Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2018, 13:54   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Kėshtu i humbėm 20 vjet

Ndoshta pa u mbushur njėzetvjetori do tė ishte mirė tė thuhej, kolektivisht, mjaft mė me kėtė vjedhje industriale tė resursit mė tė madh e tė pakthyeshėm, kohė

Veton Surroi


1.

Kur mė pyesnin gazetarėt e huaj herėt nė vitet nėntėdhjetė pėr parashikimin se ēka do tė ndodhė, gjeja njė shprehje qė mė nxirrte nga sikleti i fallxhiut: shpresoj tė mos ketė luftė, se po pati, pos viktimave tė shumta do tė humbasim edhe nja 20 vjet derisa tė vijmė nė vete.

Numri njėzet, ai i viteve qė do tė humbasim do tė ketė dalė prej nėnvetėdijes. Ndoshta pse mė duken shumė, ndoshta pse janė shumė. Pėr cilėndo kategori janė shumė: pėr atė qė i ka mbushur 20 janė tėrė jeta, pėr dyzetvjeēarin gjysma, pėr gjashtėdhjetėvjeēarin njė e treta, pėr tetėdhjetėvjeēarin ēereku i jetės.

Mbase kėshtu, duke pėrmendur 20 vjetėt qė do tė humbeshin ndjellja paqe, me efekt tė njėjtė sikur kalimtarėt e Sarajevės qė kalonin nėpėr “rrugėn e snajperistėve” duke u mbuluar me xhaketė e pulovėr, si mburojė kundėr plumbave.

Ēdo herė qė shkoj nė Sarajevė hyj nė tramvaj dhe i vėshtroj fytyrat e njerėzve. Ato bartin brenda luftė qė nuk kalon as pas njėzet vjetėsh.

Njė mik amerikan qė ishte nė Sarajevė dhe pastaj erdhi nė Prishtinė mė tha qė fytyrat nė Prishtinė janė mė tė gėzuara, ka mė shumė rini. “Por edhe ju i kini punėt lėmsh”.

2.

Fytyrat e gėzuara, ato tė rinisė qė i pa miku im amerikan, janė tė njėzetvjeēarėve qė nuk kanė pikė tjetėr reference. Kanė jetuar tėrė jetėn nė lėmshin e pasluftės dhe ēdo vit ėshtė mė i mirė se tjetri. Por, natyrisht, ky del tė jetė rezultat nėse pika krahasuese ėshtė jeta jote e deridjeshme.

Dr. Branko Horvat ma tėrhoqi vėrejtjen pėr kėtė fenomen kur takohesha me tė, nė fund tė viteve tetėdhjetė nė Zagreb. Nė Kosovė e gjithandej Jugosllavisė u bė i famshėm pėr librin e tij me tė cilin i dekriminalizonte kėrkesat shqiptare pėr avancim kushtetues, por nė nivel botėror ishte i famshėm pėr shkak tė kritikės sė tij ndaj socializmit jugosllav. Ndonėse vetė ishte partizan dhe anėtar i PKJ-sė prej moshės gjashtėmbėdhjetėvjeēare – apo ndoshta mu pse ishte i tillė – ai e kritikoi udhėheqjen e vendit pėr mungesė reformash ekonomike e administrative nė momentin e duhur.

– Mė 1965 ishte momenti i duhur, mė tha. Kishin kaluar 20 vjet nga lufta, mjaftueshėm pėr ta konsoliduar vendin…

Se ēfarė duhet tė ishin reformat, ai ka shkruar libra, por me rėndėsi pėr kėtė shkrim ėshtė numri 20, ai i viteve qė do kaluar pėr t’u konsoliduar pas luftės.

Vitet pas atij 1965, dr. Horvat i konsideronte si ato tė shansit tė humbur.

3.

Njėzet vjet pas Luftės sė Dytė Botėrore u lind Komisioni i komuniteteve evropiane. Sot njihet si Komisioni Evropian.

U themelua mė 1965, pasi traktatin pėr kėtė e ratifikuan Franca dhe Gjermania, dy shtetet fqinje qė njėzet vjet mė parė kishin pėrfunduar luftėn e madhe tė pėrgjakshme, njėrėn prej luftėrave rituale qė ndodhnin mes tyre, duke marrė me vete jetėt e miliona njerėzve.

Komisioni i komuniteteve evropiane qe vazhdimėsi logjike e njė koncepti tė filluar me bashkėpunim institucional nė fushėn e ēelikut dhe qymyrit. Koncepti i qymyrit dhe i ēelikut filloi 8 vjet pas luftės. Njerėz tė menēur nė Gjermani, Francė dhe posaēėrisht nė Amerikė, tė mbledhur rreth administratės sė presidentit Truman e sekretarit tė shtetit Marshall, vlerėsuan se nuk mund tė prisnin 20 vjet qė gjėrat tė rehatoheshin nė Evropėn e shkatėrruar. Dhe se nuk kishin as kohė e as para pėr tė mbajtur me ndihma atė territor tė madh, tė shkatėrruar e tė uritur tė quajtur Evropė.

Vendosėn se pos komunitetit tė qymyrit e ēelikut kishin nevojė pėr komunitet tjetėr, atė tė kohės, njė resurs tė pakthyeshėm. Ashtu siē nuk mund tė linin pa shfrytėzuar qymyrin e ēelikun pėr nevoja tė rindėrtimit tė pėrbashkėt industrial, ashtu nuk mund tė linin pa e shfrytėzuar kohėn.

4.

Vitin e ardhshėm Kosova do tė mbushė 20 vjet nga fundi i luftės. Tri funksionet bazike tė shtetit bashkėkohor evropian, tė “shtetit social” apo “welfare state”; arsimi, shėndetėsia dhe siguria sociale, janė nė nivel tė njėjtė cilėsie sikur menjėherė pas luftės – fazė imediate pėr ndihmė. Elitat politike tė saj deri nė njėzetvjetor, datėn e “stabilizimit” tė shoqėrive tė pasluftės, do tė kenė shpenzuar tre miliardė euro dhe 7.300 ditė pėr asfalt dhe avancimin e interesave tė tyre familjare dhe klanore.

5.

Kur ta kalojnė njėzetvjeēarin e luftės qytetarėt e Kosovės mund tė pyeten se a ekziston diku ndonjė plan i zhvillimit afatgjatė tė vendit?

Pyetja nuk do tė jetė me rėndėsi. Siē kishte konstatuar kaherė ekonomisti John Maynard Keynes pėr planet afatgjata, ato edhe ashtu nuk ēojnė kandar se “nė afat tė gjatė edhe ashtu qė tė gjithė do tė jemi tė vdekur”.

Ndoshta pa u mbushur njėzetvjetori do tė ishte mirė tė thuhej, kolektivisht, mjaft mė me kėtė vjedhje industriale tė resursit mė tė madh e tė pakthyeshėm, kohės.

Autori ėshtė botues i Koha Ditore. Titulli origjinal: 20 vjet
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:07   #2
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,294
Thanks: 0
Thanked 3,110 Times in 1,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Kush eshte ky Vetoni?
Ne c’kah qendron apo ka qendruar?
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:09   #3
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Kush eshte ky Vetoni?
Ne c’kah qendron apo ka qendruar?
Veton Surroi (born 17 July 1961) is a Kosovo Albanian publicist, politician and former journalist. Surroi is the founder and former leader of the ORA political party,[1] and was a member of Kosovo assembly from 2004 to 2008. Veton Surroi in 1997 established one of the biggest Kosovo Albanian daily newspapers Koha Ditore and was the editor-in-chief for a number of years before deciding to enter politics in Kosovo. Surroi's father, Rexhai Surroi, was one of the very few Albanians to become ambassadors of the former Yugoslavia. His father was the Yugoslav ambassador to Spain and a number of Latin American countries. As a result, Surroi spent a part of his life in the Spanish speaking world where he was also educated.

Veton Surroi studied Modern English Language and Literature at the National Autonomous University of Mexico (UNAM),[2] which will not confirm whether he took a degree. Surroi speaks several languages, including: Albanian, English, Serbian and Spanish.

Surroi won the 2011 SEEMO Human Rights Award.[3]
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:09   #4
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 6,542
Thanks: 3,492
Thanked 3,793 Times in 1,455 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Eshte i gjinis asnjerese....Nuk e di as ai vet kah qendron
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:25   #5
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,294
Thanks: 0
Thanked 3,110 Times in 1,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Veton Surroi (born 17 July 1961) is a Kosovo Albanian publicist, politician and former journalist. Surroi is the founder and former leader of the ORA political party,[1] and was a member of Kosovo assembly from 2004 to 2008. Veton Surroi in 1997 established one of the biggest Kosovo Albanian daily newspapers Koha Ditore and was the editor-in-chief for a number of years before deciding to enter politics in Kosovo. Surroi's father, Rexhai Surroi, was one of the very few Albanians to become ambassadors of the former Yugoslavia. His father was the Yugoslav ambassador to Spain and a number of Latin American countries. As a result, Surroi spent a part of his life in the Spanish speaking world where he was also educated.

Veton Surroi studied Modern English Language and Literature at the National Autonomous University of Mexico (UNAM),[2] which will not confirm whether he took a degree. Surroi speaks several languages, including: Albanian, English, Serbian and Spanish.

Surroi won the 2011 SEEMO Human Rights Award.[3]
Nuk pyeta per versione zyrtare.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:26   #6
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,553
Thanks: 5,893
Thanked 6,963 Times in 4,441 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Veton Surroi (born 17 July 1961) is a Kosovo Albanian publicist, politician and former journalist. Surroi is the founder and former leader of the ORA political party,[1] and was a member of Kosovo assembly from 2004 to 2008. Veton Surroi in 1997 established one of the biggest Kosovo Albanian daily newspapers Koha Ditore and was the editor-in-chief for a number of years before deciding to enter politics in Kosovo. Surroi's father, Rexhai Surroi, was one of the very few Albanians to become ambassadors of the former Yugoslavia. His father was the Yugoslav ambassador to Spain and a number of Latin American countries. As a result, Surroi spent a part of his life in the Spanish speaking world where he was also educated.

Veton Surroi studied Modern English Language and Literature at the National Autonomous University of Mexico (UNAM),[2] which will not confirm whether he took a degree. Surroi speaks several languages, including: Albanian, English, Serbian and Spanish.

Surroi won the 2011 SEEMO Human Rights Award.[3]
te mbaruan germat shqip Oni?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:27   #7
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Nuk pyeta per versione zyrtare.
Ja versioni im:

SPIUN, djale SPIUNI, njeriu qe quajti UCK-ne ne vitin 1998 ORGANIZATE TERRORISTE.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 14-05-2018, 14:32   #8
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,294
Thanks: 0
Thanked 3,110 Times in 1,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Ja versioni im:

SPIUN, djale SPIUNI, njeriu qe quajti UCK-ne ne vitin 1998 ORGANIZATE TERRORISTE.
Faleminderit.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:32   #9
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Faleminderit.
Kur te kesh nevoje, ketu me ke
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 14:34   #10
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,294
Thanks: 0
Thanked 3,110 Times in 1,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Kur te kesh nevoje, ketu me ke
Aty rri ku je.

Nuk po tallem, nga c’kam lexuar, eshte nga ato personazhe qe nuk i kam inkuadruar dot.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:19   #11
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kėshtu i humbėm 20 vjet

...surrogato
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur