Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-01-2016, 23:19   #61
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Profesori i njohur ne fushen e astronomise Michael E Brown vite me pare ka qene nje kundershtues i ashper i teorise se egsistences se nje planeti tjeter gjigand ne kufijte e sistemit tone diellor, ka qene protagonist i zellshem ne deklasifikimin e Plutonit si planet ne 2006, (i zbuluar ne vitet 30)dhe tani me vjen mire qe paska nderruar mendim dhe po i dedikohet kesaj teze aq shume te perfolur ne vite, pasi shume mbishkrime summere (te famshmet tavoleta) e permbanin ne dizenjot e tyre kte planet dhe quhej planeti X (i dhjete duke perfshire Plutonin qe konferenca e astronomove e mbajtur ne Prage e deklasifikoi ne asteroid ne 2006). Ajo qe nuk kuptoj ose nuk me bind eshte pse perpiqen te ngrene pluhur mbi kete argument duke na thene qe per momentin nuk mund te shihet apo te nxjerrim konkluzione te qarta, pasi nuk disponojme mjete (as teleskopi HUBLE nuk ishte ne gjendje ta shihte ate qe eshte prane "deres" se Sistemit Diellor???!!!) dhe qe na duhet te presim edhe afro 4-5 vjet deri sa te hyje ne funksion nje teleskop i ri me i fuqishem sesa ky qe disponojme sot, kur vitet e fundit na eshte thene me qartesi dhe eshte shpjeguar shkencerisht existenca e planeteve te tjere ne galaxy shume e shume me te largeta sesa distanca per te cilen behet fjale kesaj rradhe! Mos behet fjale per planetin NIBIRU?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2016, 23:36   #62
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2016, 23:54   #63
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Profesori i njohur Zecharia Sitchin mban ne dore pikerisht nje nga mbishkrimet e hershme sumere ku ne anen e majte lart vihet re dizenjo me 12 trupat qiellore qe perbejne Sistemin tone Diellor, sipas fiseve antike sumere dhe qe datojne afro 10,000 vjet me pare!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2016, 00:27   #64
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,384
Thanks: 2,525
Thanked 2,104 Times in 793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Profesori i njohur Zecharia Sitchin mban ne dore pikerisht nje nga mbishkrimet e hershme sumere ku ne anen e majte lart vihet re dizenjo me 12 trupat qiellore qe perbejne Sistemin tone Diellor, sipas fiseve antike sumere dhe qe datojne afro 10,000 vjet me pare!
jon te verteta , i kan bo ne pllaka metali qe te mbijeton ma gjatė .. ti kishin shkru ne leter i kish mar lumi ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2016, 00:56   #65
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 250
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
jon te verteta , i kan bo ne pllaka metali qe te mbijeton ma gjatė .. ti kishin shkru ne leter i kish mar lumi ..
ose jan t'verteta ose Sitchini ka krokodillofobi ...


(Sitchin ne nenforumin e shkences a )
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2016, 15:19   #66
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Sa here qe thuhet qe nje civilizim i lashte dinte kete apo ate qe ka te beje me numrat, direkt mendja me shkon te matematika e perdorur nga ai civilizim dhe ndonje besytni me numrat.
Nga nje kerkim ne internet gjeta qe sumeret kane perdorur sistemin numerik me baze 60, qe shprehet me ane te dy duarve. Tek njera dore perdoren nyjet e kater gishtave, pra gjithsej 12 (3 per cdo gisht) dhe tek dora tjeter perdoren 5 gishtat e plote. Keshtu perftohet 60-a.

Sistemi numerik me baze 12 eshte perdorur ne kohet e lashta shume, prej nga kemi edhe dyzinen e perdorur edhe sot e kesaj dite. Kompletet e pjatave dhe filxhanave jane gjithmone gjysem dyzine (pra 6). Edhe perdorimi i nyjeve te gishtave perdoret edhe sot e kesaj dite. Po te pyesni ndonje iraken apo pakistanez te numeroje me gishta (kete te fundit me ka qelluar vete) do ta shihni qe ai do te numeroje nyjet e gishtave e jo gishtin e plote sic bejme ne.

Me fjale te tjera, ma ha mendja qe kjo puna e planetit te 12 te sumereve ka me shume mundesi te jete ndonje mitologji, sesa astronomi e vertete. Ose ndonje lloj astronomie e mbushur me mitologji e perendira, sesa me vrojtime konkrete.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2016, 15:27   #67
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,699
Thanks: 2,529
Thanked 2,497 Times in 1,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

10 mij vjete shume jane. Me siguri diku prej 5 deri 6 mij vitesh. Por pa pike dyshimi Sumeret jane populli me me ndikim per civilizim njerezor. Kontributi i tyne eshte astronomik.

Vetem ngelet misteri te zbulohet se prej nga vinin dhe kush ishin ne fakt Sumeret pasi si duket ishin ardhacak ne Irak. Nga Veriu-Anadolli/Kavkazi apo Peninsula Arabike/Gjiri Persik.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2016, 01:58   #68
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Sot u detektuan eksperimentalisht valet gravitacionale, te cilat qe ishin formuluar teorikisht nga Ajnshtajni 100 vjet me pare.
Kjo arritje eshte nje faqe e re ne studimin e universit, sepse pervec teleskopeve optike qe studiojne universin nepermejet valeve te drites, radioteleskopeve qe e studiojne me ane te valeve elektromagnetike, tani universi do te studiohet edhe nepermjet valeve gravitacionale, nje menyre komplet e re.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2016, 02:05   #69
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,384
Thanks: 2,525
Thanked 2,104 Times in 793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tj Tweedle Shiko postimin
Sot u detektuan eksperimentalisht valet gravitacionale, te cilat qe ishin formuluar teorikisht nga Ajnshtajni 100 vjet me pare.
Kjo arritje eshte nje faqe e re ne studimin e universit, sepse pervec teleskopeve optike qe studiojne universin nepermejet valeve te drites, radioteleskopeve qe e studiojne me ane te valeve elektromagnetike, tani universi do te studiohet edhe nepermjet valeve gravitacionale, nje menyre komplet e re.
http://www.gazetaexpress.com/lajme/k...-video-167362/
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2016, 14:57   #70
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,220
Thanks: 1,509
Thanked 2,107 Times in 1,105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Shkenca dhe Jeta

Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur