Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-05-2014, 14:04   #801
Jetmira
Jetmira

Data e antarėsimit: Apr 2014
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dedikuar ty......

Nje liber ne nje fjale te vetme,
nje oqean ne nje pike loti,
nje shekull ne nje sekonde.
Kerkoja dicka te vogel
ne nje bote te pafund,
por te gjeta ty,
qe me dhurove
nje dashuri te pafund,
nje ndjenje pakufij
ne nje bote kaq te vogel.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-05-2014, 14:04   #802
Jetmira
Jetmira

Ka disa qe nete qe gjithcka cfare me rrethon me kthen tek ty e papritur e gjej veten ne nje dimension te tjeter. Ngadale, asistoj se si muret e dhomes time rrezohen pa zhurme kurse zemra ime cuditerisht ngushtohet gjithnje e me teper e me le pa fryme. Eshte nje proces sa i zakonshem po aq edhe i paevitueshem, e megjithate nuk arrij te kuptoj pse gjithmone me ben te ndihem disi i disorientuar. Ndonese tashme qe muret jane zhdukur e arrij te shoh henen ndjej se si nje shi i imet pikon mbi mua, nje shi i vecante, qe lag vetem perbrenda dhe kthen kete dimension e atmosferen qe ndihet ne te ne me teper asfiksuese. Kujtime te ndryshme me sjellin perpara meje momente, situata diferente, por te shoqeruara gjithnje nga e njejta ndjenje, nderthurje e mrekullueshme e trishtimit, melankolise e nostalgjise, qe e ben me te hidhur se sa gota e konjakut qe kam rrekellyer pak caste me perpara se te fluturoja ne keto treva te panjohura qe nuk di ne i perkasin me teper imagjinates time apo realitetit. Jo, nuk jam i dehur si mund te mendoj dikush prej jush, fatkeqsisht jam totalisht i ndergjegjshem perndryshe nuk do arrija te ndjeja kete shtrengim qe po me le pa fryme ketu brenda ketij gjoksit tim, nuk do te isha duke shtrenguar fort celularin ne tentative ti rezistoj tundimit te te telefonoj ndonese tashme e di qe je duke shtrenguar fort jastekun sic ben gjithnje kur enderron dicka te bukur,e une nuk kam dashur e kurre nuk do te te dua te te prish endrrat, nuk do te kisha deshire te vrapoja drejt shtepise tende e te citofonoja gjithe familjet qe banojne ne rrugen tende e t'iu bertisja se kam nevoje per ty, se kam nevoje te te shoh brenda shtratit tim qe ti fal nates time edhe une nje enderr, qe ti fal jetes time nje agim, qe te jem serish une... Por brenda meje dicka me pengon te rend drejt teje e te te tregoj se ne c'ferr gjendem nganjehere gjate ketyre neteve te mia, me frenon deshiren per te pare ate shkelqimin e veshtrimit tend qe do te thyente cdo brenge ketu brenda ketij shpirtit tim me ate forcen e tij vezelluese. Brenda meje dicka me thote se eshte nje nate si gjithe te tjerat e nuk ka pse te kthehet ne te vecante, prandaj me shtyn drejt sirtarit, te terheq bllokun tim te shenimeve e ti gjej nje mbyllje kesaj skices time..nje mbyllje qe sonte une nuk po arrij ta gjej dot, prandaj po te lutem qe ne se nje dite ti do te lexosh keto rrjeshta ndihmome ti gjejme nje fund ...une e di qe ty te pelqejne perrallat…
i vjetėr 12-05-2014, 14:05   #803
Jetmira
Jetmira

Prag nisjeje

...e di, pas pak me duhet te nisem...e ti si gjithmone do te jesh ne ate binar me mua duke shtrenguar duart e mia, duke me perqafuar here pas here, duke kerkuar te ndeshesh veshtrimin tim, qe do jete si gjithnje i perhumbur ne piken ku shinat bashkohen me qiellin. do perpiqesh te kuptosh nese pas atij shikimi fshihet nje ndjesi kenaqsie, i natyrshem duke qene se rikthehem ne ate boten, per te cilen te flas gjithnje me aq shume entuziazem, apo dicka e ngjashme me lemshin qe shqeteson fytin tend. e nuk do te flasesh, ti nuk do te thuash asgje gjate gjithe asaj pritjeje vrasese, ndonese me urren e me do shume se kurre, ndonese nuk i fal vetes qe edhe kesaj here je serish aty, teksa konstaton se sado tashme nuk eshte hera e pare qe perjeton nje situate te tille, perbrenda eshte e njejta e zakonshmja shkretetire. pyetjeve te mia sporadike, ne tentative per te thyer ate heshtjen gerryese do te perpiqesh ti pergjigjesh me nje levizjeje koke, por ne fund kur zeri i ftohte i altoparlanteve do te lajmeroje, qe treni im eshte ne mberritje, nje lot kapricioz do te mposht barrierat e tua te brishta. e teksa do te rikutjosh se shpartalluese di te jete nganjehere nje ushtri lotesh, do te me hidhesh ne qafe, ne tentative qe te mos me lejosh te admiroj nje nga momentete mia te preferuara. ti nuk mund te imagjinosh sa e bukur je teksa perlotesh. do te me shtrengosh gjithnje e me fort, e me zerin tend te mallengjyer do te me pershperisesh " te urrej. e sheh si me ben te vuash?". Une do te hesht per nje cast, pastaj do te perseris mekanikisht " jane vetem dy jave. eshte hera e fundit te betohem". ti do te pohosh me koke, por te dy e dime qe keto jave do te duken te pafundme e qe nisje te mia e rrjedhimisht situata dhimbjeje identike do te na duhet ende te perjetojme, e paradoksalisht te dy e shpresojme dicka te tille, sepse kjo do te thote qe edhe pas disa muajsh do te jemi serish bashke. E sa me teper fishkellima e trenit do te afrohet, ti aq me teper do te me perqafosh, e une do te rikujtoj sa do te me mungoje neteve te mia tiranase, kaluar bareve e gotave te konjakut, aroma e trupit tend, gusheza jote, e cila duket si e krijuar qellimisht per te vendosur buzet e mia. Me pas zhurma metalike e deres se trenit qe hapet, do te na zgjoje nga ai moment, qe do donim te ishte i perjetshem, e do te fillojme te veshtrojme me zili, te gjithe ata udhetare qe zbresin. e po te jemi me fat, syte tane nuk do te ndeshin nje tjeter cift te rinjsh qe perqfohen te permalluar e te lumtur. "me duhet te shkoj" do te them une teksa do te te perkedhel faqet e skuqura nga te ftohtet e me te njoma se zakonisht. ti do te afrohesh e do te me puthesh, duke mermeritur "te dua, te dua, te dua shqiptar i mallkuar" e me pas do te jete i vetmi cast qe ti do te buzeqeshesh. " ta dish ti sa te dua une" do te mendoj, por nuk do te flas, tani jam une ai qe ka veshtiresi te artikuloj fjalet. me ankth do te veshtroj drejt asaj dere te mallkuar, e do ti afrohem, do te ngjis valixhet, e me pas do te hip edhe vete. e teksa do te veshtroj drejt teje, qe tashme as perpiqesh me te permbash lotet, do te shpresoj qe ai tren te niset sa me shpejt. por ia do te vonoje si gjithmone, do te vonoje aq shume, sa per mua eshte e paevitueshme te rezistoj te mos zbres edhe njehere pa te puthur edhe njehere per heret e fundit. e buzet e mia, kesaj here do te njomen jo vetem nga ato te tuat, por edhe nga ndonje lot qe perpiqet te me pershendese ne menyre te vecante. pastaj do te vrapoj e do te hip momentin e fundit. e ndersa menjehere dera do te mbyllet e une do te shoh se si do vazhdosh te levizesh buzet per te me thene pa ze "te dua" une do te ngjis duart e mia pas xhamit. ti do te fillosh te zvogelohesh gjithnje e me teper ne sfond, e pas nje casti do te zhdukesh..."te dua" do pershperis edhe une per here te fundit pakuptuar e do te largoj koken nga xhami. me neveri do te shoh ne ka ndonje vend te lire, por edhe nese do ta gjej, do evitoj te perzihem me te tjeret...me pelqen te mos kem askend prane, teksa perlotem..."te dua vogelush
jan tkopjuara por me pelqyen ndaj i solla
i vjetėr 12-05-2014, 17:42   #804
Beaute
.

Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin

🖤 (1)
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-08-2018, 20:27   #805
e panjohura
Super Moderator

Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm

Me mungon Ti qe larg te kam...Me mungon Ti qe shum te ndjej...Me mungon Ti qe zemren ma ke marr...Me mungon Ti qe je atje ku nuk mund te kthehesh kurr...
e panjohura nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 04-04-2019, 12:18   #806
Onyx
Unpredictable

Data e antarėsimit: Mar 2016
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm

Mbreti Enrico VIII, Anna Bolenas (1527)

“Po guxoj tė tė kėrkoj tė ma thuash prerė ēfarė mendon pėr dashurinė tonė. Nevoja mė shtrėngon ta di pėrgjigjen tėnde, duke qenė qė kam njė vit qė jam plagosur nga dashuria dhe ende nuk jam i sigurt nėse kam apo jo njė vend nė zemrėn tėnde”.
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim