Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2018, 12:30   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Tre familjet shqiptare qė kontrollojnė tregun televiziv

Skandali / Tre familje, Hoxha, Frangaj, Dulaku kontrollojnė tregun televizivTre familje dhe interesat pėrreth tyre kontrollojnė pothuajse krejtėsisht tregun televiziv tė vendit. Frangaj, Hoxha dhe Dulaku kanė pesė licensat pėr transmetime dixhitale duke pasur njėkohėsisht edhe tre televizionet mė tė mėdhenj nė vend. Gjetjet e studimit tregojnė nivele jashtėzakonisht tė larta pėrqendrimi tė tregut mediatik shqiptar. Katėr pronarėt kryesorė nė median televizive kapin gjysmėn e publikut/audiencės totale, nga 48.93% nė 58.60%.

Kjo ėshtė tabloja e zymtė e tregut mediatik nė Shqipėri, mbi tė cilėn hedh dritė studimi investigativ, ”Monitorim i Pronėsisė sė Medias – Shqipėri” i kryer brenda 3 muajve tė fundit nga Rrjetet Ballkanike tė Raportimit Investigativ nė Shqipėri (BIRN Shqipėri) dhe Reporterėt pa Kufij. Rezultatet e studimit u publikuan sot,( 13.03.2018) nė Tiranė. Studimi zbulon kush e zotėron dhe kontrollon tregun, cilat janė interesat e ekonomike dhe politike tė pronarėve. Gjetjet e studimit tregojnė nivele jashtėzakonisht tė larta pėrqendrimi tė tregut mediatik shqiptar. Katėr pronarėt kryesorė nė median televizive kapin gjysmėn e publikut/audiencės totale, nga 48.93% nė 58.60%.

Ky monopolizim u thellua keqaz me ardhjen e Edi Ramės nė pushtet. Njė nga aktet e para tė socialistėve ishte amendamenti Balla, qė kėrkonte ēfuqizimin e ligjit qė i jepte tė drejtė njė pronari tė vetėm dhe njė familjeje tė kontrollonin pronėsinė e plotė tė njė televizioni. Kjo tentativė u godit fort edhe nga organizmat ndėrkombėtarė edhe nga OSBE, si njė shenjė e qartė e asfiksimit tė mediave dhe vėnien e tyre nė interest ė klaneve politico financiare dhe jo nė favor tė publikut. Por shoqata e mediave audio vizive, duke pasur edhe mbeshtetjen politike tė socialistėve e hodhi kėtė ēėshtje nė gjyq dhe Kushtetuesja lejoi pronesinė e njė pronari tė vetėm mbi televizionet.

Kjo masė mė pas i dha tė drejtėn trashigimtares sė Dritan Hoxhės te zotėronte e vetme televizionin Top Channel dhe Aleksandėr Frngajt tė zhvishej nga pronėsia fiktive qė kish krijuar nė Klan.

Si rrezultat i kėsaj ne kemi sot televizionet mė tė mėdhenj tė vendit jo vetėm prona tė tre familjeve, por mė keq akoma pjestarė tė vetė familjeve drejtojnė edhe punėn e pėrditshme editorial tė kėtyre mediave. As nė Rusinė putiniane mungesa e lirisė nuk ka shkuar deri nė kėtė shkallė.

Kristina Voko, Drejtoreshė Ekzekutive e BIRN, Shqipėri, gjatė prezantimit tė studimit nė fjalė, tha se ky studim shpartallon mitin sipas tė cilit ” pavarėsisht mangėsive, mediat shqiptare pėrfaqėsojnė njė shumėllojshmėri pikpamjesh. Njė grusht familjesh arrijnė mė shumė se gjysmėn e publikut dhe marrin 90% tė tė ardhurave nė tregun tonė mediatik “.

Ndėrsa Olaf Steenfadt, Drejtor i studimit investigativ “Monitorim i Pronėsisė sė Medias-Shqipėri” e sheh me shqetėsim atė qė po ndodh sot nė Shqipėri me median.m”Pas dekadash tė tranzicionit dhe pėrpjekjeve tė shumta nga aktivistė tė shoqėrisė civile brenda Shqipėrisė si edhe tė kontributeve tė konsiderueshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare, peizazhi i medias duket se rrėshqitet dhe po ikėn larg nga rruga e pavarėsisė, pluralizmit dhe qėndrueshmėrisė “, theksoi ai nė prezantimin e gjetjeve tė studimit tė pėrbashkėt tė BIRN dhe Gazetarėve pa Kufi. / lapsi.al/
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur