Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2018, 21:37   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,321
Thanks: 8,929
Thanked 4,655 Times in 2,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

PĖRSHĖNDETJA ĖSHTĖ E SHENJTĖ

Nė trevėn time ( jam mėse i sigurt se edhe nė trevat tjera ) pėrshėndetjes dhe respektit pėr familjarin, tė afėrmin, por edhe atė qė nuk e njeh fare e qė ėshtė mė i vjetėr se ti i ėshtė kushtuar kujdes i veēantė dhe na i kanė mėsuar edhe pėrshėndetjet qė duhet t’u bėhen sipas kohės e rrethanave. Pėrshėndetjen unė e kam tė ”imponuar qė nė vegjėli duke filluar nga babagjyshi, babai e nė shkollė. Ja disa nga pėrshėndetjet: A u ēove, a u ēu’t?; Si fjete?, Puna e mbarė, A u lodh-e/ėt, Qysh po del ( lavra, shati ), A mujte? Mirė se nak e ardhė! Natėn e mirė! etj.

Po unė kėtu nuk do tė zgjerohem mė shumė. Ajo qė mė shtyri pėr tė bėrė kėtė postim ėshtė pikėrisht postimi i ish nxėnėsit tim, Lekė Dukagjini i cili e ka trajtuar kėtė temė dhe me anė tė njė poezie nė fund na jep porosi tė mirė qė mos ta kursejmė pėrshėndetjen pėr tjetrin.

origjinali - kliko kėtu!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Lekė Dukagjini - pėrshėndetje.jpg (20.1 KiloByte, 25 shikimet)
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 15-04-2018 nė 21:40
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 21:38   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,321
Thanks: 8,929
Thanked 4,655 Times in 2,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Ja dhe postimi i plotė i Lekės:********************************

PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

U mrekullova pas kaq vitesh, tek dėgjova dje njė pėrshėndetje grash! ��

Qysh je?
Mirė, ti qysh je ?
Nam jemi qysh jeni ju?
Mirė edhe na krejt jena.


Kėto pėrshėndetje janė orgjinale me plot dashuri e respekt.

Mė ka marrė malli pėr tė parė e pėr tė dėgjuar ato pėrshėndetjet e dikurshme burrash! Sa tė sinqerta e tė pėrzemėrta qė ishin!

Hoshgjollden->Hoshbollden.
Haraharazolla, a je burrė si je?
Qe besa, mirė jemi, shyqyr Zotit.
Po ti qysh je? Ata mashkuj, robt e shpis’ qysh janė ?
Ata akraba qysh i kie ? ...


PER->SHENDET->JE..! �� ��

Pėrshėndet, mjafton nje fjalė, qė dita ėmbėl tė tė fillojė
Pėrshėndet, ata qė njeh e me kė orėt kėmben
Pėrshėndet kė sheh trishtuar,qe mėrzia t’i kalo.je,
Pėrshėndet, por sinqerisht, me buzėqeshje qė tė rrėmben.

Pėrshėndet, se mirė ndjehesh, edhe ti qė nuk je mėsuar
Pėrshėndet, se tė ndihmon, qė botėn ndryshe ta vėshtrosh,
Pėrshėndet, se zėrin tend ,deshiroj pėr tė dėgjuar,
Pėrshėndet pa pasur frikė qė zėrin tėnd " tė konsumosh"!

Pėrshėndet, se jeta shtohet nė tė sajėn rrugė me dredha,
Pėrshėndet se shiu ikėn e del dielli lart mbi re,
Pėrshėndet, se i pėrmbytur kur tė ndjehesh, nga rrjedha,
mbrapsht tė kthehen pėrshėndetjet, qė dikur tjetrit dhe!

Atėherė njė fjalė mjafton, qe ty dita tė tė ndryshojė,
Thjesht pse bota rrumbullake, ruan mirė formėn e saj,
Njė herė ty, njė herė tjetrit, qė mėrzia tė kalojė,
Ēdo njeri, me miq tė tij, vetėm pėrshėndetje lė tė ndajė!


********************************
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 15-04-2018 nė 21:41
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 13:47   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,443 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Hoshgjollden->Hoshbollden.
Haraharazolla, a je burrė si je?
Cfare gjuhe jane keto se kurre ne jete nuk i paskam degju?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:07   #4
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Cfare gjuhe jane keto se kurre ne jete nuk i paskam degju?
Jone fjale tyrke qi na kane mete. Ma kjarte

Allah razolla qi i bje 'Zoti t'bekofte' e edhe 'Zoti kofte i knaqte'

Korruptim prej turqishtes; 'Allah raz olsun'

Hosgeldin i bjen 'mireserdhet' dhe tjetra, 'hosbulduk' i bjen' miresejugjetem'

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 16-04-2018 nė 14:14
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:18   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,443 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Jone fjale tyrke qi na kane mete. Ma kjarte

Allah razolla qi i bje 'Zoti t'bekofte' e edhe 'Zoti kofte i knaqte'

Korruptim prej turqishtes; 'Allah raz olsun'

Hosgeldin i bjen 'mireserdhet' dhe tjetra, 'hosbulduk' i bjen' miresejugjetem'
Pak a shume ma mori mendja se jane nga gjuha turke por ato pershendetje nuk me kishin ra ne vesh ndonjehere.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:19   #6
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Pak a shume ma mori mendja se jane nga gjuha turke por ato pershendetje nuk me kishin ra ne vesh ndonjehere.
Spaske nejte me pleq ti jaran i mire
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:24   #7
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,443 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Spaske nejte me pleq ti jaran i mire
Jo edhe aq me te thone te drejten. Njerin gjysh nuk e kam mberri, tjetri vdiq kur isha 4 vjec.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:26   #8
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Jo edhe aq me te thone te drejten. Njerin gjysh nuk e kam mberri, tjetri vdiq kur isha 4 vjec.
E pashe !

Zoti ju lashte shnoshe juve.
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:28   #9
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,443 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
E pashe !

Zoti ju lashte shnoshe juve.
Kofsh shnosh.

Megjithate mire qe po zhduken keto pershendetje/mbetje turke.

Kemi pershendetje te bukura shqip.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 14:31   #10
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,395
Thanks: 5,827
Thanked 6,847 Times in 4,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Kofsh shnosh.

Megjithate mire qe po zhduken keto pershendetje/mbetje turke.

Kemi pershendetje te bukura shqip.
merhaba o i zoti shpise ....ja kthen a je ka vjen o mik
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:46   #11
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,443 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
merhaba o i zoti shpise ....ja kthen a je ka vjen o mik
Mazollah kush ma zoni deren. S’jemi k’tu.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 14:50   #12
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PĖR – SHĖNDET – JE! ( Pėrshėndetje ), nga Lekė Dukagjini

eshte e SHENJTE edhe lartesia e zerit me te cilen e thua...mua me akuzuan nje here qe nuk pershendeta, por kur ripane telekamerat, me kritikuan pse nuk ngrita zerin...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur