Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-06-2018, 13:49   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,036
Thanks: 415
Thanked 1,646 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
A mund tė humbasė Erdogan gjithēka?

Zgjedhjet nė Turqi/ A mund tė humbasė Erdogan gjithēka?

Rexhep Taip Erdogan ka fituar ēdo palė zgjedhje nė Turqi pėr 16 vitet e fundit. Kriza e tanishme ekonomike do tė thotė se ai ėshtė tani nė rrezik tė humbasė shumicėn e tij parlamentare dhe rizgjedhja e tij si president nuk ėshtė e sigurtė.

Nėse besojmė sondazhet e fundit, 45-50% e elektoratit turk do tė votojnė nė zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale pėr presidentin e tanishėm Erdogan, mė 24 qershor. Megjithatė, nė realitet, kjo shifėr mund tė jetė shumė mė e ulėt.

Hakan Bayrakci zotėron institutin hulumtues SONAR. Ai thotė se njerėzit nė pushtet kanė krijuar njė klimė frike dhe si rezultat pothuajse 10% e votuesve nuk duan tė hapen mbi kandidatin e tyre tė preferuar. Sipas Bayrakci, kėta votues japin deklarata tė rreme nė sondazhe, qė do tė thotė se ka shumė gjasa qė rezultati i zgjedhjeve tė devijojė nga sondazhet.

Qė kur Turqia miratoi reformat kushtetuese nė njė referendum tė prillit 2017, elektorati ka pasur dy vota. Njėra ėshtė pėr presidentin e ri, ndėrsa tjetra vendos se cila parti do tė ketė vende nė parlament. Erdogan nuk ka humbur zgjedhje nė 16 vite, por zgjedhjet e ardhshme ka tė ngjarė tė jenė mė tė vėshtirat nė karrierėn e tij politike. Partia e tij pėr Drejtėsi dhe Zhvillim, AKP, qė ka bėrė politikėn turke qė nga fitorja e tij e parė nė vitin 2002, po pėrgatitet gjithashtu pėr zgjedhjet e saj mė tė vėshitra.

Problemet e Turqisė janė duke u pėrkeqėsuar

Ozer Sencar, i cili zotėron institutin e kėrkimit tė opinionit Metropoll, ka ndjekur karrierėn e Erdoganit pėr 25 vite. Ai thotė se Erdogan nuk ka drejtuar kurrė njė fushatė kaq tė keqe zgjedhore. Erdogan nuk pėrcakton rendin e ditės ose paraqet ndonjė vizion pėr tė ardhme. Kur shfaqet nė publik ai duket i dobėt dhe i mungon pasioni. Sencar i tha Detsche Welle-s: “Ai kurrė nuk ka bėrė kaq shumė gabime nė fjalimet e tij”. Sensar nuk beson se Erdogan do ta mbajė pushtetin.

Erdogan ka udhėhequr Turqinė pėr 16 vite dhe ėshtė konsideruar prej kohėsh si mė i forti nė politikėn turke. Suksesi i tij mė i madh ishte ringjallja e ekonomisė. Gjatė dekadės sė kaluar, tė ardhurat mesatare vjetore janė rritur nga 3500 dollarė nė 10000 dollarė, dhe ka pasur njė zhvillim tė madh nė sektorin e ndėrtimit nė tė gjithė vendin.

Megjithatė, sot, ekonomia turke nuk ėshtė nė gjendje tė mirė. Qė nga grushti i dėshtuar i shtetit nė korrik tė vitit 2016 dhe gjendja e jashtėzakonshme qė pasoi, lira turke ka humbur mė shumė se 30% tė vlerės sė saj. Nuk ka mė pothuajse asnjė investim. Besimi i tregjeve ndėrkombėtare nė ekonomikė turke po bie. Erdogan, i cili publikisht hodhi poshtė normat e interesit nė bazė tė bindjes fetare, duhej tė bėnte njė sy qorr kur Banka Qėndrore Turke ngriti normat kyēe nė javėt e fundit. Turqia tani ėshtė nė vend tė katėrt nė rang global pėrsa i pėrket interesave bankare, pas Argjentinės, Venezuelės dhe Iranit.

“Pėr herė tė parė nė 16 vite Erdogan nuk ėshtė i suksesshėm, ai nuk mundet tė udhėheqė ekonominė. Problemet nė arsim dhe kujdesin shėndetėsor po rriten” – tha Sencar. Njerėzit turq po fillojnė tė ndiejnė efektet e krizės ekonomike, shtoi ai, gjė qė shpjegon mungesėn e entuziazmit nė tubimet zgjedhore tė Erdoganit.

Opozita gjithnjė e mė e motivuar

Gulfem Saydan Sanver gjithashtu vėren se Erdogan po e sheh gjithnjė e mė tė vėshtirė komunikimin e tij me njerėzit. Sanver fitoi ēmimin “Pollie” tė Shoqatės Amerikane tė Konsuletėve Politikė me doktoratėn e saj nė “suksesin zgjedhor tė AKP-sė”. Ajo argumenton se shfaqjet e vetme tė Erdoganit brenda partisė tani janė njė dizavantazh. “Ai qėndron atje vetėm, nė takime dhe duke dhėnė fjalime, dhe ai nuk mund ta pėrcjellė mesazhin e tij tek tė gjithė.” – tha Sanver.

Pėrfituesi kryesor, sipas Sanver, ėshtė Muhharrem Inca. Kandidati presidencial i Partisė Popullore Republikane Socialdemokrate, CHP, kohėt e fundit ka rritur vlerėsimin e tij nė sondazhe mbi 30%, dhe opozita kryesore tani ėshtė mė e motivuar pėr tė fituar zgjedhjet. “Erdogan ėshtė ende duke u pėrpjekur tė luajė me frikėn e votuesve konservatorė tė krahut tė djathtė” – tha Sanver pėr Deutsche Welle. Kjo, thotė ajo, ėshtė arsyeja pse ai ka folur pėr operacionet ushtarake kundėr Partisė sė Punėtorėve Kurkė, PKK, nė Irakun e veriut nė fjalimet e fundit tė zgjedhjeve, nė njė pėrpjekje pėr tė nxitur frikėn mes elektoratit. Nėse votuesit kanė frikė, ata kanė frikė nga njė ndryshim i udhėheqėsit dhe kanė mė shumė gjasa tė votojnė pėr presidentin aktual.

Fundi i sistemit tė fortė presidencial?

Sondazhet e fundit sugjerojnė se Erdogan ende mund tė fitojė zgjedhjet presidenciale nė raundin e dytė. E ashtuquajtura aleanca republikane e AKP-sė dhe Partisė sė Lėvizjes Nacionaliste, MHP, megjithatė mund tė humbasė shumicėn e saj parlamentare nė krahasim me opozitėn, gjė qė do tė thoshte se Erdogan nuk do tė kishte mė njė bazė fuqie nė parlament. Sistemi i fortė presidencial, qė politikanėt e opozitės e shohin si njė formė tė diktaturės, nuk do tė materializohej pėr tė.

“Nėse AKP humb shumicėn parlamentare, Erdoganin e presin kohė tė vėshtira pėrpara” – tha Sanver. Pas imponimit tė gjendjes sė jashtėzakonshme, Erdogan ishte nė gjendje tė miratonte ligje dhe tė qeveriste me dekret. Vlerėsimi i Sanverit: “Nėse AKP nuk ka mė shumicė nė parlament, Erdogan do tė humbasė njė pjesė tė fuqisė sė tij aktuale, edhe nėse ai do tė rizgjidhet. Ai nuk do tė jetė njė president efektiv dhe ai do tė duhet tė njohė autoritetin e parlamentit”.

Deutsche Welle
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur