Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Rrjeti hekurudhor.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2017, 21:49   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Trenat luksozė

Trenat luksozė/ 6 udhėtimet mė fantastike nė botė

“Nė rastin tim, nuk udhėtoj pėr tė shkuar nė ndonjė vend, por pėr tė udhėtuar. Udhėtoj pėr kėnaqėsinė e udhėtimit, pėr tė lėvizuar,” – shkruante romancieri Robert Louis Stevenson, autori i “Ishullit tė thesarit” dhe “Rasti i ēuditshėm i doktor Jekyll dhe zotit Hyde”. Rruga ėshtė mė e rėndėsishme se mbėrritja. Treni ėshtė njė nga mjetet mė tė mira tė transportit nė botė. I shpejtė dhe njė hotel mbi binarė. Ofrojnė disa nga panoramat mė spektakolare tė botės. Cilat janė itineraret mė ekskluzive dhe mė tė sofistikuara tė planetit qė ofrojnė dozėn perfekte tė aventurės dhe ekstravagancės?

Venecia Simplon-Orient-Ekspres, Angli, Francė dhe Itali.

Magjepsja e viteve 20 mbetet e gjallė nė kėtė tren spektakolar. Venice Simplon-Orient-Express na provon se udhėtimi mbi hekurudhė mund tė kthehet nė njė pėrvojė me 5 yje. Vagonėt janė origjinalė, tė dekadės 1920 dhe 1930 dhe u restauruan pėr tė na sjellė atė epokė. Sot ofrojnė njė pamje tė udhėtimeve mė tė sofistikuara tė planetit. Treni pėrshkruan disa nga qytetet mė tė rėndėsishme tė Europės dhe ofron ture nė pallate mbretėrore dhe nė dyqane mode nga mė tė rėndėsishmet.

Ky udhėtim lidh Londrėn me Venecian. Ka tė pėrfshirė njė natė nė Bordo dhe pėrshkruan njė udhė nga mė tė bukurat e peisazhit tė Francės. Ky udhėtim mund tė bėhet edhe mė i shkurtėr, po tė nisesh nga Londra ose nga Venecia me destinacion Parisin. Pėr pjesėn tjetėr tė vitit realizohen udhėtime nė qytete si Budapesti, Stambolli, Praga, Viena dhe Stokolmi.

Belmond Grand Hibernian, Irlanda

Kjo linjė u inagurua nė shtator tė 2016. Belmond Grand Hibernian ėshtė nga mė tė rinjtė e tureve tė trenave pėrmes Europės dhe njė nga mė luksozėt. Udhėtimi zgjat njė javė dhe pėrshkruan disa nga destinacionet mė tė njohura e mė tė rėndėsishme tė Irlandės si Dublinin, Cork-un, Galway-in dhe Belfastin. Tė lejon tė njohėsh disa nga atraksionet mė popullore tė kėtij vendi si shkėmbinjtė e Moherit dhe kėshtjellėn e Blarney-it.

Renfe Transcantįbrico Gran Lujo, Spanjė

Spanja ofron pėrvoja tė jashtėzakonshme pėrtej destinacioneve tė njohura si Barcelona ose Madridi. Transcantįbrico Gran Lujo ėshtė njė mundėsi unike pėr ata qė duan tė njohin disa nga mrekullitė. Pika e nisjes ėshtė nga San Sebastiįn dhe shkohet drejt Santiago de Compostela, njė rajon nė veri tė kėtij vendi europian. Udhėtimi zgjat 8 ditė dhe ofron pamje tė gjirit tė Vizcaya-s, malet e Cantabria-s, muzeun e Guggenheim-it e Bilbaos, parkun kombėtar tė Picos dhe tė katedrales sė Santiagos sė Compostela-s.

Gjithashtu nė bord shijohen shėrbime premium, aktivitete ekskluzive qė e bėjnė kėtė pėrvojė njė kėnaqėsi origjinale. Shijohen ushqimet tradicionale tė Galicias, Asturias, Cantabrias dhe tė vendeve baske.

Belmond Royal Scotsman, Skoci

Belmond Royal Scotsman ėshtė njė nga trenat mė tė shtrenjtė nė botė, por tė gjithė ata qė kanė pėrjetuar njė pėrvojė nė kėtė tren thonė se ia vlen barra qeranė. Udhėtimi vajtje-ardhje zgjat 4 ditė gjithsej, nis qė nga Edinburgu pėrgjatė bregut deri nė Aberdeen dhe pėrshkruan malet e Skocisė, kėshtjella, liqene magjepsėse dhe fshatra piktoreske tė dala nga pėrrallat. Shijohet whisky puro si dhe gatime grastronomike luksi.

Glacier Express, Zvicėr

Glacier Express ėshtė treni ekspres mė i ngadaltė nė botė, por ēdo minutė nė bord tė kėtij treni ia vlen. Udhėtimi zgjat 8 orė dhe pėrshkruan 290 km. Niset qė nga St. Moritz dhe mbėrrin nė Zermatt. Pėrshkruan alpet zviceriane dhe kalon mbi 300 ura e ofron disa nga panoramat mė tė bukura dhe mė marramendėse. Njė udhėtim pėr aventurierėt.

Transiberiani, Rusi

Transiberiani ėshtė treni mė i famshėm nė botė. U inagurua nė 1904 dhe ka njė gjatėsi 9288 km dhe lidh Moskėn me Vladivostok-un, njė qytet portual i vendosur nė lindjen e largėt tė Rusisė. Pėrshkruan 8 fasha orare dhe duhet 7 ditė pėr tė mbėrritur nė destinacion. Ka edhe degė tė tjera si Transmanēuriani dhe Transmongoliani. Ka shėrbime wifi, vagonė restorante, vagonė bare, klase tė ndryshme, ekonomike dhe luksi pėr ata qė paguajnė.

/ Pėrgatiti: Bota.al
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 10:29   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,303 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trenat luksozė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Trenat luksozė/ 6 udhėtimet mė fantastike nė botė

“Nė rastin tim, nuk udhėtoj pėr tė shkuar nė ndonjė vend, por pėr tė udhėtuar. Udhėtoj pėr kėnaqėsinė e udhėtimit, pėr tė lėvizuar,” – shkruante romancieri Robert Louis Stevenson, autori i “Ishullit tė thesarit” dhe “Rasti i ēuditshėm i doktor Jekyll dhe zotit Hyde”. Rruga ėshtė mė e rėndėsishme se mbėrritja. Treni ėshtė njė nga mjetet mė tė mira tė transportit nė botė. I shpejtė dhe njė hotel mbi binarė. Ofrojnė disa nga panoramat mė spektakolare tė botės. Cilat janė itineraret mė ekskluzive dhe mė tė sofistikuara tė planetit qė ofrojnė dozėn perfekte tė aventurės dhe ekstravagancės?

Venecia Simplon-Orient-Ekspres, Angli, Francė dhe Itali.

Magjepsja e viteve 20 mbetet e gjallė nė kėtė tren spektakolar. Venice Simplon-Orient-Express na provon se udhėtimi mbi hekurudhė mund tė kthehet nė njė pėrvojė me 5 yje. Vagonėt janė origjinalė, tė dekadės 1920 dhe 1930 dhe u restauruan pėr tė na sjellė atė epokė. Sot ofrojnė njė pamje tė udhėtimeve mė tė sofistikuara tė planetit. Treni pėrshkruan disa nga qytetet mė tė rėndėsishme tė Europės dhe ofron ture nė pallate mbretėrore dhe nė dyqane mode nga mė tė rėndėsishmet.

Ky udhėtim lidh Londrėn me Venecian. Ka tė pėrfshirė njė natė nė Bordo dhe pėrshkruan njė udhė nga mė tė bukurat e peisazhit tė Francės. Ky udhėtim mund tė bėhet edhe mė i shkurtėr, po tė nisesh nga Londra ose nga Venecia me destinacion Parisin. Pėr pjesėn tjetėr tė vitit realizohen udhėtime nė qytete si Budapesti, Stambolli, Praga, Viena dhe Stokolmi.

Belmond Grand Hibernian, Irlanda

Kjo linjė u inagurua nė shtator tė 2016. Belmond Grand Hibernian ėshtė nga mė tė rinjtė e tureve tė trenave pėrmes Europės dhe njė nga mė luksozėt. Udhėtimi zgjat njė javė dhe pėrshkruan disa nga destinacionet mė tė njohura e mė tė rėndėsishme tė Irlandės si Dublinin, Cork-un, Galway-in dhe Belfastin. Tė lejon tė njohėsh disa nga atraksionet mė popullore tė kėtij vendi si shkėmbinjtė e Moherit dhe kėshtjellėn e Blarney-it.

Renfe Transcantįbrico Gran Lujo, Spanjė

Spanja ofron pėrvoja tė jashtėzakonshme pėrtej destinacioneve tė njohura si Barcelona ose Madridi. Transcantįbrico Gran Lujo ėshtė njė mundėsi unike pėr ata qė duan tė njohin disa nga mrekullitė. Pika e nisjes ėshtė nga San Sebastiįn dhe shkohet drejt Santiago de Compostela, njė rajon nė veri tė kėtij vendi europian. Udhėtimi zgjat 8 ditė dhe ofron pamje tė gjirit tė Vizcaya-s, malet e Cantabria-s, muzeun e Guggenheim-it e Bilbaos, parkun kombėtar tė Picos dhe tė katedrales sė Santiagos sė Compostela-s.

Gjithashtu nė bord shijohen shėrbime premium, aktivitete ekskluzive qė e bėjnė kėtė pėrvojė njė kėnaqėsi origjinale. Shijohen ushqimet tradicionale tė Galicias, Asturias, Cantabrias dhe tė vendeve baske.

Belmond Royal Scotsman, Skoci

Belmond Royal Scotsman ėshtė njė nga trenat mė tė shtrenjtė nė botė, por tė gjithė ata qė kanė pėrjetuar njė pėrvojė nė kėtė tren thonė se ia vlen barra qeranė. Udhėtimi vajtje-ardhje zgjat 4 ditė gjithsej, nis qė nga Edinburgu pėrgjatė bregut deri nė Aberdeen dhe pėrshkruan malet e Skocisė, kėshtjella, liqene magjepsėse dhe fshatra piktoreske tė dala nga pėrrallat. Shijohet whisky puro si dhe gatime grastronomike luksi.

Glacier Express, Zvicėr

Glacier Express ėshtė treni ekspres mė i ngadaltė nė botė, por ēdo minutė nė bord tė kėtij treni ia vlen. Udhėtimi zgjat 8 orė dhe pėrshkruan 290 km. Niset qė nga St. Moritz dhe mbėrrin nė Zermatt. Pėrshkruan alpet zviceriane dhe kalon mbi 300 ura e ofron disa nga panoramat mė tė bukura dhe mė marramendėse. Njė udhėtim pėr aventurierėt.

Transiberiani, Rusi

Transiberiani ėshtė treni mė i famshėm nė botė. U inagurua nė 1904 dhe ka njė gjatėsi 9288 km dhe lidh Moskėn me Vladivostok-un, njė qytet portual i vendosur nė lindjen e largėt tė Rusisė. Pėrshkruan 8 fasha orare dhe duhet 7 ditė pėr tė mbėrritur nė destinacion. Ka edhe degė tė tjera si Transmanēuriani dhe Transmongoliani. Ka shėrbime wifi, vagonė restorante, vagonė bare, klase tė ndryshme, ekonomike dhe luksi pėr ata qė paguajnė.

/ Pėrgatiti: Bota.al
Per kete trenin e fundit ne renditje,eshte i PARI dhe PERSEJA...9288 km jane bere me DUAR ose CDO KILOMETER me DJERSE dhe GJAK.
Punojne ....shkjate.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur