrest nė shtėpi”, ndaj shtetasit nėn hetim Saimir Bashkim Tahiri, i datėlindjes 30.10.1979, si person i dyshuar pėr kryerje tė veprave penale “Trafikimi i narkotikėve”, nė bashkėpunim, nė formėn e grupit tė strukturuar kriminal, e parashikuar nė nenet 283/a dhe 333/a, nė lidhje me nenin 28 tė Kodit Penal dhe, “Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė”, e parashikuar nė nenin 260 tė Kodit Penal.
Urdhėrohet shtetasi nėn hetim Saimir Bashkim Tahiri tė mos largohet nga banesa e tij, ndodhur nė Tiranė, Rruga “Kodra e Diellit”, Pallati Nr.3.

Shqiptarja
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 19:01   #805
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,535
Thanks: 4,878
Thanked 2,322 Times in 969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 20:53   #806
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,264
Thanks: 642
Thanked 1,157 Times in 696 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

Uroj ti shkohet deri ne fund ,dhe ky t'jete vetem fillimi per nje Shqiperi sa me te mire!
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2018, 09:30   #807
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,535
Thanks: 4,878
Thanked 2,322 Times in 969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

"Saimir Tahiri takoi nė Korfuz Artan Habilajn? Prova e re qė mbėrrin nga Greqia"

Gjykata e Krimeve tė Rėnda vendosi sot 'arrest shtėpie' pėr Saimir Tahirin pas kėrkesės sė Prokurorisė e cila ka administruar prova tė reja nga Greqia dhe Italia.

Gazetari i "Shqiptarja.com", Elton Qyno zbuloi nė emisionin "Repolitix" nė Report Tv se njė nga tė dhėnat e mbėrritura nga autoritetet greke ėshtė ajo e njė takimi tė pretenduar mes Saimir Tahiri dhe Artan Habilajt, vėllai i Moisi Habilajt i arrestuar nė Itali nė tetor tė vitit tė kaluar.

Artan Habilaj sėbashku me Moisi Habilajn dyshohen si kokat e njė rrjeti tė fuqishėm trafiku droge nga Shqipėria drejt Italisė, aktivitet tė cilin ata e kanė zhvilluar pėr vite me radhė.

Citim:
Besohet nė zonėn e Korfuzit, nė njė hotel, Saimir Tahiri ka takuar Artan Habilajn. Autoritetet greke kanė kthyer pėrgjigje te Prokuroria e Krimeve tė Rėnda lidhur me kėtė kėrkesė, por ende nuk ka tė dhėna tė plota nėse ky takim ėshtė zhvilluar vėrtetė apo jo. *
Ndėrsa nga Italia janė administruar pėrgjime tė reja tė grupit "Habilaj" ku pėrmendet emri i Saimir Tahirit si pjesė e grupit tė trafikut tė kanabisit, si dhe funksioni i tij si titullar nė qeveri, por megjithatė provat ndaj ish-ministrit nuk janė tė drejtpėrdrejta. Elton Qyno, Gazetar i Shqiptarja.com
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2018, 14:04   #808
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
"Saimir Tahiri takoi nė Korfuz Artan Habilajn? Prova e re qė mbėrrin nga Greqia"

Gjykata e Krimeve tė Rėnda vendosi sot 'arrest shtėpie' pėr Saimir Tahirin pas kėrkesės sė Prokurorisė e cila ka administruar prova tė reja nga Greqia dhe Italia.

Gazetari i "Shqiptarja.com", Elton Qyno zbuloi nė emisionin "Repolitix" nė Report Tv se njė nga tė dhėnat e mbėrritura nga autoritetet greke ėshtė ajo e njė takimi tė pretenduar mes Saimir Tahiri dhe Artan Habilajt, vėllai i Moisi Habilajt i arrestuar nė Itali nė tetor tė vitit tė kaluar.

Artan Habilaj sėbashku me Moisi Habilajn dyshohen si kokat e njė rrjeti tė fuqishėm trafiku droge nga Shqipėria drejt Italisė, aktivitet tė cilin ata e kanė zhvilluar pėr vite me radhė.
Cilen pune do te kete patur si "part-time" ki Tahire, se s'po e marim vesh: ate te ministrit, apo ate te (kondra)trafikut?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 22:09   #809
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

Mirė Tahiri.... po me Xhafėn ē'patėn ?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2018, 13:50   #810
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

Gjykata e Krimeve tė Rėnda lė nė fuqi masėn e sigurisė "arrest shtėpie" tė dhėnė tre ditė mė parė pėr ish-Ministrin e Brendshėm Saimir Tahiri.

Nė seancėn dy orėshe, ish-Ministri dhe avokati i tij Maks Haxhia nuk arritėn tė bindin gjyqtaren Liliana Baku pėr vendosjen e njė mase mė tė lehtė sigurie.

Pėrballė tyre, dy prokurorėt e ēėshtjes Vladimir Mara dhe Besim Hajdarmataj thanė se kjo masė sigurie ėshtė e domosdoshme pasi rrezikon prishja e provave.

Seanca u zhvillua pa pranine e kamerave.

Pas vendimit avokati Maks Haxhia shprehu bindjen se ky vendim do tė prishet nga Gjykata e Apelit ku do tė ankimojnė, pasi sipas tij pretendimet e mbrojtjes janė tė argumentuara nė ligj.

Haxhia: Analizuam gjithė dosjen mbi bazėn e tė cilės gjykata e shkallės sė parė tė krimeve tė rėnda kishte pranuar kėrkesėn e organit tė prokurorisė pėr caktimin e masės sė arrestit nė shtėpi, ndryshimi ishte se nuk pranoi kėrkesėn pėr arrest me burg.Nė gjithė materialin e dosjes sė paraqitur nga prokuroria nuk kishte asnjė provė tė re qė tė implikonte me dyshime tė arsyeshme tė bazuara nė prova implikimin e Tahirit nė ndonjė vepėr penale, pėrfshirė dhe ato tė akuzės.

Skafi me tė cilin ka udhėtuar Tahiri me familjen e tij nė Greqi ėshtė njė skaf i njė biznesmeni qė ja ka marrė hua dhe pasi ka pėsuar defekt ėshtė kthyer nė Shqipėri. Skafi ėshtė i blerė sipas tė gjitha rregullave. Nė drejtėsi nuk ka ti thua, unė them, ka unė provoj me argumenta kėtė pretendim. Njė gjė e tillė nuk ėshtė provuar.Ēfarė u tha nė seancėn me dyer tė mbyllura

Avokati Maks Haxhia ka thėnė qė nė fillim tė seancės se gjithēka ėshtė bėrė pėr tė denigruar figurėn e ish-Ministrit tė Brendshėm pasi prokuroria nuk ka asnė provė tė re nga ato tė disa muajve mė parė ku kėrkoi pezullimin e pasaportės tė ish-Ministrit.

Ai ka argumentuar edhe letėr-porositė e ardhura sė fundmi nga Greqia dhe Italia qė sipas tij nuk e fajėsojnė direkt ish-Ministrin e Brendshėm.

Haxhia dhe Tahiri mė pas kėrkuan revokimin e masės sė sigurisė sė dhėnė nga gjykata e krimeve tė rėnda nė njė masė tjetėr mė tė lehtė sigurie.

E menjėhershme ka qenė kundėrpėrgjigjia e prokurorit Besim Hajdarmataj.

Sipas tij kjo masė ėshtė kėrkuar pėr faktin se nė disa raste ėshtė vėrtetuar qė disa prova janė prishur dhe rrezikon mundėsia tė prishen dhe prova tė tjera.

Pasi ka persona tė tjerė qė nuk janė marrė nė pyetje.

Hajdarmataj iu referua dėshmisė sė njė personi qė ka nė pronėsi njė mjet tė pėrdorur nga zoti Tahiri nė Greqi.

Ai tha se ky shtetas pasi ėshtė marrė nė pyetje nga prokuroria ka pasur njė kontakt me ish-Ministrin.

Lidhur me kėtė, Tahiri tha se vėrtet ka pasur njė kontakt me kėtė person, por thjesht e ka falenderuar dhe i ka kėrkuar ndjesė qė ėshtė bėrė objekt i marrjes nė pyetje nga organi i akuzės.

Prokurori Hajdarmataj pėrmedi gjithashtu faktin se do bėjė apelim nė Gjykatėn e Apelit, duke kėrkuar vendosjen e arrestit me burg pėr Tahirin.

Akuzat ndaj Tahirit

Avokati i Tahirit, Maks Haxhia, ndėrsa u fut nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda rreth orės 10:30 tha se do tė kėrkojė shfuqizimin e vendimit qė ka marrė gjykata nė ngarkim tė klientit tė tij.

Burime nga prokuroria bėjnė me dije se brenda korrikut dosja pritet tė ēohet nė gjykatė.

Tahiri akuzohet pėr trafik tė narkotikėve nė formėn e grupit tė strukturuar kriminal dhe korrupsion pasiv tė funksionarėve tė lartė shtetėror nė kuadėr tė hetimeve pėr dosjen "Habilaj".

Tahiri u shoqėrua nė gjykatė nga efektivė tė policisė

Ish-Ministri i Brendshėm mbėrriti nė gjykatė me njė makinė policie dhe u shoqėrua nė ambjentet e brendshme nga efektivėt.

Edhe pse media e priste prej mėngjesit herėt tek porta kryesore e banesės tek "Kodra e Diellit", Tahiri nuk u pa tė dilte.

Nuk dihet nėse banesa ka dalje tjetėr, apo Tahiri ka manovruar duke dalė herėt nga shtėpia pėr tė shmangur median.

Prokuroria thotė se ka prova tė reja

Prokuroria ėshtė shprehur se ka prova tė reja pėr ish-Ministrin nga letėrporositė e Greqisė dhe Italisė dhe dėshmitė e marra brenda dhe jashtė vendit.

Gjykata e Krimeve tė Rėnda dha tė shtunėn e 12 majit vendimin pėr masėn e sigurisė "arrest shtėpie".

Prokurėt e ēėshtjes Dritan Prenēi dhe Vladimir Mara kėrkuan masėn "arrest me burg" por gjykata mori parasysh rrezikshmėrinė e ulėt shoqėrore.

Edhe prokurorėt do apelojnė vendimin

Prokurorėt kanė paralajmėruar se do tė apelojnė vendimin.

Ndėrkohė zhvillimet e fundit kanė vėnė nė lėvizje Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda por dhe policinė e shtetit.

Drejtuesja e re e krimeve tė Rėnda zhvilloi mesditėn e sė hėnės, (14 maj) njė takim me shefin e sektorit tė hetimit tė krimit tė Organizuar nė Policinė e shtetit, Eduard Merkaj.

Takimi zgjati rreth njė orė.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2018, 18:22   #811
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,535
Thanks: 4,878
Thanked 2,322 Times in 969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dosja Habilaj&Saimir Tahiri

Lirohet Saimir Tahiri, paralajmėrimet e Donald Lu nė vesh tė shurdhėt

Lirohet Saimir Tahiri. Gjykata e Apelit ka hequr masėn e “arrestit nė shtėpi” pėr ish-ministrin e Brendshėm. Ai ndodhej nė arrest shtėpie qė prej datės 12 Maj, masė e dhėnė nga Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda.

Vendimi u apelua 5 ditė mė parė nga pala mbrojtėse, qė kėrkoi heqjen e masės sė sigurisė. Nga ana e saj prokuroria kėrkoi arrest me burg.

Tė dielėn ambasadori amerikan Donald Lu lėshoi njė paralajmėrim serioz, pėr presione dhe ryshfete ndaj gjyqtareve shqyrtuan kėrkesėn e Tahirit. Donald Lu tha se gjykata duhet tė vendose mbi provat dhe ligjin e jo kėrcėnimet dhe paratė.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur