Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2018, 15:35   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,074
Thanks: 8,515
Thanked 7,431 Times in 4,770 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 378
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Shkencėtari prodhon veturėn me ujė: Mban 60 litra dhe bėn 900 km

Shkencėtari prodhon veturėn me ujė: Mban 60 litra dhe bėn 900 km


Alaeddin Qassemi, pretendon se ka bėrė njė shpikje tė re, njė veturė qė funksion vetėm me ujė.Nė njė video tė publikuar nė Youtube, shkencėtari thotė se makina ėshtė nė gjendje tė mbajė 60 litra ujė dhe mund tė udhėtojė nė 900 km pėr 10 orė

Fuqi vjen pasi H2O ėshtė e ndarė midis hidrogjenit dhe oksigjenit, tė cilat reagojnė kimikisht pėr tė prodhuar energji.

Sipas shpikėsit, motori i veturės prodhon avujt e ujit, duke shkaktuar zero ndotje tė ajrit.

Nė video, shkencėtari shfaqet duke pirė ujė, pėr tė treguar se bėhet fjalė pėr njė shpikje tė vėrtetė dhe mė pas furnizon automjetin e tij.

Njė litėr ujė thuhet se mund tė gjenerojė 96 megajoules (MD) tė energjisė, ndėrsa njė litėr benzinė prodhon vetėm 29 megaxhaul(MD) tė energjisė.

Do tė ishte fantastike nėse kėto makina do tė dilnin nė treg.

Pėrveē uljes drastike tė shpenzimeve, njerėzit do tė pėrfitojnė edhe njė mjedis mė tė pastėr.

__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur