Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-03-2019, 13:21   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,589 Times in 1,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Sasia e rekomanduar e gjumit pėr tė rriturit ėshtė gjashtė deri nė tetė orė nė natė. Duke fjetur mė shumė se kaq, rritet edhe rreziku i vdekjes dhe sėmundjeve kardiovaskulare, thotė njė studim global botuar tė mėrkurėn nė Gazetėn Evropiane tė Zemrės.

Duke parė tė dhėnat nga 21 vende, nė shtatė rajone, ekipi hulumtues zbuloi se njerėzit qė flinin mė shumė se kufiri i vendosur prej tetė orėsh rrisnin rrezikun e problemeve madhore kardiovaskulare, siē janė goditja e zemrės ose dėshtimi i zemrės, si dhe vdekja deri nė 41%, transmeton lajmi net.

Por njė arsye e mundshme pėr kėtė mund tė jetė se “gjumashėt” paraprakisht mund tė kenė probleme tė caktuara shėndetėsore, qė i bėjnė ata tė flenė mė gjatė, shpjegojnė autorėt e studimit.

Ekipi, i udhėhequr nga Chuangshi Wang, Ph.D. student nė McMaster, gjithashtu identifikuan njė rrezik nė rritje nga personat qė flinin ditėn.

Studimet e mėparshme nė lidhje me kėtė temė u zhvilluan kryesisht nė Amerikėn e Veriut, Evropė dhe Japoni. Studimi i ri sjell njė pamje globale.

Por gjetjet janė ende nė vėzhgim, qė do tė thotė se shkaku i problemeve tė zemrės dhe rreziqeve nga vdekje mbetet i panjohur.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 13:25   #2
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,073
Thanks: 5,644
Thanked 11,792 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Dmth un qe nuk Bej as 6 ore gjume nuk paskam rreziqe ?
Flm m’y good .

P.s me duket ekziston nje teme per gjumashet ktu.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 13:27   #3
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,589 Times in 1,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
P.s me duket ekziston nje teme per gjumashet ktu.
Per gjumashet kurre nuk eshte shume nje teme me teper...

__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 13:28   #4
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,073
Thanks: 5,644
Thanked 11,792 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Me duket se Po justifikon veten me kte .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 13:29   #5
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,589 Times in 1,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Me duket se Po justifikon veten me kte .
Duke lene anesh shakane, une flej vetem 6-7 ore ne dite, dhe kur kam dicka te rendesishme te bej te nesermen, besom se gjumi me duket humbje kohe ...
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 13:34   #6
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,073
Thanks: 5,644
Thanked 11,792 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Duke lene anesh shakane, une flej vetem 6-7 ore ne dite, dhe kur kam dicka te rendesishme te bej te nesermen, besom se gjumi me duket humbje kohe ...

Paskam binjak ne forum un o shokėni .

Un flej shume pak onyx kur Jam jashte thčm sonte do fle qe ne 9 kalon ora si pa kuptuar e vetem kur e shoh veten zgjuar deri ne 1 te Nates . O duke pa noj film , nojhere ktu , ose jasht !
Cudi thčm do rrezohem rrugeve noj dite . Lol .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 20:58   #7
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Shkenca ka njė lajm tė mirė pėr gjumashėt

Gjumi te shplodh menderisht. Vellezerit e vegjel te te cilet ulluku shkarkues i stresit te lagjes rendon shume duhet te flene edhe me shume per te ruajtur shendetin mendor.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur