Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-04-2018, 15:30   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

E hapa kete teme me qellim qe anetaret e tjere te ken mundesin te bien ketu dicka rreth titullit te temes. Po e filloj une i pari!


'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'
E.Dine

Piktura eshte punimi i S.Dine

Para pak ditėsh, besoj tė gjith pamė a lexuam se ēfar u tha nga historiani Pėllumb Xhufi pėr kampin e shfarosjes sė Tepelenės. Si pasardhės i atyre qė e pėrjetuan atė kamp interrnimi ndjej pėrgjegjėsine pėr tė bėrė njė kundėrpėrgjigje. Jo se do tė zgjidh dicka por e vėrteta duhet thėnė. Dhe nėse ajo sot nuk bie nė veshėt e askujt atėherė le tė shpresojmė se dikush do ta lexoj dikur e do tė informohet pėr tė vertetėn e asaj kohe por edhe tė tashmes. Aq mė tepėr kur nė murin e njė miku virtual nė FB njė femėr me mbiemrin Xhufi po qortonte postuesin dhe e akuzonte se po i binte nė qafė kot nji njeriu tė madh sipas gjykimit tė saj dhe me vlerė dhe se qortimi i tij pėr tė 'madhin' Pėllumb Xhufi qėnkėrka antivlerė.

Po ashtu dua tė prek pak nė njė temė e cila mund t'i bashkangjitet shumė kollaj asaj nė fjalė. Si dashamirės i muzikės qė jam kam dėgjuar njė kėngė tė shkruar gjatė kohės sė diktaturės enveriste. Ėshtė njė nga shumė pak kėngė tė bėra nė atė kohė qė mua mė pėlqen sidomos kur dėgjoj tė kėndohet nga kėngėtari im mė i preferuar, Eugent Bushpepa. Ėshtė shumė e bukur si nga teksti por edhe nga muzika. Por ka diēka nė tekstin e kėngės qė mė ngacmonė ndėrgjegjen dhe nuk mė lė ta shijojė ndoshta aq sa dikush qė nuk e ka jetuar kohėn kur ajo u shkruajt. Fjalėt qė mua mė ngacmojnė janė pikėrisht 'Po ku ka si ti, o Shqipėria ime...ballė larta mbi flamur'. Teksti i kėsaj kėnge ėshtė i pėrjetshėm dhe qėndron mbi ēdo ideologji a parti politke. Por a e meritojmė ne kėtė kėngė?!
Unė mendoj se jo! Shpresoj njė ditė ta meritojmė por sot pėr sot jo!
Si mund tė jemi 'Ballė Lartė...'
Kur shqiptari skllavėroi shqiptarin i cili arriti tė mbijetoi pėrtej ēdo parashikimi disa perandori e pushtues pas pushtuesi?
Si mund tė jesh ‘Ballė Lartė…’
Kur pushkatove, burgose, interrnove e shkatėrrove qindra mijėra jetė tė pafajshme, poet, shkrimtar, juristė, mėsues, artistė, patriot, politikanė atdhedashės, klerikė qė mbi tė gjitha i kėndonin Shqypnisė dhe pastaj i luteshin Zotin pėr me e rujt atė vend tė bekuem?

'Ku ka si ty o Shqipėria ime...'
Ku qeveri mbas qeverie, si asnjė vend tjetėr nė botėn e zhvilluar, mundohet tė mbulojė kaq shumė krime dhe qė hedh krip mbi plagė ende tė pambyllyra. Dhe qė vazhdon tė hap plagė tė reja.
'Ku ka si ty o Shqipėria ime...'
Ku historianėt si Pėllumb Xhufi e Paskal Milo,shtrembėrojnė tė vėrtetėn,mashtrojnė opinionin publik me dokumenta tė seleksionuara tė cilėt janė tė pėrzgjedhur nga ministria e kulturės tė shkruajnė tekstet e historisė qė mėsohet nė shkollė. Me qėllim qė krimet e bėra nga vet shqiptarėt, kunder shqiptarėve tė legjetimohen.
'Ku ka si ty o Shqipėria ime...'
Ku veprat artistike propagandistike tė diktaturės shfaqen edhe sot si diēka me vlerė.
Ku mbeturinat e diktaturės lahen nė detin e veprave te kohės moniste, nostalgjikė tė kohės kur kjo pakicė gėzonte privilegje mbi kurrizin e popullit qė vuante pėr bukė. Ku veprimtaria e tyre vėllavrasėse dhe kombėēbėrėse nuk shfaqet kurr nė dritėn e duhur.
Ku Diana Ēuli zgjidhet tė pėrfaqėsojė gruan shqiptare nė botėn demokratike tė civilizuar. Edhe pse ajo keqinterpretoi me dashje apo jo vargjet e poetėve, tė rinj tė mbushur plot jetė dhe energji, tė pafajshėm. Ajo u perfshi nė grupin e 'gjuetisė sė shtrigave' qė me punėn e tyre tė zellshme ndikuan nė pushkatimin e poetėve kushėrinjė.

'Ku ka si ty o Shqipėria ime...'
Sepse sot nė krye tė kuvendit ke njė fosil nga koha e diktaturės enveriste, Gramoz Ruēin i cili nė atė kohė ishte ministėr i brendshėm. Gjatė perjudhės qė ai ishte nė atė detyrė u vranė, nga policia,4 djem tė rinjė thjesht sepse ata kerkonin liri dhe demokraci!
Sepse sot ke pėr ministėr tė brėndshėm Fatmi Xhafaj,njė ish punonjės nė ministrine e drejtėsisė nė kohėn e diktaturės. Sepse sot dekoron hetues tė diktaturės enveriste si Shyqyri Ēoku hetuesi i At Zef Pllumbit. Ku Petrit Azemaj hetuesi i Vislon Bloshmit ėshtė sot avokati i POPULLIT???
Sepse dje vrave 4 protestues pėrpara kodinės sė shtetit qė i preket qytetarėve sepse i kėrcėnuan ‘pishtarit tė demokracise’ pushtetin e tij absolut. Sepse ministri i brendshėm nė detyrė atė ditė famėkeqe, Lulzim Basha sot ėshtė kryetar i Partisė qė pėr botėn qė nuk na njeh pėrfaqėson 'demokracinė e shqitarėve'.
Sepse ishe dhe vazhdon tė jesh vendi mė i varfėr ekonomikisht dhe qė takson atė popull tė stėrvuajtur pėr pėrfitimet e njė grushti tė vogėl oligarkėsh qė nėpėrmjet pushtetarėve tė zgjedhur me dorėn e tyre i thyejn hundėt popullit qė proteston padrejtėsine dhe kushtet e vėshtira tė jetesės.
'Ballė larta me flamur...'
Po ku ka si ty moj Shqipėria ime...'
Qė ndave familjen time pėrzgjalli pėr njė gjysėm shekulli, qė vrave rininė e prindėrve tė mi. I vrave babait vėllanė, nė lulen e moshės. As trupin e as eshtrat nuk na i dhan kurrė. Nėna e tij e qau sipas traditės shqiptare deri ditėn qė edhe ajo mbylli sytė pėrgjithmonė. Unė nuk arrita ta takojė asnjėrin prej tyre por dhimbjen e gjyshes e ndjej edhe nė momentin qė shkruaj kėto fjalė sepse edhe unė jam pjesė e saj e diēka nga ajo kaloj tek unė. Ndoshta qė unė sot t'ju tregojė pėr tė.

Dhe nė mbyllje, Pėr ata qė janė nė anėn e kundėrt tė ‘monedhės’; “‘Ju’i jepni frymė dhe jetė njė sistemi tė NDRYSHKUR qė i la plagė tė thella njė kombi tė tėrė pėr 45 vite dhe sot po helmon edhe brezat e ardhshme! Dhe kjo ėshtė mė e keqja sepse ajo qė hiku nuk kthehet mė por ‘Ju’ po shkatėrroni edhe jetėt e atyre qė gjatė diktaturės ishin popull i thjeshtė dhe qė nga zori u detyruan tė bashkpunonin me ‘ju’ pėr tė mbijetuar. ‘Ju’ edhe dje edhe sot gėzoni karrigen. Ky nuk ėshtė plotėsisht fai juaj, pork kjo ėshtė njė cėshtje tjetėr pėr njė ditė tjetėr!
Nuk ėshtė faj tė kesh lindur nė familje komuniste, nė fund tė fundit njeriu nuk e zgjedh dot familjen. Por ėshtė faj madje edhe krim tė vazhdosh tė mbrosh atė qė jo vetėm nuk mund tė mbrohet por qė duhet dėnuar, tė paktėn moralisht. Pėrsa kohė nuk jeni nė gjėndje ta bėni kėtė me vetėveten tuaj, aty ku vetėm ju mund tė hyni nuk mund tė jeni kurrė nė pozitė pėr tė gjykuar drejtė dhe tė pėrcaktoni ēfar ėshtė Vlerė dhe Antivlerė.


Epilog;
Nėse mendoni se ja vlen mund ta shpėrndani kėngėn qė do ta postoj pak minuta mė vonė nė faqen time 'Maqellarjot under cover', sepse ajo nuk ėshtė vetėm kėnga ima. Ėshtė kėnga juaj gjithashtu. Ėshtė kėngė pėr tė gjithė ata shqiptarė qė kan njė brengė nė shpirt, e zemėr tė thyer, qė ndjehen tė papėrfaqėsuar, tė lodhur nga padrejtėsia nga pandėshkimi i keqbėrėsve, nga malli, nga zhgėnjimi, nga shteti qė nuk e vė mirėqėnien e qytetarin nė rendin e parė tė ditės, tė ēdo dite dhe jo vetėm njė ditė tė bukur me diell gjat fushatės zgjedhore. Kjo kėngė u bė si kundėrpėrgjigje, ndjenjė rebelimzi, e ashpėr, por pa urrejtje. Pėr tė zėnė ndoshta aq vėnd sa njė grimcė rėre nė boshllėkun qė pret pėr filmat e pabėrė pėr Holokaustin Shqiptarė, pėr Aushvicin Shqiptarė, librat historik tė pashkruar. Vargjet e kėngės janė pasthirrmat e njerėzve tonė tė dashur, momentet e fundit tė jetės, fjalėt dhe fryma e tyre e fundit. Larg familjarėve, tė cilėt ende nuk dinė ku prehen eshtrat e tyre, diku nė dheun shqiptarė pa varr pa njė gur. Pėr ata qė e mbijetuan diktaturėn mė ēnjerėzore qė ka parė e gjith Europa moderrne, tė cilėt i kam dėgjuar tė shprehen 'ata qė shkuan shpėtuan'! Pėr ata qė e ndjejnė por nuk e shprehin dotė ndjenjėn e ngrirė, mungesėn e shpresės dhe vrasjen e ėndrrės pėr njė Demokraci tė vėrtetė Shqiptare. Pėr Shpirtat e trazuar qė si dallgėt e detit pėrplasen fort mbj brigjet e kujtesės, secila njėra pas tjetrės sjellin nė sipėrfaqe atė qė ‘disa’ mundohen ta fundosin nė errėsirė...QĖ KURR MOS TĖ HARROJMĖ!!!

Ndryshk

Ēizmet hedhin hapin e rend
Shqiponja e varur mbi flamurin me yll!.

Me tela me gjėmba trupin ma lidhėn
Grykėn ma shtrėngojnė, nuk me lėn tė fle!

Ooooh moj Nėnė jetėn e doja
Shpirtin po ma marrin sotė do tė vdes!

Toka rėnkon, plagėt e ēajnė
Eshtrat nėn dhe pa varr pa njė gur
Nėna vajton pėr bijtė e saj
Shpirtrat enden as atje as kėtu

Njė gjysėm shekulli nė errėsirė
Mė nė fund Dielli filloi tė ndriēoi

Ėndėrra tė reja mbi tė vjetra mbollėm
Por toka ishte tharė, lule nuk po ēel

Ooooh moj Nėnė, kur jetė mė dhe
A s’tė shkoi nė mėndje nė ē’botė po me sjell

Deti i trazuar me dallė rreh fort
Gurėt, shkėmbijtė, brigjet ushtojnė
Epoka e lyer me gjak pėr Liri
La gjurmė, kurr mos tė harrojmė

Ndryshk
Llamba pa dritė
Lidhur zinxhir
Ndryshk
Pishtar pa zjarr
Trurin e shplarė
Ndryshk
I mpirė nga Robėria
Nuk dite kurr ē’ėshte Liria

E.Dine

p.s kengen e re mund ta degjoni ketu (postimi#329). http://www.forum-al.com/showthread.php?t=17714&page=17 postimi#329.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2018-04-09 09.43.00.jpg (22.0 KiloByte, 142 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 09-04-2018 nė 16:20
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 16:01   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,131
Thanks: 8,266
Thanked 7,183 Times in 4,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Me pelqeu kenga....pune e bukur miku im.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 16:07   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,442 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

E degjova kengen. Tekst rrenqethes, ke ze tipik te rokerit.

Si eshte historia e atyre 33 femijeve te vdekur per nje dite ne kamp?

U helmuan apo cfare?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 16:15   #4
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
E degjova kengen. Tekst rrenqethes, ke ze tipik te rokerit.

Si eshte historia e atyre 33 femijeve te vdekur per nje dite ne kamp?

U helmuan apo cfare?
Me sa di une semundje nga kushtet e keqia te jeteses ne kamp jo higjenike po ashtu edhe nga uria.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 09-04-2018 nė 16:18
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 16:17   #5
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Po ku ka si ty o Shqipėria ime...'
Qė na dhe Skėnderbe-nė, e s’u kurseve me Enver-nė

Para meje ishe e mbas do jeshė,

nė dreq me Botėn, fqinjet dhe Europen.
qė tė ndanė nė thėrrime, nga Shkodra nė Kosovė , Manastiri gjer nė Janinė

Ku ka si ty moj Shqipėria ime qė mė more nė krahėt e tua si nėna fėmijėn

Qė mė dhe nga vetja jote, gjuhėn Shqipe si asnjė tjetėr, tė kėndojė e tė lexojė

Fishtė e Fan Nolė, Ēajupė e Ndremjedė, Migjen e Naim,

'Ku ka si ty o Shqipėria ime...' E ku ka si ne qė aty lindėm!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 17:04   #6
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
E degjova kengen. Tekst rrenqethes, ke ze tipik te rokerit.

Si eshte historia e atyre 33 femijeve te vdekur per nje dite ne kamp?

U helmuan apo cfare?
Pėr fat tė keq, miku im njė pjesė e mirė e tekstit qėndron edhe pėr shqiptarėt qė jetojnė nė shtetet fqinje sidomos nė Kosovė. Kur bėra kėngėn i kisha nė mėndje edhe 'ata'.

Pėr kėtė kam pėgatitur versionin anglisht i tė njėjtės kėnge me disa ndryshime nė tekst dhe nė mėnyrėn e tė kėnduarit. Pėr pak ditė do ta publikojė edhe atė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 17:15   #7
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,954
Thanks: 1,309
Thanked 1,798 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Mano komplimente per kengen!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2018, 21:23   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,489
Thanks: 4,664
Thanked 2,241 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'''Nuk jam shkrimtar as poet, ju kujtoj njė tė vėrtetė, ēfarė ka ndodhur me Shqipėrinė pėr 70 vjet''
Parlamenti po mban erė ėshtė i mbushur plotė me plehra ...

Fjalė tė vėrteta nga Gėzim Manaj
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 15:01   #9
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 60 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Te bukur e ka bere zoti po akoma ne mes te rruges. 106 vjet shtet akoma me demokraci koke poshte, akoma me ekonomi koke poshte me depresion te madh dhe me ikje te madhe nga toka meme.
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i juanito02 pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2018, 16:20   #10
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,789
Thanks: 265
Thanked 468 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juanito02 Shiko postimin
Te bukur e ka bere zoti po akoma ne mes te rruges. 106 vjet shtet akoma me demokraci koke poshte, akoma me ekonomi koke poshte me depresion te madh dhe me ikje te madhe nga toka meme.
xhonito, a e di si eshte puna e asaj shprehjes "Ulu mal te dale hena"?

Qe te ulet helvetia, e te dale arberia duhen shume pune, pak llafe, pak spiunim te njeri-jatrit tek mali, pak zgjuarsi per pislliqe e zgjidhje te shpejta pa perspektive, e sa te tjera gjera si keto qe ta bejne malin vertet ti lejoje ca vend henes ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 14:03   #11
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 60 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Sa jemi gjalle me te dhjerit kemi pasur ne krye, Zogu turkoshak nga mendesia, Enveri stalinist gulagesh, ekipi i ri i demokracise regjim mizor privilegjesh korrupsioni hajdutlleku, i gjobevenies pa shkak, e se fundmi ne monopolizimin dhe te ajrit ne shqiperi.
Si tha Fadil Hasa humoristi
Ulu hen te dali mali
Politika nga Shupali
U ul mali hena sdoli
Fush me fush shetit gogoli

Kjo eshte Shqiperia ime
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 14:51   #12
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juanito02 Shiko postimin
Sa jemi gjalle me te dhjerit kemi pasur ne krye, Zogu turkoshak nga mendesia, Enveri stalinist gulagesh, ekipi i ri i demokracise regjim mizor privilegjesh korrupsioni hajdutlleku, i gjobevenies pa shkak, e se fundmi ne monopolizimin dhe te ajrit ne shqiperi.
Si tha Fadil Hasa humoristi
Ulu hen te dali mali
Politika nga Shupali
U ul mali hena sdoli
Fush me fush shetit gogoli

Kjo eshte Shqiperia ime
Zogu hoqi perēet e i ndaloi me ligj. Vetėm ky akt e bėn atė jo turkoshak, u martua me njė famėr fisnike nga perėndimi dhe dasma e tij u bė stilin alla franga. Edhe veshja e tij dhe e familjes ishte perėndimore. Ishte I pari qė implementoi kodin civil sipas kodit Francez i cili pėrdoret edhe sot.

Problemi qe me popullsinė e pėrgjithshme e cila mbasi pėrjetoi turkoshakun pėr 500 vjetė nuk dointe me gjet bythėn e vet me hart e me kompas. Njė popull anadollak si ai i Shqipėrisė sė asaj kohe vetėm me diktaturė mund ta orientohet larg deovolumit qė kishte pėsuar gjat pushtimit Osman!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 15-04-2018 nė 14:53
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 19:43   #13
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Njeri te ndershem te ben ajo kur pranon se nga c'vend je....

pak a shume ishte keshtu idea per ata qe thone jam njehere andej e njehere kendej. kete e ka thene nje mbret dhe une kete solla per momentin pasi kudo qe kam shkuar kam thene qe: jam shqiptar

p.s. nuk jam si Konica qe hiqej patriot, por as mori pjese ne Kongresin e Manastirit e as me pelqejne dhjerjet e tij...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 19:38   #14
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Njeri te ndershem te ben ajo kur pranon se nga c'vend je....

pak a shume ishte keshtu idea per ata qe thone jam njehere andej e njehere kendej. kete e ka thene nje mbret dhe une kete solla per momentin pasi kudo qe kam shkuar kam thene qe: jam shqiptar

p.s. nuk jam si Konica qe hiqej patriot, por as mori pjese ne Kongresin e Manastirit e as me pelqejne dhjerjet e tij...
????????
A kishte tė bėj shkrim me temėn? A me postimin e dikujt nė kėtė temė?
Apo ishte thjeshtė 'rrjedhė mendimesh pa qėllim tė caktuar?'
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 22:46   #15
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
????????
A kishte tė bėj shkrim me temėn? A me postimin e dikujt nė kėtė temė?
Apo ishte thjeshtė 'rrjedhė mendimesh pa qėllim tė caktuar?'

e lexova, e rilexova, por pyetjen nuk po e kuptoj


p.s. sa per temen kam shkruar (dhashe opinionin tim) qe: Jam shqiptar ...edhe pse shume me kane detyruar ta mohoj, pra jam 100% brenda teme
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 22:49   #16
Jolene
Away
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 13,910
Thanks: 4,639
Thanked 5,847 Times in 2,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 626
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Titulli me kujtoi kte kenge...

Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:08   #17
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Titulli me kujtoi kte kenge...

https://www.youtube.com/watch?v=kYD5dtQjGNY
Kjo kėngė ka njė tekst shumė tė bukur. Ėshtė poezi qė mund tė qėndrojė edhe pa muzikė.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 11:09   #18
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,789
Thanks: 265
Thanked 468 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juanito02 Shiko postimin
Sa jemi gjalle me te dhjerit kemi pasur ne krye, Zogu turkoshak nga mendesia, Enveri stalinist gulagesh, ekipi i ri i demokracise regjim mizor privilegjesh korrupsioni hajdutlleku, i gjobevenies pa shkak, e se fundmi ne monopolizimin dhe te ajrit ne shqiperi.
...
Kjo eshte Shqiperia ime
A mund ta argumentosh sado pak qe Zogu paska qene turkoshak nga mendesia? E njeh ndopak biografine e Zogut.

Kush ngriti institucionet shteterore dhe per here te pare e orientoi Shqiperine nga Perendimi?

Ku vate ai stalinisti i gulageve dhe nuk mbaroi dot shkollen, e perseri i dhanei nje vend ne nje ambasade po ne perendim. Dhe kur u kthye ne Shqiperi, stalinisti i gulageve e orientoi per nga Jugosllavia, BS e deri ne Ēinimaēin - edhe kete te fundit e braktisi vetem e vetem se po "pajtohej" me imperializmin amerikan?

Me kete postim duket sikur jam zogist, legalist, apo rojalist. Une i meshoj te vertetes, historise faktike, dhe jo asaj diletante, idealiste e me syze militantiste.

Edhe bashkimi i Shqiptareve, nese do te behet nje dite, do te behet i mundur nen nje kurore mbeterore, dhe jo nen ndonje klan, tribu a fis, siē e kemi pesuar deri me sot - kush ka sy i sheh si gelojne ende, sa ne Shqiperine londineze, Kosove e gjetke.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 11:22   #19
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,377
Thanks: 5,818
Thanked 6,831 Times in 4,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
A mund ta argumentosh sado pak qe Zogu paska qene turkoshak nga mendesia? E njeh ndopak biografine e Zogut.

Kush ngriti institucionet shteterore dhe per here te pare e orientoi Shqiperine nga Perendimi?

Ku vate ai stalinisti i gulageve dhe nuk mbaroi dot shkollen, e perseri i dhanei nje vend ne nje ambasade po ne perendim. Dhe kur u kthye ne Shqiperi, stalinisti i gulageve e orientoi per nga Jugosllavia, BS e deri ne Ēinimaēin - edhe kete te fundit e braktisi vetem e vetem se po "pajtohej" me imperializmin amerikan?

Me kete postim duket sikur jam zogist, legalist, apo rojalist. Une i meshoj te vertetes, historise faktike, dhe jo asaj diletante, idealiste e me syze militantiste.

Edhe bashkimi i Shqiptareve, nese do te behet nje dite, do te behet i mundur nen nje kurore mbeterore, dhe jo nen ndonje klan, tribu a fis, siē e kemi pesuar deri me sot - kush ka sy i sheh si gelojne ende, sa ne Shqiperine londineze, Kosove e gjetke.
mire e ke ti koshije se gjyshja ime thote ...se baba me rrogen ditore mund te blente nje kostum ne kohen e zogut.
une punova 12 vjet ne kohen e verit dhe nuk e bleva dot
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 11:36   #20
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,789
Thanks: 265
Thanked 468 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 'Po ku ka si ti, o Shqiperia ime...'

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
...
une punova 12 vjet ne kohen e verit dhe nuk e bleva dot
Ti nuk u kualifikoke as per pension te kohes se dulles - siempre i perndjekur ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur