Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-05-2014, 12:56   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,187
Thanks: 6,835
Thanked 3,176 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzitNjė grup shkencėtarėsh po punojnė me synimin pėr tė zhvilluar mushkėri derri tė modifikuara gjenetikisht nė mėnyrė qė tė jenė tė pėrshtatshme pėr njerėzit, njė ide, qė nėse realizohet me sukses, mund tė zgjidhė nevojat urgjente pėr organe zėvendėsuese pėr njerėzit qė kanė sėmundje tė pėrparuara mushkėrish. Pionieri i biogjenerikės J.Kraig (J.Craig) Venter po udhėheq grupin shkencor.

Kėrkimi do tė jetė njė sipėrmarrje private qė synon tė hyjė nė tregun e sėmundjeve qė u sjellin vdekjen rreth 400 mijė amerikanėve nė vit, ndėrsa vetėm 2 mijė prej tyre shpėtohen pėrmes transplanteve tė mushkėrive.

Pėrpjekjet e mėhershme pėr tė pėrdorur organe kafshėsh te njerėzit qė kanė nevojė pėr transplant kanė dėshtuar pėr shkak tė ndryshimeve nė gjenet qė sjellin refuzimin e organeve nga ana e trupave dhe qelizave tė gjakut.

Njerėzit, derrat dhe shumica e mamalėve tė tjerė kanė gjene tė njėjta nė masėn 90 pėr qind. Skuadra e Venter do tė pėrcaktojė se cilat aspekte tė gjenit tė derrit do tė duhet tė ndryshohen pėr t’i bėrė mushkėritė e derrave tė pėrputhshme me njerėzit, duke shmangur reagimin imunitar qė ndodh edhe nė shumė raste kur transplantet bėhen mes njerėzve.

“Ne do tė fillojmė me gjenerimin e njė sekuence super tė saktė tė gjenit tė derrit dhe pastaj tė kalojmė nė detaje e ta krahasojmė me gjenin e njeriut”, tha Venter. “Synimi ėshtė qė ta korrigjojmė atė dhe, kur tė jetė e nevojshme, ta rishkruajmė, duke pėrdorur mjetet tona tė gjenomit sintetik, atė pjesė tė gjeneve tė derrit qė duket se lidhet me pėrgjigjet imunitare”, shtoi ai. Verner ėshtė i mirėnjohur pėr krijimin e hartės sė gjenit tė njeriut njė dekadė mė parė.

Skuadra e tij ka detyrėn tė ndryshojė dhe rishkruajė kodin gjenetik tė derrit dhe t’i japė njė kompanie tjetėr njė seri tė qelizave tė ndryshuara, kompania tjetėr do t’i vendosė kėto qeliza nė vezėt e derrit, duke krijuar embrione qė do tė zhvillojnė derra me mushkėri tė humanizuara.

Procesi do tė kėrkojė shumė dhe shumė vite qė nga nisja e punės. Mushkėritė janė organi mė i vėshtirė pėr transplant pėr shkak se janė nė strukturė shumė delikate. Nėse skuadra ia del tė prodhojė mushkėri tė pėrshtatshme pėr njerėzit nga derrat, zemrat dhe veshkat e kėtyre kafshėve mund tė pėrdoren gjithashtu pėr transplant njerėzor.

Shkencėtarė tė tjerė po punojnė paralelisht mbi tė njėjtėn teori. Javėn e kaluar disa shkencėtarė raportuan se njė zemėr derri e modifikuar gjenetikisht ėshtė pėrdorur pėr njė majmun tek i cili funksionoi pėr njė vit e ndihmuar nga zemra natyrore e majmunit. / Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2014, 19:13   #2
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzitE pashe kete ne FB, por nuk e di ne eshte e vertete apo shaka.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2014, 19:41   #3
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
E pashe kete ne FB, por nuk e di ne eshte e vertete apo shaka.
Gjepura..
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2014, 10:53   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,071
Thanks: 135
Thanked 896 Times in 520 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Lajmi ekziston, po me shume si nje start -up company ne fazat e para.

http://www.foxnews.com/health/2014/0...ed-pig-organs/
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2014, 21:55   #5
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Mund te realziohet, por rreziku qe me pas te hungerijne eshte i larte.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2014, 20:38   #6
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Ke te pershendesim me kete lajm?
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2014, 20:48   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,520
Thanks: 6,914
Thanked 8,168 Times in 5,218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 381
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Ke te pershendesim me kete lajm?
Me vjen keq per qippin.te pakten vdes pa haram
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2014, 21:00   #8
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Drague, o thi me mushkeni thiu
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2014, 03:39   #9
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,456
Thanks: 0
Thanked 204 Times in 164 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Perdorimi I kompjuterave dhe programeve speciale per kete pune
do beje te mundur krijimin e mushkerive te adaptuara gjenetikisht per
tju pershtatur njeriut.
Projekti qe kane marre persiper eshtei garantuar qe do kete sukses te plote
per dy arsye.
1.Personi qe udheheq projektin ka shume experience ne fushen e gjenetikes
dhe fushen kerkimore shkencore ne gjenetike
2.Kalkulimet dhe te gjitha punet e imta qe kerkojne jashtzakonisht precision dhe
perpikmeri inxhinjerike do realizohen me kompjutera dhe kompjuteri te nderon
dhe te jep rezultate shume te sakta dhe krijon struktura produkte
shume te komplikuara qe me duar nuk mund te beheshin.
Shume inisiative positive qe meriton financim dhe perkrahje.
Per 2-3vjet ka mundesi qe te filloje te aplikohet ne spitale me transplatime.
Transplatimi nuk perben problem pasi spitalet aktualisht kane robote
qe bejne operacione transplatimi shume te pastra precise dhe pa
asnje rremuje pa asnje gabim,pune clean dhe e perpikte.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 08:50   #10
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin


E pashe kete ne FB, por nuk e di ne eshte e vertete apo shaka.

http://www.wired.com/2014/04/clear-3...-without-pads/
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 09:36   #11
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nova_Design Shiko postimin
Perdorimi I kompjuterave dhe programeve speciale per kete pune
do beje te mundur krijimin e mushkerive te adaptuara gjenetikisht per
tju pershtatur njeriut.
Projekti qe kane marre persiper eshtei garantuar qe do kete sukses te plote
per dy arsye.
1.Personi qe udheheq projektin ka shume experience ne fushen e gjenetikes
dhe fushen kerkimore shkencore ne gjenetike
2.Kalkulimet dhe te gjitha punet e imta qe kerkojne jashtzakonisht precision dhe
perpikmeri inxhinjerike do realizohen me kompjutera dhe kompjuteri te nderon
dhe te jep rezultate shume te sakta dhe krijon struktura produkte
shume te komplikuara qe me duar nuk mund te beheshin.
Shume inisiative positive qe meriton financim dhe perkrahje.
Per 2-3vjet ka mundesi qe te filloje te aplikohet ne spitale me transplatime.
Transplatimi nuk perben problem pasi spitalet aktualisht kane robote
qe bejne operacione transplatimi shume te pastra precise dhe pa
asnje rremuje pa asnje gabim,pune clean dhe e perpikte.
Cthua more?? Ke lexuar apo po shkruan ndonje roman fantashkencor??
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 09:44   #12
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Gjenetikisht, njeriu ka ngjashmeri me derrin me se shumti.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 10:02   #13
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Gjenetikisht, njeriu ka ngjashmeri me derrin me se shumti.
Vertet??
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 10:32   #14
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,566
Thanks: 166
Thanked 1,279 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Gjenetikisht, njeriu ka ngjashmeri me derrin me se shumti.
po shimpazeja ku shkoi!!!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 10:54   #15
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Cthua more?? Ke lexuar apo po shkruan ndonje roman fantashkencor??
Craig Venter eshte nje legjende. Zere se ke thene "Human Genome Project".

Si dhe:
http://www.reuters.com/article/2014/...0DM0JM20140506
Venter admits that just five years ago, the venture would have sounded like science fiction. But several research teams are working on the use of genetically altered pig body parts to help improve the supply of transplant organs.

Ne lidhje me ku shkoi shimpanzeja, asgjekundi nuk shkoi, atje eshte. Gon permendi qe derri eshte shume i ngjashem gjenetikisht me njeriun dhe kjo eshte nje e vertete. Eshte nje e vertete tjeter e pavarur qe shimpanzeja eshte me e ngjashme akoma me njeriun. Pse derra dhe jo shimpanze? Thjesht fare: kosto shume me e ulet per ferma derrash vs. ferma shimpanzesh.

http://www.medicalnewstoday.com/articles/269738.php ** Flitet per veshkat.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 11:10   #16
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Po mire mo Gurax. Ne kemi shkaterrimin e organit te transplantuar nga sistemi imunitar. Edhe kjo ndodh brenda te njejtes specie (allograft) lije problemet qe do lindin kur kemi te bejme me xenograft. Tani te modifikosh gjenetikisht dicka edhe pse seshte e lehte edhe ka nje limit qe mund ta besh nepermjet vektorve te ndryshem, sdo te thote qe sistemi imunitar sdo e godasi. Edhe sikur te kete MHC protein te njejta vet fakti qe prodhojne proteina te ndryshme te panjohura do jete nje objekt sulmi ndaj qelizave te transplantuara. Troc do kesh organe, do i japesh immunoterapi edhe ndjek deri sa do zgjasin. Praktikishte do shume vite te jete dicka pozitive. Lije pastaj sa Vite kerkim edhe aprovim nga FDA
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 11:18   #17
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Ata qe hajne mishin e derrit, ne nje fare forme mund te konsiderohen edhe si kanibale
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 11:42   #18
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Po mire mo Gurax. Ne kemi shkaterrimin e organit te transplantuar nga sistemi imunitar. Edhe kjo ndodh brenda te njejtes specie (allograft) lije problemet qe do lindin kur kemi te bejme me xenograft. Tani te modifikosh gjenetikisht dicka edhe pse seshte e lehte edhe ka nje limit qe mund ta besh nepermjet vektorve te ndryshem, sdo te thote qe sistemi imunitar sdo e godasi. Edhe sikur te kete MHC protein te njejta vet fakti qe prodhojne proteina te ndryshme te panjohura do jete nje objekt sulmi ndaj qelizave te transplantuara. Troc do kesh organe, do i japesh immunoterapi edhe ndjek deri sa do zgjasin. Praktikishte do shume vite te jete dicka pozitive. Lije pastaj sa Vite kerkim edhe aprovim nga FDA
Do vite.. po patjeter qe do, asgje nuk eshte me buton. Flakja e organeve ndodh pikerisht nga mosperputhje ne thelb gjenetik e cila me pas shfaqet si mosperputhje e shkembimeve proteinike ne organizem. Pas disa vitesh (vite qe eshte me mire te shpenzohen me tentativa edhe te deshtuara, sesa pa tentativa fare) nese do te kemi organe per transplant qe i kemi bere vete..... uhmm.. pse duhet imunoterapia? Nese organet i kemi bere vete, rreth gjysma e "i kemi bere vete" vazhdon me pershkrimin: "te tilla qe t'i pershtaten organizmit ku do te bejne pjese." Gjysherit tane kur ishin te vegjel, t'ju flisje per radio dhe televizor, do te te merrnin per te cmendur. Ne 2009, cfare ka arritur tashme Venter, ishte pjese librash fantastiko shkencore. Termi "shume vite" varet nga cfare quan gjithsecili 'shume', si dhe vlera e perceptuar e raportit 'perfitim/kosto'. Mua do te me pelqente shume nese niperit e mi do e kishin njesoj te thjeshte apo te sikletshme edhe riparimin e nje dhemballe tek dentisti (si behej kjo ne kohen e Greqise se lashte? Ne mesjete? Sot?), si edhe riparimin e bronkeve, aortes dhe ngjitjen e shtylles kurrizore pas ndonje aksidenti te mundshem hipotetik.

FDA? FDA flet ne emer te Amerikes, jo te botes. Nuk mendoj se Bangladeshi apo India apo Kina do te shqetesohen shume per FDA diten qe do te realizohet dicka e tille.

Gon, ne fakt, eshte e ditur se mishi i derrit eshte pothuajse me shije te njejte me te njeriut.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 11:52   #19
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Nuk eshte e ditur per shumicen e njerezve, shumica e tyre as nuk e dijne ngjashmerine gjenetike qe ka njeriu me derrin. Shifi reagimet me larte. Sa i perket shimpanzese, kjo eshte me shume nje teori e ..., nga e cila ju ateistet nuk shkeputeni dot , mundoheni qe ta mbroni ne cdo menyre lol
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 12:02   #20
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Ok... info time?

Ne shtese te perputhshmerise se larte gjentike....
http://www.dailymail.co.uk/sciencete...hings-pig.html
It is not only sweets that contain pork gelatine. In some beers, wines and fruit juices, pig gelatine is used to remove the cloudiness from the drink. It works as a clarifying agent by reacting with the tannins in the liquid and absorbing the cloudiness.
Some ice creams, whipped creams, yoghurts and certain butters also contain gelatine, as do certain pet foods. More surprisingly, a number of medicines also contain pig gelatine - everything from painkillers to multivitamins.
Hygiene and beauty products are also made of pig. Fatty acids extracted from the bone fat of pigs are used in shampoos and conditioners to give them their shiny, pearl-like appearance. These acids can also be found in a number of body lotions, foundations and anti-wrinkle creams. Glycerine made from pork fat is also an ingredient in many types of toothpaste.


Si dhe, dicka qe 14 vjet me perpara:
http://nypost.com/2000/12/18/pig-to-...ust-the-start/
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur