Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Historia Botėrore

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-09-2019, 18:03   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 799
Thanks: 0
Thanked 180 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
“Marrėdhėniet me vajzat minorene dhe infertiliteti …”/Stalini e “psikologjisi”, duke

Editorial

Kronikė

Politikė

Rajon-Botė

Sport

Syri Magjik

Web-Spy

Horoskopi

Ekonomi

Lifestyle-Technology
Opinion

Kontakt


“Marrėdhėniet me vajzat minorene dhe infertiliteti …”/Stalini e “psikologjisi”, duke urdhėruar analizimin e jashtėqitjes sė tij, por ai u hakmorr … -Ēfarė nuk dini rreth Mao Ce Dunit, “Timonierit tė Madh”

Mė 9 Shtator 1976, ndėrroi jetė nė Pekin udhėheqėsi komunist i Kinės Mao Ce Dun. Propaganda zyrtare kineze e quante “Timonieri i Madh”. Shumė historianė tė huaj, e cilėsojnė njė diktator tė pamėshirshėm. Ja cilat janė disa nga faktet mė interesante mbi Maon, qė mund tė mos i dinit, apo qė i keni harruar:

Related image

Numri i tė vdekurve nėn sundimin e tij, ėshtė i pallogaritshėm

Maos i njihet merita pėr stabilizimin e Kinės, dhe rritjen e madhe tė jetėgjatėsisė dhe numrit tė popullsisė. Por nga ana tjetėr, persekutimi i armiqve politikė, deri te revolucioni i tij agrar, shkaktoi njė uri tė madhe nė popullatė, e cila ēoi nė vdekjen e 40-70 milion njerėzve, qė ėshtė numri mė i madh i vdekjeve, i shkaktuar nga njė person i vetėm nė historinė njerėzore.

Image result for mao ce dun woman

Pėlqente tė shkonte me vajza shumė tė reja

Mao Ce Duni, kishte marrėdhėnie seksuale me Ēen Luen, njė “konkubinė perandorake”. Nė kohėn e takimit mes tyre, ajo ishte vetėm 14-vjeēe, ndėrsa ai 68 vjeē. Marrėdhėnia mes tyre zgjati gati njė dekadė, nė vitet 1962-1971.

Image result for mao ce dun woman

Ishte infertil, dhe nuk mund tė bėnte fėmijė

Sipas doktorit tė tij personal, sundimtari komunist ishte infertil, pavarėsisht shtatzėnisė sė vėzhguar prej tij, pėr tė paktėn njė prej tė dashurave tė tij. Pėrkundėr infertilitetit, kryetari Mao kishte 4 gra qė lindėn 10 fėmijė. Ai ishte zyrtarisht gjyshi i 12 nipėrve dhe mbesave. Diēka nuk shkonte nė kėtė rast…

Image result for mao ce dun didnt make shower

Nuk lante dhėmbėt, ndėrsa e cilėsonte dushin njė “humbje kohe”

Sipas shumė dėshmive, Mao Ce Duni nuk i lante asnjėherė dhėmbėt e tij. Nė vend tė pastės, ai e shpėlante gojėn me ēaj, dhe pastaj pėrtypte gjethet e tij. Kjo ia bėnte dhėmbėt jeshilė, ndėrsa mishrat i kutėrbonin njė erė shumė tė keqe. Kur kėshillohej nga mjeku i tij tė lante dhėmbėt, Mao do tė pėrgjigjej:”A i lan dhėmbėt njė tigėr?”. Pėrveē dhėmbėve, Mao kishte probleme tė tjera me higjenėn personale. Ai e konsideronte larjen nė dush “njė humbje kohe”.

Image result for mao ce dun woman

Mao i ofroi zyrtarisht SHBA-sė 10 milionė gra kineze, qė ishin tė “tepėrta” nė Kinė

Tre vjet para vdekjes sė tij, “Timoneri i Madh”, i ofroi zyrtarisht Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės 10 milionė gra kineze. Mao besonte se vendi i tij ishte shumė i varfėr, pėr tė mbajtur me bukėnjė numėr sipas tij tė “tepėrt” grash.

Related image

Vuante shumė nga pagjumėsia

Gjatė jetės sė tij, Mao vuajti nga njė formė aq e rėndė e pagjumėsisė, sa do tė merrte deri nė 10 herė mė shumė sesa doza normale e pilulave tė gjumit. Pagjumėsia, bėri qė ai tė vuante pėr shumė kohė nga varėsia nga barbiturate dhe qetėsues tė tjerė.

Image result for mao ce dun hrushov

U poshtėrua dikur nga Stalini, por u hakmorr ndaj Hrushovit

Gjatė njė vizite qė zhvilloi nė Rusi, pak kohė pasi kishte marrė drejtimin e Kinės, Mao Ce Duni u ndje i pakėnaqur nga sjellja ndaj tij e liderit sovjetik Josif Stalin, qė e trajtoi si tė ishte njė mysafir i zakonshėm.

Pėr t’u hakmarrė, kur Nikita Hrushov vizitoi Kinėn, Mao e vendosi tė flejė nė njė dhomė pa ajėr tė kondicionuar gjatė njė vere tė lagėsht nė Pekin. Pėr ta vėnė akoma mė shumė nė siklet, ai urdhėroi qė takimi midis tij dhe Hrushovit tė zhvillohej nė njė pishinė tė hapur. Problemi i vetėm? Hrushovi nuk dinte tė notonte.

Image result for mao ce dun swim

Propaganda e nxirrte notarin mė tė aftė nė botė

Qeveria kineze pretendonte se nė moshėn 73-vjeēare, Kryetari Mao u zhyt nė lumin Jance dhe notoi 15 kilometra brenda 65 minutave. Kjo nėnkuptonte qė ai notonte me njė shpejtėsi 1 milje ēdo 8 minuta, kur nė atė kohė rekordi botėror ishte 1 milje ēdo 20 minuta.

Image result for mao ce dun stalin

Stalini e “psikologjisi” Maon, duke urdhėruar analizimin e jashtėqitjes sė tij

Sipas njė ish-agjenti sekret sovjetik, Stalini kėrkoi qė feēet e Kryetarit Mao tė dėrgoheshin pėr analiza nė njė laborator sekret. Udhėheqėsi i Bashkimit Sovjetik, dėshironte tė mėsonte ēfarė kimikatesh dhe pėrbėrėsish ishin tė pranishme nė jashtėqitjet e Maos, pėr tė krijuar njė profil mė tė mirė psikologjik mbi tė.

Related image

Ndėrmorri njė luftė tė egėr kundėr pėrdorimit tė drogave

Nėn sundimin e Maos, Kina ndaloi prodhimin dhe konsumimin e opiumit. Qeveria e Maos, detyroi 10 milionė pėrdorues droge t’i nėnshtroheshin njė rehabilitimi tė detyrueshėm. Trafikantėt u ekzekutuan, ndėrsa fushat e opiumit u ripėrshtatėn nė fusha pėr kulturat bujqėsore.

Image result for mao ce dun books

Persekutoi mijėra shkrimtarė, fitoi miliona nga librat qė botoi vetė

Gjatė Revolucionit Kulturor, Mao persekutoi mijėra shkrimtarė kinezė, dhe urdhėroi djegien publike tė librave tė tyre. Sidoqoftė, ai vetė botoi shkrimet e tij mbi popullatėn kineze, duke fituar miliona juanė nga honoraret, teksa pėrballej praktikisht me njė konkurrencė zero nė treg.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur