Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-04-2018, 21:53   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,545
Thanks: 4,897
Thanked 2,330 Times in 976 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitivePėrfaqėsuesja e Lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, Federica Mogherini dhe Komisioneri pėr Zgjerimin, Johannes Hahn do tė vijnė nė Tiranė mė 17 prill pėr t’i dorėzuar progres-raportin qeverisė shqiptare.

Para vizitės nė Ballkanin Perėndimor, Pėrfaqėsuesja e Lartė nė Bashkimin Europian, Federica Mogherini tha: “Ballkani Perėndimor ėshtė Europė dhe do tė jetė e ardhmja e Bashkimit Europian, pėr njė Bashkim tė fortė, tė qėndrueshėm. Kjo ėshtė ēėshtje e ndarjes sė interseit dhe tė pėrgjegjėsisė sė vendeve tė kėtij rajoni pėr tė mirėn e qytetarėve tanė. Ky ėshtė momenti pėr tė sjellė ndryshime pozitive pėr tė bėrė pėrparim tė pakthyeshėm dhe transformues drejt BE-sė”

Sipas njoftimi zyrtar tė zyrės sė shtypit tė Mogherinit do tė takohet me autoritet politike, pėrfshi dhe pėrfaqėsues tė qeverive dhe partive politike. Ndėrsa mė 18 prill do tė jetė nė Shkup ku do tė marrė pjesė nė njė takim informal tė kryeministrave tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor.

Komisioni Europian do tė publikojė progres raportin mė 17 prill, bashkė me vlerėsimet pėr progresin e arritur vjetor. Qeveria shqiptarė pret qė pikėrisht atė ditė tė vijė dhe propozimi pėr ēeljen e negociatave tė Shqipėrisė me Bashkimin Europian.

Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 15-04-2018, 09:08   #2
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,598
Thanks: 5,924
Thanked 6,996 Times in 4,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitivenegociata 10 vjeēare se enveri i kishte 5 vjeēare
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 10:44   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,385 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive

Sikur te ishim tani nen rregjimin e eneverit sikur ne 85-en te izoluar, tani per tani do ishim kombi me i dahsur ne evrope dhe bote, kombi me i rrespektuar dhe do kishim mundesi negociatash gjigande me cdo popull e shtete. Sikur bjen fjala,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 00:18   #4
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,545
Thanks: 4,897
Thanked 2,330 Times in 976 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive

VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipėrinė!

Shefja e Politikės sė Jashtme tė BE, Mogerini deklaroi zyrtarisht se KE vendos rekomandimin pėr hapjen e negociatave pėr Shqipėrinė

“Ne vlerėsojmė politikėn e zgjerimit tė BE nė njė mėnyrė tė hollėsishme, zgjerimi ėshtė nė interesin tonė, qė tė kemi njė politikė tė suksesshme. Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurinė. Procesi ėshtė ndėrtuar nė kushtėzim tė drejtė dhe rigoroz dhe cdo vend vlerėsohet nė bazė tė meritės sė vet pėr reformat. Do tė them pak fjalė pėr Ballkanin Perėndimor. Do tė shkoj, nė Tiranė, Shkup, Podgoricė dhe Beograd. Ballkani ėshtė Europė dhe do tė jetė pjesė e sė ardhmes sė BE, tė fortė dhe stabėl, ėshtė pėrgjegjėsi e pėrbashkėt. Ky ėshtė momenti qė njohim arritjet pozitive. Kemi forcuar angazhimin em rajonin pėrmes strategjisė pėr Ballkanin, qė kreu Juncker dhe duke pėrgatitur edhe samitin. Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi ynė ėshtė i madh. Nga gjashtė partnerėt, Serbia dhe Mali i Zi kanė ecura mirė, sot KE vendos qė tė hapen negociata hapjen e negociatave pėr Shqipėrinė dhe Maqedoninė, po punojmė pėr Bosnjen dhe progresin pėr Kosovėn. Muajt dhe vitet nė vijim do tė jenė intensive nė Ballkan dhe nė Europė. Raportet e sotme janė njė kontroll pėr vendet pėr njė vit e gjysmė”.“, shkruan Mogherini

Hahn

Ndėrkohė, Johanes Hahn tha se KE pranon progresin qė ka bėrė Maqedonia dhe Shqipėria ēka na ēon nė hapjen e bisedimeve. Por ai shtoi se nuk ka kohė pėr vetėkėnaqėsi.

“Kemi parė rezultate tė prekshme nė Vetting dhe nė reformėn nė drejtėsi. Ky vlerėsim ėshtė marrė nė bazė tė analizės tonė faktike. Dy vendet kanė bėrė shumė gjatė dy muajve tė fundit. Por nuk ka kohė pėr vetėkėnaqėsi, ende nuk jemi aty ku duhet, por jemi nė rrugė tė mbarė. Shqipėria duhet tė vijojė reformat te 5 pėrparėsitė, nga lufta krimit dhe korrupsionit te tė drejtat e njeriut. Rekomandimi pėr Shqipėrinė ėshtė i justifikuar”.

Pyetje: Si do tė bindni shtetet anėtare skeptike si Gjermania, Franca dhe tė tjerėt?

Mogerini

“Nuk i takon komisionit tė bindė Kėshillin dhe shtetet qė e pėrbėjnė. Por si e tha edhe komisioneri Hahn, dokumenti qė kemi miratuar sot si kolegj i KE tregon nė mėnyrė faktike dhe kritike, situatėn si ėshtė, si ka qenė, rekomandimet pėr pėrmirėsime dhe rezultatet, unė nuk hyj nė hollėsi pėr vende.

Vendimi qė morėm pėr ti rekomanduar kėshillit bazohen nė vlerėsime rigoroze tė progresit tė bėrė. Vendimi ėshtė inkurajim pėr kėto vende qė tė vijojnė nė rrugėtimin e reformave, ruajtja dhe thellimi do tė jetė thelbėsore, ne pranojmė qė rekomandimet janė ndjekur dhe kjo ėshtė faktike dhe i takon 28 shteteve qė tė vlerėsojnė faktet tona dhe tė marrin vendimin e tyre”.

Hahn: Jemi kėtu pėr tė ndihmuar dhe pėr t’u dhėnė informacione shtesė. Mendoj qė ėshtė po kėshtu me rėndėsi qė tė punojmė bashkė me shtetet anėtare pėr t’u shpjeguar qytetarėve tanė pėrfitimet me zgjerimin e BE, pasi ka hezitim. Pashė nė njė vend nė njė sondazh, qė kishte njė rritje pėrsa i pėrket sondazhit, por analiza ėshtė pėr shkak tė faktit se edhe me presidencėn austriake ka njė ndėrgjegjėsim mė tė madh pėr kėtė cėshtje.

Vlahutin

“Shqipėria ka arsye pėr tė qenė e gėzuar sot”, deklaroi sot Romana Vlahutin pas publikimit te lajmit pėr ēeljen e negociatave

“Shqipėria ka arsye pėr tė qenė e gėzuar sot. Shqiptarėt meritojnė qė t’u njihen tė gjitha pėrpjekjet, dhe besimi i tyre nė vlerat e njė unioni tė pėrbashkėt. Nė ditėt nė vijim do tė kemi mundėsi tė hyjmė edhe nė detaje. Mogherini do tė pėrcjellė mesazhin pėr Shqipėrinė”, tha Vlahutin.

Edhe Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka uruar zyrtarisht Shqipėrinė pėr hapjen e negociatave. Pėrmes njė postimi nė rrjetin social Twitter, ai shkruan se Shqipėria e meriton plotėsisht kėtė vendim.

“Urime! Jam shumė i lumtur. Njė hap i madh pėrpara pėr Shqipėrinė! Rekomandim i pakushtėzuar nga komisioni i BE-sė pėr hapjen e negociatave. Shqipėria e meriton! Dhe tani ne llogarisim nė Kėshill qė tė bien dakord gjithashtu. #albania @Progressive” shkruan Fleckenstein.

http://www.javanews.al/vendimi-histo...me-shqiperine/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 18-04-2018, 00:20   #5
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,853
Thanks: 2,241
Thanked 2,109 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive

Do ishte teper mire po te realizohet sa me shpejt.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur