Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-12-2017, 20:54   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,464
Thanks: 4,561
Thanked 2,206 Times in 925 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Trump vulos historinėPas 8 vjecarit sė administratės Obama, e cila nė mėnyrė tė paprecedentė ėshtė e para nė historinė e politikės amerikane qė nxiti fėrkime dhe ftohje tė marrėdhėnieve SHBA - ISRAEL,presidenti Trump vulos historinė duke siguruar dhe njė herė raportet dhe besimin dypalėsh.

Reagime tė shumta nga vendet islame tė cilat mesa duket kanė harruar luftėn 6 ditore nė 1967 dhe po kėrkojnė suportin dhe mbėshtetjen e Francės apo Turqisė.

Nė njė konferencė pėr shtyp drejtėpėrdrejtė nga Shtėpia e Bardhė, presidenti Trump zyrtarizoi njohjen e kryeqytetit tė ri Jeruzalem,dhe shtoj mė tej dhe mbėshtetjen e negociatave tė paqes nė rajon duke i garantuar tė gjithave palėve tė pėrfshira qė ky vendim ėshtė njė e drejtė e vonuar qė i takon njė shteti sovran si Izraeli.

Shalom President Trump ! 🙏

http://top-channel.tv/2017/12/06/tru...t-te-izraelit/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2017, 21:36   #2
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,979
Thanks: 547
Thanked 947 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Levizje shume e rrezikshme. Edhe Britania e madhe bashke me Vatikanin i jane vene kundra. Trumpi ose po luan shah te vertete ose eshte gomari me i madh qe ka njohur politika amerikane.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 21:41   #3
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,313
Thanks: 4,849
Thanked 5,265 Times in 2,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 197
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Ndoshta duhej bėrė.
Jevgjitėt jevgj do ngelen.
Larg civilizimit,zhvillimit ekonomik(tė lodhur e dembelizėm).
Jeruzalemi qė banohet tani s'ka lidhje me genin Salaudin-ian.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 22:17   #4
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 977 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Si shumė vendime tė Trump, edhe ky vendim ėshtė thjesht pjesė e spektaklit medial tė krijuar nga vet ai, hiē mė shumė. Ky vendim nė kėtė kohė krize, me njė ISIS qė ka depėrtuar nė Evropė, me njė Lindje tė Mesme nė konflikt permanent, njė Turqi pro-ruse, vetėm se sa nxit edhe mė shumė dhunėn, terrorin dhe gjakderdhjen nė kėto vise.

Unė ende nuk arrij tė njoh kėtė SHBA, kjo SHBA mė fut frikėn, por shyqyr qė ka ēdo 4 vjet zgjedhje.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 22:37   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,965
Thanks: 2,893
Thanked 3,014 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

edhe nje hap i gabuar budadhait politik, nder gjitha ato gabimet te cilat jane munduar ti korrigjonin presidentet e meparshem amerikane.

Tamam i thuash o Trapo, ku te qon mushka, keshtu siē ja ke nisur ?
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 23:04   #6
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,519
Thanks: 12,141
Thanked 7,029 Times in 4,700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Jane te zgjuar ne Iran!!!!
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 23:59   #7
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,163
Thanks: 945
Thanked 505 Times in 323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Bravo Trump
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 06:41   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,935
Thanks: 6,105
Thanked 2,848 Times in 1,440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Trump e njohu si kryeqytet tė Izraelit, por ēfarė nė fakt e bėn Jerusalemin kaq tė shenjtė?

Presidenti amerikan Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe ka njoftuar se nė kėtė qytet do tė vendoset selia e re diplomatike e SHBA-ve.
Trump e ka komunikuar kėtė njoftim pėrmes njė dalje pėr mediat nga Shtėpia e Bardhė.
Plot 70 vite mė parė, pas fundit tė dhunshėm tė sundimit britanik, kur OKB-ja votoi pėr ndarjen e Palestinės nė shtete hebraike dhe arabe, Jerusalemi u pėrkufizua si entitet i veēantė nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare.
Sipas tė gjitha procedurave, Departamenti i Shtetit, do tė nisė menjėherė procesin e zhvendosjes sė ambasadės nė Jerusalem nga Tel Aviv ku ndodhet sot.
Mund tė mos jetė e qartė fillimisht pse ndryshimi i kėsaj politike ėshtė kaq i rėndėsishėm. Jerusalemi ėshtė pas tė gjithave, ‘de facto’ kryeqytet i Izraelit.
Parlamenti Izraelit (Knesset) ėshtė atje, siē ėshtė zyra e kryeministrit, rezidenca e Presidentit, Gjykata Supreme dhe tė gjitha agjensitė ekzekutive.
Izraelitėt e konsiderojnė Jerusalemin kryeqytet tė tyre, pavarėsisht nėse ėshtė i njohur apo jo si i tillė nga Shtetet e Bashkuara.
Si njė ēėshtje praktike, ndryshimi ėshtė simbolik. Por si i tillė, kjo ėshtė shumė e rėndėsishme. Pėr tė kuptuar pse ėshtė kaq e rėndėsishme duhet kuptuar historia e qytetit.
Pse ėshtė ky qytet kaq i rėndėsishėm pėr krishterimin, islamin dhe judaizmin, ku tė tre fetė i kthejnė origjinat e tyre tė pėrbashkėta nė figurėn e Abrahamit.
Jerusalemi – emėr qė rezonon nė zemrat e tė krishterėve, hebrenjve dhe myslimanėve dhe bėn jehonė nėpėr shekuj tė historisė sė pėrbashkėt dhe kontestuese.
I njohur nė hebraisht si Yerushalayim dhe nė arabisht si al-Kuds, ėshtė njė nga qytetet mė tė vjetra nė botė.
Ai ėshtė pushtuar, shkatėrruar dhe rindėrtuar herė pas here, dhe ēdo shtresė e tokės sė tij zbulon njė pjesė tė ndryshme tė sė kaluarės.
Ndonėse shpesh ka qenė fokusi i tregimeve tė ndarjes dhe konfliktit midis njerėzve tė feve tė ndryshme, ata janė tė bashkuar nė nderimin e tyre pėr kėtė tokė tė shenjtė.
Nė thelbin e saj ėshtė qyteti i vjetėr, njė labirint i rrugicave tė ngushta dhe arkitektura historike qė karakterizon katėr kėndet e saj – tė krishterėt, myslimanėt, ēifutėt dhe armenėt.
Kisha
Brenda lagjes sė krishterė ėshtė Kisha e Varrit tė Shenjtė, njė fokus i rėndėsishėm pėr tė krishterėt nė mbarė botėn.
Ajo ėshtė e vendosur nė njė vend qė ėshtė thelbėsore pėr historinė e Jezusit, vdekjen, kryqėzimin dhe ringjalljen e tij.
Sipas shumicės sė traditave tė krishtera, Jezusi u kryqėzua atje, nė Golgotha, ose nė kodrėn e Kalvarit, varri i tij gjendet brenda monumentit dhe ky ishte gjithashtu vendi i ringjalljes sė tij.
Kisha udhėhiqet bashkėrisht nga pėrfaqėsues tė besimeve tė ndryshme tė krishtera, kryesisht tė Patriarkanės Ortodokse Greke, Franēeskanėt, nga Kisha Katolike Romake dhe Patriarkana e Armenisė, por edhe nga etiopianėt, koptikėt dhe kisha ortodokse siriane.
Kjo ėshtė njė nga destinacionet kryesore tė pelegrinazhit pėr miliona tė krishterė nė mbarė botėn qė vizitojnė varrin e zbrazėt tė Jezusit dhe kėrkojnė ngushėllim dhe pendim nė lutje nė vend.
Xhamia
Kėndi mysliman ėshtė mė i madhi nga tė katėrt dhe pėrmban faltoren e Kupolės sė Shkėmbit dhe Xhaminė el-Aqsa nė njė rrafshnaltė tė njohur pėr myslimanėt si Haram al-Sharif ose Faltorja Bujare.
Xhamia ėshtė vendi i tretė mė i shenjtė nė Islam dhe ėshtė nėn administrimin e njė trusti islamik tė quajtur Waqf.
Myslimanėt besojnė se Profeti Muhammed udhėtoi kėtu nga Meka gjatė udhėtimit tė tij tė natės qė njihet si Nata e Mirazhit.
Pak hapa larg, tempulli i Kupės sė Shkėmbit mban gurin e themelit, ku myslimanėt besojnė se Muhamedi pastaj u ngjit nė qiell.
Myslimanėt vizitojnė vendin e shenjtė gjatė gjithė vitit, por ēdo tė premte gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, qindra mijėra myslimanė vijnė pėr t’u lutur nė xhami.
Muri
Ēereku hebre ėshtė shtėpia e Kotelit, ose Murit Perėndimor, njė mbetje e murit mbajtės tė malit mbi tė cilin Tempulli i Shenjtė dikur qėndronte.
Brenda tempullit ishte e Shenjta e Shenjtorėve, vendi mė i shenjtė nė judaizėm.
Judenjtė besojnė se ky ishte vendi i gurit tė themelit nga i cili u krijua bota dhe aty ku Abrahami pėrgatitej tė sakrifikonte djalin e tij Isak, pėrcjell arbresh.info. Shumė hebrenj besojnė se Domeja e Shkėmbit ėshtė vendi i Shenjtė i Shenjtorėve.
Sot, Muri Perėndimor ėshtė vendi mė i afėrt qė hebrenjtė mund t’i luten tė Shenjtit tė Shenjtorėve. Menaxhohet nga rabini i Murit Perėndimor dhe ēdo vit pret miliona vizitorė.
Njerėz hebrenj nga e gjithė bota vizitojnė kėtė vend pėr t’u lutur dhe pėr t’u lidhur me trashėgiminė e tyre, veēanėrisht gjatė Festės sė Lartė.
__________________________________________________ ______
https://telegrafi.com/trump-e-njohu-...aq-te-shenjte/
__________________________________________________ _______

Kisha per krishteret; xhamia per muslimanet dhe Muri per hebrenjet.
Vendi shenjte i hebrenve, muri, i ka sigurue mbijetesen popullit ēifut.
Ka pas edhe mure tjere te "sigurise se larte", siē eshte ai i Kines ne Azi dhe i Berlinit ne Evrope.
Askush nuk do shokohej nese shqiptaret do te ndertonin nje mur lindor per t'u mbrojtur nga greqia dhe serbia.
Qyteterimet, edhe ato me te rafinuarat, kane ndertuar edhe ura lidhese, edhe mure mbrojtes...

Gjithemone, ne ēdo vend, kane mbizotenue interesat kombetare mbi "interesat" e fqinjesise se mire.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 07:14   #9
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,140
Thanks: 795
Thanked 432 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Shume i eksituar po me dukesh tipi gjate aktit firmosjes.
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 08:38   #10
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,935
Thanks: 6,105
Thanked 2,848 Times in 1,440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Mogherini: Vendimi i SHBA-sė pėr Jeruzalemin shqetėsim serioz pėr BE-nė

Shefja e diplomacisė evropiane, Federica Mogherini shprehu nė emėr tė Bashkimit Evropian shqetėsimin serioz pas vendimit tė presidentit amerikan, Donald Trump pėr tė njohur Jeruzalemin si kryeqytet tė Izraelit.
“Bashkimi Evropian shpreh shqetėsimin e thellė pėrsa i pėrket njoftimit tė bėrė sot nga presidenti amerikan, Donald Trump mbi Jeruzalemin dhe pasojat qė mund tė ketė ky vendim nė perspektivėn pėr paqe”, konfirmoi Mogherini nė njė komunikatė.
__________________________________________________ _________
http://www.gazetaexpress.com/lajme/m...-be-ne-471364/
__________________________________________________ ________

Po m'dhimbset shume kjo mongherini ! Prej se asht emnue si komisere per politike te jashtme e siguri prane be-se, i vetmi preokupim i saj dhe i krejt be-se, kane qene Shqiperia dhe Kosova edhepse keto dy shtete nuk jane fare anetare te be-se!

Noshta na harron e merret me dosjen e re te Jeruzalemit !
Flm Trump qe na hoqe qafesh kete mikeshe te servise !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 09:26   #11
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,519
Thanks: 12,141
Thanked 7,029 Times in 4,700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Mogherini: Vendimi i SHBA-sė pėr Jeruzalemin shqetėsim serioz pėr BE-nė

Shefja e diplomacisė evropiane, Federica Mogherini shprehu nė emėr tė Bashkimit Evropian shqetėsimin serioz pas vendimit tė presidentit amerikan, Donald Trump pėr tė njohur Jeruzalemin si kryeqytet tė Izraelit.
“Bashkimi Evropian shpreh shqetėsimin e thellė pėrsa i pėrket njoftimit tė bėrė sot nga presidenti amerikan, Donald Trump mbi Jeruzalemin dhe pasojat qė mund tė ketė ky vendim nė perspektivėn pėr paqe”, konfirmoi Mogherini nė njė komunikatė.
__________________________________________________ _________
http://www.gazetaexpress.com/lajme/m...-be-ne-471364/
__________________________________________________ ________

Po m'dhimbset shume kjo mongherini ! Prej se asht emnue si komisere per politike te jashtme e siguri prane be-se, i vetmi preokupim i saj dhe i krejt be-se, kane qene Shqiperia dhe Kosova edhepse keto dy shtete nuk jane fare anetare te be-se!

Noshta na harron e merret me dosjen e re te Jeruzalemit !
Flm Trump qe na hoqe qafesh kete mikeshe te servise !
Cdo gje eshte e kalkuluar.
Pakti...USA-JUDE dhe ZHULAT saudite(qe jane JUDE te konvertuar ne islam ne shekullin e 17-te)
Dhe....RUSIA-KINA-IRANI.
Per hajer dalte.
@dujso
Per disa gjona jom i <forte> veda.T`pelqe tyna oder NICHTs.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 10:08   #12
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,935
Thanks: 6,105
Thanked 2,848 Times in 1,440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Tension nė vendet e shenjta, Izraeli dislokon ushtrinė nė zonat palestineze

Situata nė Lindjen e Mesme ėshtė ndezur sėrish pas vendimit tė Presidentit Trump pėr tė njohur Jeruzalemin si kryeqytet tė Izraelit, ndėrkohė qė deri mė tani qyteti kishte njė status tė veēantė.
Pas kėtij vendimi, qeveria izraelite ka filluar kontaktet me tė gjitha qeveritė e tjera qė duan tė transferojnė ambasadat e tyre nga Tel Avivi nė Jeruzalem.
Reagime tė shumta kanė ardhur nga e gjithė bota pėr kėtė vendim, ndėrsa Hamas ka kėrcėnuar me njė intifadė tė dytė ndaj Izraelit.
Nga ana tjetėr, ushtria izraelit ka filluar tė dėrgojė forca tė shumta nė Bregun Perėndimor, ku banojnė mė sė shumti palestinezėt duke shkaktuar reagime nė rajon. /albeu.com/
__________________________________________________ _
http://www.albeu.com/kryetitull/tens...tineze/354620/
__________________________________________________

Ambasada e dyte e radhes qe duhet te transferohet ne Jeruzalemin e shenjte duhet te jete ambasada shqiptare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 07-12-2017 nė 10:11
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 10:34   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,979
Thanks: 547
Thanked 947 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Ambasada e dyte e rradhes ajo Shqiptare? Kush e thote?
Po kthehemi ne Jews te ballkanit dhe nuk eshte gje e mire.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 10:38   #14
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,935
Thanks: 6,105
Thanked 2,848 Times in 1,440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ambasada e dyte e rradhes ajo Shqiptare? Kush e thote?
Po kthehemi ne Jews te ballkanit dhe nuk eshte gje e mire.
Ma mire Jews se jevg !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 10:46   #15
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,979
Thanks: 547
Thanked 947 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Po po jews me brekt e shukriut
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 10:55   #16
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 550
Thanks: 163
Thanked 218 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin

Reagime tė shumta nga vendet islame tė cilat mesa duket kanė harruar luftėn 6 ditore nė 1967 dhe po kėrkojnė suportin dhe mbėshtetjen e Francės apo Turqisė.
Autori me siguri nuk e njeh mire historine e luftrave mes arabeve dhe hebrenjve. Lufta e 1973 mes arabeve dhe izraelit e hodhi poshte teresisht idene qe izraeli eshte i pathyeshem. Kjo lufte i solli deme jashtezakonisht te madhe izraelit cka dhe e detyroi te ulet ne tavoline me arabet dhe te kerkoje paqe.

Per shume vete ky lajm mund te jete katastrofe por jo per arabet dhe muslimanet. Arabet kane mundesine me te mire per tu bashkuar si kurre me pare. Ne Jeruzalem ndodhet xhamia e trete me e rendesishme per muslimanet pas asaj ne Meke dhe Medine. Cdo tentative nga hebrenjte per te marre kete qytet te shenjte te banuar per me teper se 1 mije vitesh prej muslimaneve dhe krishtereve ne harmoni do krijoje gjakderrdhje qe bota moderne kurre se ka pare.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 11:03   #17
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,979
Thanks: 547
Thanked 947 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Autori me siguri nuk e njeh mire historine e luftrave mes arabeve dhe hebrenjve. Lufta e 1973 mes arabeve dhe izraelit e hodhi poshte teresisht idene qe izraeli eshte i pathyeshem. Kjo lufte i solli deme jashtezakonisht te madhe izraelit cka dhe e detyroi te ulet ne tavoline me arabet dhe te kerkoje paqe.

Per shume vete ky lajm mund te jete katastrofe por jo per arabet dhe muslimanet. Arabet kane mundesine me te mire per tu bashkuar si kurre me pare. Ne Jeruzalem ndodhet xhamia e trete me e rendesishme per muslimanet pas asaj ne Meke dhe Medine. Cdo tentative nga hebrenjte per te marre kete qytet te shenjte te banuar per me teper se 1 mije vitesh prej muslimaneve dhe krishtereve ne harmoni do krijoje gjakderrdhje qe bota moderne kurre se ka pare.
Ne mos gaboj ishin egjiptianet qe i shkaktuan humbjet me te medha duke ble armatime sovjetike sepse Sirianet , Jordanezet u shpartallun kollaj fare.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 11:19   #18
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,182
Thanks: 13
Thanked 595 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Trump e beri ate qe e dine te gjithe,SHBA eshte superfuqi ne bote dhe nuk i intereson cka thone shtetet arabe dhe disa te tjere.
Moghericka me UE e saj dhe Papa i Vatikanit jane vendosmerisht kunder,edhe Mbreterija e bashkuar shpreh shqetesimin e saj.
Trump ne stilin e tij,i con peshe te gjithe.

Sidoqofte,vendim qe do te sjell trazira atje.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 11:25   #19
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,182
Thanks: 13
Thanked 595 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ne mos gaboj ishin egjiptianet qe i shkaktuan humbjet me te medha duke ble armatime sovjetike sepse Sirianet , Jordanezet u shpartallun kollaj fare.
Me 1973 shtete arabe e sulmuan Izraelin befasisht ne festen e tyre me te madhe fetare,dhe Izraeli perjetoi humbjet ne ditet e para per shkak te befasise...mbas disa ditesh Izraeli kalon ne kunderofenzive e merr tere Sinajin,kalon kanalin e Suezit dhe amerikanet i ndalin izraelitet te mos hyjne ne Kairo...ndersa srianet dhe jordanezet kapitullojne ne sulmin e pare izraelit.
Kur te sulmojne tre-kater shtete befasisht natyrisht qe ke humbje...por arabet kane humbur me turp te gjitha luftrat me Izraelin.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 12:47   #20
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,680
Thanks: 240
Thanked 420 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump vulos historinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
...
Per shume vete ky lajm mund te jete katastrofe por jo per arabet dhe muslimanet. Arabet kane mundesine me te mire per tu bashkuar si kurre me pare. Ne Jeruzalem ndodhet xhamia e trete me e rendesishme per muslimanet pas asaj ne Meke dhe Medine. Cdo tentative nga hebrenjte per te marre kete qytet te shenjte te banuar per me teper se 1 mije vitesh prej muslimaneve dhe krishtereve ne harmoni do krijoje gjakderrdhje qe bota moderne kurre se ka pare.
Po dashke me nise apo shpejtu Armageddon! Duhet me i lidhe mire ēallmat e ushkuret, or djal, se gjithmon jan ngatrrue me kambet e veta!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur