Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-09-2019, 19:33   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Kryeministri Edi Rama ėshtė takuar nė SHBA me Presidentin e Serbisė, Aleksandėr Vuēiē, teksa po marrin pjesė nė punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB.

Lajmin e kėtij takimi e ka dhėnė kreu i shteti serb, i cili ka thėnė nė njė intervistė pėr mediet e vendit tė tij se ka diskutuar me Ramėn dhe kryeministrin e Maqedonisė sė Veriut, Zoran Zaev, pėr heqjen e barrierave pėr bizneset dhe lehtėsimin e lėvizjes sė njerėzve e shėrbimeve.

Mediet serbe raportojnė se Presidenti serb ka theksuar se ėshtė diskutuar nė takim pėr njė “Shengen tė vogėl”, qė pritet tė formohet nga tre shtetet: Serbia, Shqipėria dhe Maqedonia e Veriut.

Vuēiē tha se njė marrėveshje specifike nė kėtė fushė do tė firmoset nė konferencėn e Novi Sadit, mė 9-10 tetor, ku ai pret tė jenė tė pranishėm Rama dhe Zaev.

“Ajo qė diskutuam ėshtė se duam tė jemi mė specifikė. Ne duam tė krijojmė lidhje mė tė thella politike dhe ekonomike dhe tė paraqitemi para BE-sė si njė bllok, sesa individualisht”, u tha Vuēiē gazetarėve.

Kosova nuk pėrfshihet nė kėtė marrėveshje dhe i pyetur nga gazetarėt, Vuēiē u shpreh: “Ėshtė e rėndėsishme pėr Serbinė qė Prishtina tė pėrfshihet nė kėtė proces”.

Ideja e tė ashtuquajturit “Shengen ballkanik” qarkullon prej vitesh, por janė Kosova dhe Mali i Zi qė e kundėrshtojnė ashpėr, pasi e konsiderojnė kėtė veprim si njė pėrpjekje pėr rikthimin e ish-Jugosllavisė.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 20:04   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Renditja rajonale, Serbia e Maqedonia konkurrojnė me industri, Shqipėria me koncesione


Politika e Maqedonisė, pėr tė tėrhequr investime tė huaja, po i jep frytet. Kompanitė qė prodhojnė pjesė pėr makina, investime tė viteve tė fundit, po shohin njė rritje tė shpejtė tė tė ardhurave dhe numrit tė tė punėsuarve. Ngec Serbia, me Fiat-in problematik. Shqipėria dhe Bosnja mbeten mė tė prapambeturat, ku listėn e mė tė mėdhenjve e kryesojnė kompanitė tregtuese. Nė Shqipėri nė listėn e mė tė mėdhenjve ka mė shumė kompani koncesionare, sesa industri pėrpunuese

Nga Ornela Liperi

Ekonomitė nė Europėn Juglindore (EJL) po i gėzohen rritjes sė tė ardhurave tė konsumatorėve, qė po i nxit ata tė shpenzojnė mė shumė dhe kompanitė gjeneruan rekord tė shitjeve dhe fitimeve. Rritja e shpejtė pėrfshiu tė gjithė ekonominė, ku sektori automotiv ishte arsyeja mė e madhe pėr brohoritje, sipas raportit vjetor tė renditjes sė kompanive mė tė mėdha nė Europėn Juglindore, tė publikuar nga njėsia bullgare e inteligjencės, SEE News. Industria e naftės u rimėkėmb dhe kompanitė e metaleve pėrfituan drejtpėrdrejt nga rritja e prodhimit tė automjeteve dhe sektorėve tė tjerė, pasi zgjerimi ekonomik fitoi shpejtėsi dhe ēmimet globale tė metaleve u rritėn.

Era qė po fryn nė rajon u ofron bizneseve nė EJL njė mundėsi pėr tė mbyllur hendekun e tyre tė konkurrencės nė tregjet mė tė zhvilluara perėndimore. Sidoqoftė, pėr tė shfrytėzuar kėtė potencial, ėshtė e rėndėsishme qė ata tė akordojnė mė shumė para pėr kėrkime. Shėndeti i mirė i industrive themelore tė rajonit siguron baza tė forta pėr njė fokus mė tė mprehtė nė inovacione.

Qeveritė nė rajon gjithashtu mund tė japin njė ndihmė. “Inovacioni dhe sipėrmarrja janė njė seri dėshtimesh tė shumta dhe njė sukses i madh. Pyetja ėshtė: A ka njė mjedis qė lejon njerėzit dhe kompanitė tė dėshtojnė dhe pastaj tė shėrohen dhe tė provojnė pėrsėri”, thotė Arup Banerji, Drejtori Rajonal pėr Vendet e Bashkimit Europian pėr Grupin e Bankės Botėrore, nė njė intervistė pėr SEE News. “Ju duhet tė keni kompani inovative, me njė tolerancė mė tė lartė ndaj rrezikut, njė strukturė rregullatore qė u lejon atyre tė marrin rrezik dhe njė strukturė financiare qė ndan rrezikun me investitorėt e tjerė”.

Sektori i automobilave ėshtė ndėr industritė mė tė shpejta nė zgjerim nė tė gjitha vendet e rajonit pėr sa i pėrket kontributit ndaj PBB-sė, rritjes sė kapacitetit prodhues, vėllimit tė investimeve dhe krijimit tė vendeve tė punės. Sektori, i cili pėrfiton drejtpėrdrejt nga kėrkesa nė rritje nė tregjet e brendshme dhe globale, tėrheq investitorė me kosto tė ulėt tė ndėrtimeve, tokės dhe shėrbimeve, subvencione tė rėndėsishme shtetėrore dhe afėrsinė e rajonit me tregjet kryesore.

Maqedonia ėshtė ylli nė ngjitje i Ballkanit Perėndimor, sipas njė vlerėsimi qė “Monitor” bėri bazuar nė renditjen e kompanive mė tė mėdha sipas qarkullimit vjetor nė Maqedoni, Mal tė Zi, Serbi, Bosnjė-Hercegovinė dhe Shqipėri. Ndryshe nga Shqipėria, ku vėmendjen kryesore e kanė marrė koncesionet, nė Maqedoni po rritet me ritme tė shpejta industria automative, e nxitur nga stimujt fiskalė qė ofron qeveria pėr investitorėt e huaj, duke filluar nga toka e deri te subvencionet pėr punonjėsit. Rezultatet e kėsaj politike po bėhen mė tė dukshme vitet e fundit. Tre prodhues pjesėsh automjetesh nė shtetin fqinjė renditen ndėr 11 mė tė mėdhenjtė), ndryshe nga Shqipėria qė ka nė kėtė listė tre subjekte qė tregtojnė karburante me shumicė, njė aktivitet pa vlerė tė shtuar dhe pa kontribut nė punėsim.

Ndryshe nga Shqipėria, ku rritjen dyshifrore po e njohin vetėm koncesionet, nė Maqedoni, sipėrmarrjet prodhuese po njohin zgjerim dyshifror dhe rritje tė fortė tė punėsimit. Tė tre kompanitė, “JONSON METI”, “KROMBERG &amp”, “VAN HOOL” kishin njė qarkullim vjetor tė kombinuar prej 2.1 miliardė eurosh nė 2018-n (sa 88% e totalit tė eksporteve shqiptare) dhe mbi 8,000 tė punėsuar nė total. Vetėm nė 2018-n janė shtuar mbi 2000 vende pune nė industrinė automative. Serbia ėshtė njė tjetėr shtet konkurrues nė rajon, edhe pėr shkak tė traditės qė ka nė industrinė automotive, ndonėse 2018-a nuk ka qenė shumė i mbarė pėr kompaninė kryesore, “Fiat”, qė po vuan nga rėnia e kėrkesės.

Nė kėtė garė rajonale, Shqipėria ėshtė nė fillesa. Katėr sipėrmarrje kanė hyrė nė kėtė sektor vitet e fundit, “Forschner”, “PSZ Albania” dhe sė fundmi “Delmon” dhe “Yura” (kjo e fundit nė fazė investimi). Por asnjėra prej tyre nuk ka arritur ende tė hyjė nė listėn e “Monitor 200”. Krahu i lirė i punės, pozicioni gjeografik i favorshėm dhe maturimi i tregut tė fqinjėve me fabrika tė industrisė automotive qė kryejnė procese tė thjeshta fasoneri, po shėrbejnė si shtysė nė vendimet e investitorėve qė tė hedhin sytė nga Shqipėria. Por, sektori po has vėshtirėsi nė gjetjen e punonjėsve tė kualifikuar. “Forschner Albania” mbetet mė i madhi, me 747 tė punėsuar gjithsej nė fund tė 2018-s dhe dyfishoi qarkullimin vjetor nė gati 4 milionė euro nė 2018-n, sipas bilancit zyrtar. PSZ Albania GmbH kishte rreth 2 milionė euro tė ardhura nė 2018-n, sipas bilancit zyrtar.

Nė renditjen e “Monitor 200” kėtė vit nė hyrjet e reja mbizotėronin kompanitė koncesionare. Nė total janė 9 tė tilla nė listėn e 200 mė tė mėdhenjve, duke ia kaluar nga numri dhe sipėrmarrjeve qė kategorizohen nė sektorin pėrpunuese (9 gjithsej). Numri i kompanive koncesionare pritet tė shtohet, teksa nė 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria ėshtė angazhuar nė projekte PPP, pėr tė cilat do tė duhet tė paguajė nė total 2 miliardė euro, tė cilat do tė vijnė nga paratė, qė mbledh nga taksapaguesit.

Nga 10 mė tė mėdhenjtė nė Shqipėri, tre janė tregues nafte (biznes pa vlerė tė shtuar pėr ekonominė). Nė gjithė listėn e Monitor 200, mbizotėron tregtia, qė nė pjesėn mė tė madhe financon importet. Ka 56 subjekte tregtare dhe 29 tė tjera qė tregtojnė hidrokarbure. Nuk mungojnė as sipėrmarrjet e ndėrtimit dhe tė lidhura me tė, me 33 gjithsej, nė njė vend ku po vazhdon tė ndėrtohet pa asnjė kriter.

Maqedoni, industria mbėshtetėse e automjeteve punėson 8,400 persona

Nė garėn rajonale pėr tė tėrhequr investime nė sektorin mbėshtetės tė automjeteve, Maqedonia ia ka dalė tė jetė konkurruese, duke shfrytėzuar avantazhin e zonave tė lira ekonomike dhe fuqisė punėtore tė kualifikuar. Shteti fqinjė ka tri kompani qė merren me prodhimin e pjesėve tė automjeteve ndėr 11 mė tė mėdhatė pėr nga qarkullimi vjetor, tė cilat po rriten me shpejtėsi dhe po zgjerojnė ndjeshėm numrin e punonjėsve. Tė tria kanė rreth 8,400 tė punėsuar.

Disa prej tyre kanė shfaqur paraprakisht interes edhe pėr Shqipėrinė, por investimet nuk kanė arritur tė materializohen asnjėherė.
“Johnson Matthey DOOEL”, prodhuesi maqedonas i katalizatorėve dhe pjesėve tė makinave, vijon tė jetė mė i madhi i Maqedonisė, me tė ardhura 1.7 miliardė euro nė 2018-n, me njė rritje prej 18% me bazė vjetore, sipas tė dhėnave zyrtare nga Tatimet. Numri i tė punėsuarve arriti nė 882, ose 118 mė shumė se njė vit mė parė. Ky subjekt ėshtė dhe eksportuesi mė i madh nė Maqedoni. Tė ardhurat e tij janė sa 70% e gjithė eksporteve shqiptare (qė ishin rreth 2.5 miliardė euro nė total nė vitin 2018, sipas INSTAT).

Kompania ėshtė degė e sipėrmarrjes britanike, “Johnson Matthey Plc”, mė i madhi nė botė pėr prodhimin e katalizatorėve pėr makina. Sipas faqes zyrtare tė internetit, kompania mėmė e zgjodhi Maqedoninė pėr megafabrikėn nė Europė pėr prodhimin e katalizatorėve qė kontrollojnė emetimet, nė konkurrencė me 13 shtete tė tjera tė rajonit, pėrfshirė Republikėn Ēeke, Hungarinė dhe Sllovakinė. Fabrika e “Johnson Matthey’s”, nė zonėn e lirė tė Shkupit, ėshtė projekti mė i madh i vetėm i investimit dhe mė e sofistikuara e fabrikave tė “Johnson Matthey” nė botė. Investimi fillestar nė vitin 2007 ishte 80 milionė euro dhe numri fillestar i punonjėsve, 350.

Nė vitin 2012, kompania njė tjetėr investim prej 60 milionė eurosh, ēeli njė fabrikė tė dytė nė zonėn e lirė tregtare tė Shkupit, duke hapur edhe 500 vende pune. Nė atė periudhė, kompania shfaqi interes pėr t’u zgjeruar edhe nė Shqipėri, por Maqedonia u tregua mė e “shkathėt” dhe arriti t’i tėrhiqte dhe pėr ndėrtimin e fabrikės sė dytė.

KROMBERG & SCHUBERT MAKEDONIJA DOOEL Bitola, me aktivitet nė prodhimin e sistemeve elektrike pėr automjetet, kishte tė ardhura prej 223 milionė eurosh dhe renditej nė vend tė gjashtė nė 2018-n. Kompania ėshtė nė rritje tė shpejtė, teksa tė ardhurat u zgjeruan me 47% me bazė vjetore, ndėrsa numri i punonjėsve nga 4300 arriti nė mė shumė se 6,400.

Qeveria maqedonase nėnshkroi njė kontratė me kompaninė gjermane “Kromberg & Schubert” nė dhjetor tė vitit 2011 dhe dy vjet mė vonė, nė tetor 2013, ata hapėn njė fabrikė pėr prodhimin e kabllove tė makinave, tė vendosura nė zonėn industriale Zhabeni, pranė Manastirit. Investimi ishte rreth 20-26 milionė euro. Qeveria maqedonase e ka cilėsuar fabrikėn “Kromberg & Schubert” nė Zhabeni si investimin mė tė madh, pėr numrin e punonjėsve, nė historinė e Maqedonisė vitet e fundit.

Nė fund tė vitit 2011, qeveria i dha ndihmė shtetėrore “Kromberg & Schubert”, nė mėnyrė qė tė mbėshteste projektin e investimit tė kompanisė. Shuma e asistencės financiare nuk u bė e ditur, por kompania pėrfitoi pėrjashtim nga tatimi mbi tė ardhurat personale tė punonjėsve dhe gjysmėn e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore tė punonjėsve. Bashkia investoi nė infrastrukturė dhe ndėrlidhje, ndėrsa qeveria solli energjinė dhe ndėrtoi njė linjė transmetimi prej 4.5 kilometrash. Sipas pėrfaqėsuesve tė kompanisė, arsyeja kryesore qė i nxiti ata tė investonin nė Maqedoni ishte kostoja e lirė e fuqisė punėtore. “Kosto e lartė e fuqisė punėtore nė Gjermani na detyroi qė, nė tri dekadat e fundit, tė kėrkonim pėr vende me fuqi tė lirė punėtore”, tha kompania nė atė kohė nė njė deklaratė.

Fabrika e autobusėve tė “Van Hool” nė Shkup, e pėruruar nė vitin 2014, renditet nė vendin e 11, me tė ardhura prej 189 milionė eurosh dhe rritje 32% me bazė vjetore. Numri i punonjėsve u rrit me 302 nė 2018-n, duke arritur nė total nė 1030 tė punėsuar. Njė porosi e madhe nga tregu amerikan pėr 500 autobusė nxiti prodhuesin belg tė autobusėve tė investonte 25 milionė euro nė Maqedoni. CEO, Filip Van Hool, e ka shpjeguar kėshtu zgjedhjen e Maqedonisė, nė momentin qė vendosėn tė bėnin investimin: “‘Van Hool’ dėshiron tė vazhdojė tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė tregun amerikan”. “Nga fillimi ishte e qartė se ne nuk mund tė ndėrtonim 300 autobusė standardė nė Belgjikė: kosto ishte e shtrenjtė, mbi tė gjitha pėr shkak tė pagave tė larta pėr ndėrtimin e autobusėve tė standardeve bashkėkohore.

Pas njė analize tė detajuar tė disa mundėsive, vendosėm tė ndėrtojmė njė fabrikė tė re nė Maqedoni. Vendi, megjithėse nuk ėshtė anėtar i BE-sė, ėshtė megjithatė shumė i orientuar drejt Europės. Klima e favorshme e investimeve, sė bashku me kushtet e punės dhe aftėsitė e fuqisė punėtore tė motivuar, na nxitėn qė tė bėjmė njė investim prej 25 milionė eurosh nė Maqedoni”, pohoi ai nė momentin e pėrurimit. Sot, fabrika ka rreth 400 tė punėsuar. Zhvillimi i industrisė sė automjeteve ka nxitur eksportet e vendit. Eksportet e mallrave dhe shėrbimeve nė Maqedoni ishin gati sa 50% e Prodhimit tė Brendshėm Bruto nė 2016-n, referuar tė dhėnave tė Bankės Botėrore, ndėrsa nė Shqipėri, ky tregues ėshtė gjysma, rreth 27%.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 23:12   #3
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,279
Thanks: 184
Thanked 1,395 Times in 1,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Ēa jugosllavie flasin keta. !!!
Jugosllavine ata mézi e shperbene e tani ju thoni qe ata vie do ta krijojnė prape.
Si mund te ekzistoje nje jugosllavi kur te gjithe duan te hyjne ne europ. ?

Keto ide jane nga njerez qe jetojne me hijet e se shkuares akoma. ....
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 17:42   #4
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,414
Thanks: 17
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

nje minishengen, eshte biles i vonuar, duhej qe te gjitha vendet e ballkanit te kishin nje mini-shengen, apo nje sistem levizjesh te njerzeve pa viza, dhe te mallrave, 1-2 % , sa per t'u regjistruar.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 17:57   #5
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,379
Thanks: 3,613
Thanked 2,916 Times in 1,975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Neve gjithmone na e fusin kur ngaterrohemi me keto lloj historish.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 18:04   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,902
Thanks: 0
Thanked 411 Times in 347 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Mund te thuash, qe ne sna e kane nxjerre asnjihere...

Thjesht bejne pak pushim ne mbeshtetje.

P.s kot i zgjedhin udheheqesit bqra?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 20:28   #7
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,051
Thanks: 332
Thanked 340 Times in 240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Pa u hequr taksa pėr patatet nga Rrafshi i Dukagjinit, kėto gjėrat e tjera janė pallavra.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 12:51   #8
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,414
Thanks: 17
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Pa u hequr taksa pėr patatet nga Rrafshi i Dukagjinit, kėto gjėrat e tjera janė pallavra.
i nderuar, perse bohet fjale, per patatet tona drejt kosoves apo anasjelltas, dhe sa eshte kjo takse,
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 13:17   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,609
Thanks: 4,262
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

perseri ēohuni e votoni, qashtu bashkeshorte Bilalash shengen gjithmone do ta keni.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 13:24   #10
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 229
Thanks: 299
Thanked 94 Times in 69 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Njė pleqnar i menēur kishte pasė thėnė njėherė
qė kėtė punė e kryen vetėm alltia. Edhe kėta plehra
do tė bėhen njė ditė "pula" kur t'i kris alltija mas
shpinde se ndryshe nuk kuptojnė. Kur t'i hiqet
"flama" njėrit apo dyve, atėherė fillojnė tė punojnė
pėr kombin.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 13:52   #11
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Do perfitojme prape piskatore nga jugosllavia pa Kroacine,,, apo kunja dhembesh se me c'tha i gjati ky qenka plani pa plan rezerve

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ana_gend : 09-10-2019 nė 13:54
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 13:58   #12
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,216
Thanks: 1,888
Thanked 2,081 Times in 1,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

Vetemirmbajtja eshte gjeja me e mire per nje vend
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 18:16   #13
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,414
Thanks: 17
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Shengeni ballkanik apo Jugosllavi e re....

nga ka humbur Edvini 83, per ke dugagjin flet ai, per pjesen tone apo te kosoves apo te malit te zi, per ke takse.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur