Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-02-2018, 18:00   #261
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,273
Thanks: 8
Thanked 148 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Rilindja po i rivdek njerzit, po iu heq edhe shpresen,
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:27   #262
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,753
Thanks: 4,748
Thanked 1,367 Times in 753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Kush eshte kjo?!
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:31   #263
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,954
Thanks: 13,244
Thanked 7,822 Times in 5,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Sistemi i ka keto pasoja.

Ku ka PARA... ha BAR dhe kerko drejtesi
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 21:00   #264
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 5,239
Thanks: 0
Thanked 660 Times in 578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kush eshte kjo?!
Nje punetore e dalluar e rilindjes. e quajn elisa spiropali. Ka deklaru publicitikisht se Edi Rama si figure eshte ne nje kategori me garibaldin a gjergj kastriotin. dalarat i beri si drejtoresh e doganave a tatimeve nuk e mbaj mend mire.
__________________
imagine there's no countries... :)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga uj me gaz : 24-02-2018 nė 21:05
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i uj me gaz pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 07:48   #265
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Studioi nė SHBA dhe punoi nė OKB, nė Shqipėri i mbyllen tė gjitha dyert

Vjollca Xhaka ėshtė njė nga qindra tė rejat shqiptare, tė cilat kanė zgjedhur qė tė kthehen nė Shqipėri pas kryerjes sė studimeve nė perėndim.
Ajo ka pėrfunduar disa universitete nė SHBA, ndėrsa ka mbajtur dhe poste shumė tė rėndėsishme nė administratėn amerikane, si dhe ka qenė punonjėse dhe nė OKB.
Mirėpo ēfarė ndodh tani qė ajo ėshtė kthyer nė Shqipėri, pasi ka qendruar pėr 18 vite nė SHBA?!
Dėshira e saj pėr tė dhėnė njė kountribut pėr vendin, duket se ka rėnė nė heshtje tė plotė nga figurat politike dhe institucionet nė vendin tonė, asaj i janė mbyllur tė gjitha dyert, shkruan Fax web.
Ajo thotė se sapo ka ardhur nė Shqipėri u ka dėrguar tė gjithė eksperiencėn e saj institucioneve, sidomos nė pjesėn e auditimit, pasi korrupsioni nė vendin tonė ėshtė njė nga problemet mė tė mėdha me tė cilin ndeshen qytetarėt dhe jo vetėm.
Ajo tregon se ka kontaktuar Ilir Metėn, Sali Berishėn, Edi Ramėn , deputetėt mė tė rėndėishėm, po nė shkėmbim ka marrė vetėm heshtjen.
"Nga zėdhėnėsi i Edi Ramės mora njė pėrgjigje nė telefon, dhe mė tha qė zoti kryeministėr nuk mund tė mė gjej punė, pasi ky nuk ėshtė pozicioni i tij.
Mė tha se ėshtė njėsoj si tė marrėsh nė telefon dhe tė tė zgjidhė punėn Barack Obama. Ndėrkohė qė unė dhe nė SHBA kisha bėrė tė njėjtėn gjė duke kontaktuar me presidentin amerikan edhe pse nuk kam marrė pėrgjigje as nga ai.
Pėr t’u bėrė audituese nė KLSH duhet qė tė dija kushtetutėn e Shqipėrisė, ligjin e nėnpunėsit civil, informacione qė mund t’i merrja gjatė kohės qė do ta fitoja kėtė pozicion pune.
Pse i duhet revizorit qė tė mėsojė kushtetutėn?! Unė shkova nė provim dhe nuk mė ra asnjė nga kėto, po mė ranė pyetje qė kishin tė bėnin me llogaritjen.
Tjetėr gjė mėsova dhe tjetėr gjė mė ra nė povim. Qeveria shqiptare ka shpikur konkursin, ku i vlerėson njėsoj si ata qė kanė studiuar te Kristali si ata qė kanė pėrfunduar nė Ilinois”, shprehet Vjollca Xhaka.
Ajo ėshtė kthyer tashmė nė qytetin e saj tė lindjes nė Shkodėr, dhe s’ka ndėrmend tė kthehet prapė drejt SHBA-ve, pa u pėpjekur me sa tė ketė mundėsi qė tė arrijė t’ia dalė nė tregun shqiptar. /albeu.com/

Nje nga arsyet e braktisjes.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 08:44   #266
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Studioi nė SHBA dhe punoi nė OKB, nė Shqipėri i mbyllen tė gjitha dyert

Vjollca Xhaka ėshtė njė nga qindra tė rejat shqiptare, tė cilat kanė zgjedhur qė tė kthehen nė Shqipėri pas kryerjes sė studimeve nė perėndim.
Ajo ka pėrfunduar disa universitete nė SHBA, ndėrsa ka mbajtur dhe poste shumė tė rėndėsishme nė administratėn amerikane, si dhe ka qenė punonjėse dhe nė OKB.
Mirėpo ēfarė ndodh tani qė ajo ėshtė kthyer nė Shqipėri, pasi ka qendruar pėr 18 vite nė SHBA?!
Dėshira e saj pėr tė dhėnė njė kountribut pėr vendin, duket se ka rėnė nė heshtje tė plotė nga figurat politike dhe institucionet nė vendin tonė, asaj i janė mbyllur tė gjitha dyert, shkruan Fax web.
Ajo thotė se sapo ka ardhur nė Shqipėri u ka dėrguar tė gjithė eksperiencėn e saj institucioneve, sidomos nė pjesėn e auditimit, pasi korrupsioni nė vendin tonė ėshtė njė nga problemet mė tė mėdha me tė cilin ndeshen qytetarėt dhe jo vetėm.
Ajo tregon se ka kontaktuar Ilir Metėn, Sali Berishėn, Edi Ramėn , deputetėt mė tė rėndėishėm, po nė shkėmbim ka marrė vetėm heshtjen.
"Nga zėdhėnėsi i Edi Ramės mora njė pėrgjigje nė telefon, dhe mė tha qė zoti kryeministėr nuk mund tė mė gjej punė, pasi ky nuk ėshtė pozicioni i tij.
Mė tha se ėshtė njėsoj si tė marrėsh nė telefon dhe tė tė zgjidhė punėn Barack Obama. Ndėrkohė qė unė dhe nė SHBA kisha bėrė tė njėjtėn gjė duke kontaktuar me presidentin amerikan edhe pse nuk kam marrė pėrgjigje as nga ai.
Pėr t’u bėrė audituese nė KLSH duhet qė tė dija kushtetutėn e Shqipėrisė, ligjin e nėnpunėsit civil, informacione qė mund t’i merrja gjatė kohės qė do ta fitoja kėtė pozicion pune.
Pse i duhet revizorit qė tė mėsojė kushtetutėn?! Unė shkova nė provim dhe nuk mė ra asnjė nga kėto, po mė ranė pyetje qė kishin tė bėnin me llogaritjen.
Tjetėr gjė mėsova dhe tjetėr gjė mė ra nė povim. Qeveria shqiptare ka shpikur konkursin, ku i vlerėson njėsoj si ata qė kanė studiuar te Kristali si ata qė kanė pėrfunduar nė Ilinois”, shprehet Vjollca Xhaka.
Ajo ėshtė kthyer tashmė nė qytetin e saj tė lindjes nė Shkodėr, dhe s’ka ndėrmend tė kthehet prapė drejt SHBA-ve, pa u pėpjekur me sa tė ketė mundėsi qė tė arrijė t’ia dalė nė tregun shqiptar. /albeu.com/

Nje nga arsyet e braktisjes.
Kthehu ne U.S.A urgjent idiote, ca dreqin ben ne ate asshole country??!
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ron pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 08:48   #267
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Cila esht kjo jevga me bluzen zgjyre lol?!
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2018, 09:05   #268
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,954
Thanks: 13,244
Thanked 7,822 Times in 5,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pleurat Shiko postimin
Kthehu ne U.S.A urgjent idiote, ca dreqin ben ne ate asshole country??!
Do jete nga ato qe ju preken sensiblet per trojet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2018, 09:06   #269
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kush eshte kjo?!
Eliza ne boten e cudirave, Spiropali e ka mbiemrin, e rekrutuar nga shoqerite sorosiane per te ja nxire ketij populli , dhe ne sherbim te interesave te off shore papers ne ishujt marshall.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 09:13   #270
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,954
Thanks: 13,244
Thanked 7,822 Times in 5,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Eliza ne boten e cudirave, Spiropali e ka mbiemrin, e rekrutuar nga shoqerite sorosiane per te ja nxire ketij populli , dhe ne sherbim te interesave te off shore papers ne ishujt marshall.
Ambasadori Liu ne opinionin e Fevziut tha: soros eshte nderrmarje private.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2018, 10:07   #271
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,954
Thanks: 13,244
Thanked 7,822 Times in 5,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Vazhdon largimi i tė rinjve nga Maqedonia.

Shkalla e lartė e papunėsisė ka bėrė qė tė rinjtė nė Maqedoni tė ardhmen e tyre gjithnjė e mė shumė ta shohin jashtė vendit. Pėrderisa institucionet shtetėrore nuk kanė informacion pėr numrin e tė rinjve qė janė larguar nga vendi, madje nuk dihen as profilet e atyre, tė cilėt janė larguar pėr gjetur punė nė ndonjė nga vendet e Bashkimit Evropian, nė bazė tė tė dhėnave tė Bankės Botėrore, shkalla e papunėsisė nė mesin e tė rinjve nė Maqedoni, ėshtė mbi 50 pėr qind.
Ylber Gashi, kryetar i Unionit tė Shkollave tė Mesme me mėsim nė gjuhėn shqipe, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se janė dy arsye kryesore qė i bėjnė tė rinjtė tė largohen nga vendi, gjendja e rėndė ekonomike dhe rėnia e cilėsisė sė arsimit.

Pėrpos asaj se janė shkaqet ekonomike, rinia nga Maqedonia largohet edhe pėr arsye se puna e tyre, qoftė ajo fizike apo intelektuale, nuk paguhet mirė, pėrkatėsisht nuk vlerėsohet aq sa duhet. Sa i pėrket procesit tė arsimit, mungojnė kushtet sa i pėrket cilėsisė, dhe nga ana tjetėr edhe pse dikush pėrfundon studimet me sukses tė lartė, pėr shkak tė nepotizmit dhe influencės politike, nuk arrin tė punėsohet. Kjo i dekurajon tė rinjtė pėr ta parė perspektivėn nė vend, thotė Gashi.

Ndryshe, nė bazė tė njė hulumtimi tė realizuar nga Koalicioni i tė rinjve “Sega”, njė e katėrta e tė rinjve nė Maqedoni, tė cilėt nuk janė tė pėrfshirė fare nė sistemin e punės, nuk ndjekin arsimin e lartė apo trajnime pėr t`u kualifikuar nė ndonjė lėmi.

“Pikėrisht ky grup duhet tė jetė nė fokus tė politikave tė autoriteteve udhėheqėse tė vendit pėr punėsim, sepse kėshtu ėshtė nė vendet e zhvilluara demokratike. Kjo ngaqė pasivizimi i kėtij kapitali njerėzor, paraqet kėrcėnim apo rrezik, jo vetėm pėr tė ardhmen e kėsaj kategorie, por pėr mbarė shoqėrinė, sepse bėhet fjalė pėr njė shifėr tė lartė tė tė rinjve pėrkatėsisht rreth 25 pėr qind e tyre. Pra, duhet bėrė ēmos qė kėta tė rinj tė kthehen nė tregun e punės pėrmes aftėsimit tė tyre nė lėmi tė caktuara”, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, Zoran Iliovski, nga organizata qė nė fokus ka tė drejtat e tė rinjve “Sega”.

Ndėrkaq, Samet Shabani gjatė njė projekti hulumtues “Migrimi i tė rinjve”, ka ardhur nė pėrfundim se gjatė dhjetė viteve tė fundit janė tė rinjtė me arsimim tė lartė ata qė largohen mė sė shumti nga Maqedonia.

“Sidomos nė dekadėshin e fundit, ka njė rritje ekstreme nė migrimin e tė rinjve me arsim tė lartė tė pėrfunduar, gjegjėsisht migrimi i njohur si 'migrimi i trurit', domethėnė kategoria e tė rinjve qė kėrkojnė punė jo fizike. Mendoj se pikėrisht ky lloj i migrimit shkakton gjendje alarmante pėr ardhmėrinė e shtetit dhe nė kėtė pikė shteti duhet tė marrė pėrmasa serioze pėr parandalimin e kėtij fenomeni”.

“Nė kėtė kontekst, besoj se implementimi i meritokracisė, gjegjėsisht punėsimet nė bazė tė meritės e jo lojalitetit partiak ėshtė njė ndėr hapat mė tė rėndėsishme qė rinisė t’i kthehet shpresa pėr perspektivė nė vend“, vlerėson Shabani.

Organizatat qė nė fokus kanė tė rinjtė, thonė se Maqedonia do tė paguajė kosto tė lartė pėr shkak tė largimit tė tė rinjve nga vendi dhe ngritjes sė mesatares sė moshės.

Ata theksojnė se ka njė disbalancė mes asaj se ēka ofrojnė universitet dhe ēka nė tė vėrtetė kėrkon tregu i punės

Sipas tyre, njė nga sfidat mė tė mėdha tė Maqedonisė si shtet, do tė jetė harmonizimi i kėrkesave mes sektorit tė biznesit dhe fakulteteve nė funksion tė ngritjes sė njė perspektive tė qėndrueshme pėr tė rinjtė.

Apr 28, 2018 13:50 Europe.

Shenimi IM: kur te hyjme ne EU si troje te ndara, do ikin te GJITHE.Dhe pyetja do jete apo shtrohet.....kush do i bashkoi keto te fundit???????????????????????????????????
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpo7aa793d6c014it3_800C450.jpg (22.6 KiloByte, 74 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2018, 12:16   #272
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,057
Thanks: 1,624
Thanked 1,385 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Pėrse po braktiset Shqipėria ?!
Sepse keshtu e kane planin ata qe merren me keto pune.
“Gjurmė Shqiptare”: Vendi i shenjtė i shqiptarėve
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 13:12   #273
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Alarmi i Eurostat: 530 minorenė shqiptarė kėrkuan azil nė 2017, tė parėt nė Europė

Shqiptarėt duket se duan aq shumė qė tė ikin nga vendi, saqė nuk ngurrojnė tė “shfrytėzojnė” edhe fėmijėt e tyre, apo tė lėnė qė ata tė ikin vetėm nga vendit.

Janė rreth 530 minorenė shqiptarė, tė cilėt tė pashoqėruar me prindėr kanė aplikuar pėr azil nė vendet e Bashkimit Europian, sipas tė dhėnave qė bėhen tė ditura sot nė statistikat e Eurostat. Nė krahasim me njė vit mė parė, numri i tyre ka shėnuar rėnie, teksa nė 2016-n, numri i aplikimeve ishte 755.

LEXO EDHE:
FOTO/ Aksident tragjik nė Itali, humb jetėn adoleshenti shqiptar
Eurostat ka publikuar tė dhėnat pėr “Aplikimet e azilantėve qė konsiderohen minorenė tė pashoqėruar, sipas vendit tė shtetėsisė, 2017”.

Kėrkesat e fėmijėve tė pashoqėruar shqiptarė pėr azil nė vendet e BE-sė pėrbėjnė numrin mė tė lartė tė kėrkesave pėr azil nga fėmijė tė pashoqėruar nė tė gjithė Europėn, ndėrsa jemi nė vendin e 16 nė botė, pas shteteve qė ikin luftės, si Afganistani, Siria, Iraku etj, (shiko tabelėn).

Pas Shqipėrisė, nga shtetet e Europės, numrin mė tė lartė tė aplikimeve tė fėmijėve e kanė shtete si Rusia (Euro-Azi), apo Turqia, qė kanė njė popullsi shumė mė tė madhe sesa Shqipėria. Nga vendet e rajonit nga Serbia ka pasur 25 aplikime dhe nga Bosnja 10.

Numri mė i lartė i aplikimeve nga Shqipėria ishte nė Mbretėrinė e Bashkuar, me 250 fėmijė tė pashoqėruar, tė ndjekur nga Suedia me 75 dhe Belgjika e Gjermania, me pėrkatėsisht 55 fėmijė.

31 mijė kėrkesa totale pėr azil nga fėmijėt

Nė vitin 2017 kishte 31,400 azilkėrkues qė aplikonin pėr mbrojtje ndėrkombėtare nė Shtetet Anėtare tė Bashkimit Europian (BE) konsideroheshin si tė mitur tė pashoqėruar. Kjo ishte pothuajse sa gjysma e numrit tė regjistruar nė vitin 2016 (63 200 tė mitur tė pashoqėruar tė regjistruar) dhe pothuajse njė e treta e vlerės maksimale tė regjistruar nė vitin 2015 (95 200), por mė shumė se dyfishi e gjysmė mė e lartė se mesatarja vjetore gjatė periudhės 2008-2013 (rreth 12 000 nė vit). Gjithsej nė BE, minorenėt e pashoqėruar pėrbėnin 15% tė tė gjithė aplikantėve pėr azil tė moshės nėn 18 vjeē.

Nė vitin 2017, shumica e tė miturve tė pashoqėruar qė kėrkonin azil ishin meshkuj (89%). Duke pasur parasysh moshėn, mbi dy tė tretat ishin tė moshės 16 deri 17 vjeē (77% e totalit, ose rreth 24 200 persona), ndėrsa ata tė moshės 14-15 vjeē pėrbėnin 16% (rreth 5,000 persona) dhe ata tė moshės mė tė vogėl se 14, rreth 6% tė totalit ose 2 000 persona. Afganėt (17%, ose rreth 5 300 persona) vijojnė tė jenė nėnshtetėsia kryesore e azilantėve, tė cilėt konsiderohen si tė mitur tė pashoqėruar nė BE./Monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 15:12   #274
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,393
Thanks: 1,427
Thanked 1,492 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Unė pėr vehte e kam ēdo gjė me tė lexuar e me tė dėgjuar. Nga njė herė bie pre e emocioneve dhe mbase edhe e teproj me disa shkrime, por kur lexoj shkrime tė tilla them se nuk e kam dhe aq gabim qė 'iu bie nė kokė' ashtu siē bėjė unė, pa mbajtur anėn e asnjėri se pėr mua kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė njėsoj.

Ėshtė shumė e trishtė kur prindėrit nisin fėmijėt pėr kurbet nė moshėn 14 vjeēe. Unė pėr vehte nuk e imagjino dot. Mirė nė vitet e para tė 90-ėshtė por edhe tani?

A vėrtetė kaq e trishtė ėshtė gjėndja atje?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-05-2018 nė 15:15
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 15:17   #275
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,870 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Shqiperine e la Beu, i vu ‘zjarr’
Shqipetar, mos ik dhe ti, shqipetar.
Mjaft degjove deklarata si te tij, o fatkeq
Mshoi vendit ku ke lere dhe qe heq.

__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 15:43   #276
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,057
Thanks: 1,987
Thanked 1,997 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Sepse jemi ne zemer te europes por me kushtet si ne zimbabwe.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 16:20   #277
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Unė pėr vehte e kam ēdo gjė me tė lexuar e me tė dėgjuar. Nga njė herė bie pre e emocioneve dhe mbase edhe e teproj me disa shkrime, por kur lexoj shkrime tė tilla them se nuk e kam dhe aq gabim qė 'iu bie nė kokė' ashtu siē bėjė unė, pa mbajtur anėn e asnjėri se pėr mua kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė njėsoj.

Ėshtė shumė e trishtė kur prindėrit nisin fėmijėt pėr kurbet nė moshėn 14 vjeēe. Unė pėr vehte nuk e imagjino dot. Mirė nė vitet e para tė 90-ėshtė por edhe tani?

A vėrtetė kaq e trishtė ėshtė gjėndja atje?
Mano!

Po te tregoj nje histori te nipit ne nje nga shkollat e Tiranes.
Ne lagje kemi familje qe jane marr me piselliqe qe para 20 vitesh, tashme te pasuruar me miliona dhe qe asnje qeveritar nuk I investigon por vijne e bejne kompromis me ta ne favor njehere te njeres pale e njehere te tjetres.
( kjo ishte per te treguar qe keta e blejne shkollen )
Nipi im nxenes I shkelqyer me prinder te mire-arsimuar por punen mezi duke kap aty ketu per shkak se duhet te jesh skllav I forumeve politike qe te besh preukopi.
Nipit ne klasen e 6-te I kerkojne nje tip tabakaje, dicka per shkolle, e bleu dhe per ta kursyer e pergjysmoj qe ta perdorte dhe njehere tjeter.
Te nesermen mesuesja I ul noten per te vetmen arsye qe e kishte ndare, nipi kthehet ne shtepi I inatosur dhe I tregon te atit per nevleresimin, dhe I vellai shkon pas disa ditesh per tu sqaruar duke ju thene qe eshte pamundesia per ta blere perdite prandaj e ndame.
Mesuesja qe hakmerret nipit duke e perndjek per arsyen qe I kishte thene prindit per ulje note.
Une I thashe vellait po shkoj e te merrem une mire me te, por I vellai me keshilloj qe jo sepse nuk ishte veprimi I duhur.
Nga ajo dite nipi mori tatpjeten me nota duke rene ne harkun kohor te 3 viteve ne gati ngeles.
Vellai e mori te birin dhe iki ne Angli me nje shpenzim marramendes krahasuar me rrogat ketu.
Do rregullohet andej se ketu nese je I ndershem je humbes.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 16-05-2018 nė 16:32
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 16:38   #278
Arben93
Anėtar i ri
 
Avatari i Arben93
 
Data e antarėsimit: May 2018
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Arben93 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Nga Olsjan Topalli

Shqipėria ēdo ditė e mė shumė po pėrballet me fenomenin e braktisjes, ku tė rinj, tė reja, apo dhe familje tė shumta po braktisn vendin e tyre pėr njė jetesė mė tė mire qė vendi i tyre nuk ua ofron.
Por, drama ėshtė mė vėshtirė nga sa mendohet nė familjet shqiptare. Ndryshe nga ēdo qytetar europian, shqiptarėt pėrballen me njė fenomen mjaft problematik, siē ėshtė ai i ekzistencės.
Shqipėria dhe shqiptari zgjohet nė mėngjes vrapon me njė dėshirė tė madhe pėr nė punė, dhe kėtu fillon e gjitha… Menjėherė nė mendje i kalon ideja qė edhe sot ėshtė i papunė.
Del pėr tė kėrkuar punė dhe kupton qė as sot s’ka asnjė shans apo mundėsi punėsimi. Madje s’do tė ketė as nesėr, as pasnesėr…as javėn tjetėr…as muajin tjetėr.
Kthehet nė shtėpi i dėshpėruar. Rrugės pėr nė shtėpi takon Shqiptarin tjetėr qė i thotė se ėshtė duke ikur diku jashtė shtetit, nė Gjermani, Itali, Angli, Francė a ku tė mundet pasi kėtu nuk jetohet…
Shkon nė shtėpi plot mendime… Sa hap derėn, fėmijėt e shohin drejt e nė sy. Gruaja e shikon drejt e nė sy. Ato nuk janė shikime, ata janė heshta helm tė fortė qė i ngulen drejt e nė zemėr…
Mundohet tė hajė sa mė pak por mė kot asgjė si kapėrdihet.Por dhe dritat s’mund t’i mbajė ndezur. Energjia ka vajtur nė ēmime realitivisht ekstreme, gati tė pa-pėrballueshme. Plus qė tani tė fusin dhe nė burg pėr gjėnė mė tė vogėl, thua sikur tė jesh duke jetuar vitet mė tė egra tė komunizmit… Vjen momenti te gjesh rehati por nuk mundesh ashtu siē duhet, nuk tė lėnė mendimet dhe streset e shumta. Dhe me atė 2-3 orėsh qė i fal vetes kėnaqėsinė pėr tė parė televizor,dhe sa hap televizorin dėgjon nė lajme qeverinė:

– Ēmimin e energjisė ua ulem.( Kjo sipas tyre, se realisht e ngritėn)
– Hapem 300 mijė vende tė reja pune pėr 1 vit.(Por harrojnė tė pėrmendin se mbyllen 300 mijė nga krahu tjetėr.)
– Ēmimin e naftės e ulem.(Kur bėhet fjalė pėr ulje tė naftės, gjithmonė rritet bursa.)
– Taksat ua kemi ulur mė shumė se ēdo vit.(Cilat taksa janė ulur, se ne se dimė akoma ?!)…

Nė atė ēast ashtu i menduar nė mendje i kalon shqiptari tjetėr qė u nis sot pėr nė emigrim, por ku? Se di dhe vete!.

Ashtu i vrare shpirtėrisht e mendėrisht zgjohet tė nesėrmen nė mėngjes, shkon te agjencia e udhėtimit dhe me ato pak tė holla qė disponon blen njė biletė vetėm vajtje, vetėm nė Shqipėri mos tė rrijė asnjė ēast me… Por, me tė mbėrritur nė shtetin europian njihet me fatin e hidhur, I gjendur mes katėrrugėsh njėsoj si nė vitet 90-tė dhe kėtu shpresat shuhen fare.

Ky ėshtė fati i Blerimit, 20 vjeēarit i cili braktisi ēdo ėndėrr nė vendin meme dhe emigroi nė Gjermani pėr njė jetė mė tė mire pasi Shqipėria nuk ia ofroi.
Tė njėjtin fat ka edhe Gazmenti, i icili emigroi me gruan dhe 4 femijet e tij pėr nė Gjermani para 2 vitesh, pasi iu thyen shpresat nga ky vend i shkrete, aq mė tepėr qė qeveria aktuale i preu edhe dritat dhe e la nė errėsirė, ku tė ngjan nė sikur jeton nė mesjetė.E vėshtirė pėr tu dukur e vėrtetė, por kjo plagė e rėndė lėngon ēdo ditė e mė shumė. Leonardi i mbytur nė borxhe dhe pasi shiti edhe shtėpinė pėr tė larė borxhet mbeti pa njė strehė ku tė fuse kokėn, kėshtu ai pa asnjė mėdyshje u largua nga Shqipėria me shpresėn se jeta e tij do ndryshonte. Por, duke tentuar tė kalojė pėr nė Angli kapet nga policia edhe e burgosin dhe i heqin pėrgjithmonė tė drejtėn qė tė shkelė nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Kjo ėshtė drama e rėndė e tė gjithė shqiptarėve. Nuk ėshtė histori me trafikantė a kriminelė. Eshtė histori me halle, varfėri, papunėsi.

Nėse qeveria pėrpiqet ta shesė nė publik si histori me trafikantė, do tė thotė qė po mundohet tė mbulojė Diellin me shoshė. Por sado tė mundohesh ta fshehėsh pas shoshės, Dielli ėshtė shumė i madh pėr t’u fshehur.
Shqiptarėt po ikin. Me mijėra po e bėjnė, me miliona po e mendojnė.
Njė mesazh ka populli i vuajtur e plot halle pėr qeverinė, kur vjen puna tek eksodi – Prit se s’ke parė gjė akoma!!!

Ku po shkon ky vend ?!

A vallė qeveria do ti fusė tė gjithė nė burg qė ti mbajė me bukė, se kėshtu do tė vdesin tė gjithė urie… Por nuk ėshtė kjo zgjidhja pėr njė vend demokratik siē ėshtė Shqipėria. Tė kėqijat nuk kanė tė sosur, protesta nė ēdo anė e nė ēdo skaj tė vendit dhe askush nuk pėrgjigjet pėr kėto njerėz tė vuajtur ndėr vite. Kjo nuk ėshtė jetesė, por mbijetesė! Kėsaj i thonė tė luash me jetėn. Askush nuk ndjehet i sigurtė nė vendin e tij, nė vendin “mėmė”, kėtė e tregon dhe fakti qė mijėra shqiptarė nė rradhė po aplikojnė masivisht pėr Llotariė Amerikane.

Ditėn qė u shpall Lotaria Amerikane, mė 4 Tetor, kjo ėshtė dita e vetme e vitit, qė i bėn shqiptarėt tė ėndėrrojnė!
Nuk ka nevojė as pėr analiza mediatike, as pėr sondazhe, as pėr testime, as pėr zgjedhje pėr tė kuptuar ēfarė ndodh nė kėtė vend, ku tė gjithė duan tė ikin me ē’tė munden, tė largohen nga ky vend qė nuk premton asgjė, madje as gjėrat minimale jetėsore. Tė largohen nga vendi i shpresės sė thyer, ku varfėria ėshtė ulur kėmbėkryq nė odėn e ēdo Shqiptari.

Llotaria ėshtė shpresa e tyre e vetme tani, deri nė Maj kur dalin edhe pėrgjigjet, por jo tė gjithėve do tu buzėqeshė fati dhe jo ēdokush do arrijė tė prekė ėndrrėn Amerikane…
Deri atėherė nuk mbetet asgjė tjetėr pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, por vetėm tė shpresojnė dhe tė shpresojnė, siē kanė shpresuar pėr 25 vite me radhė.

shqipetaret perhere kan emigruar.mos patur nje te ardhem per pune,disa ikin se shofin te tjeret .shumica nuk kthehen por vetem disa.e vetmja rruge per ta ndaluar ket emigrim esht hapja e vendeve te punes stabel,dmth pune profesionale,fabrika etj.nuk kemi ligj, industria fasoneve punon me rroge minimale me e ulta ne ballkan me ulet se fyromi.Turp! hapini sindikata te punetorve krijoni siguri pune.hapni fabrikat qe kan qene dhe me pare ne kohen e enverit,beni fabrika ne fillim pastja beni unaza e rruge.esht vjedhje te japesh cdo gje me koncesion.pse? gjoja se bej dot por ben rruge 20ml euro.kromi ne bulqize,hidrocentrale,miniera ari,nafta jane te gjitha pasuri kombetare qe duhen te vihen ne pune per te miren e popullit jo ti marri tjeteri e ti shesin vete.kshu ka per te vajtur perhere per aq sa te kemi hajduter neper qeveri.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arben93 : 16-05-2018 nė 16:43
Arben93 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 18:25   #279
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,393
Thanks: 1,427
Thanked 1,492 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Mano!

Po te tregoj nje histori te nipit ne nje nga shkollat e Tiranes.
Ne lagje kemi familje qe jane marr me piselliqe qe para 20 vitesh, tashme te pasuruar me miliona dhe qe asnje qeveritar nuk I investigon por vijne e bejne kompromis me ta ne favor njehere te njeres pale e njehere te tjetres.
( kjo ishte per te treguar qe keta e blejne shkollen )
Nipi im nxenes I shkelqyer me prinder te mire-arsimuar por punen mezi duke kap aty ketu per shkak se duhet te jesh skllav I forumeve politike qe te besh preukopi.
Nipit ne klasen e 6-te I kerkojne nje tip tabakaje, dicka per shkolle, e bleu dhe per ta kursyer e pergjysmoj qe ta perdorte dhe njehere tjeter.
Te nesermen mesuesja I ul noten per te vetmen arsye qe e kishte ndare, nipi kthehet ne shtepi I inatosur dhe I tregon te atit per nevleresimin, dhe I vellai shkon pas disa ditesh per tu sqaruar duke ju thene qe eshte pamundesia per ta blere perdite prandaj e ndame.
Mesuesja qe hakmerret nipit duke e perndjek per arsyen qe I kishte thene prindit per ulje note.
Une I thashe vellait po shkoj e te merrem une mire me te, por I vellai me keshilloj qe jo sepse nuk ishte veprimi I duhur.
Nga ajo dite nipi mori tatpjeten me nota duke rene ne harkun kohor te 3 viteve ne gati ngeles.
Vellai e mori te birin dhe iki ne Angli me nje shpenzim marramendes krahasuar me rrogat ketu.
Do rregullohet andej se ketu nese je I ndershem je humbes.
Ua befte Zoti rrugen e mbare!

Une kam qene gjithmone i mendimit se i gjith ai kalvare vuajtjesh qe po heq ai popull eshte nje hakmarrje e kalses sunduese e cila per pak ore e pa vehten ngushte kur populli u ngrit spontanisht dhe u drejtua drejte bllokut per te lare hesapet me ata qe e kishin shtypur, izoluar dhe vrare per 46 vjete rresht. Por spiunet dhe agjentet e sigurimit te veshur me pardesyte e bardha ne rradhet e protestueseve ndryshuan rrjedhen e lumit/popull dhe e devijuan per te busti i diktatorit kriminel. Nuk ka se si te shpjegohet ndryshme kjo urrejtje e tmerrshme e klases politike ndaj popullit te vete. Edhe mua,sinqerisht, me shkoje ndermend sot e paimagjinueshmja. Kur lexova postimin tend me shifrat e Eurostait. Thash me vete "Ndoshta do te kishte qene me mire sikur te mos ishter rrezuar ai busti, ndoshta bisha e terbuar do te kishte treguar pak me e meshirshme ndaj popullit". Pastaj lexova lexova nje postim te nje mikut virtual ne FB qe shkruante pak ashume te njejten gje. Aty vendosa t'i jap ze edhe mendimit time, me lart. Thash me vehte paska edhe te tjere qe kane menduar te paimagjinueshmen!

Kjo ka qene dhe vazhdon te jete synimi i 'atyre'. Do ta shkaterrojne ate vend dhe ate popull vetem nga inati. Ju nuk e dini se cfar xhahilash, cfar bishash jane 'ata'! Nuk ju behet vone fare edhe sikur ta boshatisin ate vend. A nuk e treguan kete ane te tyre gjate kohes se diktatures?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 03-09-2018, 08:13   #280
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrse po braktiset Shqipėria ?!

Nga Flamur Vezaj..(arsye per te mos qendruar..)
51 arsyet Pse ika !!????
###
Ika sepse nuk kisha siguri per vete e familjen!
Ika sepse nuk kisha siguri ne pune!
Ika sepse nuk paguhesha sa duhet!
Ika sepse nuk merrja rrogen ne kohe!
Ika se une duhet te isha 24 ore ne gadishmeri e pronarin nuk guxoje ta pyesje pse vononte rrogen!
Ika sepse larg qofte nje semundje ne familje duhet te merrje kredi ne banke per shpenzimet!
Ika sepse shteti nuk te ofronte siguri e ndodhte qe shtetaret te “shisnin” te kriminelet”!
Ika sepse kercenimet i zgjidhja privatisht dhe i lodha familjen e miqt!
Ika sepse te shpallurit ne kerkim i gjejne me shpesh vrasesit e jo policia!
Ika sepse edhe po te ndodhte dicka ne kryet te detyres pas tre dite asnje nuk kujtohet per ty!
Ika sepse nuk doja te behesha “mercenar” i partive dhe krimineleve!
Ika sepse drejtesine duhet ta paguhash qe ta gezoje!
Ika se po te kritikoje qeverine (ministrin perkatese) ta heqin nusen nga puna!
Ika sepse sa here nderrohej drejtori institucionit duhej me shku me i gjet mik qe mos te heqin nusen nga puna!
Ika sepse ne administrate promovohen militantet dhe jo specialistet!
Ika sepse krimineli eshte me i respektuar para ligjit se qytetari i thjesht!
Ika sepse femijet e hajduteve te prones publike fshijne djersen me 500 eurosha!
Ika sepse arsimi eshte shkaterruar, eshte bere mesues edhe nje me diplome te blere e drejtor ai qe eshte denuar per shitje diplomash!
Ika sepse duhej te fusje mik per te fut femijet ne kopsht!
Ika sepse qe ne kopsht duhet te bleje dyshek, jastek, jorgan e mbulesa e me pas letra higjienike e sende tjera cdo muaj!
Ika sepse duhet te paguaje nen dore qe edukatorja (me rroge qesharake) ti nderronte femijet ne kohe qe mos te ftoheshin!
Ika sepse duhet te prisje ne radh qe te blesh librat e femijes!
Ika sepse femija ne shkolle nuk bente pushim te gjate se skishte ambiente!
Ika sepse femija nuk merrte dijen e duhur se mesuesja kishte 38 nxenes!
Ika sepse cdo muaj duhet te furnizoje klasen e femijes me letra A4 e sende tjera te nevojshme qe shkolla nuk ia siguronte!
Ika sepese ne cdo dimer femija duhej te vishej edhe ne klase me rroba te trasha se vinte i plevitosur nga shkolla!
Ika sepse femija ngrohej me frymarrjen e shokeve e shoqeve ne klase!
Ika sepse nuk kisha mundesi si politikanet apo ata qe jane prane tyre te shkolloj femijet jashte!
Ika sepse shendetesine e ka marr lumi!
Ika sepse shteti nuk te jep shpresa per sherimin e nje te semuri apo nje femije qe ka nevoj!
Ika sepse diagnostifokoheshe ne spitale si private e shteterore me semundje qe nuk i ke!
Ika sepse ne spitale cdo gje duhet te blere e paguar!
Ika sepse ne urgjencen e pediatrise duhet te presesh mbi nje ore per te vizituar femijen me temeperature!
Ika sepse ne Spitale private ke vetem sherbimin e hotelerise dhe do te paguash si hotel me 5 yje per nje nate e nuk ke ku te ngrohesh qumshtin!
Ika sepse merr gjobe nga policia pa te ndaluar ndonjehere e pa kryer shkelje!
Ika se me shume denohesh per rrip sigurimi se sa per shkelje semafori!
Ika sepse kriminelet kane dal nga strofulla dhe jane perzier me politikanet e shtetaret!
Ika sepse vrasjet tashme jane bere statistike dhe jo problem per parandalimin e tyre apo gjetjen e autoreve!
Ika sepse mungon cdo sherbim social!
Ika sepse ushqimet qe blen nuk i kontrollon njeri!
Ika sepse edhe studentet e mjekesis po i marrin provimet me para!
Ika sepse per nje gervishtje makine vritesh!
Ika sepse edhe ujin e pijshem nuk e ke te garantuar dhe duhet blere me shtrenjte nga te gjithe vende e rajonit!
Ika sepse fatura e dritave te vjen ne baze te tekave te faturistit!
Ika sepse per te paguar nje pastruese per shkallen duhet te ziheshe me komshinjet!
Ika sepse kompanit celulare te vjedhin cdo dite dhe asnje nuk e can koken!
Ika sepse per parkingun duhet te paguash e po ta vodhen makinen nuk ta gjen njeri!
Ika sepse fushat sportive dhe parqet quhen ambiente ne zhdukje!
Ika sepse politikanet nuk japin llogari por kerkojne nga qytetaret kur ankohen!
Ika sepse asnje politikane nuk perfundoj ne burg per korrupsion e vjedhje te prones publike apo edhe per shkaterrimin e Shqiperise!
Ika sepse u lodha nga gara e pacipe e politikaneve se kush e kush ta rrenoje me shume kete vend.....etj etj etj...
###
P.S. Mos me thoni qe nuk jane te verteta te gjithe keto! E qe mendoj se jane arsyet qe edhe shume shqiptar si puna ime jane larguar e po presin mundesin e largimit nga vendi, per fat te keq!!!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur