Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-08-2019, 20:35   #241
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Nuk tė pėrulem, ka mbaruar,
asnjė premtim i yti s'hyn dot,
nė shpirtin tim pėr ta sunduar,
jemi tė huaj, sot edhe mot.

Ti ke harruar qė lirinė,
s'ia fal mashtrimit kurrsesi,
por dhe kėshtu, vite qė s'vijnė,
pėr sytė e tu u bėra fli.

Edhe kėshtu tek ti pandehja,
tė gjeja shpirt e shok e short,
dhe tėrė botėn e urreja,
qė tė tė desha ty mė fort.

Gjith' ato ēaste tė qėndrimit,
tek kėmbėt tėnde, e beson?
Ia kam rrėmbyer frymėzimit,
me se po m'i zėvendėson?

Nga ndonjė ēast mendimbegatė,
dhe forc' e shpirtit s'ish ēudi,
t'i jepje botės njė dhuratė,
dhe tė mė jepte pavdekėsi.

Pse doje pra tė mė ndėrroje,
atė kurorė lavdiplotė?
Pse s'qe at'here kur premtoje,
I tillė siē je bėrė sot?

Krenare jam, falmė ėshtė e kotė,
kėrko njė tjetėr dashuri,
pėr asnjė gjė nė kėtė botė,
nuk mund tė rri nė skllavėri.

Nėn qiell tė jugut, nė vend tjetėr,
do tė largohem, ndoshta shpejt,
po jemi njohur pak si tepėr
pėr t'u harruar ashtu krejt.

Qė sot do tė zė tė argėtohem,
dhe tė betohem paskėtaj,
vetėm do qesh e do gėzohem,
dhe pėr asgjė nuk do tė qaj.

Do rrej si djalli sa tė dua,
si desha, mė s'do dashuroj,
a mund tė dua mė njė burr,
kur sot njė engjėll mė tradhtoi?

Tė vdisja desha dhe tė vuaj,
me botėn desha tė luftoj,
qė fort tė madhen dorėn tuaj,
e ēmendur, tė mundja ta shtrėngoj.

Pa tė kuptuar dot mashtrimin,
ta fala shpirtin mbushur plot,
ia njohe kėtij shpirti ēmimin?
Ia njohe, unė s’tė njoha dot!

Mikhail L.
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 01:23   #242
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Femrat si unė falin ėndrra, edhe kur vete mbeten pa to
Femrat si unė falin shpirtin,
sepse njė shpirt i vetėm ėshtė si njė pikė uji nė shkretėtirė
Femrat si unė tė zgjasin dorėn dhe tė ndihmojnė tė ngrihesh
edhe duke rrezikuar tė bien vetė
Femrat si unė shohin pėrpara
edhe pse zemra mbetet ndonjė hap prapa
Femrat si unė kėrkojnė njė kuptim tė ekzistencės dhe kur e gjejnė
pėrpiqen t’ia mėsojnė atij qė mbijeton i vetėm
Femrat si unė, kur duan duan pėrjetėsisht
dhe kur pushojnė sė dashuruari, ndodh
se fragmente tė vogla tė qenies dergjen tė pambrojtura
nė duart e jetės.
Femrat si unė ndjekin njė ėndėrr
atė tė tė qenit tė dashuruara pėr ēfarė janė
dhe jo pėr ēfarė duan tė jenė.
Femrat si unė sjellin botėn nė kėrkim tė vlerave qė tashmė,
kanė rėnė nė harrestoren e shpirtit.
Femrat si unė duan tė ndryshojnė
por pėr kėtė duhej tė lindnin sėrish.
Femrat si unė ulėrijnė nė heshtje,
sepse zėri i tyre nuk ngatėrrohet me lotėt.
Femrat si unė janė ato tė cilave arrin t’u thyesh zemrėn,
sepse e di qė tė lėnė tė shkosh, pa tė kėrkuar asgjė.
Femrat si unė dashurojnė tepėr, edhe pse e dinė se si shkėmbim
do tė marrin veē dromcat.
Femrat si unė ushqehen me atė pak dhe mbi tė
mjerisht ngrenė ekzistencėn e tyre.
Femrat si unė kalojnė pa u vėnė re,
por janė tė vetmet qė tė duan vėrtet.
Femrat si unė janė ato qė nė vjeshtėn e jetės tėnde,
U vjen keq pėr gjithēka qė mund tė tė kenė dhėnė
e qė ti nuk ke dashur...

A.Merini
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 02:57   #243
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 131
Thanks: 93
Thanked 111 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Hahahahahsh
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2019, 10:37   #244
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Lavdi dyshimit — Bertolt Brecht
nė shqip: Edon Qesari

Lėvduar qoftė dyshimi! Po ju them, pėrshėndesni
pa droje dhe me respekt atė qė
si kacidhe e pabesė e peshon ēdo fjalėn tuaj.
Tė tregoheni tė mprehtė, do desha, tė mos e jepni
fjalėn me shumė mirėbesim.

Shfletoni historinė dhe shihni
si ia mbathnin ushtritė e pathyeshme.
Ngado
fortesa tė padepėrtueshme shkatėrrojnė, se
edhe pse e pamat ish Armada lundruese,
anijet qė u kthyen pas
fare mirė numėroheshin.

Kėshtu pra njė ditė njėri hipi mbi majėn e majave
dhe mbėrriti njė anije nė skajin
e detit pakufi.

Sa lezet ka tė tundėsh kokėn
mbi tė vėrtetat e pakundėrshtueshme!
Sa hije i ka guximi mjekut qė ndjek
tė sėmurin e pashpresė.

Ndonėse prej gjithė dyshimeve ēmoj atė
tek tė pashpresėt, tė pafuqishmit qė ngrenė krye dhe
s’i zėnė mė besė
fuqisė sė shtypėsve tė tyre.

Medet, sa djersė ėshtė derdhur pėr tė shtėnė nė dorė parimin!
Sa gjak qė ka kushtuar!
Sa vėshtirė ėshtė tė kuptosh
qė qe kėsisoj, jo tjetėrsoj!
Pasi mori frymė i lehtėsuar njė ditė njėri e shkroi nė librin e dijes.
Mbase pėr shumė kohė atje do tė qėndrojė dhe shumė breza
do ta jetojnė e nė tė do tė dallojnė urtinė e amshuar
dhe atė qė s’e njeh do tė pėrēmojė tė urtėt.
Por mund tė ndodhė dhe qė tė mbijė njė dyshim, prej risish,
qė ato parashtresa i shkundin. Dyshimi ngrihet nė kėmbė.
E njė ditė tjetėr njė njeri shuan hijerėndė
atė parashtresė nga libri i dijes.

I ngrirė prej urdhrave, pasi ka kaluar me sukses
kontrollin e mjekėve mjekroshė, pasi ka pėsuar inspektim
prej ca qeniesh larimarta, i lartėsuar
pėr priftėrinjve hijerėndė qė i rrasin veshėve tė tij njė libėr tė redaktuar nga Zoti vetė,
tashmė i nxėnė
prej arsimtarėsh tė paduruar, rri i mjeri e dėgjon
sesi kjo botė ėshtė mė e mira e mundshme dhe se vrimėn
nė ēatinė e odės sė tij e ka paraparė Zoti vetė.
Andaj e ka vėrtet tė vėshtirė
ta vėrė botėn nė dyshim.

Ngjyer me djersė pėrkulet njeriu qė ndėrton shtėpinė ku nuk duhet tė banojė.
Sfilitet i ndyrė nė djersė dhe njeriu qė shtėpinė e vet ndėrton.

Janė ata qė kurrė s’e vrasin mendjen, tė cilėt nuk dyshojnė kurrė.
Tresin pėr bukuri, gjykimi nuk u pėson asnjė lėkundje.
Nuk u besojnė tė dhėnave, besojnė veē te vetja e tyre. Se dhe ashtu qoftė,
tė dhėnat thefshin qafėn. Durimi qė kanė me veten
nuk njeh kufi. Shtjellimet
i dėgjojnė me vesh spiuni.

Tok me ata qė s'i venė gishtin kokės dhe kurrė nuk dyshojnė
puqen ata qė i thėrrasin mendjes por kurrė nuk veprojnė.
S'venė nė dyshim marrjen e vendimit, pėrkundrazi
pėrdorin dyshimin veē qė t'i vijnė pambarimisht rrotull vendimit. Kaptinat
i pėrdorin me tė vetmin qėllim qė t'i shkundin. Tė ngrysur,
ata ftojnė pasagjerėt e anijeve nė fundosje qė tė bėjnė kujdes.
Nėn kamėn e vrasėsit
pyesin veten nėse edhe ai vallė s'ėshtė njeri si gjithė tė tjerėt.
Pasi arrijnė nė pėrfundimin, duke ēuēuritur,
se ēėshtja do ende punė pėr t'u shkoqitur, bien tė flenė.
Veprimtaria e tyre mund tė pėrkufizohet si luhatje.
Shprehja e tyre e parapėlqyer ėshtė: hetimi vazhdon.

Ndonėse, nėse dyshimin lėvdoni
kurrsesi mos lėvdoni
dyshimin qė ėshtė veē dėshpėrim.

Se dyshimi e lehtėson atė qė
nuk ia del tė marrė njė vendim!
Mund tė gabojė teksa vepron
ai qė i bie shkurt dhe nuk ka dert,
por nė vend mbetet i rrezikuar
ai qė rri e mendohet pafund.

Ti, ti qė je nė krye, kurrė mos e harro
se i tillė je ngase ke dyshuar
mbi ata qė kishe nė krye! Andaj lejoje tė dyshojė
atė qė tash po tė ndjek.
🖤 (1)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:21   #245
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,049
Thanks: 4,281
Thanked 4,745 Times in 1,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

S'KE PROVUAR

Ti s'ke provuar mik ē'ėshtė vetmia
atėherė kur njerėz ke plot pėrreth
e kurrė s'do ta dish ē'ėshtė dashuria
kur tė pėrket e s'mund ta kesh.

Ti s'ke provuar mik sepse ke frikė
njė ditė tė gjendesh veē me veten
tė tė kalojė nė rrugė vetja jote
e tė mos kesh guxim tė ndjehesh.

Ti s'ke provuar o mik i bekuar
vetminė ta duash fort me shpirt
e ti lutesh atij qė shpirtin tė ka dhuruar
tė mos tregohet aq i ndyrė.

S'ke provuar mik ta dashurosh vetminė
se tė dhemb nė shpirt e nė palcė tė hyn
e tė gjendesh fillikat me perėndinė
tė diskutoni pėr kėtė jetė.

Ti s'ke provuar mik e kurrė s'do e duash
veten qė kėrkon paqe nga bota
kėshtu kėrkon veē tė ndjehesh i pranuar
e lumturinė e kėrkon nė fjalė tė kota.

Duaje mik veē njėherė veten vetėm
mes njė shkretėtire ku sheh veē horizont
kėshtu varėsinė nga bota do e heqėsh
e bota nga ti, s'ka pėr ta hequr dot !

Ylli Jahaj
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
🖤 (3)
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 05:22   #246
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!MOS M'I THUAJ TĖ GJITHA !

S’ėshtė pėr ty, kjo tavolinė modeste,
Ku ende askush s'e ka ngritur gotėn
Ti pėrtypė fjalėt, e mė sheh nė heshtje,
Mua qė dikur, tė kam premtuar botėn.

I pėrtypė fjalėt, por ti nuk thua asgjė,
Se trishtimin tėnd, e mbytė tek vetja.
Unė bėra gjithēka, tani s’mundem mė,
Pres tė thuash:-Njė mal me gėnjeshtra!

Sonte folmė hapur, mos mbaj fshehur,
Thuaj se shumė gjėra nuk t’i fala dot.
Thuaj se yjet, qė mbi ty i kam hedhur,
Me kohė prapė ikėn, e lanė pas njė lot.

Thuaj kush ėshtė vera, si pika gjaku,
Nga vera qė Krishti, piu nė Ringjallje.
Thuaj se pėr njė ēast, do doje sė paku,
Tė dehesh vėrtet, e jo me lojėra fjale.

Thuaj ku m’i ke, pjata, gota e pirunė,
Tė stolisur gjithė ar, a me njė dragua.
Ku janė shėrbyesit, tė ulur nė gjunjė,
Ku ėshtė orkestra qė luan veē pėr mua.

Sonte dua tė mė thuash edhe mė tepėr,
Thuaj se ndoshta dikur, s'e dije si isha.
Thuaj po deshe:-Mė mirė me njė tjetėr!
Mora zjarr kot, mos m’i thuaj tė gjitha!

[ Sokrat Habilaj ]
🖤 (1)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 20:35   #247
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Ne djall vafsh, me gjith' kujtime!
Skllave zemer, perulur rri...
Dhe nuk me bindesh, mendja ime!
Mallkuar..
Qofsh dhe ti.

(Gerhard Pregapuca.)
🖤 (1)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 14:33   #248
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

S’DI Ē’TĖ TĖ THEM

Nuk po mėsohem dot pa ty,
Ti paske qenė (S’di ē’tė tė them!)
Nga gjithė ē’kam dhe sheh me sy,
Nuk e gjen dot ē’pjesė mė dhemb!

Njė zjarr i kaltėr mbete ti,
Qė nuk mė ngroh,
Po veē mė djeg!
Ti, brenda meje flaka je,
Tek ajo pjesė qė vetėm dhemb!

Tė heqėsh hėnėn atje lart,
Do tė pėrmbyset bota krejt!
Ashtu si unė qė vdes nė ēast
Po hoqa pjesėn qė mė dhemb!

Skėnder Rusi
🖤 (2)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 21:25   #249
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Do te me kujtosh!

Ti do te me kujtosh ndonjehere,
kur te ndihesh fare bosh;
Dhe ne mos qofsh krejt i vetem,
prape do te me kujtosh!

Ndoshta ne rruge duke ecur,
padashur do te psheretish "Ah!"
per te shkuaren qe te ka ikur,
do harrosh kė ke ne krah...

E nese shiu te ze befas,
teksa nje strehe po kerkon,
do hedhesh syte mbi kalimtaret,
dikush... me mua te ngjason!

Ti do trishtohesh atehere,
i trishte imazhi im i vjeter...
Pastaj i vetem do te kuptosh,
me mua s'ngjason asnje tjeter...

Atehere do te sjellesh neper mend,
sa shume u deshem une e ti!
Ndoshta i trembur nga kujtimi,
do te marresh rrugen neper shi.

Ti do te me kujtosh ndonjehere...
Madje, shume shpesh do te me kujtosh ti!
Ne krahet e kujtdo qofsh,
do te me kujtosh "Gjithmone ne shi!"

Vjollca R.
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2019, 00:07   #250
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 842
Thanks: 40
Thanked 310 Times in 169 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Ku po shkon kaq e nxituar
moj gėlqere e pashuar?
Thuaj kush tė ngacmuar
besa-besė je siguruar

nga nje kenge qe s'po me kujtohet kenga e kenduar nga kengetari
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2019, 04:32   #251
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 458
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eden Shiko postimin
Thesari im - Charles Baudelaire

Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje
Ēfarė pretendon se do shikoje?
Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?
Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.

Nuk ka nevojė pėr tė trokitur.
Hyr, shih, kėrko, mbet e habitur
Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra
Fotografi, por pa fytyra

Diku e hedhur afėr shtratit
Ėshtė nje kuti e tersit, fatit
E mbushur plotė ėshtė me kujtime.
Brenda gjithė historia ime.

Janė fjalėt qė kam thėnė aty,
gjithkush qė njoha, perfshi ty.
Gjithcka qė bėra, e ē’veē ėndėrrova
Vendet ku shkela, ku jetova.

Janė zėnkat tona dhe mėrite
Janė puthjet netėve pa dritė
Veset e mia qė aq urreve
Mėrgimi i ngadaltė i reve.

Dėnimet qė vuajta pėr ty
Herėt kur s’tė pash ne sy
Jetėt qe pa ty jetova.
Tė tjera femra qė dashurova

Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė
E amanetet qė kam lėnė
Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn
Epshet qė vrava se nuk mu bindėn

Ka letra, qė pėr ty i shkrova
Nė zarfet qė kurre nuk dėrgova
E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh
Sekretin mė tė madh do gjesh

Balsamin qė plagėt shėronte,
kur djalli jete mė kafshonte.
Para fytyrės ngadalė afroje.
Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.

E kur ngadalė ta kesh zbuluar.
Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.
Do shohėsh veten, reflektim.
Se ishe ti thesari im.
cfare poezie e dal nga shpirti.....pa fjal
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2019, 09:51   #252
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 458
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2019, 09:52   #253
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,935
Thanks: 23
Thanked 2,892 Times in 1,797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 18:53   #254
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,866
Thanks: 151
Thanked 4,644 Times in 2,608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Tė lodhin poezitė e shkurtėra, Gabrielė?
Okay…po shkruaj njė tė gjatė,
por unė s’di tė shkruaj poezi neutrale
tė parrezikshme…
tė buta…
pa “skandale”…
eunuke…
tė “moralshme”…
tė urta…
S'e njoh gjakftohtėsinė e makinės llogaritėse
qė numeron tik-taket…
e ardhshėm e tė shkuar….
tik pjestim pėr tak bejne
zero.
tak shumėzim pėr tik pėrsėri
zero
dhe zero do tė thotė qetėsi.

* * *
Po shkruaj njė tė gjatė me vargun e pafund
si udhėt qė vijnė drejt meje
tė frikshme…
tunduese…
varg i kalldrėmtė…
i ashpėr…
“i palexueshėm” ndonjėherė…
varg i minuar plot rrokje kurvėruese…
tri pikat nė fund tė tij
nuk janė veēse humnerė…

* * *
Kėshtu, Gabriela ime,
pėrdėllimesh pėrlyer,
une jam mėkatari…
djalli…
imorali…
s’jam si asnjėri nga ata
sigurisht as si kėta…
skelete narēistėsh qė pellgjet shkėmbejnė
gjithnjė tė palumtur
si kllounė veshur nė maskballon e mirėsjellshme…
me bojė nė vend tė gjakut ngjyer…
halloween- mburrja e tyre e pėrjetshme…

* * *

Mė fal, Gabrielė!
Nuk isha murgu qė merimangave tė makthit bėnte filozofin e vonuar
ndėrsa vetvetes i dhuronte autograf nė pritje tė duartrokitjes…
e as baritori i pėrlotur qė nėn qiej tė cunguar
si orare filmash…9 me 11…qiej “part time”…
tundonte MonaLizėn me gjethe vjeshte nė duar…
“Leonardo ishte piktor …
e pse tė mos jem unė poet!?”

* * *

Jo…Gabrielė…
unė isha mėkatari i bashkėshortėsive tė tredhura…
nė dhomat luksoze mes shtretėrve king- size
diku pranė pantoflave mes mbathjeve tė hedhura
nėn dritė abazhurėsh…oh darling…so nice…

* * *

Isha mėkatari…
i ėmbli…
djallėzori…
tunduesi…
turbulluesi…
ferri…
purgatori…
rrufe dhomash gjumi
ku gėnjeshtra dremit…
erdha…pashė dhe…dogja
shtretėr vet’ i dytė…

* * *

Nuk isha kurre “miku”…
preferova tė isha dashnor…
isha guri…
jo myshku…
“i dashur” nė ndonjė rast kur me quajten
orkidet i lulėzova edhe mbi deborė
edhe kur ngrica mua vete
pa mėshirė mimozat m’i vyshku…

* * *

Isha mėkatari qė ty tė rėnqethte
pasqyrave tė qiejve ku virgjėreshat krihen
njėqind unaza larg biblės
hedhur…
mėkatet e mija me virtyte
blihen
njėqind orgazma brenda teje
kredhur…

* * *

Mėkati im ėshtė shpagim pėr virtytin i tij tė munguar
pėr heshtjen kumbuese kur pranė mumjes sė tij qėndron shtrirė
pėr djersitjen e shpirtit tėnd qe ai kurrė s’ta fshiu
por mbi qerpik tė ėndrrės ta la si pėshtymė…
pėr komedinė e “princit tė kaltėr” qė zagari e luan mė mirė se qeni
kur me solemnitet tė kollarisur tė fton:“eja grua tė dalim njė shėtitje
t’u tregojmė atyre se sa tė lumtur jemi, vallė kaq nuk u mjafton?”…
pėr ngazėllimin i tij kur me nje unazė tė rreme te prangosi e u bė i yti “burrė”…
pėr “burrėrinė” e tij qė femrėn te ty vret ēdo ditė
kur mbi mishin tėnd jargavitet e buzėt s’ t’i puth kurrė…
Mėkati im ėshtė shpagimi qė nuk duket,por qė ndihet flakėrues nė erė…
ėshtė semafori i kuq para te cilit duke sharė nėpėr dhėmbė
ti Gabrielė ke ndaluar me mijėra herė…

* * *

Kėshtu, Gabriela ime,unė isha mėkatari…
rėnkimi qė ty gjithmonė tė ndiqte pas
fundbarkut tėnd epshdrithėruar
larva qė zjarresh mbeti shtatzėnė
dhe lindi aq shumė flutura llavash pėrvėluar…

* * *

E mban mend, Gabrielė ?
Ka qenė qiell nėntori…
i vrenjtur…
plot me re…
atėhere i beja rimat ABAB
dhe fjalėn NE
e rimoja me TRE…
Ti rendje nėpėr shi…
e zbathur…
lakuriq…
natės sė errėt
lėkurėn tėnde ia ende…
frikė kishe...
ankth…
tmerr…
agoni…
flokė pėrbaltur…
epshndezur…
rendje nė vetmi……
dhe prapė frikė…
sa frikė…
shkrepėtimat shuanin
hije katedralesh
gjinjve tė tu lėshuar…
vrapoje…
vrapoje…
edhe pse s’tė ndiqte askush
s’doje tė ishte ėngjell,
por thjesht njė djallush…
kalldrėmet e ftohtė
me ikjen tėnde ngrohe…
e qeshura ime
tė ndoqi pėrsėri…
pastaj…prekja ime…
dritėhijesh turbulluar…
o Zot sa shumė shi…
vetetimė mbuluar…
pastaj me rradhė tė tjerat…
orgazma…
rėnkimi…
vdekja…
A nuk ishte mrekulli?

* * *

Gabrielė…Gabriela ime…
cdo natė femra qė zgjova te ti
arratisej nga gruaja qė kish ai
dhe nė shtratin tim ku flinte njė tjetėr
(histori dashurie…sa bota e vjetėr…)
me hapa tė lehtė…tė lehtė shumė…
mė shfaqej si ėngjėll veē me buzėqeshje veshur
zhuritshėm nė vesh mė pėshpėriste…
” Zgjoju shpirt….erdha unė!”

* * *

Gabrielė,e mban mend sa shumė mė admiroje,
mė deshe, mė jepeshe, kur nuk mė kuptoje…?
Ish koha kur unė tė robėroja me lirinė time pėr tė gabuar…
Pastaj erdhi heshtja…

* * *

Hyj sot nė shpirtin tėnd, Gabrielė dhe s’bėj dot autoportretin tim….
Pasqyrat tregojnė harta memece ku vėshtrimi im blu
sajon kontinente lumturie qė kurre s’egzistuan…
oqeane tė stuhishėm…tashmė tė qetėsuar…
nėn ta Atlantidat e mia-brigje pa urė…
Po qiejt e mi, Gabrielė?
Ah…qiejt….
Qiejt s’shėnohen nėpėr harta kurrė…

* * *

Edhe sikur nesėr gjithshka tė fillonte nga e para,
unė
pėrsėri do tė tė kėrkoja ty, Gabrielė,
do tė tė flisja,
si dikur,
do tė tė puthja,
si dikur,
do tė tė dashuroja,
si dikur,
do tė cmėndesha pėr ty,
si dikur,
do tė tėrboja
pasionet, muzat, epshet, ėndrrat, ditarėt,
netėt, muzgjet, orgazmat, kalendarėt,
lotėt, stacionet, aeroportet,
amėsinė dhe abortet,
pritjet, pėrcjelljet, shakatė,
shėtitjet magjiplotė nė mesnatė…
Mė pas
do tė tė harroja,
si dikur.
Mė pas
do tė tė kujtoja,
si sonte.

* * *

Nuk tė pėlqej mė, Gabrielė …?
Oh come on…
Jam veshur siē doje ti…
siē isha atė natė…
ngjyrėn e muzgut pėr kostum…
njė gjarpėr tė zi pėr gravatė…
nė dorė njė tė vjedhur qiri…

* * *

Eja, Gabrielė, tė dehemi sė bashku…tė dalė ku tė dalė….
fuck them all and come with me…
avujve tė rumit t’u dorėzohemi ngadalė
tė harrosh kush jam unė…tė harroj kush je ti…
Eja tė ēmėndemi sė bashku…tė dalė ku tė dalė…
fuck them all and come with me…
po marr me vete dhe Marien e Pėrdalė…
tė lajė mėkatet qė nuk bėre ti…
Eja tė djersijmė sėbashku…tė dalė ku tė dalė…
fuck them all and come with me…
merr me vete dhe Valentinin e Pėrdėllyer
t’i mėsosh tė fshehtat qė vetėm ti i di…
Eja nė shtratin tim…tė dalė ku tė dalė…
fuck them all and come with me…
njė mėngjez tė panjohur do ikim ēalė-ēalė…
harruar unė…
harruar ti…

* * *

Tė kithta cigaret qė tymosim pafund
ndėrsa lojė-nikotine nė distancė luajmė…
kur unė e fik…ti e ndez atje larg…
dhe nė tė njėjtėn tavėll i shuajmė…
por mos rri gjatė e trishtuar …mos rri…
nė ajrin qė thith jam dhe unė…
Santa Klausin e shpirtit duarbosh mos e lėrė…
rrahjet e zemrės nė shpirt tė boshatisur…ti e di…
jehojnė pak edhe pse kumbojnė aq shumė…

* * *

M’u lodhėn sytė duke tė pritur ty,Gabrielė…
qerpikėt mė kanė ngrirė…qepallat m’u mbyllėn…qiejt nuk janė mė…
(a kanė retė atdhe?)
Ėshtė koha kur gjumi s'do mė duket vdekje,
por njė aventurė e re…

* * *

Kur tė vdes do vdes pa frikė nė sy
qė ti tė mos trembesh, Gabrielė…
I dehur nga vdekja do tė tė pėshpėris
psallme tė pakėnduar kufomash pėr tė gjallėt
dhe ti shndrroji nė ninulla…
Por mos ua mėso zogjve kėngėn time
se dehin qiellin…
qielli retė…
dhe fluturimet rrėzohen…
hapėsirat ngatėrrohen…
dielli verbohet…
hėnėn e ha ujku…
ujqėrit njėri-tjetrin…
e pastaj…
kush do e ngrejė dollinė e fundit?

* * *

Se unė s’jam poet…Gabrielė,
ndaj s’mė lexon dot…
Jam grryrje…
Jam drogė…
Jam ethe…
Jam tre pikat nė fund tė vargut tim…
Retiēenca jote e pėrjetshme…

Artan Gj. Hasani
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 19:35   #255
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 880
Thanks: 0
Thanked 194 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2019, 17:52   #256
Jeta
V.I.P
 
Avatari i Jeta
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 569
Thanks: 216
Thanked 165 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Jeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarėJeta ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Dalngadalė vdes kush bėhet skllav i zakonit e i pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn, qė ėshtė i pakėnaqur nga puna, qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr, qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton, qė nuk lexon, qė nuk dėgjon muzikė, qė nuk zbulon hijeshi tek vet vetja
Dalngadalė vdes kush shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e saj/tij tė keq, qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes edhe kush i shmanget projektit para se tė fillojė, qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla, duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.

E huazuar
__________________
Gervishtja ne shpirt nuk behen nga thonjet...behen nga fjalet
🖤 (3)
Jeta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 23:25   #257
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,293
Thanks: 2,576
Thanked 4,631 Times in 2,958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

U lodha IV

U lodha duke shkruar, duke heshtur, duke parė
Tė presėsh pėr tė vdekur i gjallė e jo i vrarė
Nė djallė tė venė tė gjitha, nuk dua mė tė pres
U lodha nga dilemma, tė rroj apo tė vdes !

U lodha o ju njerėz, sa tėmthat mė pėlcasin
Kur nuk mundė dot frikėn, frikėra le t’mė vrasin
Eshtė keq kur tė merr heshtja e hyn nė meditime
U lodha duke thėnė, larg nga b…. ime !

U lodha dhe nga smira qė kudo vėrshon
E keqja nė sy njerėzish tė mirėn shkatėrron’
Tė gjithė pa pėrjashtim pas shpine kemi thikė
U lodha nga kjo vorbull me thelbin kaotik !

U lodha nga surprizat, nga V.I.P-at e kėsaj jete
Sa bukur japin mend, kur mend nuk kanė pėr vete.
Tė vetmen gjė tė bukur qė s’blihej me para
U lodha t’a kėrkoj mė kot nė kėtė dynja !

Flas pėr dashurinė, u lodha mė kuptoni ?
Kėrkojeni nė shpirt, aty mos e harroni
E vetmja gjė qė luftės, kurrė nuk i pajtohet
U lodha, por s’kam vdekur e nuk do vdes kuptohet.

B.Ylli
🖤 (1)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 21:27   #258
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,768 Times in 1,383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

.............

Vendosa tė hesht !

Kur unė shkruaj - zonja ime
Ndjenjat janė mė tė mėdha se shprehjet
Ato e mbysin zėrin tim…
Mė kot shkruaj, kur fjalėt janė mė tė gjėra nga buzėt…
Ndaj i urrej gjithė shkresat e mija
Problem im ėshtė se, ti je problemi im.

Se dashuria ime pėr ty
qėndron mbi nivel tė ēdo fjale
Kėshtu, vendosa tė hesht,
Ndaj, mbetsh nė paqe.

Kabbani- Libri i dashurisė.

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur