Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2019, 19:55   #461
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,842
Thanks: 712
Thanked 944 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po ja qedhoj dikush, se per ēka kane dhaf‘ne e ka te paguar nje Qironke dhe 2 Kurnaqka dhe nje kanoqe birre
Titullin nuk e solla, se me zbuloni gjezeegjezen

Taqka i Lenkės, ose siē e quanin doēėria Taqkė Cingaridhka, i kėrkoi tė gjyshes, Olimbisė, qė nė mėhallė njihej si Maqovica ndihmė pėr tė veshur gurkashkėn. Maqovica, qė sapo kishte marė shpirton nė dorė pėr tė ndezur fufuēkėn, fshiu duart nė mėsallė dhe rrėmbeu griben t’i ujdiste leshkat qė i kishte lėmsh. – Nuk shkohet nė shkollė si i handakosur, – i tha.

– Po lemė me rehat se do mbodhisem, – u qurravit Cingaridhka. – E dembelhanė, prit se dukesh si lugat i fandaksur. E mbushe kallamarin me mellan? Po molidhen e vure nė ēantė? – I vura tė gjitha – rezervėn, rigėn, perigjelin.

– Po kanonkėn? Do tė tė duhet pėr tė hequr perithorin. Se pastaj s’di ku ti fillosh galavizhdat. – Tė thashė rigėn, kanonkėn, rulemanin. Mos u bėj humbamenkė fare.

– Tė rashė kokės qė tė tė ēuknavit mirė, – u hakėrrye Maqovica. – I ke bėrė mathimat apo do tė tė zėnė gafil edhe sot? Se ngelesh pėrpara klasės si torobell pastaj dhe tė shtijen ata xerxevulėt me tebeshir. Tė ngulin edhe ndonjė pineskė tjetėr nga prapa. – Unė s’jam humbameno, de. Atė gallofin qė mė shturi me tebeshir e bėra terbjet vetė. I kėrcyen sytė si bumbrekė. – Edhe vish shoshonkat se ėshtė llapavec jashtė. Do marrėsh ndonjė plevit qė tė ēuditesh.

– Shoshonkat nuk i vesh se dukem si dudum. Kėpuckės sapo ia sheshova njė peronė qė mė vriste gishtin. – Epo dil me lepitka e me benevrekė atėherė. – Jo po si ti qė gajase dynjanė duke gjezdisur me penuar dhe fėshfėshe nė mes tė dimrit.
– Pika qė s’tė bije. Unė mė mirė dal gollomesh se tė ve fėshfėshkėn. – Iiii, – ia bėri Cingaridhka qė mėnd u mek kur iu pataks e gjyshja gollomesh nė mendje. – Lėviz, tani. Mos mė rri si gur pe shtufi.

– Prit se s’kam marrė patumkat. Kemi fiskulturė nė palestėr sot. – Ja ku i ke gjurmashkat. Po bollkat e fiskulturės ku i ke? – Varur nė kremastar. – Ua, bollkat nė kremastar, si tė jenė dolloma. More ndonjė gjė pėr tė ngrėnė nė pushim, apo do mbllaēitėsh mastikė tėrė ditėn? – Do ble hallvėkoskė me.
– Bli ushqim pe tamami, mos m’i harxho paratė pėr fuga dhe ashikė, hallvėkoska dhe pisuska akulloreje se je tharė si cironkė dhe je bėrė si pe pe rotke mė dyzaj. S’tė thonė kot cingaridhe. Taqkė Cingaridhja u kujtua qė s’kishte futur nė ēantė as fugėn vėndkė pėndkė, as onomain patik. Po pastaj e la atė muhabet se atė ditė kishte dėborė dhe e kishin lėnė tė shkonin te kolovajzja e madhe nė Shėndėllia. Hekurushkat i kishte me vete.

– E mos shko tė shkasėsh andej nga kukumalja se thyen ndonjė gollganė, – ia bleu mendjen Maqovica. – Jo po do luaj si ēupkat me posta biz dhe me ngrika-shkrika, – i tha tė gjyshes. – Shiko tė na bėsh ndonjė lakror ti, atė bėj. – Ja gati okllainė, si t’i duash petėt, tė holla, me kulaēka. – Ose na bėj ndonjė petanik me fasule.
– Mos do edhe kėrnacka me ndonjė ēiēkė raki? – Jo se rakia e babit ėshtė shollomotkė. – Prandaj e doje trebishonin ti, tė hapje shishkėn e rakisė? – Epo s’ėshtė shishkė pe birre qė ta hap me bishtin e furkulicės.

– Pika ty, di ti malukat nga rakia. Ti je si ligavec gollash. S’ke ndėrruar akoma pizhamatė. – Po ēfarė do ti me, tė bėhem si kade pe vere qė tė mė thėrrasin gollozdrum? – Ah po ti i mer tė gjitha llafet jangllėsh. Vetėm yt atė tė bėn terbjet.

– Po sikur tė na bėsh ndonjė paēe pe kormine? Na zuri barku lakėr armč gjithė muajin. Ose na tiganis ato mėlēiēkat qė blemė dje nė Gjela Italani. – Ikė tani se tė mora okllainė. Na bėre me dhimbje koke. – Po mer me ndonjė apkė. Ose pi ca ujė me limua.

– Ja sa tė mbaroj kortinkat se kam pėr t’iu bėrė azhuret, do pastroj ca pezhishkat, t’i mbledh ne farashkė e ti ēoj nė ashefkė. Pastaj do mbulohem me levenxkė tė ngrohem ca se u plevitosa. Mos m’u mbėshtet mbi priftul se e theve. – Epo ku ėshtė lugashka tė mbath kėpucėt?
– Ikė tani xerxevul se na rokanise kokėn. Kur tė mbarosh ktheu nė shtėpi, mos m’u mbodhis rrugėve. Se atė bėni ti, argalisesh me mangot nėpėr ulica. – Se mos ke punė tjetėr ti, si ngjelkė i merr tė gjithė nėpėr gojė.
Plaka i vuri reskėn portės dhe ku kthye nė kuzhinė tė bėnte pak mėmėligje pėr mėngjes. Do ta hante me ca peksimadhe qė i kish mbetur qė prėmė. S’kishte kėllqe pėr t’u marrė me atė djalė. Pastaj u kujtua qė djali kishte ditėlindjen dhe filloi tė vrasė mendjen ti bėnte ndonjė ėmbėlsirė. Kishte kohė qė s’ishte bėrė mukaet tė gatuante ndonjė trishkė. Djalka kishte qef karidhaton, po nuk ia kishte ngenė. Le qė atė e kishte bėrė nė kollozhek, para gjashtė muajsh. E mbante mend mirė se e kishin ngrėnė me imonik, pasi kishin pasur edhe njė sallatė tė mirė me domate sėrėke. Po afronte viti i ri dhe duhej blerė edhe ndonjė miskė.
he me te lumte bre pirati, nuku me besonet qe e ke zografisur tine gjithe kete
🖤 (1)
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 21:54   #462
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
he me te lumte bre pirati, nuku me besonet qe e ke zografisur tine gjithe kete
po ēfare une e shkrova ngela i fandakosur kur e lexova dhe e solla ta perkthente njeri ketu

me duket qe eshte nga andeja, matane nga Korēa
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 22:37   #463
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,025
Thanks: 1,715
Thanked 727 Times in 526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Lepitkat korcaret I thone, po Ka dhe fjale nga greqishtja, ato zonat andej do jene. Duhet nje korcar te na e perktheje. U mor vesh dhe Cironka
🖤 (1)
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 22:46   #464
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Lepitkat korcaret I thone, po Ka dhe fjale nga greqishtja, ato zonat andej do jene. Duhet nje korcar te na e perktheje. U mor vesh dhe Cironka
une mendoja jane nga Tepelena e Feshfeshave vertete duhet perkthyes, se keshtu dhafa nuk kisha lexuar ndonjehere, ndersa ne net e gjeta me titull si Mesele pe Korēe

https://meganews.al/2019/02/13/mesele-pe-korce/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 01:35   #465
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
une mendoja jane nga Tepelena e Feshfeshave vertete duhet perkthyes, se keshtu dhafa nuk kisha lexuar ndonjehere, ndersa ne net e gjeta me titull si Mesele pe Korēe

https://meganews.al/2019/02/13/mesele-pe-korce/
Unė e gjeta FB e tij, madje edhe i shkrova duke kėrkuar prej tij t'i sillte kuptimet e shumicės sė fjalėve.

kėtu:https://www.facebook.com/19753419106...type=1&theater
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 03:59   #466
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
une mendoja jane nga Tepelena e Feshfeshave vertete duhet perkthyes, se keshtu dhafa nuk kisha lexuar ndonjehere, ndersa ne net e gjeta me titull si Mesele pe Korēe

https://meganews.al/2019/02/13/mesele-pe-korce/
Jo bre lalkė, pe Korēe ėshtė.
Shumė nga fjalėt jua di kuptimin por ka edhe shumė tė tjera qė nuk i kisha dėgjuar mė parė. Ka disa fjalė qė janė nga greqishtja, mathimat = mėsimet. Pjesa mė e madhe pastaj janė dialekt i Korēės dhe mė gjerė i Jugut.
Eden duhet qė ti dijė sepse ajo ėshtė qė andej, landi po ashtu.
Por teksti ėshtė fantastik.
Ē'na kujtove kallamarin me bojė, lol. Ngallanjoseshim e bėheshim si dreqi, po lėre pastaj maja e penės qė thyhej dhe ishte hall mė vete.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 12:42   #467
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Ama e kishte qare e vajtuar lalka, nuk kam lexuar diēka te tille asnjehere me pare.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 12:44   #468
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ama e kishte qare e vajtuar lalka, nuk kam lexuar diēka te tille asnjehere me pare.
I kishte qėmtuar njė mė njė si fjalė dhe i kishte mbledhur nė njė tekst tė vetėm.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 12:50   #469
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

C'kuptim ka shprehja: "Mos merr flake si pushka e jevgut"?
E lexova para ca ditesh ketu te nje teme qe s'me mbahet mend
Une deri me sot nuk kam pa ndonje jevg me dyfek, apo t'i marre flake dyfeku.
__________________
Shes rrush per dhelpra
🖤 (1)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 12:55   #470
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,936
Thanks: 23
Thanked 2,893 Times in 1,798 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
C'kuptim ka shprehja: "Mos merr flake si pushka e jevgut"?
E lexova para ca ditesh ketu te nje teme qe s'me mbahet mend
Une deri me sot nuk kam pa ndonje jevg me dyfek, apo t'i marre flake dyfeku.
Eshte njesoj si shprehja Jevgjit kur kane lyejn edhe byēen me vaj

Kasoooo shume interesonec ti moo !!!
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 13:32   #471
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Eshte njesoj si shprehja Jevgjit kur kane lyejn edhe byēen me vaj

Kasoooo shume interesonec ti moo !!!
epo kemi ca shprehje me jevgj ne qe na nxine gjuhen, me ngjyre te nxire...
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 23:15   #472
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Po qashtu i thone; pushka e jevgut per hava, por asnjerin nuk e ka vra dyfek i gjetur ne hekurishta ndryshku.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 08:30   #473
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Unė e gjeta FB e tij, madje edhe i shkrova duke kėrkuar prej tij t'i sillte kuptimet e shumicės sė fjalėve.

kėtu:https://www.facebook.com/19753419106...type=1&theater
Tė ktheu pėrgjigje?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 23:42   #474
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Tė ktheu pėrgjigje?
ku e ka kuptuar se ēfare i ka shkruajtur kujton Demka qe po shkruan me shpedharat e forumit majtas, djathtas, poshte e larte dhe te gjithe e kuptojne

me duket ti kete thene ne pergjigje : Ca thua mo o kukumalja me ato qe ke shkruajtur, une nuk mund te ndeze as fufuēkėn Ikė tani se mora okllainė, se me bėre me dhimbje koke o Taqka i Demkes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 04:34   #475
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Tė ktheu pėrgjigje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ku e ka kuptuar se ēfare i ka shkruajtur kujton Demka qe po shkruan me shpedharat e forumit majtas, djathtas, poshte e larte dhe te gjithe e kuptojne

me duket ti kete thene ne pergjigje : Ca thua mo o kukumalja me ato qe ke shkruajtur, une nuk mund te ndeze as fufuēkėn Ikė tani se mora okllainė, se me bėre me dhimbje koke o Taqka i Demkes
hahahhaha. Jo, mė kane falėnderuar qė kam viztuar faqen e tyre: "Pershendetje Adem! Faleminderit qe jeni pjes e faqes tone. ��������", por mė vjen keq qė unė nuk u shkrova mė!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 16:20   #476
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,413
Thanks: 79
Thanked 325 Times in 225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Qe zotni Demush nji pyetje per ty,se ti ke qef me i ra me drejtshkrim e me gramatike.

Dy shembuj.

njeri / rast
nje njeri / nje rast
keta njerez / keta raste

Pse ne te vertete cdo here shkruhet, "keto raste" ?
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 10:39   #477
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Ē'kuptim ka shprehja pa kuptim: "bėjmė dy pare muhabet"
__________________
Shes rrush per dhelpra
🖤 (1)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 05:54   #478
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Ē'kuptim ka shprehja pa kuptim: "bėjmė dy pare muhabet"
Pse nuk e pyet babin KAsom? Da pare ose nje Dore muhabet ka qene si njesi matse
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 06:21   #479
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Pse nuk e pyet babin KAsom? Da pare ose nje Dore muhabet ka qene si njesi matse
E pyeta dhe me tha qe ne vend te dyshit perdorim pesen. Pese pąre.
Po ju rraca e dragonjve gjuhen e Shrekut flisni?
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 07:08   #480
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Ē'kuptim ka shprehja pa kuptim: "bėjmė dy pare muhabet"
Kam pasur miq krutanė. Ata e pėrdornin shprehjen: " bėjmė njė dorė muhabet".

Kjo mė pare pėrdoret pėr tė vlerėsuar dicka, zakonisht pėr tė keq, ndonjė tipar njeriu: " lere se ky s'bėn/s'vlen as pesė pare"!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur