Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Letėrsia Botėrore

Letėrsia Botėrore Diskutime rreth letėrsisė Botėrore .

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-09-2019, 17:49   #21
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Keqardhja dhe dhembshuria mund te jete baza e moralit por eshte themeli i raporteve te ndyra dhe te demshme mes njerezve. Te kesh meshire eshte si te perdhosesh krenarine e tjetrit dhe une nuk e kuptoj si mund te ndihet i lartesuar dikush nga kjo ndjenje. Quaje moral, po deshe.
Ne kundershtim me Kantin, Shopenhaueri beson qe bota dhe gjithe universi nuk udhehiqen nga arsyeja, por nga deshira. Pra per Shopenhauerin arsyeja ne univers ka rol dytesor, sepse rolin e pare e ka deshira.

Dy konkluzione ketu:

1) bota ishte, eshte dhe do te mbetet iracionale

2) perderisa morali flet per arsyre por arsyeja ne univers nuk eshte e para, i bie qe morali nuk ka per themel arsyen (sic besojne Kanti, Aristoteli, Platoni, Spinpoza, etj.) por dicka qe ne citimin qe solle shfaqet si "meshire", e cila poashtu i afrohet deshires me shume se arsyes

U ndje apo nuk u ndje dikush krenar perpara meshires se tjetrit, pak rendesi ka per sistemin e Shopenhauerit, ku edhe krenaria por edhe meshira jane te dyja produket te deshires (te bojatisura gjasme me arsye).
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 17:58   #22
Mistrece
Edelweiss
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,828
Thanks: 151
Thanked 4,628 Times in 2,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ne kundershtim me Kantin, Shopenhaueri beson qe bota dhe gjithe universi nuk udhehiqen nga arsyeja, por nga deshira. Pra per Shopenhauerin arsyeja ne univers ka rol dytesor, sepse rolin e pare e ka deshira.

Dy konkluzione ketu:

1) bota ishte, eshte dhe do te mbetet iracionale

2) perderisa morali flet per arsyre por arsyeja ne univers nuk eshte e para, i bie qe morali nuk ka per themel arsyen (sic besojne Kanti, Aristoteli, Platoni, Spinpoza, etj.) por dicka qe ne citimin qe solle shfaqet si "meshire", e cila poashtu i afrohet deshires me shume se arsyes

U ndje apo nuk u ndje dikush krenar perpara meshires se tjetrit, pak rendesi ka per sistemin e Shopenhauerit, ku edhe krenaria por edhe meshira jane te dyja produket te deshires (te bojatisura gjasme me arsyen).
Dakort.

Une nuk kam njohuri te thella per filozofine, me grishi ajo thenie dhe thashe timen ne baze te ndjesive te mia, qe mesa shoh diku i paske keqinterpretuar.
Modestisht Mistrece
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 18:01   #23
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Dakort.

Une nuk kam njohuri te thella per filozofine, me grishi ajo thenie dhe thashe timen ne baze te ndjesive te mia, qe mesa shoh diku i paske keqinterpretuar.
Modestisht Mistrece
Kam respekt per Shopenhauerin, asgje personale

Une nga filozofet vetem Nicen citoj, sepse ai shkruajti qindra aforizma. Te tjeret me mire te mos citohen, sepse shume citime jane ndarje nga konteksti --dhe si pasoje shtyjne ne keqinterpretim.
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 18:19   #24
Mistrece
Edelweiss
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,828
Thanks: 151
Thanked 4,628 Times in 2,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

“Keshilla per jeten” ka qene nje nga librat qe me ka dhuruar ime me.
__________________
Festina lente!
🖤 (1)
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 18:22   #25
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
“Keshilla per jeten” ka qene nje nga librat qe me ka dhuruar ime me.
Nuk e kam lexuar. Kam lexuar The World as Will and Idea dhe The Fourfold Roots of the Principle of Sufficient Reason...

Te dy librat me kane bindur qe fjala "gjeni" ne rastin e Shopenhauerit eshte pak. Te libri i dyte hidhet edhe ideja qe cdo gje qe ka siperfaqe ka edhe kohe... ide qe me vone u vertetua nga Ajnshtajni (i cili ka lexuar ne moshe fare te vogel Shopehnauerin, por edhe Kantin).

Nejse, sapo te lirohem pak do e kerkoj edhe librin qe permende...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 05-09-2019 nė 18:25
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 21:14   #26
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 114
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Kam respekt per Shopenhauerin, asgje personale

Une nga filozofet vetem Nicen citoj, sepse ai shkruajti qindra aforizma. Te tjeret me mire te mos citohen, sepse shume citime jane ndarje nga konteksti --dhe si pasoje shtyjne ne keqinterpretim.
Kėrkoj ndjesė qė po tė citoj, por arsyeja ėshtė thjeshtė se unė personalisht jam Kantiane. Thėnia e tij nė vazhdim ėshtė kodeks i humanizmit, sė paku nė Danimarkė:
" Act in such a way that you treat humanity, whether in your own person or in the person of any other, never merely as a means to an end, but always at the same time as an end.”
Immanuel Kant
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 01:46   #27
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kęrlighed Shiko postimin
Kėrkoj ndjesė qė po tė citoj, por arsyeja ėshtė thjeshtė se unė personalisht jam Kantiane. Thėnia e tij nė vazhdim ėshtė kodeks i humanizmit, sė paku nė Danimarkė:
" Act in such a way that you treat humanity, whether in your own person or in the person of any other, never merely as a means to an end, but always at the same time as an end.”
Immanuel Kant
Nuk mora qendrim ne ceshtjet e moralit, thjesht u mundova t'i jap pergjigje kritikes se Mistreces (ndonese pergjigje e manget, se as nuk e kam idene ku e shkeuputi Kurti ate citimin).

Tezen e Masterit ne degen Filozofi e kam bere per etiken kantiane. Ka shume interes per Kantin ketu ne SHBA. Edhe une jam influencuar shume nga Kanti, por Shopenhaueri mbetet gjeni. Kanti ka pasur impakt te madh te profesoret, Shopenhaueri ka pasur impakt te papare te gjeneratat e artisteve ne Evrope (por edhe te psikanaliste si Frojdi).
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 12:55   #28
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 114
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk mora qendrim ne ceshtjet e moralit, thjesht u mundova t'i jap pergjigje kritikes se Mistreces (ndonese pergjigje e manget, se as nuk e kam idene ku e shkeuputi Kurti ate citimin).

Tezen e Masterit ne degen Filozofi e kam bere per etiken kantiane. Ka shume interes per Kantin ketu ne SHBA. Edhe une jam influencuar shume nga Kanti, por Shopenhaueri mbetet gjeni. Kanti ka pasur impakt te madh te profesoret, Shopenhaueri ka pasur impakt te papare te gjeneratat e artisteve ne Evrope (por edhe te psikanaliste si Frojdi).
Pa diskutim. Ishte thjeshtė njė keqpėrkapje e postimit tuaj nga ana ime.
Unė kam mbetur te Kanti pėr arsye tė Deontologjisė mjekėsore. Gjithėsesi ka edhe mangėsi, shembull: Ėshtė e gabuar tė kryhet transplantimi i organeve edhepse lejohet qė pacienti tė mbijetojė, sepse cenon integritetin e trupit individual. Nė kėtė rast do anoja nga utilitarizmi i John Stuart Mill.

Mbetshi tė pėrshėndetur dhe do ju lexoj me kėnaqėsi.
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
🖤 (1)
Kęrlighed ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 14:13   #29
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,949
Thanks: 15,475
Thanked 9,206 Times in 6,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ne kundershtim me Kantin, Shopenhaueri beson qe bota dhe gjithe universi nuk udhehiqen nga arsyeja, por nga deshira. Pra per Shopenhauerin arsyeja ne univers ka rol dytesor, sepse rolin e pare e ka deshira.

Dy konkluzione ketu:

1) bota ishte, eshte dhe do te mbetet iracionale

2) perderisa morali flet per arsyre por arsyeja ne univers nuk eshte e para, i bie qe morali nuk ka per themel arsyen (sic besojne Kanti, Aristoteli, Platoni, Spinpoza, etj.) por dicka qe ne citimin qe solle shfaqet si "meshire", e cila poashtu i afrohet deshires me shume se arsyes

U ndje apo nuk u ndje dikush krenar perpara meshires se tjetrit, pak rendesi ka per sistemin e Shopenhauerit, ku edhe krenaria por edhe meshira jane te dyja produket te deshires (te bojatisura gjasme me arsye).
Ne univers nuk ka deshira apo aresye ...ka LIGJE.

KETO si filozof juve mund te na i shpjegoni.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:13   #30
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne univers nuk ka deshira apo aresye ...ka LIGJE.

KETO si filozof juve mund te na i shpjegoni.
Po ligjin e bing bangut a na e gjen dot? Kush te siguron pastaj qe deshira vepron pa ligje? (Po supozoj une se deshira ka si ligj shperthimin --ashtu si ne rastin e bing bangut).

Kur Shopehnaueri supozon qe universi eshte iracional, nuk nenkupton qe universi nuk ka ligje, nenkupton qe universi nuk ka synime racionale ( sic mund te kemi ne njerezit, ndonese per Shopenhauerin edhe njeriu nuk mund te jete 100% racional).

Nuk jam filozof dhe as nuk zgjidhen keto pyetje ne kete forum. Vepra me poshte sqaron perse universi mbi te gjitha eshte deshire dhe pastaj arsye. Eshte nje veper qe ka frymezuar gjeni si Lev Tolstoi, Fridriq Niēe, Ajnshtajni, Mikelanxhelo Antonioni, Maks Horkhajmer, Luis Borges... dhe lista e te frymezuarve nga kjo veper nuk mbaron.

Futi nje lexim kur te kesh kohe, ne vend se te presesh pergjigje per gjera qe zor se zgjidhen

https://www.gutenberg.org/files/38427/38427-pdf.pdf

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 06-09-2019 nė 15:26
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:22   #31
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,846
Thanks: 23
Thanked 2,855 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

“Kerkoja sta jep,merrja se nuk te thote gjo” Unė prap me duket.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:30   #32
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Nga viking na doli shqiptar njoni...
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:31   #33
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,846
Thanks: 23
Thanked 2,855 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Po mer po edhe ti nga Dimer na dole Behar me duket
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:36   #34
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 721
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Njoni paska fillu me kopju Akrepin... mos e kishe te kopjuar edhe ate shprehjen a-la-shqiptarce (merrja se nuk thote gjo)
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 15:38   #35
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,846
Thanks: 23
Thanked 2,855 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Njoni paska fillu me kopju Akrepin... mos e kishe te kopjuar edhe ate shprehjen a-la-shqiptarce (merrja se nuk thote gjo)
Po ja se shef me liber me vete tu maj shenime cfare shkrua akrepi.
Mire e ke ti edhe ai ate e ka thene ka mundesi!!
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 01:47   #36
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,892
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk mora qendrim ne ceshtjet e moralit, thjesht u mundova t'i jap pergjigje kritikes se Mistreces (ndonese pergjigje e manget, se as nuk e kam idene ku e shkeuputi Kurti ate citimin).

Tezen e Masterit ne degen Filozofi e kam bere per etiken kantiane. Ka shume interes per Kantin ketu ne SHBA. Edhe une jam influencuar shume nga Kanti, por Shopenhaueri mbetet gjeni. Kanti ka pasur impakt te madh te profesoret, Shopenhaueri ka pasur impakt te papare te gjeneratat e artisteve ne Evrope (por edhe te psikanaliste si Frojdi).
Edhe Shopenhaueri do binte dakord me Mistrecen sepse ajo ne menyren e saj morale po tregon compassion duke mos i ardhur gjynah per diken meqe kjo rrezikon ofendimin e atij karakteri. Edhe une p.sh supozojm nuk dua qe dikujt t’i vije keq per mua por dua qe dynjaja apo shoqeria te ken simpati per mua.
Fjala comapssaion ne rastin e Shopenhaurit nuk do thote te na vije keq per nje lyps rruges apo te qajm per njerz a cdo krijese fatkeqe rruges kot.
Shopenhaur i ka mesaur folozofat e tjere si te behen burra dhe me moral,lol meqe i kritikon haptas filozofat e shquar antik grek se si nuk ndjenin turp kur ofendoheshin apo godotetishin fizikisht nga ndonje kundertshtar ne athinen e lashte. Ai na meson per sedren apo sensitivitetin e karakterit te paster brenda qe duhet te kemi shume conpassion dhe respekt per karakterin e tjetrit dhe tonin. Prnadaj edhe frojdi hitleri nice e shume te medhenj njerz e shikojn shopenhurin si baba filozofije dhe psikokogjije.
Ai psikologjisht dhe moralisht sjedh ne tryeze dy karaktera te universeve te ndryshme si nje malok i ndershem sensitiviv dukagjinas supozojm me Wagner apo Hitlerin.
Kompozitorin me te madh ne bote me nje njeri te thjesht duke vlersuar karakterin e brendshem jo karrieren apo talentin si grekt e lashte qe shikonin me perbuzje fshataret jashte athines. Qe na kujton shqiptaret sot, qe shahen rrahen ne parlament pa pike turpi dhe sedre dhe akoma vejn ne perbuzje noj fshatar te lodhur pa e njohu indivdin.
Me pelqen shopenhauri,lol

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 07-09-2019 nė 07:37
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 02:43   #37
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,949
Thanks: 15,475
Thanked 9,206 Times in 6,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Njė ushtri pa kulturė ėshtė njė ushtri injorante dhe njė ushtri injorante mund tė mposhtet nga armiku.

Mao Ce Dun.

KLM.

PS....ku jane kinezet SOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 18:44   #38
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 114
Thanks: 56
Thanked 64 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Imagjinata i ėshtė dhėnė njeriut pėr tė zėvendesuar atė qė ai nuk ėshtė, dhe njė sens humori pėr tė ngushėlluar veten pėr atė qė ėshtė.
(Oscar Wilde)
__________________
Aliis si licet, tibi non licet
Kęrlighed ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 10:10   #39
Jetmira
Jetmira
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,545
Thanks: 1,269
Thanked 1,092 Times in 437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Nėse tė dashurosh njė femėr si ty ėshtė mėkat.. atėherė preferoj tė digjem nė ferr..

Sugjeroi M.C
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 20:57   #40
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 763
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Thėnie me vlerė nga njerėz tė mėdhenj.

Jo gjithnje njeriu i madh thote thenie me vlere.

cit. Une
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur