Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2019, 00:10   #101
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,808
Thanks: 3,604
Thanked 659 Times in 521 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Vlera nuk ndryshon nga fakti se dikush e kupton apo nuk e kupton, por nga fakti se sa perdoret per te prodhuar rezultatin e deshiruar. Nga llafet te bejne edhe mbret. Preferoj skeptiket.
Vlera jote nuk ndryshon, vecse ajo mbetet e panjohur.

Ti mund te kesh vlere por se pari injoranti nuk e kupton dhe se dyti ti nuk ke aftesi te medha per te komercializuar dhe vene ne pah vleren tende te padiskutueshme.


Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:13   #102
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,657
Thanks: 8,773
Thanked 6,763 Times in 2,839 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Me duket se nuk e kuptove ironine e ZET, Baba nga Durresi!


Adea
ndoshta…
e interpretova postimin e tij si nje paralajmerim qe heret apo vone, duam apo s'duam, do te na duhet qe Kinen ta pranojme ne tavoline dhe te bejme ujdi dhe pazare me te! Lufte nuk i shpallim dot.
Kot thone perendimoret qe nderhyjne ushtarakisht anej-knej neper bote gjoja per te mbrojtur te drejtat e njeriut apo per te vendosur demokracine ne ato vende.
Po ua mbajti peselekshja, le te nderhyjne edhe ne Kine sepse edhe atje shkelen te drejtat e njeriut me te dyja kembet apo mungon totalisht demokracia…
Le ta exportojne edhe atje me bomba dhe kallashe demokracine dhe te shohim si do u dale ne fund hesapi….
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:16   #103
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Teper e tepruar... Kina koloni e Egjiptit!

Nejse perfytyrimi i Herodotit per boten ka qene ai qe token e mbanin mbi kurriz delfinet. Cfare botkuptimi mund te kishte Herodoti kur nuk dinte se ku binte Kina. Perendimi tani vone zbuloi Indin. Ku kishte harta te sakta ne kohen e Herodotit. Atehere hartat ishin skica udhetaresh. Ai Kinen e njihte vetem nga copat e mendafshit dhe te qeramikes qe tregtoheshin nga tregtaret udhetar te karvaneve. Do kete blere ndonje cope mendafshi ne Egjipt Herodoti dhe ka menduar qe kina duhet te kete qene koloni Egjiptiane.

Kina e ka njohur administrimin shteteror shume kohe para greqise. Dhe administrimi shteteror kerkon nje zinxhir njohurish ne shume fusha qe te funksionoj. Kjo tregon qe kina ka patur njohuri shume te avancuara ne shume fusha. Megjithese shume gjurme te tyre nuk kane mberritur deri sot. Te gjesh me shume gjurme Greke, nuk do te thot qe ka qene qytetrim me i perparuar se ai Kinez. Gjurmet fshihen nga pluhuri i historise. Vecaneisht ato me te lashtat dhe me te trazuarat historikisht.
Di gje pse Kinezet kishin nje ligje qe i ndalonte te vishnin ar ose argjend? [Teofilakti, nje budall tjeter]
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:20   #104
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,808
Thanks: 3,604
Thanked 659 Times in 521 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ndoshta…
e interpretova postimin e tij si nje paralajmerim qe heret apo vone, duam apo s'duam, do te na duhet qe Kinen ta pranojme ne tavoline dhe te bejme ujdi dhe pazare me te! Lufte nuk i shpallim dot.
Kot thone perendimoret qe nderhyjne ushtarakisht anej-knej neper bote gjoja per te mbrojtur te drejtat e njeriut apo per te vendosur demokracine ne ato vende.
Po ua mbajti peselekshja, le te nderhyjne edhe ne Kine sepse edhe atje shkelen te drejtat e njeriut me te dyja kembet apo mungon totalisht demokracia…
Le ta exportojne edhe atje me bomba dhe kallashe demokracine dhe te shohim si do u dale ne fund hesapi….

Dakort.

Ai popull eshte ate qeveri meriton.

Ndryshimi vjen nga brenda dhe jo nga jashte.

Une do te ulesha ne tavoline me ta ne qofte se nuk do te dija detaje te tilla si psh rroba e mendafshit te importuar eshte i lare me lot dhe gjak vajzash 10 vjecare qe e qepin ate.Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:31   #105
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,657
Thanks: 8,773
Thanked 6,763 Times in 2,839 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Dakort.

Ai popull eshte ate qeveri meriton.

Ndryshimi vjen nga brenda dhe jo nga jashte.

Une do te ulesha ne tavoline me ta ne qofte se nuk do te dija detaje te tilla si psh rroba e mendafshit te importuar eshte i lare me lot dhe gjak vajzash 10 vjecare qe e qepin ate.Adea
Pune dreqi o Adea, se merr vesh dot i ziu njeri ku fillon e drejta dhe ku mbaron ajo!
Edhe kinezet ndoshta e kane te veshtire te ulen ne nje tavoline me perendimoret kur mendojne qe mallrat e evropianeve qe exportohen ne Kine jane te prodhuara me energjine qe u vidhet me bomba dhe pislleqe te tjera popujve te Afrikes kontinentale apo vendeve te Lindjes se Mesme.
Shif ca bordello kane bere francezet ne Libya, amerikanet ne Iraq, etj etj te ktij lloji… Lemsh puna...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:32   #106
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,041
Thanks: 16,377
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Mua mė ka bėrė pėrshtypje kur isha nė Kinė, pasi doja tė qepja njė xhaketė mao me pėrmasat e mia, por nuk kishte nė dyqan dhe mė ēuan nė rrobaqepėsi, dhe aty ishin rreth 60 rrobaqepėse dhe pasi e morėn vesh kush isha filluan tė kėndonin kėngėn ‘ara, fabrika dhe kantiere’. Nė takimin qė pata nė darkė me kryetarin e bashkisė sė Pekinit i thash mė ka ndodhur kjo gjė. Ai mė pa dhe filloi tė kėndonte ‘Malet me blerim mbuluar’. Atėherė ishte njė kohė kur dashuria sillte tė ardhurat, ndėrsa tani tė ardhurat duhet tė sjellin dashuri. Njė xhevahir i kėsaj marrėdhėnie ėshtė katedra e gjuhės shqipe nė Pekin dhe aftėsia pėr tė shkruaj shqip e studentėve kinezė. Jam pėrpjekur tė gjej njė gabim ortografik tė ambasadės Kineze nė Shqipėri dhe nuk kam gjetur asnjė gabim deri tani. Ata qė e shkruajnė mė mirė gjuhėn shqipe sot nė Shqipėri janė kinezėt. Ėshtė fakt”.

“Do tė ishte njė hap i madh nėse njė kinez do tė pranonte tė drejtonte katedrėn e gjuhės shqipe pėr drejtshkrimin. Kinezėt janė mbrojtėsit e pamposhtur tė kėshtjellės sė gjuhės shqipe qė po sakatohet nga ne. Kėto marrėdhėnie do tė jetė tė frytshme derisa ne tė ruajmė dy vijat qė shtrova mė lart lidhur me qasjen ndaj realitetit tė tjetrit. Koha mė e mirė pėr tė mbjellė njė pemė ishte pėrpara 20 viteve, tani nuk dua tė them se ishte para 70 viteve. Uroj qė miqėsia jonė tė mbetet reciproke dhe ne tė pėrfitojmė sa mė shumė jo financiarit, pasuria eksponenciale qė po rrit Kina sot ėshtė dija” deklaroi Edi Rama.

23:56, 11 Nėntor 2019
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:39   #107
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mua mė ka bėrė pėrshtypje kur isha nė Kinė, pasi doja tė qepja njė xhaketė mao me pėrmasat e mia, por nuk kishte nė dyqan dhe mė ēuan nė rrobaqepėsi, dhe aty ishin rreth 60 rrobaqepėse dhe pasi e morėn vesh kush isha filluan tė kėndonin kėngėn ‘ara, fabrika dhe kantiere’. Nė takimin qė pata nė darkė me kryetarin e bashkisė sė Pekinit i thash mė ka ndodhur kjo gjė. Ai mė pa dhe filloi tė kėndonte ‘Malet me blerim mbuluar’. Atėherė ishte njė kohė kur dashuria sillte tė ardhurat, ndėrsa tani tė ardhurat duhet tė sjellin dashuri. Njė xhevahir i kėsaj marrėdhėnie ėshtė katedra e gjuhės shqipe nė Pekin dhe aftėsia pėr tė shkruaj shqip e studentėve kinezė. Jam pėrpjekur tė gjej njė gabim ortografik tė ambasadės Kineze nė Shqipėri dhe nuk kam gjetur asnjė gabim deri tani. Ata qė e shkruajnė mė mirė gjuhėn shqipe sot nė Shqipėri janė kinezėt. Ėshtė fakt”.

“Do tė ishte njė hap i madh nėse njė kinez do tė pranonte tė drejtonte katedrėn e gjuhės shqipe pėr drejtshkrimin. Kinezėt janė mbrojtėsit e pamposhtur tė kėshtjellės sė gjuhės shqipe qė po sakatohet nga ne. Kėto marrėdhėnie do tė jetė tė frytshme derisa ne tė ruajmė dy vijat qė shtrova mė lart lidhur me qasjen ndaj realitetit tė tjetrit. Koha mė e mirė pėr tė mbjellė njė pemė ishte pėrpara 20 viteve, tani nuk dua tė them se ishte para 70 viteve. Uroj qė miqėsia jonė tė mbetet reciproke dhe ne tė pėrfitojmė sa mė shumė jo financiarit, pasuria eksponenciale qė po rrit Kina sot ėshtė dija” deklaroi Edi Rama.

23:56, 11 Nėntor 2019
Ndonje ide perse Kina qe na dashuron si Shqiptare, nuk e pranon pavaresine e Kosoves por lidhet politikisht pro Serbise dhe investon ne Serbi? Dhe eshte lidhur edhe ne kohen e demenstratave te Trepces ne 198x.

Po deshi Rama i kendoj une 'Detashmentin e Kuq te Grave' dhe i tregoj kinezeve per Lei Fenin qe ndertoi nje kombinat metalurgjik duke mbledhur rrocka rrugeve te Kines. Keto pleasanteries nuk vlejne as sa nje renminbi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:45   #108
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,041
Thanks: 16,377
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ndonje ide perse Kina qe na dashuron si Shqiptare, nuk e pranon pavaresine e Kosoves por lidhet politikisht pro Serbise dhe investon ne Serbi? Dhe eshte lidhur edhe ne kohen e demenstratave te Trepces ne 198x.

Po deshi Rama i kendoj une 'Detashmentin e Kuq te Grave' dhe i tregoj kinezeve per Lei Fenin qe ndertoi nje kombinat metalurgjik duke mbledhur rrocka rrugeve te Kines. Keto pleasanteries nuk vlejne as sa nje renminbi.
Drejtohuni Edi Rames dhe jo mua.Ajo qe mua me beri te qesh...pasi e morėn vesh kush isha filluan tė kėndonin kėngėn ‘ara, fabrika dhe kantiere. Ai mė pa dhe filloi tė kėndonte ‘Malet me blerim mbuluar.

PS....pra i nderuar zet,merri disa gjera me humor se gjendjen sdo ta rregulloje as une,mbase dhe juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:48   #109
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,657
Thanks: 8,773
Thanked 6,763 Times in 2,839 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ndonje ide perse Kina qe na dashuron si Shqiptare, nuk e pranon pavaresine e Kosoves por lidhet politikisht pro Serbise dhe investon ne Serbi? Dhe eshte lidhur edhe ne kohen e demenstratave te Trepces ne 198x.

Po deshi Rama i kendoj une 'Detashmentin e Kuq te Grave' dhe i tregoj kinezeve per Lei Fenin qe ndertoi nje kombinat metalurgjik duke mbledhur rrocka rrugeve te Kines. Keto pleasanteries nuk vlejne as sa nje renminbi.
jo vetem kaq, shto edhe nje fakt tjeter domethenes:
Ju kujtohet bombardimi i Ambasades Kineze ne Belgrade ne 1999?
U fol per gabim shenjestre apo "efekt kolateral" por ne fakt ishte provuar nga sherbimet e inteligjences qe ajo ambasade i kalonte info te fshehta regjimit te Slobodanit dhe e ndihmonte tinez , pra ishte krejtesisht e lidhur me ate regjim qe masakronte shqiptaret e Kosoves.
Me ato 2 bomba, Nato e paralajmeroi Kinen asokohe qe te mos fuste turinjte aty ku nuk i takonte, edhe pse ne rruge diplomatike sic thashe u quajt nje gabim teknik.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:49   #110
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Drejtohuni Edi Rames dhe jo mua.Ajo qe mua me beri te qesh...pasi e morėn vesh kush isha filluan tė kėndonin kėngėn ‘ara, fabrika dhe kantiere. Ai mė pa dhe filloi tė kėndonte ‘Malet me blerim mbuluar.

PS....pra i nderuar zet,merri disa gjera me humor se gjendjen sdo ta rregulloje as une,mbase dhe juve.
As une nuk e pata me ju, SystemA. Por me idiotesite qe shkruan nje kryeminister dhe diplomat, dule menduar se do te mallengjehemi. Ky ose ka nje ide shume te larte per veten e tij, ose nje ide shume te ulet per popullin qe perfaqeson.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 00:50   #111
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
jo vetem kaq, shto edhe nje fakt tjeter domethenes:
Ju kujtohet bombardimi i Ambasades Kineze ne Belgrade ne 1999?
U fol per gabim shenjestre apo "efekt kolateral" por ne fakt ishte provuar nga sherbimet e inteligjences qe ajo ambasade i kalonte info te fshehta regjimit te Slobodanit dhe e ndihmonte tinez , pra ishte krejtesisht e lidhur me ate regjim qe masakronte shqiptaret e Kosoves.
Me ato 2 bomba, Nato e paralajmeroi Kinen asokohe qe te mos fuste turinjte aty ku nuk i takonte, edhe pse ne rruge diplomatike sic thashe u quajt nje gabim teknik.
Sakte.

Cdo ambasade ne Serbi, perfshi ate Shqiptare pergjohej nga Serbet. Kinezet e dinin kete gje dhe diskutonin informata reale mes njeri tjetrit, te cilat kapeshin nga kunderzbulimi. Ne Ambasaden tone duhej te komunikohej me copa letre ose jashte ambjenteve qe te mos dilnin te dhenat.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 12-11-2019 nė 00:53
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 07:54   #112
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,963
Thanks: 0
Thanked 1,697 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Di gje ti nga perfunduan librat qe mori Aleksandri me vete per t'i shpene ne Egjipt? Se jane bere shume te zgjuar Aziatiket/Arabet pas 200pes.

Dhe arsyeja pse i do i shpinte ne Egjipt eshte se Maqedon eshte emri i Horus, dhe Aleksandri qe parathene se ishte bir i Zeusit Amun, apo te themi Apollun? Tani une mund te them shume gjera, po ne f.109 te Herodotit qe kam une, dikush shenon se Kina eshte koloni e Egjiptit, dhe domosdo lidh festivalin e dritave me ta.
Po te bej replike ty ZET dhe keshtu qe i kam bere replike te gjitheve.

E para. qe te gjykosh dike apo dicka duhet te shohesh/saktesosh se ku je ulur vete qe pastaj te fillosh te gjykosh. Sume prej jush ketu jetojne ne USA, CANADA apo EU. Do ju lutesha qe gjerat ti shikonit me syrin tuaj apo me koken tuaj dhe jo te ndikuar nga ato qe shikoni perreth. Ne fakt per kete nuk keni faj sepse jeni rritur dhe vazhdoni akoma te jetoni me idene se bota patjeter duhet te kete dhe te keqinj (po qe se ai eshte apo mendon ndryshe nga ju , apo eshte me i zoti se ju). Po t'ju kisha perballe do j'u flisnja me tjeter gjuhe dhe me tjeter llogjike. Por kushtet ket jane. Une shpesh ju them qe t'i shikoni gjerat me nje sy pak me ndryshe.Pak me thelle. Gjerat nuk jane aq te thjeshta sec duken apo aq bardhe e zi sa i beni.

Herodoti

Herodotus (/hɪˈrɒdətəs/; Ancient Greek: Ἡρόδοτος, Hēródotos, Attic Greek pronunciation: [hɛː.ró.do.tos]; c. 484 – c. 425 BC). Ore ky emer . Heredeti (mos ka te beje me Ere deti apo Hiri (bukuri) Deti ? ). Nejse

... ka jetuar te pakten nja 100 vjet pas

Confucius (/kənˈfjuːʃəs/ kən-FEW-shəs;[1] 551–479 BC)

Herodoti ka shkruar histori mbasi kishte bere xhiro ne disa vende. Nuk di ne ka qene Herodoti ne Kine , per te nxjerre teorine qe Kina ka qene koloni e Egjyptianeve. Keni nje liber tek fsh ( e ka perkthyer Darius - Civilizimet e humbura - Se e lexoni nuk beni keq.) Qe mos zgjatem dhe mos i bije nga Kina (per ju dhe jo per vete), civilizimet e botes kane nje lidhje apo jane pjese e nje zinxhiri ku hallkat nuk qendrojne ne ajer, por jane te lidhura.

Nuk di te them ne Confucious ka udhetuar me shume se Herodoti(siperfaqja e Kines eshte pothuaj sa ajo e tere Europes), ne ate qe ata njihnin si bote qe i rrethonte, por ne kohen kur Herodoti bente histori, kinezet kishin shkruar art lufte Sun Tzu (544BC-496BC) apo ishin nja 100 vjet prapa ne kohe pas asaj qe Confucious kishte thene:

Citim:
One of his teachings was a variant of the Golden Rule, sometimes called the "Silver Rule" owing to its negative form:

己所不欲,勿施於人。
"What you do not wish for yourself, do not do to others."
子貢問曰:“有一言而可以終身行之者乎?”子曰:“其恕乎!己所不欲、勿施於人。”
Zi Gong [a disciple] asked: "Is there any one word that could guide a person throughout life?"
The Master replied: "How about 'reciprocity'! Never impose on others what you would not choose for yourself."
Analects XV.24, tr. David Hinton

apo 130 vjet pasi Lao Tzu (Lao Zi) (601 BC - 531 BC) kishte shkruar:


Citim:
“If you are depressed you are living in the past.
If you are anxious you are living in the future.
If you are at peace you are living in the present.”

― Lao Tzu
Pra, po te nisesh nga keto me siper (une kam nje tjeter pikeveshtrim , ju tjeter) i bije qe ku e ku Lao Tzu me Confucious e ku e ku Herodoti(Herodoti ke ura - i thone nje shprehje ) .


Hidhini nje sy :

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_philosophers
Te pretendosh se ata andej nga Kina apo Arabet u ndricuan nga libra qe morri me vete Leka i Madh, qe t'ja u bente dhurate mbasi i therte me shpate me duket njesoj si puna e spanjolleve qe i jepnin inkasve, aztekeve, rruza qelqi apo pasqyra per t'i shkembyer me ar.

Pra ... se dua t'a mbyll(kam kohe qe nuk kam me nerva per diskutime boshe). Cdo gje varet se nga cila pike veshtrimi e shikon. Kur shikon nje ndeshje futbolli, ne fund shpallet fitues jo ai qe ka luajtur me mire por ai qe ka bere gol. Nuk mund te gjykosh rrugen qe ka bere dikush pa hyre ne kepucet e tij. Kina ka tjeter filozofi dhe te tjera probleme. Duhet t'i shohesh problemet me syrin e tyre dhe jo me ate qe i shohim ne. Si te thuash... nje vajze ne nje civilizim apo shoqeri te caktuar ka preokupim te mbetet e virgjer deri ne martese(sepse ndryshe i tregojne me gisht) dhe te tjera ne te tjera shoqeri e quajne moderne te humbin virgjerine dhe te kene te dashur sa me shpejt qe te jete e mundur (se i tregojne me gisht). Pra eshte ceshtje gishti por varet se si drejtohet apo si e koncepton shoqeria menyren se si drejtohte gishti. Mjafton te beni vetem nje krahasim. Siperfaqja e Kines eshte sa e Europes dhe ka pothuaj 4 fishin e banoreve , qe shumica banojne ne pjese afer bregut te detit(me probleme te medha te ndotjes). Pjesa me e madhe e Kines eshte siperfaqe e pabanuar apo e banuar rralle.Po te keni kete ne mendje mbase do kuptoni politiken e ekspansionit te Kines ( qe eshte e drejtuar ne prodhim te ushqimeve dhe territore te reja per popullsine). Te gjykosh Kinen me syrin e nje amerikani apo nje kanadezi apo dhe te nje europiani eshte totalisht gabim. Kopjimi apo sterkopjimi apo lesh ne tresh, jane ato qe degjoni ju per nje vend qe nuk e njihni. Ju merreni sot me akuza (qe kane dhe baza te verteta) te dikujt qe thote e kopjuan teknologjine apo e modifikuan. Eshte si puna e atyre 7 notave muzikore qe 7 jane te gjitha. Beni nje kerkim dhe do shikoni se disa nga kenget hite (me te mirat te te gjithe koherave) jane kopje apo mbeshtetur ne nje version pararendes (ka akoma beteja legale te hapura per plagjiature - kenge te grupeve angleze dhe amerikane - kjo per analogji). T'i thuash dikujt sot qe t'i e kopjove apo e bere keshtu kur ke vite qe parate ja con atij te prodhoje per ty (dhe vete nuk prodhin vecse pordhe dhe mut) .... Po ja. T'a prodhoje vete Mac laptopin meqe ka frike se t'a vjedh Xiaomi. Nuk eshte se dua te mbroj Kinen ne kete mes, por kur shkon dhe e prodhon nje vegel elektronike ne nje vend tjeter (se te del me lire dhe do t'a sheshesh me shtrenjte ne vendin tend, qe te pasurohesh), ai vendi ku ti po prodhon dhe qe ka te tjera ligje dhe qe ka nja 3 apo 4 fishin e popullsise sende .... do rrije dhe do te te shohe ty ?

Pra. Arsyetoni me mendjen tuaj dhe jo te korporatave. Korporates, nuk i rruhet per juve. Per ato ju jeni morra. Une nuk jam koqe te blej 1000 Dollare nje telefon apo 2000 Dollare nje laptop dhe pastaj te shisni pordhe me keto produkte dhe te beni propoganden e korporatave. Kete j'a u keshilloj dhe juve. Mundohuni te shikoni me larg. Me larg. Ate qe ka pas kodres. Sepse nuk ka asgje te mire ne horizont. Kina eshte nje beteje qe po e humbim cdo dite e me shume. Ju nuk e dini hic se cfare eshte Kina. Merreni me llogje Kavaje. Ne 2006 une kam pare ne Kine televizore te teknologjise 3D (version i tyre). Kam blere USB - 1GB (me cmim me te lire se sa 128MB qe shiteshin ne EU).
Tj'u them se muri i madhe Kinez mund te jete nje nga ndertimet qe shikohen ne toke ne kozmosi ( thone dhe per piramidat) nuk u be vete? E bene duke ngrene oriz ? C'rendesi ka ? Pse nuk hengri dhe Europa oriz qe t'a bente kete? USA dhe Canada nuk egzistonin hic si shtete para nja 300 viteve dhe e dime shume mire se si jane formuar. Do j'u terhiqja vemendjen per disa nga ndertimet e urave, hekurudhave apo projekte te tjera (vepra unikale te shoqerise njerezore ne bote) ku teknologjia dhe pajisjet e perdorura jane shume te perparuara dhe nuk ka bythe njeri te thote se Kina ka kopjuar dike.


Dhe 3 gjera ne fund.

Kinezet nuk dinin cfare ishte futbolli aty nga 1950. Loro Borici ka vajtur ne Kine per t'ju mesuar atyre futbollin. Pra vitet 60 . Ku eshte sot Kina ne futboll ? Ata kane marre pjese ne mos gaboj dhe ne kampionat boteror kurse ne shqipot, qe ja u mesuam jemi mbytur ne mutin e krenarise sone.

Nuk eshte shume e veshtire te shikosh boten me sy tjeter. Duhet vetem te ndash mendjen se si do e shikosh ate. Me mednjen tende apo te te tjereve.

A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world thote Oscar Wilde qe gjithashtu thekson

“Be yourself; everyone else is already taken.” (dhe ju, jini vetvetja dhe mos jini ai vendi ku jetoni )

Dhe e fundit :


Never impose on others what you would not choose for yourself.

Ju uroj dite te bukur.

P.S.
Ju kerkoj te falur qe nuk mendoj si ju apo i shoh gjerat si ju. Psh ...E kam thene dhe me pare ne kete forum. Ne 1937 Gjermania ishte 82 milion banore me rritje popullsie 500 mije ne vite dhe shpertheu luften e 2 Boterore. Sot Gjermania eshte ne te njejtat kushte. Dikur i ra Europes, por sot kujt do i bjere ? E pra une e shoh situaten keshtu apo llogjikoj mbi fakte qe kane ndodhur dhe jo me futurizma (ai qe harron te shkuaren rrezikon, t'a perserise ate ) ...Those who cannot remember the past are condemned to repeat it. George Santayana (16 December 1863 in Madrid, Spain – 26 September 1952 in Rome, Italy)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 11:25   #113
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,041
Thanks: 16,377
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Kina

NATO will wegen China in den Pazifik expandieren.

Die Rothchild-Puppe Macron hat in einem Interview mit dem Rotschild-Magazine "The Economist" gesagt, die NATO wäre "Gehirntot" und Europa müsse für die eigene Sicherheit mit einer EU-Armee sorgen. Er behauptet das weil die USA und die Türkei unilateral also ohne Rücksprache mit den anderen NATO-Mitgliedern militärisch im Mittleren Osten wie gegen Syrien und Iran vorgehen.

Wie wenn das etwas neues wäre, denn die Amerikaner und Briten haben 2003 ohne Zustimmung der NATO den Irak mit einem riesen Berg an Lügen angegriffen, eine Invasion vorgenommen, 1,4 Millionen Iraker ermordet, 4 Millionen zu Flüchtlingen gemacht und das Land bis heute besetzt.

Die Türkei ist in Syrien eingedrungen, schneiden sich ein Stück vom syrischen Kuchen ab, und die USA besetzen die syrischen Ölfelder, um die Einnahmen zu rauben. Dazu, der Persische Golf ist voller US-Kriegsschiffe, Drohnen und Flugzeuge, die den Iran bedrohen.

Aber die NATO ist nicht deswegen ein gehirntoter Zombie, weil gewisse NATO-Mitglieder machen was sie wollen, sondern weil Brüssel immer neue Opfer zum Beissen sucht und wegen der Expansion und Aggression in Richtung Russland und China.

Laut NATO-Chef Stoltenberg muss die NATO auch in den asiatischen Raum und Pazifik vordringen, um China militärisch einzuschränken. Aus einer "atlantischen" Terrororganisation soll sie auch eine "pazifische" werden und will sich eine ganz neue Hemisphäre selbstherrlich als "Polizist" unter den Nagel reissen.

Bei seinem letzten Besuch Australiens im August hat NATO-Generalsekretär Jens Stoltenberg über "die Notwendigkeit" eines Einsatzes von Militärkräften im asiatisch-pazifischen Raum gesprochen, um den "Aufstieg von China" sich entgegen zu stellen.

Das Fass den Boden ausgeschlagen hat wieder die Aussage von Stoltenberg: "Es geht nicht darum, die NATO in den Pazifik zu bringen, sondern es geht um die Reaktion auf die Tatsache, China kommt immer näher zu uns."

Von was redet das gehirntote Zombie Stoltenberg, der unter Wahnvorstellungen leitet?

Bei der Ausrede von Stoltenberg für eine Ausdehnung in den Pazifik, wegen "China kommt näher zu uns", sagte er, weil "China gross in kritische Infrastrukturen in Europa investiert, seine Präsenz in der Arktis und steigende Präsenz in Afrika und Cyperspace."

Das heisst, weil China völlig legitim Investitionen in Europa und Afrika vornimmt, also zivile Infrastrukturprojekte finanziert und realisiert, stellt China eine Bedrohung dar und die NATO muss mit militärischen Mitteln antworten.

Dabei sind die westlichen Pleitestaaten heilfroh, dass China gekommen ist und in Infrastruktur investiert, und die afrikanischen Länder sowieso, die China als guten strategischen Partner ansehen, nach Jahrhunderten der Kolonialisierung und Ausbeutung durch Amerika und Europa.

China wird effektiv von Brüssel kriminalisiert und als Feind dargestellt, weil es wirtschaftlich sich ausbreitet und statt Militär einzusetzen, wie der Westen, es mit Investitionen macht.

Damit zeigt Stoltenberg, seine Generäle und die NATO-Mitglieder, sie sind die Lakaien ihres tatsächlichen Chefs, nämlich Washington und der amerikanische Imperialismus.

Die NATO war noch nie nur eine "Verteidigungsgemeinschaft", sondern von Anfang an der europäische Deckmantel für die amerikanische Aggression. Seit der Gründung 1949 wurde die NATO gegen die Sowjetunion eingesetzt, und als dieser "Feind" 1989 verschwand, gegen den Rest der Welt.

Wäre der einzige Zweck der NATO, Europa zu verteidigen, hätte sie 1991 nach Ende des Kalten Krieges aufgelöst werden müssen. Stattdessen hat sie gegen allen Versprechen und Vereinbarungen sich nach Osten ausgedehnt, sich von der Zahl der Mitglieder verdoppelt und will wie ein gefrässiges Monster immer grösser werden.

Ständig werden künstliche Feindbilder erschaffen, um noch mehr Geld für Rüstung zu bekommen, wie das böse Russland bedrohe uns und jetzt auch China. Dabei folgt Stoltenberg als Schosshund nur Trumps Politik der Aggression gegenüber Peking, das eine globale Bedrohung darstelle.

Die Wahrheit lautet aber genau umgekehrt, die USA stellen die einzige Bedrohung der Weltsicherheit dar, führen überall Kriege, stürzen Regierungen, und bestrafen Länder die sich nicht unterwerfen mit Handelskriege, Boykott und Sanktionen.

In Bezug auf China wird die Feindseligkeit Washingtons durch den Untergang als Weltwirtschaftsmacht angetrieben. Amerika ist am ertrinken und schlägt wild um sich.

Das Trump-Regime versucht die wirtschaftliche Entwicklung Chinas zu zerstören, indem das Land mit Handelszöllen bestraft wird, die mit der geballten Faust des Militarismus unterlegt sind.

Der IMF-Vertrag mit Russland wurde nur deshalb von Trump gekündigt, damit das Pentagon rund um China Raketen aufstellen und es umzingeln kann. Washington gibt sich selbst die Erlaubnis, China mit Atomraketen zu umgeben, die nach dem INF-Vertrag verboten gewesen wären.

Die Behauptung, die NATO muss nach Asien und in den Pazifik sich ausdehnen, weil China uns näher gekommen sei, ist genau so absurd und gelogen wie die Behauptung, Russland wäre näher an Westeuropa gerückt und stelle eine Bedrohung dar. Dabei hat die NATO sich nach Osten ausgedehnt und Soldaten, Panzer und Kampfjets der NATO stehen an der russischen Grenze.

Dienstag, 12. November 2019 , um 08:00

PS....shkrimi perfundon KESHTU.

Die aggressive Vorgehensweise der NATO und USA läuft im Endeffekt auf eine Konfrontation mit den beiden Atommächten Russland und China hinaus. Die Frage lautet nicht OB es passiert sondern WANN?(INSHALLAH JO,se pastaj nuk i dihet me 100% se kush do fitoje apo do humbasin).

FAZIT.....3 pyetje per flamurtaret ne lidhje me Kinen.

1-Gibt es chinesische Kriegsschiffe, die vor der Küste Europas auf und ab fahren und <NEVE> bedrohen?

2-Stellt China Raketen an der Grenze der USA auf?

3-Hat China zahllose Militärbasen rund um Europa und Nordamerika errichtet?

Perfundimi....merruni me ilire,spartane,trakas,daciane,aliene...e tjera,sepse per keto qeshtje sjeni juve=DARA.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 16:39   #114
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,678
Thanks: 367
Thanked 629 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Bravo Leone!
Llogjike e sakte ne shume gjera. Je djal i mprehte. Eshte kenaqesi te lexojme.
Argumenton mire ne funksion te nje perfundimi, vetem ke nje te keqe. Zgjatesh shume.

Perqendroi pak mendimet dhe mundohu tu shkruash thelbin gjerave. E di qe kerkon me shume kohe. Nje shoku im i nderuar Coli ketu, me shkruante dikur nje fjali te bukur. Shiko, shiko ketu cfare me shkruante qerratai " Po te shkruaj gjate, se nuk kam kohe te shkruaj shkurt".

Ashtu eshte... Edhe une si ty jam teper i habitur, qe ne koken e vogel te Colit te kete zene vend nje koncept kaq i madh.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 17:20   #115
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,345
Thanks: 11,959
Thanked 9,801 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Po te bej replike ty ZET dhe keshtu qe i kam bere replike te gjitheve.

E para. qe te gjykosh dike apo dicka duhet te shohesh/saktesosh se ku je ulur vete qe pastaj te fillosh te gjykosh. Sume prej jush ketu jetojne ne USA, CANADA apo EU. Do ju lutesha qe gjerat ti shikonit me syrin tuaj apo me koken tuaj dhe jo te ndikuar nga ato qe shikoni perreth. Ne fakt per kete nuk keni faj sepse jeni rritur dhe vazhdoni akoma te jetoni me idene se bota patjeter duhet te kete dhe te keqinj (po qe se ai eshte apo mendon ndryshe nga ju , apo eshte me i zoti se ju). Po t'ju kisha perballe do j'u flisnja me tjeter gjuhe dhe me tjeter llogjike. Por kushtet ket jane. Une shpesh ju them qe t'i shikoni gjerat me nje sy pak me ndryshe.Pak me thelle. Gjerat nuk jane aq te thjeshta sec duken apo aq bardhe e zi sa i beni.

Herodoti

Herodotus (/hɪˈrɒdətəs/; Ancient Greek: Ἡρόδοτος, Hēródotos, Attic Greek pronunciation: [hɛː.ró.do.tos]; c. 484 – c. 425 BC). Ore ky emer . Heredeti (mos ka te beje me Ere deti apo Hiri (bukuri) Deti ? ). Nejse

... ka jetuar te pakten nja 100 vjet pas

Confucius (/kənˈfjuːʃəs/ kən-FEW-shəs;[1] 551–479 BC)

Herodoti ka shkruar histori mbasi kishte bere xhiro ne disa vende. Nuk di ne ka qene Herodoti ne Kine , per te nxjerre teorine qe Kina ka qene koloni e Egjyptianeve. Keni nje liber tek fsh ( e ka perkthyer Darius - Civilizimet e humbura - Se e lexoni nuk beni keq.) Qe mos zgjatem dhe mos i bije nga Kina (per ju dhe jo per vete), civilizimet e botes kane nje lidhje apo jane pjese e nje zinxhiri ku hallkat nuk qendrojne ne ajer, por jane te lidhura.

Nuk di te them ne Confucious ka udhetuar me shume se Herodoti(siperfaqja e Kines eshte pothuaj sa ajo e tere Europes), ne ate qe ata njihnin si bote qe i rrethonte, por ne kohen kur Herodoti bente histori, kinezet kishin shkruar art lufte Sun Tzu (544BC-496BC) apo ishin nja 100 vjet prapa ne kohe pas asaj qe Confucious kishte thene:
apo 130 vjet pasi Lao Tzu (Lao Zi) (601 BC - 531 BC) kishte shkruar:Pra, po te nisesh nga keto me siper (une kam nje tjeter pikeveshtrim , ju tjeter) i bije qe ku e ku Lao Tzu me Confucious e ku e ku Herodoti(Herodoti ke ura - i thone nje shprehje ) .


Hidhini nje sy :

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_philosophers
Te pretendosh se ata andej nga Kina apo Arabet u ndricuan nga libra qe morri me vete Leka i Madh, qe t'ja u bente dhurate mbasi i therte me shpate me duket njesoj si puna e spanjolleve qe i jepnin inkasve, aztekeve, rruza qelqi apo pasqyra per t'i shkembyer me ar.

Pra ... se dua t'a mbyll(kam kohe qe nuk kam me nerva per diskutime boshe). Cdo gje varet se nga cila pike veshtrimi e shikon. Kur shikon nje ndeshje futbolli, ne fund shpallet fitues jo ai qe ka luajtur me mire por ai qe ka bere gol. Nuk mund te gjykosh rrugen qe ka bere dikush pa hyre ne kepucet e tij. Kina ka tjeter filozofi dhe te tjera probleme. Duhet t'i shohesh problemet me syrin e tyre dhe jo me ate qe i shohim ne. Si te thuash... nje vajze ne nje civilizim apo shoqeri te caktuar ka preokupim te mbetet e virgjer deri ne martese(sepse ndryshe i tregojne me gisht) dhe te tjera ne te tjera shoqeri e quajne moderne te humbin virgjerine dhe te kene te dashur sa me shpejt qe te jete e mundur (se i tregojne me gisht). Pra eshte ceshtje gishti por varet se si drejtohet apo si e koncepton shoqeria menyren se si drejtohte gishti. Mjafton te beni vetem nje krahasim. Siperfaqja e Kines eshte sa e Europes dhe ka pothuaj 4 fishin e banoreve , qe shumica banojne ne pjese afer bregut te detit(me probleme te medha te ndotjes). Pjesa me e madhe e Kines eshte siperfaqe e pabanuar apo e banuar rralle.Po te keni kete ne mendje mbase do kuptoni politiken e ekspansionit te Kines ( qe eshte e drejtuar ne prodhim te ushqimeve dhe territore te reja per popullsine). Te gjykosh Kinen me syrin e nje amerikani apo nje kanadezi apo dhe te nje europiani eshte totalisht gabim. Kopjimi apo sterkopjimi apo lesh ne tresh, jane ato qe degjoni ju per nje vend qe nuk e njihni. Ju merreni sot me akuza (qe kane dhe baza te verteta) te dikujt qe thote e kopjuan teknologjine apo e modifikuan. Eshte si puna e atyre 7 notave muzikore qe 7 jane te gjitha. Beni nje kerkim dhe do shikoni se disa nga kenget hite (me te mirat te te gjithe koherave) jane kopje apo mbeshtetur ne nje version pararendes (ka akoma beteja legale te hapura per plagjiature - kenge te grupeve angleze dhe amerikane - kjo per analogji). T'i thuash dikujt sot qe t'i e kopjove apo e bere keshtu kur ke vite qe parate ja con atij te prodhoje per ty (dhe vete nuk prodhin vecse pordhe dhe mut) .... Po ja. T'a prodhoje vete Mac laptopin meqe ka frike se t'a vjedh Xiaomi. Nuk eshte se dua te mbroj Kinen ne kete mes, por kur shkon dhe e prodhon nje vegel elektronike ne nje vend tjeter (se te del me lire dhe do t'a sheshesh me shtrenjte ne vendin tend, qe te pasurohesh), ai vendi ku ti po prodhon dhe qe ka te tjera ligje dhe qe ka nja 3 apo 4 fishin e popullsise sende .... do rrije dhe do te te shohe ty ?

Pra. Arsyetoni me mendjen tuaj dhe jo te korporatave. Korporates, nuk i rruhet per juve. Per ato ju jeni morra. Une nuk jam koqe te blej 1000 Dollare nje telefon apo 2000 Dollare nje laptop dhe pastaj te shisni pordhe me keto produkte dhe te beni propoganden e korporatave. Kete j'a u keshilloj dhe juve. Mundohuni te shikoni me larg. Me larg. Ate qe ka pas kodres. Sepse nuk ka asgje te mire ne horizont. Kina eshte nje beteje qe po e humbim cdo dite e me shume. Ju nuk e dini hic se cfare eshte Kina. Merreni me llogje Kavaje. Ne 2006 une kam pare ne Kine televizore te teknologjise 3D (version i tyre). Kam blere USB - 1GB (me cmim me te lire se sa 128MB qe shiteshin ne EU).
Tj'u them se muri i madhe Kinez mund te jete nje nga ndertimet qe shikohen ne toke ne kozmosi ( thone dhe per piramidat) nuk u be vete? E bene duke ngrene oriz ? C'rendesi ka ? Pse nuk hengri dhe Europa oriz qe t'a bente kete? USA dhe Canada nuk egzistonin hic si shtete para nja 300 viteve dhe e dime shume mire se si jane formuar. Do j'u terhiqja vemendjen per disa nga ndertimet e urave, hekurudhave apo projekte te tjera (vepra unikale te shoqerise njerezore ne bote) ku teknologjia dhe pajisjet e perdorura jane shume te perparuara dhe nuk ka bythe njeri te thote se Kina ka kopjuar dike.


Dhe 3 gjera ne fund.

Kinezet nuk dinin cfare ishte futbolli aty nga 1950. Loro Borici ka vajtur ne Kine per t'ju mesuar atyre futbollin. Pra vitet 60 . Ku eshte sot Kina ne futboll ? Ata kane marre pjese ne mos gaboj dhe ne kampionat boteror kurse ne shqipot, qe ja u mesuam jemi mbytur ne mutin e krenarise sone.

Nuk eshte shume e veshtire te shikosh boten me sy tjeter. Duhet vetem te ndash mendjen se si do e shikosh ate. Me mednjen tende apo te te tjereve.

A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world thote Oscar Wilde qe gjithashtu thekson

“Be yourself; everyone else is already taken.” (dhe ju, jini vetvetja dhe mos jini ai vendi ku jetoni )

Dhe e fundit :


Never impose on others what you would not choose for yourself.

Ju uroj dite te bukur.

P.S.
Ju kerkoj te falur qe nuk mendoj si ju apo i shoh gjerat si ju. Psh ...E kam thene dhe me pare ne kete forum. Ne 1937 Gjermania ishte 82 milion banore me rritje popullsie 500 mije ne vite dhe shpertheu luften e 2 Boterore. Sot Gjermania eshte ne te njejtat kushte. Dikur i ra Europes, por sot kujt do i bjere ? E pra une e shoh situaten keshtu apo llogjikoj mbi fakte qe kane ndodhur dhe jo me futurizma (ai qe harron te shkuaren rrezikon, t'a perserise ate ) ...Those who cannot remember the past are condemned to repeat it. George Santayana (16 December 1863 in Madrid, Spain – 26 September 1952 in Rome, Italy)
Mir mo Leone, mire ke bere qe e ke shkorjtur se edhe shoku im i debateve Pjeshkaqeni 69 do te ndihet me mire me kete lloj kendveshtimi me te cilen ju i shihni gjerat....por un nuk do ta zgjas fare por aty ku e kam kuqerrizuar mejtimin tend po them (ja kam thene edhe Peshkaqenit dikur) QI:
Po te mos ishin konsumatoret e produkteve ne SHBA e po te mos ishin sipermattjet Amerikane qe cuan jo vetem teknollogjine por edhe krijuan stabilitet shoqeror dhe rritje ekonomike ne Qine, sot Qinezet do te hanin njeri tjeterin......dhe do ta hane ne qofte se Trumpi fiton perseri, Qineazet ose do te paguajne tarifat (disa qindramijera bilioneshe) ose do te paguajne luften.
Ne si Shqiptare u kemi borzh Qinezeve armatimin dhe modernizimin e industrise sone dhe kaq....ua kemi shperblyer disi me shum gjera te tjera qe ua dhame.
Qinezet u kene borxh HaMerIkAneve per 10,000 vitet e ardhshem ....

Nuk e prisja prej teje te legjitimoje hajduterine dhe kopjimin.....kjo tregon se edhe pse duan te luajne me ekonomine e tregut ata Qineazet, perseri mbeten xhepista ordinere qe me mire shpenxojne kohe e mund per te vjedhur sesa per te shpikur e krijuar prej mendjes e shpirtit te tyre.

Me kete po te ve nje shprehje te super talentit N. Tesla:“I don't care that they stole my idea; I care that they don't have any of their own”?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 17:35   #116
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,678
Thanks: 367
Thanked 629 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Tjeter shprehje vure...!!!
Ky shejtan eshte fabrik shprehjesh!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 18:48   #117
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,718
Thanks: 3,749
Thanked 3,016 Times in 2,046 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Kėtu nuk po diskuton njeri nėse bėri mirė apo keq Kina qė vodhi sekretet e tė tjerėve, Shqip, nuk i rruhet njeriu pėr korporatat. Mė vin shumė keq pėr kohėn e shpenzuar dhe mundimin.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur