Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-05-2015, 20:40   #381
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,847
Thanks: 2,556
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2015, 21:00   #382
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,616
Thanks: 13,601
Thanked 7,557 Times in 4,801 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Caballero Shiko postimin
Qenka hot
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2015, 12:43   #383
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,993
Thanked 8,239 Times in 5,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

ftojmė anėtarin Rreqebull ne klubin tone modest me birra te ftohta.

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2015, 14:41   #384
rrėqebull
Shqiptar
 
Avatari i rrėqebull
 
Data e antarėsimit: Oct 2011
Posts: 845
Thanks: 18
Thanked 66 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
rrėqebull ka njė atmosferė spektakolarerrėqebull ka njė atmosferė spektakolarerrėqebull ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Faleminderit, me gjithė kėnaqėsi Drague! (…Nėse ėshtė birrė elbi, sipas recetės sonė ilire, aq mė mirė!)

Njė Komb, si Yni, me Kulturė e Trashėgimķ qė paradatojnė edhe vet lindjen e historisė, nuk ka se si mos tė jetė ateist kur vjen puna tek zotat e pėrrallave dhe mitologjive meslindore ideologjia e kalbėt nė themel tė dogmave kundra-jetėsore tė sė cilave, ėshtė mbėrthyer e zbėrthyer nė mėnyrė tė pėrkryer nga Aristidh Kola:

Citim:
Pėr shqiptarin, liria ėshtė tejet e vyer. Krishterimi e zhvendos problemin e lirisė nė botė tė pėrtejme dhe tė pasigurta. Liri do tė thotė atje nėnshtrim ndaj zotit, siē na tregojnė fletushkat e krishtera. Shqiptarėt nuk e kuptojnė kėtė dhe mė kot do tė lodheni t'ua shpjegoni.

[…]

Fetė orientale karakterizohen nga reja e madhe e zotave hakmarrės e tė tmerrshėm, prej tė cilėve njeriu ėshtė i varur nė pėrjetėsi. Njerėzit atje janė tė detyruar tė kėrkojnė mėshirėn e shpirtmadhėsisė sė zotit, nėn hijen e shpatės sė tij, sė cilės nuk i shpėton dot askush.

[…]

Feja e krishterė, myslimane, judaike, madje dhe ajo indiane, bazohen nė ideologjinė e mėshirės. Mendoj se mėshira ėshtė alfa dhe omega e feve me prejardhje judaike. I luten me pėrulėsi mėshirės sė "zotit", qė do tė thotė se i luten me pėrulėsi dhe mėshirės sė kundėrshtarit, tė fuqishmit, tė pushtuesit.
Nuk ka se si, njė Komb natyrėtar si i Yni, tė pranojė qė t'i nėnshtrohet ideologjive zvetėnuese dhe kundranatyrore abrahamike qė na kanė mbirė nė derė si ēarravalle dhe qė janė krejt tė kundėrta me mendėsinė, me prirjet e me botėkuptimin tonė.
Dhe — pavarėsisht humbjes sė pallogaritshme qė kėto sėmundje shkretinore na kanė shkaktuar me gjithė dogmat e tyre tru-zhuritėse qė kanė tjetėrsuar dhe zhdukur nėpėr pluhurishtat e historisė kushedi se sa prej bashkėkombėsve tanė — fakti qė asnjėherė nuk kanė arritur qė tė na tjetėrsojnė dhe shlyejnė pėrfundimisht nga faqja e dheut, tregon se tek ata qė janė Shqiptarė, zot e krenarė, ka vluar gjithnjė Feja Jonė dhe tregon gjithashtu se edhe ne kemi perėndi, dhe kėto janė: Shqiptaria e Shqipnia.

Jo mė kot, njė ndėr thėniet shqiptarėsķ-shprehėse mė pak tė njohura por e rėndėsishme sa edhe ajo e Pashko Vasės, ėshtė ajo e Veprimtarit tjetėr tė Rilindjes Kombėtare, Hysen Hoxhės: «Ne shqiptarėt lipset tė lidhim njė fe tė re dhe tė liruar, po me njė ndryshim, qė perėndi tė jetė Shqipėria».

E pra: ateist me abrahamizmat (dhe ēdo jo-shqiptarizmi), por jo i paperėndķ. Tek Bashkėkombėsit, tek Gjaku, tek Kombi! Aty beson Shqiptari! Tek vetvetja! …Nė kuptimin mė tė lartė, mė tė natyrshėm, mė tė plotė dhe mė tė pėrmbushur tė mundshėm tė fjalės.

rrėqebull nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2015, 17:19   #385
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Allahi ka per t denu Drago ! Ke per t ik per lesh. Mos organizo kshu grupe ekstremiste
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2015, 11:10   #386
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,993
Thanked 8,239 Times in 5,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhuljan Shiko postimin
Allahi ka per t denu Drago ! Ke per t ik per lesh. Mos organizo kshu grupe ekstremiste
une kam pas frike vetem plakun tim , zotin" JO vallahi bilahi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2015, 17:02   #387
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Paska qen i xhenetit
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2015, 17:55   #388
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

O klubi, me gjeni nje diciture per kete foton.Duhet t'u them paraprakisht se foto e ka emrin ne menyre shume kontroversiale "bikini.jpg"

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2015, 22:57   #389
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,847
Thanks: 2,556
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Urime Ramazanin, gurax.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2015, 10:39   #390
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,451
Thanks: 15,913
Thanked 9,435 Times in 6,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Kur te vije,thojini prej meje te me nxjerr nga purgatori....po deshi!
Amen!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2015, 18:54   #391
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Caballero Shiko postimin
Urime Ramazanin, gurax.
Tre kate me poshte eshte ku urohet ramazani, Kaballero.
Por nje birre per shendetin tend do e pi. Jo per ramazanin, por per shendetin tend.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2015, 23:01   #392
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,847
Thanks: 2,556
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Tre kate me poshte eshte ku urohet ramazani, Kaballero.
Por nje birre per shendetin tend do e pi. Jo per ramazanin, por per shendetin tend.
Nuk zgedhmi vene per urime ne.

Sidoqoft rrnofsh, e pijme njekohesisht nga nja mbasi per shnetin tem.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2017, 10:49   #393
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin

Njerezit e pavarur, "true free-thinkers" nuk pranojn te jen pjese e asnje klubi.
Manua te kete qene ky? Kronikani i ethshem i oborrit? Po ku ke qene o Mano se na hape barkun me bejlere e pashallare, mbreter e oborrtare.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2017, 16:24   #394
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,494
Thanks: 1,706
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Manua te kete qene ky? Kronikani i ethshem i oborrit? Po ku ke qene o Mano se na hape barkun me bejlere e pashallare, mbreter e oborrtare.
Nuk jam pėr asnjė oborr. Unė thjesht analizojė historinė sipas tė fakteve, objektivisht.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2017, 16:34   #395
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk jam pėr asnjė oborr. Unė thjesht analizojė historinė sipas tė fakteve, objektivisht.
Atyre te shkruara nga oborrtaret vec. E ata nuk mund te shkruajn objektivisht mbi ato qe bejn vete. Askush nuk mundet. E vetmja mnyre me iu afru objektivitetit eshte minimizimi i subjektivitetit qe praktikisht nenkupton plotesimin e nevojave elementare te trupit per t'a mbajt gjall e shendetshem.

Historia eshte sallat subjektivizmash mandej.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2017, 13:14   #396
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,494
Thanks: 1,706
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Atyre te shkruara nga oborrtaret vec. E ata nuk mund te shkruajn objektivisht mbi ato qe bejn vete. Askush nuk mundet. E vetmja mnyre me iu afru objektivitetit eshte minimizimi i subjektivitetit qe praktikisht nenkupton plotesimin e nevojave elementare te trupit per t'a mbajt gjall e shendetshem.

Historia eshte sallat subjektivizmash mandej.
Analiza ėshtė e pamundur kur informacioni mungon. Duhen marrė parasysh shkrimet e oborrtarėve dhe tė kundėrshtarėve. Nė shumicėn e rasteve e vėrtet ėshtė pak nga tė dyja. Kurse pėr shqiptarėt gjėrat janė gjithmonė bardh e zi, nuk ka nė mes.

Unė nuk jam as ballist, as zogist, as partizan, as PS-ist (I pistė) as PD -ist (partia e djallit). Jam plotėsisht i pavarur dhe jamė I predispozuar tė mbėshtes gjithmonė atė qė ėshtė nė disavantazhet.

Historia bėhet vetėm me fakte. Subjektivizmat pastaj janė interpretime tė fakteve.
P.sh njė filxhan me bisht mbetet i tillė edhe kur nuk duket sipas kėndvėshtrimit tė individit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2017, 14:33   #397
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Analiza ėshtė e pamundur kur informacioni mungon. Duhen marrė parasysh shkrimet e oborrtarėve dhe tė kundėrshtarėve. Nė shumicėn e rasteve e vėrtet ėshtė pak nga tė dyja. Kurse pėr shqiptarėt gjėrat janė gjithmonė bardh e zi, nuk ka nė mes.

Unė nuk jam as ballist, as zogist, as partizan, as PS-ist (I pistė) as PD -ist (partia e djallit). Jam plotėsisht i pavarur dhe jamė I predispozuar tė mbėshtes gjithmonė atė qė ėshtė nė disavantazhet.

Historia bėhet vetėm me fakte. Subjektivizmat pastaj janė interpretime tė fakteve.
P.sh njė filxhan me bisht mbetet i tillė edhe kur nuk duket sipas kėndvėshtrimit tė individit.
Filxhani me bisht eshte materie e ngurte dhe strukture e thjeshte per t'u kuptuar. Nuk mund t'a krahasosh me format dhe pasojat e pushtetit te drejtperdrejta a te terthorta, afatshkurtra a afatgjata, mbi grupe te ndryshme popullsie a mbi ambjentin lokal e global. Me pak fjale, ajo qe do te besh ti eshte me pafundesisht shume bishta qe ti e kushdo tjeter ne jeten e shkurter mbi dhe nuk mund t'i perceptoni.

Por nese u pelqen, filloni analizoni kete sistemin e sotem e ndoshta ia dilni te permiresoni sadopak (edhe nje bisht mire do ishte) te ardhmen.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2017, 16:15   #398
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,494
Thanks: 1,706
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Filxhani me bisht eshte materie e ngurte dhe strukture e thjeshte per t'u kuptuar. Nuk mund t'a krahasosh me format dhe pasojat e pushtetit te drejtperdrejta a te terthorta, afatshkurtra a afatgjata, mbi grupe te ndryshme popullsie a mbi ambjentin lokal e global. Me pak fjale, ajo qe do te besh ti eshte me pafundesisht shume bishta qe ti e kushdo tjeter ne jeten e shkurter mbi dhe nuk mund t'i perceptoni.

Por nese u pelqen, filloni analizoni kete sistemin e sotem e ndoshta ia dilni te permiresoni sadopak (edhe nje bisht mire do ishte) te ardhmen.
Vėrtetė more mundin tė analizosh shembullin qė dhashė. Ishte me pak shaka megjithatė mendova se do tė pėrcillte edhe mesazhin qė kishte brenda. Nuk paske parė brėnda filxhani atėherė .

E kalura jonė si qėnie njerėzore dhe si shqiptare ėshtė harta me anė tė cilės mund tė parashikosh rrugėt, zgjedhjet qė do tė bėhen edhe nė tė ardhmen nėse vazhdojmė tė mos mėsojmė nga e kaluara. Nuk mund tė marrėsh mėsimin e duhur nga e kaluara nėse nuk e njeh mirė.

E kam analizuar shumė herė tė sotmen, por ngaqė e 'djeshmja e errėt' akoma sundon verbėrisht edhe sot nė mėnyra tė ndryshme dhe kokpforte ėshtė e pamundur tė depėrtosh nė mėndjet e predispozuara pėr partizanizma edhe kur kjo ėshtė nė dėm tė tyre.

P.s nė fund tė fundit kėto diskutimet tona janė si puna e Filozofisė nė fund tė ditės nuk zgjidh asnjė gjė, por ama vė mėndjen nė punė dhe mėndja ėshtė si muskuli, sa mė shumė e pėrdor aq mė tepėr zhvillohet. Kush e di na bie ndo njė mollė nė kokė njė ditė dhe na ndizet ndo njė llambė mė tepėr.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2017, 16:20   #399
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Vėrtetė more mundin tė analizosh shembullin qė dhashė. Ishte me pak shaka megjithatė mendova se do tė pėrcillte edhe mesazhin qė kishte brenda. Nuk paske parė brėnda filxhani atėherė .

E kalara jonė si qėnie njerėzore dhe si shqiptare ėshtė harta me anė tė cilės mund tė parashikosh rrugėt, zgjedhjet qė do tė bėhen edhe nė tė ardhmen nėse vazhdojmė tė mos mėsojmė nga e kaluara. Nuk mund tė marrėsh mėsimin e duhur nga e kaluara nėse nuk e njeh mirė.

E kam analizuar shumė herė tė sotmen, por ngaqė e 'djeshmja e errėt' akoma sundon verbėrisht edhe sot nė mėnyra tė ndryshme dhe kokpforte ėshtė e pamundur tė depėrtosh nė mėndjet e predispozuara pėr partizanizma edhe kur kjo ėshtė nė dėm tė tyre.
Te gjithe mundohen te nxjerrin mesime nga e kaluara, por me se shpeshti nxjerrin te gabuarat. votove per presidente/in?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2017, 16:25   #400
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,494
Thanks: 1,706
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Klubi Ateisteve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Te gjithe mundohen te nxjerrin mesime nga e kaluara, por me se shpeshti nxjerrin te gabuarat. votove per presidente/in?
Para pak muajsh po. S'kam votuar asnjėherė mė parė. Vjet ishte hera e parė. Thash ta shkrep njė herė tė bėjė edhe unė si gjith tė tjerėt. Atė moment qė hodha votėn i thash grus. 'I feel used and dirty'!!!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur