Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2017, 22:14   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,483
Thanks: 4,662
Thanked 2,239 Times in 937 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?Njeriu ėshtė njė specie qė kurrė nuk do pushojė se evoluuari pėr shkak tė kushteve mjedisore dhe ndryshimeve tė stilit jetėsor qė ndodhin.
Kėto ndryshime mjedisore kėrkojnė pėrshtatje nga njerėzit dhe nė kėtė mėnyrė shkenca ka provuar kėtė, deri nė atė pikė qė trupi dhe cilėsitė njerėzore do tė pėsojnė ndryshime drastike.

Njerėzit kanė ndryshuar me kohėn, por National Geographic ka sjellė njė studim qė tregon se si do duket raca njerėzore pas 43 vitesh, domethėnė nė vitin 2060.
Duket se ndryshimet do tė jenė mė drastike ngase ne mund t’i imagjinojmė. Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė qė raca jonė do ketė zhvillime intensive lidhur me ngrohjen globale kryesisht qė ndikon drejtpėrdrejt nė stilin e tė ushqyerit dhe jo vetėm. Tė bardhėt dhe hispanikėt nuk do tė jenė kaq tė shumtė nė numėr siē janė aktualisht.

Rastet e zgjedhura:

Sipas kanalit shkencėtar mes njerėzve do jetė njė garė e pėrzier se kush do tė mbizotėrojė dhe potenciali qė kauzakėt tė zhduken ėshtė shumė i lartė dhe njė fenomen i tillė do tė ngrinte diskutim pėr diskriminimin e tyre, pasi kauzakėt janė etnia e fundit e pėrzier.

Pėr tė kryer kėtė punė, NatGeo kėrkoi fotografinė e Martin Schoeller, i cili do te jetė pėrgjegjės pėr tė bėrė njė seancė me portrete, por jo nė lidhje me fotoshopimin e tyre, por tė fotografojė njerėzit qė do tė mbizotėrojnė nė 50 vitet e ardhshme tė evolucionit.

National Geographic u shpreh:

“Me rritjen dhe multikuluralizimin e dallimeve racore midis banorėve tė planetit Tokė kjo do tė thotė qė njerėzimi do tė pėrzihet gjithnjė e mė shumė. Ky proces shkencor njihet si “origjina e pėrzier” dhe do tė ēojė nė krijimin e racave tė reja, por edhe me zhdukjen e disa tjerave”. Fotot me imazhet tregojnė tiparet mbizoturese nė vitin 2060.

http://ngm.nationalgeographic.com/20...er-photography
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 21:20   #2
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 294 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Pasurimi gjenetik eshte nje proces biologjik i pa shmangshem. Vete genoma e jetes e kerkone.
Individet hibrid gjithmon krijojne tipare te reja dhe interesante.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Demo Labi pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 12:38   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,123
Thanks: 2,946
Thanked 3,128 Times in 2,083 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Pasurimi gjenetik eshte nje proces biologjik i pa shmangshem. Vete genoma e jetes e kerkone.
Individet hibrid gjithmon krijojne tipare te reja dhe interesante.
paqeter xha Demua, shikoj pamjen e atij albino blondo perzierjes edhe hajde na trego per gjenetik pasurine qe fitohet dhe qe shef ti aty

Kjo eshte sikur ti futesh makines me boje origjinale dhe ti kombinosh bojerat edhe ke nxjerre interesanten aty
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:04   #4
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 17,178
Thanks: 7,861
Thanked 6,197 Times in 3,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 259
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

une di qe do te jem 82 vjece
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 16:05   #5
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,005
Thanks: 11,697
Thanked 10,409 Times in 6,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une di qe do te jem 82 vjece
Nuk besoj se do vesh dot.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:06   #6
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 17,178
Thanks: 7,861
Thanked 6,197 Times in 3,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 259
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Nuk besoj se do vesh dot.
si si do shkoj ja do e shohesh ketu do jemi prape
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:09   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,005
Thanks: 11,697
Thanked 10,409 Times in 6,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
si si do shkoj ja do e shohesh ketu do jemi prape
Unė do e shoh ti jo.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:13   #8
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 17,178
Thanks: 7,861
Thanked 6,197 Times in 3,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 259
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Unė do e shoh ti jo.
pse skam sy ne balle une qe ta shoh
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:36   #9
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,719 Times in 2,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

E frikshme....
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 18:44   #10
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,731
Thanks: 8,858
Thanked 5,816 Times in 3,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Si robota do duken ..do e download koshiencen brenda komp e sdo kene trupa fare ...kshu kishte then njeri qe kish udhetu ne te ardhmen ..
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 19:14   #11
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,082
Thanks: 6,314
Thanked 2,966 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une di qe do te jem 82 vjece
... dhe bjonde !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 19:19   #12
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 15,333
Thanks: 3,530
Thanked 8,866 Times in 2,948 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Un bjonde kaqurrelse ?!
Kushedi sa é bukur do dukem .

Plake seksi Po qe se do jem gjalle biensur.
__________________


Kam njė shpirt qė s'njeh urrejtje
Dhe nuk mban, mėri tė kota
Por ndonjėherė , ka dhe vėrejtje
Kėta janė njerėzit, kjo ėshtė bota!

Bledi Ylli
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beaute pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 19:30   #13
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,082
Thanks: 6,314
Thanked 2,966 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Un bjonde kaqurrelse ?!
Kushedi sa é bukur do dukem .

Plake seksi Po qe se do jem gjalle biensur.
Toujours en vie,
Toujours sexy
Toujours blonde et bouclée !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur