Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-10-2019, 21:40   #21
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kush i hap keto tema....
Me siguri ndonje Col.

Nje tjefer arsyetim qe duhet merre ne konsideraf per omonimin " geg" eshte dhe ai i pdejardhjes se kesaj fjale nga fjala Gigas= gjigand nga greqishtja. Duke marre ne konsiderat shtatlartesin relativisht te gjate te popullsise son te veriut dhe duke patur parasush qe ne kemi jefuar per shekuj te tere nen perandorin Bizantine duket teper i arsyeshem qe te jete pikerisht fjala grele "gigas" gjigand strumullari i kesaj fjale. Ti si thua Col?
Po flitet para lindjes se Noes ti shoq. Cfare greqishteje?
Gruaja e Amunit ishte motra e gjyshit te Noes.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 07-10-2019 nė 21:47
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:43   #22
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,998
Thanks: 11,682
Thanked 9,634 Times in 6,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 499
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Cfare te bene ty te besosh qe une nuk di anglisht dhe nja pese gjuhe te tjera?
Te shpegosh etimologjin me ane te anglishtes eshte njesoj sikur te shkruash poezi me nje gome fshirese. Me gome nuk shkruen fjalet,, por fshihen mo Maqo.


Col. Gjiga eshte edhe njesi matese e ardhur nga greqishtja." gjigabit" .Mega gjiga tera i madh gjigand i pamat.
Te kuptoj fare mire por dituria ime ndalon ketu e nuk mundem ta shpjegoj me tej...prandaj doja te mesoja....por thelle brenda meje besoj se jo cdo gje ne kete bote ka ardhur nga Greqishtja (po flasim per ate te lashten se e reja ka piperka plot).
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:45   #23
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ja fut kot fare!

Mso anglisht se mbase nuk ja ke fut edhe aq kot

giant (n.)
c. 1300, "fabulous man-like creature of enormous size," from Old French geant, earlier jaiant "giant, ogre" (12c.), from Vulgar Latin *gagantem (nominative gagas), from Latin gigas "a giant," from Greek Gigas (usually in plural, Gigantes), one of a race of divine but savage and monstrous beings (personifying destructive natural forces), sons of Gaia and Uranus, eventually destroyed by the gods. The word is of unknown origin, probably from a pre-Greek language. Derivation from gegenes "earth-born" is considered untenable.
'Derivation from gegenes "earth-born" is considered untenable'. Ky konotacion (earth born - te lindur nga toka) eshte po ashtu derivat. Geget nuk ishin earth-born (te lindur nga dheu) se na vdiqen 'greket' me si me cthonius dhe me gegan qe as haberin e kane se cfare jane.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 07-10-2019 nė 21:53
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:52   #24
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,592
Thanks: 337
Thanked 600 Times in 393 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Ne mund te duam qe edhe fjalen televizor te vij nga shqipja, por ja qe televizorin nuk e kemi shpikur ne, megjithese e perdorim.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:54   #25
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,998
Thanks: 11,682
Thanked 9,634 Times in 6,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 499
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Kur nje arvanit i rrethinave te Attikise donte te te thoshte "a e kupton", ai perdorte fjalen "gege more"......

Ne i kemi do fjal por pjellorine nuk e perdorim e kemi te mbingarkuar e mbytur duke i mbushur ndertimet e fjalive me fjale te huaja.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:56   #26
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ne mund te duam qe edhe fjalen televizor te vij nga shqipja, por ja qe televizorin nuk e kemi shpikur ne, megjithese e perdorim.
As geget nuk i kemi shpikur ne. Aty u ka dashur puna te vendosen. Dhe te thuash tani se nipi lindi gjyshin, pra greqishtja gjuhen parapelazgjike, dicka nuk shkon ne logjike.

Le qe une e kam te dokumentuar se Illyria dhe Hyllenia/Helenet jane shtresezime gjuhesore por jo etnologjike. Po edhe sikur te mos e kisha, te dyja denominojne Thotin dhe atin e tij, gjarperin e madh.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 21:59   #27
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,592
Thanks: 337
Thanked 600 Times in 393 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Po flitet para lindjes se Noes ti shoq. Cfare greqishteje?
Gruaja e Amunit ishte motra e gjyshit te Noes.
Ke shkuar teper larg.
Nuk eshte aq i lasht ky emertim. Ka nje rrjedh llogjike gjitheshka. Nuk mund ta kerkosh etimologjin e fjales televizor pershembull qe nga koha e babilonise sepse televizori u shpik ne kohet moderrne.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:02   #28
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ke shkuar teper larg.
Nuk eshte aq i lasht ky emertim. Ka nje rrjedh llogjike gjitheshka. Nuk mund ta kerkosh etimologjin e fjales televizor pershembull qe nga koha e babilonise sepse televizori u shpik ne kohet moderrne.
Babilonia eshte pas ketyre qe po them une. Dhe kam shkuar aq larg sa duhet per te kuptuar adversitetin ndaj Shqiptareve dhe Gegeve. Ti nuk mun dte me tregosh mua sa di ti, per arsyen e theshte se di shume me pak. Ne se dikush ka strehe kapeleje mbi sy dhe te thote se vertikalisht lart nuk ka asgje, kjo nuk do te thote se e verteta e tij eshte realitet. Dikush pa strehe kapeleje, por edhe me i larte, sheh me shume.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:03   #29
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:17   #30
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,592
Thanks: 337
Thanked 600 Times in 393 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Greket edhe sot ne falorin popullor kur flasin per nje grua shtatlart perdorin fjalen dardana. Pra "mia dardana" thon ata. Edhe sot. Pra ne ndergjegjen e tyre ekziston diferencimi trupor si kategorizim tipari per te grupezuar dhe emertuar. Duke u nisur nga kjo llogjik dhe buke pasur parasysh qe parcelizimin, apo ndarjen epopullit tone mund ta bente vetem nje popull prane nesh qe na njihte mire dhe qe i lidhte puna me ne eshte me llogjike ta shohim dhe tabshtrojmebne kete fprme problemin dhe te mundohemi ti japim nje zgjidhje.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:19   #31
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,450
Thanks: 1,659
Thanked 2,253 Times in 1,181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Cfare te bene ty te besosh qe une nuk di anglisht dhe nja pese gjuhe te tjera?
Te shpegosh etimologjin me ane te anglishtes eshte njesoj sikur te shkruash poezi me nje gome fshirese. Me gome nuk shkruen fjalet,, por fshihen mo Maqo.


Col. Gjiga eshte edhe njesi matese e ardhur nga greqishtja." gjigabit" .Mega gjiga tera i madh gjigand i pamat.
Nuk ke nevoj me shku tek fjala 'greke'. Ne shqip kemi fjalen i giat(gjate) qe perdoret nga geget edhe sot.

P.s Po beja shaka mo evlat. Anglishten e di une qe nuk e di ti. Eshte gluhe imperialiste

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 07-10-2019 nė 22:30
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:29   #32
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Greket edhe sot ne falorin popullor kur flasin per nje grua shtatlart perdorin fjalen dardana. Pra "mia dardana" thon ata. Edhe sot. Pra ne ndergjegjen e tyre ekziston diferencimi trupor si kategorizim tipari per te grupezuar dhe emertuar. Duke u nisur nga kjo llogjik dhe buke pasur parasysh qe parcelizimin, apo ndarjen epopullit tone mund ta bente vetem nje popull prane nesh qe na njihte mire dhe qe i lidhte puna me ne eshte me llogjike ta shohim dhe tabshtrojmebne kete fprme problemin dhe te mundohemi ti japim nje zgjidhje.
Si lidhet 'Dardana' me 'Geg'? Njelloj, Grek dhe Helen te njejten gje nenkuptojne, por a jane etimologjikisht te njejta? Apo hajt te nxjerrim leng frutash me mesatare aritmetike.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 22:32   #33
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,592
Thanks: 337
Thanked 600 Times in 393 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Dakord mo Maqo.
Jam dakord me ty.
Por ne ketu nuk po mundohemi te gjejm kush e ka shpikur gjuhen.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 05:09   #34
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Gjigantet(geget) ishin bijte e Uranit dhe G(j)eas(tokes), luftuan kunder qiejve, i godet Zeusi me rrufe dhe i dergon ne tartar. Po ashtu dhe tosket ishin bijte e tokes.
Shendet...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 08-10-2019 nė 05:15
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 05:45   #35
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

2. Gegenstand der Albanologie

Die Sprache, die Kultur, die Lebenstraditionen und nicht zuletzt die Geschichte der Albaner sind also die Hauptgegenstände der Wissenschaft, die wir heute als Albanologie kennen. Die Albanologie ist eine komplexe Wissenschaft. Ihre Einheitlichkeit ist zwar durch das Objekt gegeben: Albanisch im weitesten SINNE des WORTES. Alles, was sich auf die Sprache und das Volk der Albaner in Zeit und Raum bezieht, ist Forschungsgegenstand des Fachgebietes Albanologie. Aber in diesem umfassenden Gebiet ist eine Arbeitsteilung notwendig. Folgende Schwerpunkte ergeben sich innerhalb der Albanologie:

Albanische Sprache
Albanische Literatur
Albanische Volkskunde
Albanische Geschichte

Jeder dieser vier Schwerpunkte ist wiederum untergliedert. Allein die Punkte (1) und (2) entsprechen einem ganzen philologischen Fach wie der Germanistik oder der Slawistik. Wie dort ergeben sich für die Albanologie die Unterpunkte albanische Philologie, albanische Sprachgeschichte, albanische Grammatik u.a. Dazu kommen der volkskundliche und der geschichtliche Schwerpunkt. All diese Einzeldisziplinen sind notwendige Bestandteile der Albanologie, die je nach Forschungsrichtung – historisch (diachron) oder gegenwärtig (synchron) – ihr Grundziel verfolgt.

Der Identitätsfaktor Sprache GEWINNT besonders an Bedeutung. "Die dem epirotischen Volk eigene Sprache, d.h. die albanische [Sprache], ist von der griechischen und ... der slawischen [Sprache] hinsichtlich der Sprechweise völlig verschieden, obwohl sie, weil zwischen den beiden Sprachgebieten [gelegen], gleichsam als Mittelding angesehen wird." ( Dictionarum latino-epiroticum, Rom 1635; Kap. Annotationes de lingua & litteris Epirotarum, seł Albanesiorum, S. XIIf..)


PS...LMU oder Fakultät für SPRACH LiteraturWISSENschaften Departament.

Analiza....duke marre parasysh preferencat dhe genet, me mire te mesonim,gjuhen ....naciste para asaj me qizme bojsiste.Kur <perpiqen> kamunistat,zogistat dhe ballistat duhej ta kishin PRIMARE.

O SchwanzLUTCHER trojor me flamuej.

Tunga.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 22:55   #36
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Gjigantet(geget) ishin bijte e Uranit dhe G(j)eas(tokes), luftuan kunder qiejve, i godet Zeusi me rrufe dhe i dergon ne tartar. Po ashtu dhe tosket ishin bijte e tokes.
Shendet...
Perralla, Landi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 08-10-2019 nė 22:57
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 13:44   #37
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 78
Thanks: 0
Thanked 49 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Perralla, Landi.
Manej shqiptari sot e mot nuk ka perdore 'Ge' si helent por 'DHA' Doriant dhe 'Dhe, ZE' Arbanet.

Geg apo Gek eshte Herkulid.Γεώγους Ηρακλής

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mollos : 10-10-2019 nė 14:02
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 13:49   #38
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,833
Thanks: 2,548
Thanked 2,534 Times in 1,319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Geg-Tosk ka qene ndarje gjate mesjetes se hershme me siguri.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 21:48   #39
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 935 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Geg-Tosk ka qene ndarje gjate mesjetes se hershme me siguri.
Gegnia eshte emertim parahistorik.

Per Tosket ke lexuar kete dhe te ka dale nga mendja:
https://www.forum-al.com/showpost.ph...&postcount=571
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 22:50   #40
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Geget....kush jane e si eshte krijuar ky trung i vecante Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Gegnia eshte emertim parahistorik.

Per Tosket ke lexuar kete dhe te ka dale nga mendja:
https://www.forum-al.com/showpost.ph...&postcount=571
Kam vene re qe denigron gjithmone tosket.
BTW emertimi eshte shume i lashte, tuscus.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur