Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-08-2019, 18:31   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,142
Thanks: 8,172
Thanked 3,743 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Historia treshekullore e Mullirit tė Bėrdynajve


Miell, konak dhe shumė zemėrgjerėsi – flet i emocionuar Qerim Bėrdynaj, pasardhės i familjes

Ndonėse sot mė tepėr shėrben si njė monument i rrallė i arkitekturės vendase qė pėlqehet nga vizitorėt, Mulliri i Bėrdynajve – qė ndodhet nė fshatin Radavc tė Pejės – dikur shėrbente si njė objekt solidar i nevojave tė rajonit ku ndodhej.
I ndėrtuar nga materiali prej guri, realizim i mjeshtėrve popullorė me pėrvojė tė pėrkujton teknikėn e realizimit tė kullave dukagjinase.
Pasardhėsi i familjes qė e ka ndėrtuar mullirin, Qerim Bėrdynaj ka theksuar se ky objekt ka shėrbyer jo vetėm pėr bluarje, por ka qenė edhe objekt solidar i nevojave tė kėtij vendi.
Kjo “kullė – mulli”, sipas Bėrdynajt thuhet se ėshtė ndėrtuar para 300 viteve, njėkohėsisht ėshtė ndėr mė tė njohurit nė tė gjithė Kosovėn.
“Deri nė vitin 1960, kanė punuar tri mullinj, por kur dolėn mullit me rrymė atėherė njerėzit filluan me u largu. Kėtu kanė bluar, qė unė i mbaj mend, prej rajonit tė Skenderajt, Drenasit, Sanxhakut, Bjellopoljes e deri tė Pazari i Ri, etj. Unė i mbaj mend kur kanė ardhur prej Malit tė Zi, nėpėr grykėn e Zhlepit, me 40 ose 50 kuaj nė Pejė, ku e blenin drithin, e bluanin kėtu edhe ktheheshin prapa. Ato quheshin karvane, tė cilat ishin tė gjata 100 ose 200 metra. Derisa ėshtė bluar drithi karvanet ėshtė dashur tė presin 2 ose 3 ditė, derisa tė dy mullinjtė i kanė pasur dhomat pėr fjetje”, ka shtuar Qerimi Berdynaj.
Pasardhėsi i familjes Bėrdynaj ka thėnė se ata historikisht janė ndėr familjet mė tė njohura nė Dukagjin, ku dalloheshin pėr urtėsinė, ishin punėtorė dhe nuk e kanė prekur sipas tij, djersėn e huaj.

“Zot shtėpie ka qenė Tahir Lush Bėrdynaj, pėr tė cilin ka shkuar edhe akademik Mark Krasniqi. Sa ka qenė gjallė Tahiri kur nuk i ka lėnė tė bluajnė nė mulli meshkujt e tij, sepse ėshtė frikėsuar nga ujemi (kompensimi) qė ata mund ta marrin, me tė vetmin qėllim qė mos me shti haramin nė shtėpi e me e humb bereqetin.
Sipas tij, nga ky mulli janė furnizuar tė gjitha grupet ballistė, e mė vonė, nė luftėn e fundit, edhe ushtarėt e UĒK-sė.
Ai ka theksuar se mulliri ėshtė ende funksional, duke e pasur funksionin qė e ka kryer ndėr vite, por qė njėkohėsisht sipas tij, shėrben edhe si vend qė vizitohet nga turistė tė shumtė. /Telegrafi/
________________________________________
https://telegrafi.com/historia-tresh...dhes-familjes/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur