Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-10-2017, 08:40   #1
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,792
Thanks: 7,082
Thanked 8,326 Times in 5,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Shqiptaret jashtė Atdheut!

Me 1990...kur shqiptaret ju turren Ambasadave ..e me pas edhe anijeve e gjithckaje tjeter per te ikur nga syte kembet.. prej xhungles vrasese e terrorrit te pa shembullt bolshevik, komunist e diktatorial qe i kishte vdekur per se gjalli per 45 vjet resht ...dikushi...mes te cileve edhe prej atyre qe sot kane fytyre te kerkojne edhe Cmime prestigjoze nderkombetare ...i quajti dhe i etiketoje si ..Jashteqitje e Kombit ....
Por koha dhe faktet , realiteti e historia jane kokeforte dhe nuk para pyesin kollaj per emra, autore, sisteme e periudha ..
Nuk kaluan vecsa fare pak vjet ,,dhe keta ''Jashteqitje e Kombit'' e sidomos femijet e tyre qe kishin lindur ketu apo edhe linden atje ku prinderit e tyre shkuan per nje jete me te mire kryesisht per ta...nisen te behen Nderi i Kombit...
Rastet jane te shumta e te shumellojta madje ne cdo fushe te jetes ku fatmirersisht askush prej tyre qe tashme eshte bere dikushi atje ku jeton kurre nuk e ka mohuar kombesine e tij,,prejardhjen e origjinen,,Atdheun e prinderve te tij...Shqiperine ..
Ne art e sport .. ne biznes e arsim..ne shkence e mjekesi..dhe kudo qe militojne e punojne a jetojne shqiptaret e brezit te ri te sotem...keta ''bij te jashteqitjes se djeshme te kombit''...jane shume te nderuar e te respektuar prej gjithkujt..
Do permend vetem nje fakt qe nuk ka fare nevoje per komente te teperta..
Shume prej tyre per te mos thene te gjithe ...nje vit me pare duke mbushur stadiumet e Frances ne Euro 2016 ..i treguan mbare Europes e Botes se cilet ata jane ne realitet,,cila eshte lidhja e tyre e shpirtit dhe e zemres me Atdheun e tyre e te prinderve e gjysherve te tyre ...duke dhene nje shfaqje atdhedashurie sa emocionuese e mbreselenese per gjithkend por edhe duke bere krenar e dinjitoz cdo shqiptar kudo qe jeton ne cdo cep te globit ...
Dhe bota e qyteteruar ka mbetur disi e turperuar ...per ate se me cfare kuti i ka gjykuar shqiptaret prej shume kohe ...e ne shenje pranimi te fajit ka tundur heshturazi koken ne menyre penduese..
Dhe shqiptaret e etiketuar aq turperisht dje .. po nga bashkekombasit e tyre gjakprishur e nder - shitur ..si jashteqitje.... cdo dite e me shume me nderin qe po i japin me aq krenari Kombit te tyre ...po bindin cdo kend se ata jane e do te mbeten Nderi e Krenaria e Shqiperise,,dhe se Jashteqitja e vertete e vendit...mbeti e vazhdon te mbetet aty ku ata e lane qe me 1991...ne Shqiperine e bolshevizuar e te komunistizuar deri ne pa - sherueshmeri mjerane..
Jashteqitja e vertete e Kombit per fatin e keq te atij kombi e te vete shqiptareve...ka 26 vjet qe eshte ne krye,,ne cdo skute e cdo qelize te atij vendi e te atij populli.. aty ku ka qene qysh prej 1944 e ne vazhdim...
...aty ne ''Atdheun Internacionalist' 'te Ramizrave, Ismailrave, Xhelilrave, Adilrave...e co.
Eshte ne pushtet ...ne jeten e tyre te perditeshme,,ne pa punesine e tyre, ne pa shkollimin e tyre,,ne pa kujdesiin shendetesor te tyre,,ne varferine e skamjen e tyre,,ne pa sigurine e jetes se tyre..ne pa perspektiven e femijeve te tyre,,ne krimin e banditizmin qe ka tmerruar perditshmerine e tyre ,,, ne taksat e tyre qe po ju marrin shpirtin e deri edhe frymen e fundit, ne politike , ne shtet, ne qeveri ,ne polici, ne parlament ne sistemin mafioz te drejtesise se kriminalizuar ne cdo damar te saj... etj etj..
Ndaj koha ..nuk vonoi edhe aq shume duke i lene ata qe hipen dje ne Tribunen e Pallatit te Kultures nga ku edhe leshuan llume e balte ndaj cdo shqiptari te ndershem.....me Mut ne goje..me ate lloj muti qe mund te nxirrte nga goja vetem nje lloj goje e tille qe gjithe jeten nuk kish bere gje tjeter vecse kish ngrene Mutin e gjithkujt..vetem e vetem per te qendruar ne Pushtet..
Askush nga ne ..nuk iku se nuk e donte Shqiperine...madje e donte dhe e do shume here me teper nga soji juaj edepsez qe kurre ndonjehere nuk e kini dashur Nenen tuaj sepse ideollogjia juaj nuk ka as Fe as Atdhe e as Nene...
Dhe jam mese i sigurte qe shqiptaret e vertete ...shume prej te cileve dje ju i perzute dhunshem e i detyruat te braktisin aq dhimbshem Atdheun e tyre ...nuk kane ndermend gjate qe tu a lene ende ne duart tuaja te ndyra Kombin e tyre ..
Koha punon per atdhetaret e jo per tradhetaret....
Faleminderit nga zemra ..gjithe Bijve e Bijave te te gjithe atyre emigranteve shqiptare kudo qe jetojne e punojne ..per gjithcka kane bere e po bejne nga shpirti e zemra per te mbajtur lart, me nder e krenari emrin e shqiptarit te ndershem e patriot por edhe emrin e respektuar te Kombit te tyre...Shqiperise..
Zoti ju bekofte ..e balta e Shqiperise ju lartesofte..
A.R.DOSTI
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 09:07   #2
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Shqiptari, (natyrisht me ndonje perjashtim, por i pamjaftueshme ky perjashtim per boten e madhe civilizuese), jeton tere jeten e tij ne perendim me nje civilizim artificial e fallco, dhe per nje moment (ndoshta edhe nje seconde...) ne mynyre te pavetedijshem(ndoshta gjenetik...) tregon, shpreh, prezanton primitivizmin e tij shekullor...

Ky Dosti per here te dyte bie nga provimi para logjikes time...nejse...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 09:12   #3
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,792
Thanks: 7,082
Thanked 8,326 Times in 5,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Shqiptari, (natyrisht me ndonje perjashtim, por i pamjaftueshme ky perjashtim per boten e madhe civilizuese), jeton tere jeten e tij ne perendim me nje civilizim artificial e fallco, dhe per nje moment (ndoshta edhe nje seconde...) ne mynyre te pavetedijshem(ndoshta gjenetik...) tregon, shpreh, prezanton primitivizmin e tij shekullor...

Ky Dosti per here te dyte bie nga provimi para logjikes time...nejse...
shkrimi nuk ishte per derrat qe permende ti Sami Agaa
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 09:36   #4
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
shkrimi nuk ishte per derrat qe permende ti Sami Agaa
Po une mendoj se ka shume me shume"derra" mos t`them 9/10, o hoxhe efendi...
Dhe ne e turperuam botem perendimore ne kampionatin...ne France???? Pika qe ste bie....
Une thash "tere jeten...me nje civilizim falco..."

Dosti per mendimin tim, po beka shkrime, si shume te tjere, e mbase te gjithe, me qellime ideo-politike e partiake...
Per kete arsye, tek une apo ne logjiken time, komentet, analizat e tilla partiake bien posht.

Nejse edhe "jashtqitje e kombit" nuk jemi. Ai qe e ka thene kte eshte idiot....
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 09:41   #5
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 590
Thanks: 235
Thanked 249 Times in 129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Koha punon per atdhetaret e jo per tradhetaret....
A.R.DOSTI
Ne shqiperi kohe ka dimension tjeter the punon vetem per tradhtaret.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 14:05   #6
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Drague, se mė kė kujtojnė kėto shkrimet e Dostit.

Ky ėshtė gjithmonė i saktė nė shkrimet e tij. E vė dorėn direkt aty ku dhėmb.

Pėr ata qė nuk e dinė ai qė ka thėnė 'po ikėn jashtqitja e kombit' ėshtė Ismail Kadareja. E kishte fjalėn pėr shqiptarėt e eksodit me anijet. Dhe kėtė e ka thėnė nga Franca. Mendo ēfar niveli hipokrizie manifestoi me njė thėnie tė tilla!

Unė them mjerė ai popull qė krenohet mė fundrrina tė tilla. Mungesė dinjiteti dhe ndėrgjėgjshmėrie!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-10-2017 nė 14:07
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2018, 06:34   #7
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Deshiroj te mos kete viktima midis tyre
@dujso
Si e menoj kte her??????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 00:16   #8
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

@Baba Durrsaku.

Kurz plant leise Einführung des 12-Stunden-Tages.

Arbeitnehmer in Österreich sollen bald täglich 12 Stunden arbeiten dürfen – droht damit eine 60-Stunden-Woche?
Die österreichische Koalition plant, den 12-Stunden-Tag und die 60-Stunden-Woche gesetzlich zu ermöglichen. "Der Staat darf den Unternehmen nicht im Weg stehen"

Wunschträume der Industrie(dhe kto enderrat do behen ....REALITET).

PS: qe thua ti....si tha Edi Rama: skeni pa gjo AKOMA juve.

Kshu filloj ne ne Gjermani.....mosha per pension u rrit,parate kur ishe i papune,i kthyen ne ndihme sociale(m.gj-se paguan TAKSE SOLIDARITETI),taksa per maunet u vendos,ajo per kerrat nuk diskutohet...e te tjera.
Ska mo ANTAGONIZEM ose nga AJO qe bossat kishin frike.

Pra....SENATORE dhe SKLLEVER ne te ARDHMEN....qe tha AI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 02:01   #9
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,019
Thanks: 6,962
Thanked 1,992 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Shqiptart jashte atdheut jane njerz te humbur. Kam vendos kto dy dite se do loz kumar edhe disa vite dhe do shkoj ne nje mal diku afer rruges asfaltit ne thellesi te malsise dhe do blej nje cope mali ku do ndertoj dy dhoma shpi e guzhine, kam besim se nje cope mali larg njerzimit do e blej lire.
Ashtu do ta kaloj pleqerine. Do shkoj ne pazar dje do behem chef kuzhine per vete ne nje vend ku komshija me i afert do jete 10 kilometra larg minimum
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 09:30   #10
Lea
Duaj né di te duash!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Pran saj, sot e pergjithmon :)
Posts: 9,578
Thanks: 4,005
Thanked 3,384 Times in 2,095 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Shqiptart jashte atdheut jane njerz te humbur. Kam vendos kto dy dite se do loz kumar edhe disa vite dhe do shkoj ne nje mal diku afer rruges asfaltit ne thellesi te malsise dhe do blej nje cope mali ku do ndertoj dy dhoma shpi e guzhine, kam besim se nje cope mali larg njerzimit do e blej lire.
Ashtu do ta kaloj pleqerine. Do shkoj ne pazar dje do behem chef kuzhine per vete ne nje vend ku komshija me i afert do jete 10 kilometra larg minimum


Mund te te bej nje pytje?!

Cfare kenaqesie ndjeni kur lozni kumar, dhe me e rendesishmja nuk ju vjen keq qe leket qe mezi i fitoni i humbisni né kete loje( gjithmon né humbni)?


Ps: uroj mos ma merni per keq pytjen, sa per shtepin eshte ide e mire!
__________________
Je shpirti i shpirtit tim,fryma qe une marr, drita e syve te mi Engjelli im.😍
Kush ka vajza boten ka, dhe bota ime je vetem ti sot e pergjithmon.🥰
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 10:21   #11
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,360
Thanks: 2,048
Thanked 2,300 Times in 976 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lea Shiko postimin
Mund te te bej nje pytje?!

Cfare kenaqesie ndjeni kur lozni kumar, dhe me e rendesishmja nuk ju vjen keq qe leket qe mezi i fitoni i humbisni né kete loje( gjithmon né humbni)?


Ps: uroj mos ma merni per keq pytjen, sa per shtepin eshte ide e mire!
Kumarllekun e ka profesion Kurti. Leket i humb/fiton aty.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 11:09   #12
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,142
Thanks: 1,858
Thanked 783 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Flm. zoti Dosti. Nderi me I madh qe mund te na benit ne, eshte te benit Shqiperine vend ku asnje shpirt Shqiptari te mos kete nevoje te emigroje me. Flm.
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 11:15   #13
Lea
Duaj né di te duash!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Pran saj, sot e pergjithmon :)
Posts: 9,578
Thanks: 4,005
Thanked 3,384 Times in 2,095 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Kumarllekun e ka profesion Kurti. Leket i humb/fiton aty.


Nuk e dija , kujtoja se e luante per hobby flm per pgj!
__________________
Je shpirti i shpirtit tim,fryma qe une marr, drita e syve te mi Engjelli im.😍
Kush ka vajza boten ka, dhe bota ime je vetem ti sot e pergjithmon.🥰
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 13:21   #14
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,592 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Drague, se mė kė kujtojnė kėto shkrimet e Dostit.

Ky ėshtė gjithmonė i saktė nė shkrimet e tij. E vė dorėn direkt aty ku dhėmb.

Pėr ata qė nuk e dinė ai qė ka thėnė 'po ikėn jashtqitja e kombit' ėshtė Ismail Kadareja. E kishte fjalėn pėr shqiptarėt e eksodit me anijet. Dhe kėtė e ka thėnė nga Franca. Mendo ēfar niveli hipokrizie manifestoi me njė thėnie tė tilla!

Unė them mjerė ai popull qė krenohet mė fundrrina tė tilla. Mungesė dinjiteti dhe ndėrgjėgjshmėrie!


U vendos ne goje te Kadarese ajo thenie qellimisht. Kurre ska shkruar Kadareja apo permendur ate fraze. Kete e kane nxjerre hijenat qe manipulonin gjithcka dhe e kane permendur ne nje artikull tek Zeri i Popullit. Une mbaj mend pothuaj cdo gje qe ka ndodhur ne vitet e kapercimit nga nje epoke ne tjetren dhe kurre se kam lexuar te shkruar nga Kadareja . E mbaj mend Xhelil Gjonin qe e tha kur u larguan zogjte e ambasadave por me pas u permend disa here neper artikuj gazete.

Kadareja eshte ndotur qellimisht me kete thashethem
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 13:25   #15
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,592 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Flm. zoti Dosti. Nderi me I madh qe mund te na benit ne, eshte te benit Shqiperine vend ku asnje shpirt Shqiptari te mos kete nevoje te emigroje me. Flm.
Edhe Gjermanet, Francezet, Italianet e te tjere ende emigrojne. C'do te thote kjo e dashur? Njeriu eshte i lire te levizi e te zgjedhi te jetoje ku te shohi mundesine se mund te beje nje jete sic e deshiron. S'po them " jete me te mire" pasi per mua personalisht nese thosha kete, do te thoshte te qendroja ne Shqiperi pasi aty ndjej se " jetoj me mire"

Shqiperia eshte e mrekullueshme pavaresisht difekteve te cilat jane e ndeshen kudo ne bote
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 13:49   #16
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,142
Thanks: 1,858
Thanked 783 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Atehere, perderisa aty e ndjen se do jetoje me mire, c'lidhje ka pyetja se s'po kuptoj? Ate pikerisht thashe, qe shqiptaret te jetojne aty ku duan, ne vendin e tyre, aty ku Balta me e embel se mjalta, aty ku guri I rende ne vend te vet.
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 13:57   #17
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,592 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Atehere, perderisa aty e ndjen se do jetoje me mire, c'lidhje ka pyetja se s'po kuptoj? Ate pikerisht thashe, qe shqiptaret te jetojne aty ku duan, ne vendin e tyre, aty ku Balta me e embel se mjalta, aty ku guri I rende ne vend te vet.
sepse une nuk jetoj vetem per vete qe nga casti qe jam bere nene.
Shqiptaret jane te lire te jetojne ku te deshirojne. Kjo nuk do te thote asgje ne lidhje me te qenurit e Shqiperise
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 14:38   #18
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 980
Thanks: 35
Thanked 355 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Edhe Gjermanet, Francezet, Italianet e te tjere ende emigrojne. C'do te thote kjo e dashur? Njeriu eshte i lire te levizi e te zgjedhi te jetoje ku te shohi mundesine se mund te beje nje jete sic e deshiron. S'po them " jete me te mire" pasi per mua personalisht nese thosha kete, do te thoshte te qendroja ne Shqiperi pasi aty ndjej se " jetoj me mire"

Shqiperia eshte e mrekullueshme pavaresisht difekteve te cilat jane e ndeshen kudo ne bote
Pooo sa e mrekullueshme eshte shqiperia. Lum si ata qe me dashje pa dashje nuk kane mundur te ikin. Po shijojne ne maksimum te mirat pafund qe ofron vendi.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 16:48   #19
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,817
Thanks: 3,780
Thanked 3,061 Times in 2,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Na merzitet me keto doza te larta pesimizmi, sikur nuk na shkon neve.
Shqipėria ime
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2018, 11:36   #20
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Sot do me eci [email protected]E gjetet adn mer....resti.

tungo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur