Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-11-2013, 15:48   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,188
Thanks: 6,853
Thanked 3,179 Times in 1,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Energjia do na vijė nga HėnaMund tė tingėllojė mė shumė si njė fantazi shkencore se sa njė projekt i realizueshėm, por njė kompani japoneze e energjisė zbuloi projektin e saj pėr tė siguruar energji alternative miqėsore me mjedisin.

Sipas “Shimizu Corporation” nė tė ardhmen, energjia duhet tė vijė nga Hėna. Kėshtu tė paktėn pretendohet nė projekti-idenė “Lunar Ring”. Projekti parashikon mbulimin e 11 mijė kilometrave ekuatorialė tė Hėnės me panele diellorė, gjėrėsia e tė cilėve duhet tė jetė 400 kilometra.

Panelet do tė kapin energjinė diellorė nė cdo kohė dhe nė formėn e mikrovalėvė apo rrezeve lazer, kjo energji do tė transferohet nė Tokė, ku e pret impianti qė e konverton nė energji elektrike qė mund tė pėrdoret gjėrėsisht nė gjithė globin.Sigurisht tė thuash qė ky projekt ėshtė ambicioz, kjo ėshtė shumė pak, por drejtuesit e “Shimizu Corporation” shprehen optimistė. Ata thonė se projekti ėshtė i realizueshėm edhe me kapacitetet teknologjike aktuale tė njeriut dhe do tė pėrcillte nė Tokė 13 mijė terravat energji diellore tė vazhdueshme, shto dhe avantazhet qė do pasojnė duke nisur qė nga ndalja e emėtimit tė dioksidit tė karbonit nė atmosferė dhe ngrohja globale.Pėrpjekjet pėr sigurimin e mjeteve alternative tė energjisė nė Japoni janė shumėfishuar qė pas tėrmetit tė 2011 dhe tragjedisė nė centralin bėrthamor tė Fukushimas. Vendi aziatik ėshtė lider nė shfrytėzimin e energjisė bėrthamore, por qė prej rastit tė Fukushimas, nga shumė kjo shihet si njė thikė me dy presa, ndaj kėrkojnė ta braktisin atė.

/ Top Channel
__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 14:31   #2
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Une shoh vetem nje problem, dhe per mua eshte kryesor, ne kete skenar.

Ndertimi behet, projekti eshte i rregullt, llogaritjet ekonomike dalin, return-time eshte lehtesisht e gjetshme. All good so far.
Dhe mberrijme ne momentin qe eshte ndertuar, cdo gje funksionon sic duhet... por...

(..skenar hipotetik).... nje kokrrize rere qe ka rreth qindra mijera vjet e cila endet ne hapesire, bie ne Hene, me shpejtesi rreth 40km/s. Perplasja e saj me cdo objekt tjeter cliron energji te peraftert me shperthimin e nje granate ofensive. Te gjithe e dime se ne Hene nuk ka as edhe nje cm katror te vetem qe te mos jete pjese e nje krateri. Me spekullim, mund te thuhet se ne siperfaqen e Henes hyn nga kozmosi ne formen e meteoriteve, rreth 10g lende ne jave, qe bie diku mbi Hene. ... Dhe papritur, triliarda euro investim, jane nen rrezikun e avullimit nga nje kokerr orizi ne kozmos, mesatarisht cdo dite.

I don't like it.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 15:10   #3
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Me siguri se energjia do tė na vijė nga hėna por nė njė formė tjetėr, nė atė tė He3 element i cili gjendet nė sasi tė madhe nė hėnė, ka plane qė ky element tė pėrdoret si karburant pėr gjeneratėn e re tė raketave qė do tė zbulojnė brenda sistemit tonė diellorė.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 15:16   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

nje gje skuptova une ne gjithe kete projekt. energjia ne toke si do te percillet? te terminali qe do ta kthente ne energji elektrike!!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 15:19   #5
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
nje gje skuptova une ne gjithe kete projekt. energjia ne toke si do te percillet? te terminali qe do ta kthente ne energji elektrike!!
Me sa unė kuptove ajo do tė bėhet me anė tė mikrovalėve apo laser rrezeve.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 18:30   #6
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,005
Thanks: 1,840
Thanked 2,019 Times in 1,523 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

do na lene naten pa gjume, nga pasqyrimi i diellit
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 21:03   #7
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Energjia do na vijė nga Hėna

Hipotezat thone se ne hene paska nje lloj nafte qe pihet. Nje super droge qe vjen nga fosilet shume te vjetra te nje lloj specie superiore qe dikur jetonte atje. Kjo droge, kjo droge e ben superman njeriun te afte per te fluturuar dhe per ti bere deshirat realitet gjithashtu kjo droge e fut njeriun ne boten e halucinacioneve qe eshte edhe rruga per ne parajse.
🖤 (1)
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 22:28   #8
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Energjia do na vijė nga Hėna

Perralla me mbrete.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:19   #9
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,854
Thanks: 23
Thanked 2,861 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Une shoh vetem nje problem, dhe per mua eshte kryesor, ne kete skenar.

Ndertimi behet, projekti eshte i rregullt, llogaritjet ekonomike dalin, return-time eshte lehtesisht e gjetshme. All good so far.
Dhe mberrijme ne momentin qe eshte ndertuar, cdo gje funksionon sic duhet... por...

(..skenar hipotetik).... nje kokrrize rere qe ka rreth qindra mijera vjet e cila endet ne hapesire, bie ne Hene, me shpejtesi rreth 40km/s. Perplasja e saj me cdo objekt tjeter cliron energji te peraftert me shperthimin e nje granate ofensive. Te gjithe e dime se ne Hene nuk ka as edhe nje cm katror te vetem qe te mos jete pjese e nje krateri. Me spekullim, mund te thuhet se ne siperfaqen e Henes hyn nga kozmosi ne formen e meteoriteve, rreth 10g lende ne jave, qe bie diku mbi Hene. ... Dhe papritur, triliarda euro investim, jane nen rrezikun e avullimit nga nje kokerr orizi ne kozmos, mesatarisht cdo dite.

I don't like it.

Nje pyetje Pse hena na tregon gjithmone vetem nje ane te saj?
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:24   #10
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Nje pyetje Pse hena na tregon gjithmone vetem nje ane te saj?
Sepse hena nuk rrotullohet rreth vetes.
Rrotullohet rreth tokes duke mbajtur fiks nje pozicion(faqe) nė lidhje me token.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:28   #11
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,854
Thanks: 23
Thanked 2,861 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Sepse hena nuk rrotullohet rreth vetes.
Rrotullohet rreth tokes duke mbajtur fiks nje pozicion(faqe) nė lidhje me token.
E di mer plak athere ska si te sulmohet nga meteor ne ate pjese qe na tregon ne apo jo!!
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:31   #12
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
E di mer plak athere ska si te sulmohet nga meteor ne ate pjese qe na tregon ne apo jo!!
Po Pse mor plak si jane bere gjithe ato kratere qe duken ketej krahut? !
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:33   #13
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,854
Thanks: 23
Thanked 2,861 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Po Pse mor plak si jane bere gjithe ato kratere qe duken ketej krahut? !
Jane bo para se te behej satelit i tokes
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:39   #14
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Jane bo para se te behej satelit i tokes
Teorikisht hena ka lindur nga tokai dhe qe atehere ka qene gjithmone satelit i tokes.

Gjithsesi per mos ta bere shume te gjate po te shpjegohet dicka. Toka dhe hena nuk jane si d'y topa futbolli ne largesi d'y trč Metra nga njeri tjetri. Por imagjinoje si d'y topa futbolli ne nje largesi me km lage.
Perpllasja e trupave te jashtem me siperfaqen e henes me nje drejtim paksa diagonal eshte shume e mundshme.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:47   #15
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,854
Thanks: 23
Thanked 2,861 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Teorikisht hena ka lindur nga tokai dhe qe atehere ka qene gjithmone satelit i tokes.

Gjithsesi per mos ta bere shume te gjate po te shpjegohet dicka. Toka dhe hena nuk jane si d'y topa futbolli ne largesi d'y trč Metra nga njeri tjetri. Por imagjinoje si d'y topa futbolli ne nje largesi me km lage.
Perpllasja e trupave te jashtem me siperfaqen e henes me nje drejtim paksa diagonal eshte shume e mundshme.
Athere teorikisht nuk ka pasur mundesi te ulen njerzit ne hene sepse do te ishte e pamundur duke u sulmuar ka mijera grimca rere me shpejtis 40 km ne sec .
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:52   #16
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Athere teorikisht nuk ka pasur mundesi te ulen njerzit ne hene sepse do te ishte e pamundur duke u sulmuar ka mijera grimca rere me shpejtis 40 km ne sec .
Njerezit praktikisht jane ulur ne hene per disa ore.

Eksppzimi i gjate dhe i pambrojtur e bene shume te mundshme qe te goditen nga grimca te vogla apo te medha. ..dhe qofte nje njeri apo nje plantacion teknollogjike do te pesonte deme. Ky i fundit plantacioni ka siperfaqe me te madhe dhe eshte gjithe kohen i ekspozuar ndaje kéti rreziku. Llogjikisht plasja do te ndodhe jo shume vone.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:55   #17
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,854
Thanks: 23
Thanked 2,861 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Njerezit praktikisht jane ulur ne hene per disa ore.

Eksppzimi i gjate dhe i pambrojtur e bene shume te mundshme qe te goditen nga grimca te vogla apo te medha. ..dhe qofte nje njeri apo nje plantacion teknollogjike do te pesonte deme. Ky i fundit plantacioni ka siperfaqe me te madhe dhe eshte gjithe kohen i ekspozuar ndaje kéti rreziku. Llogjikisht plasja do te ndodhe jo shume vone.
Ne jemi top me i madh se hena
Ne levizim me gjithe henen rreth diellit.
Une mendoj se ne hapsiren midis henes dhe ne nuk ka ndikim meteoresh.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2019, 06:50   #18
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,275
Thanks: 4,127
Thanked 6,856 Times in 2,344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Energjia do na vijė nga Hėna

Tani, japonezi i di me mire keto pune. Ai i ka bere keto pyetje dhe te tjera qe ne nuk na shkon mendja, pa pretendon kete qe thote tema.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2019, 16:53   #19
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Energjia do na vijė nga Hėna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Ne jemi top me i madh se hena
Ne levizim me gjithe henen rreth diellit.
Une mendoj se ne hapsiren midis henes dhe ne nuk ka ndikim meteoresh.
Ka sepse meteoret bien perdite nga te gjitha anet.
Po nejse ti ke mendimin tend.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur