Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2019, 04:48   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

Para dy ditėsh eksponenti gjitholog Baton Haxhiu ka sulmuar dhe hedhė vrerė kundėr Gjermanisė. Nė njė intervistė me TV Dukagjinin e Kosovės ai ka thėnė se Gjermania ishte kundėr bombardimeve tė NATO-s nė Kosovė, se politika gjermane pėr shqiptarėt ėshtė e dėmshme e shumė akuza tė tjera si kėto. Nė gjithė intervistėn e tij gospondin Baton Haxhiu dukej tejet i dėshpruar pėr atė pse Berlini mbėshtet kryeministrin Haradinaj pėr taksėn qė i ka vėnė Serbisė dhe pse Merkeli nuk po mbėshtet Batonin, Hashimin dhe Edvinin pėr shkėmbimin e territoreve dhe ndarjen e Kosovės?! Njėjtė si Batoni ėshtė shfaqur nė dėshprim tė madh edhe presidenti i Kosovės, ndėrsa naltgjatėsia i Tiranės nuk ka pasė kohė tė merret me Samitin e Berlinit, megjithėse nesėr ai duhet tė udhėtojė pėr atje.
Ēfarė i bėn kėta shqiptaro-serbofilė tė jenė tė dėshpruar me Berlinin dhe Samitin e nesėrm qė mbahet atje? As mė shumė, as mė pak, vetėm dėshtimi nė pėrpjekjet e jashtėzakonshme qė ata kanė bėrė pėr ta tjetėrsuar e zvogluar territorin e Kosovės! Duhet qė ekspertėt mė nė zė nė botė tė merren me kėtė rast unik, pėr ta shpjeguar se si ka mundėsi qė presidenti i njė vendi, mentori i tij dhe kryeministri i njė shteti vėlla me Kosovėn tė zemrohen, tė dėshprohen, tė thartohen aq shumė kundėr njė shteti, njė vendi e njė kancelare, e cila del nė mbrojtje Kosovės dhe territoreve tė saj?! Eshtė rast unik nė historinė e botės.

Nesėr nė Berlin do tė jenė katėr presidentė dhe kryeministrat e vendeve tė Ballkanit Perendimor, pėrfshirė katėr vendeve anėtare tė BE-sė, Gjermanisė, Francės, Sllovenisė dhe Kroacisė. Nė tavolinėn e bisedimeve do tė vihen pėrballė dy palė: Shumica kundėr idesė sė Beogradit e Moskės pėr ndarjen e Kosovės dhe shkėmbimin e kufijve tė saj me Serbinė dhe njė pjesė e vogėl, pėrkatėsisht Hashim Thaēi, Aleksandėr Vuēiq, Edi Rama dhe Brnabiq me idenė serbo-ruse tė ndarjes sė saj. Por mė i dėshpruar e mė agresori ndėr ta do tė jetė Hashimi, sepse atij i del edhe nė ėndėrr Batoni tek ia pėrjell kėrcėnimet e Vuēiqit me dosjen e tė ashtuquajturave krimeve tė tij nė Kosovė.
Ndėrsa sa i pėrket qėndrimit gjerman pėr Kosovėn, bombardimet e NATO-s dhe luftėn, dua t'I them gospondin Baton Haxhiut se politika shtetėrore e Gjermanisė ka qenė par exelancė. Ishin presidenti Bush Senjor dhe Helmut Kohl ata qė projektuan idenė e pavarėsisė sė Kosovės. Ishte ministri i Mbrojtjes Rudolph Scharping, i pari politikan europian qė krimet e Milosheviēit nė Kosovė i krahasoi me krimet e Hitlerit. Ishte Gerhard Schroeder si kancelar qė urdhėroi pėr herė tė parė nė historinė e pas Luftės sė Dytė Botėrore ushtrinė gjermane tė angazhohet jashtė vendit tė vet nė sulmet ajrore kundėr Serbisė. Ishte Bundestagu gjerman qė ndryshoi kushtetutėn e vendit pėr t'i hapė rrugė angazhimit tė ushtrisė gjermane pėr ēlirimin e Kosovės. Ishin trupat e KFOR-it gjerman qė kanė shkėlqyer nė misionin e tyre nė Kosovė. Ishte ministri i Jashtėm, Joschka Fischer, ai qė "ballsamosi" Lamberto Dinin nė prill 1999, kur kėrkonte pushimin e bombardimeve me rastin e pashkėve. Ishte po Fischer ai qė sfidoi partinė e tij kur e gjuajtėn me domate e vezė, duke deklaruar para saj se nuk do tė lejonte njė Holokaust nė mes tė Europės nė fund tė shekullit XX! Fischer kishte pranuar nė janar 1999 nga ministrja e Jashtme e Bullgarisė projektin e miqve tė Batonit, pėrfshirė Stanishiqin, pėr dėbimin dhe asgjėsimin e shqiptarėve nė Kosovė.

E ndėrkohė ishte radioja gjermane DW qė pėrmes Beogradit pėrhapi lajmin e rremė se "Baton Haxhiu ishte masakruar" nga forcat serbe nė Prishtinė, ndėrkohė qė gospondin Batonin kėto forca po e pėrcillnin me nderime e respekt tė veēantė drejt Bllatės. Alibia e vrasjes sė Batonit ishte alibia e heroizimit tė tij, me qėllim qė ai tė bėhej i besueshėm te shqiptarėt pėr tė realizuar misione tė tilla si ky pėr ndarjen e Kosovės! Investimi I Beogradit te Batoni fillon nga Stanishiqi i Brezovicės, vazhdon me heroizimin e tij, mė pas me monopolet e tregėtisė me Serbinė, madje me ekskluzivitet edhe nė Shqipėrinė e Edi Ramės dhe mbyllet me angazhimin vetmohues tė tij bashkė me Hashimin e Edvinin pėr shkatėrrimin e shtetit e tė tėrėsisė territoriale tė Kosoėvs!
Nė kėtė kuptim dėshprimi i gospondin Batonit ėshtė i justifikuar. Ai mendon se mė shumė vlen pasuria, emri e lavdia e tij, si dhe e Hashimit dhe Edi Ramės, sesa territori i Kosovės, shteti i Kosovės, gjaku i dėshmorėve qė ranė pėr ēlirimin e saj dhe investimi i SHBA-ve, Gjermanisė, Britanisė sė Madhe dhe vendeve tė NATO-s pėr lirinė dhe shtetėsinė e Kosovės! Gospondin Batoni ėshtė i dėshpruar, sepse shefat e tij nė Tiranė, Beograd e Prishtinė nuk po kanė mė shans tė "marrin ēmimin Nobel pėr Paqe" dhe ai vetė nuk po ka mė shans tė shenjtėrohet nga Patriarkana serbe pėr shėrbimet qė ai ia bėn Serbisė. Shkatėrrimin e shtetėsisė dhe tėrėsisė territoriale tė Kosovės ata e shohin si mundėsi pėr honorare tė tilla! Ndaj janė tė dėshpruar dhe armiqėsuar me Gjermaninė, kancelaren Merkel dhe Samitin e Berlinit!
______________________________________________
https://www.botasot.info/opinione/10...-baton-haxhiu/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 07:28   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,523 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

ka dal Schwaba e xhirmonit, ka ... nenen atij partizonit uqka partizanin e ka mbaru edhe ne shtepi kokeulur e ka ēu
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 13:38   #3
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,355
Thanks: 15,081
Thanked 12,896 Times in 8,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 687
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

Kėta tė Kosovės tė gjithė spiun tė serbit po na dalin.
Edhe Batoni tė njėjtėn gjė thotė pėr pronarin e "Bota sot" qė e ka kaq pėr zemėr Fshatari, thot se ėshtė spiun i serbėve dhe se mban me krenari njė tatuazh tė Ushtrisė Federative Jugosllave (serbe).
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 13:56   #4
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

Vendi k...ves gjermania eshte i hatashem per te bere jete por nese merret me politike mund te veje ne gjume gjithe boten.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:03   #5
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,081
Thanks: 15,639
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

Mos hidhni balte per...NDIHMUESIT...TYT atyna.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:05   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,081
Thanks: 15,639
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Pėrgjigje e: Pse je i dėshpruar me Gjermaninė, gospondin Baton Haxhiu?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Kėta tė Kosovės tė gjithė spiun tė serbit po na dalin.
Edhe Batoni tė njėjtėn gjė thotė pėr pronarin e "Bota sot" qė e ka kaq pėr zemėr Fshatari, thot se ėshtė spiun i serbėve dhe se mban me krenari njė tatuazh tė Ushtrisė Federative Jugosllave (serbe).
Jane FUKSA ne KARAKTER...made in Jugosllavia.Ne qahen ka....dulla.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur