Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-06-2014, 12:15   #21
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Nuk eshte e ditur per shumicen e njerezve, shumica e tyre as nuk e dijne ngjashmerine gjenetike qe ka njeriu me derrin. Shifi reagimet me larte. Sa i perket shimpanzese, kjo eshte me shume nje teori e ..., nga e cila ju ateistet nuk shkeputeni dot , mundoheni qe ta mbroni ne cdo menyre lol
Fact, not theory.
http://www.genome.gov/Pages/Research...p_Analysis.pdf

A ma gjen nje here te vetme fjalen 'ateist' atje gjekundi?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 12:19   #22
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,529
Thanks: 6,920
Thanked 8,172 Times in 5,222 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 381
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Fact, not theory.
http://www.genome.gov/Pages/Research...p_Analysis.pdf

A ma gjen nje here te vetme fjalen 'ateist' atje gjekundi?
Goni po ben humor anglez
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 12:32   #23
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Do vite.. po patjeter qe do, asgje nuk eshte me buton. Flakja e organeve ndodh pikerisht nga mosperputhje ne thelb gjenetik e cila me pas shfaqet si mosperputhje e shkembimeve proteinike ne organizem. Pas disa vitesh (vite qe eshte me mire te shpenzohen me tentativa edhe te deshtuara, sesa pa tentativa fare) nese do te kemi organe per transplant qe i kemi bere vete..... uhmm.. pse duhet imunoterapia? Nese organet i kemi bere vete, rreth gjysma e "i kemi bere vete" vazhdon me pershkrimin: "te tilla qe t'i pershtaten organizmit ku do te bejne pjese." Gjysherit tane kur ishin te vegjel, t'ju flisje per radio dhe televizor, do te te merrnin per te cmendur. Ne 2009, cfare ka arritur tashme Venter, ishte pjese librash fantastiko shkencore. Termi "shume vite" varet nga cfare quan gjithsecili 'shume', si dhe vlera e perceptuar e raportit 'perfitim/kosto'. Mua do te me pelqente shume nese niperit e mi do e kishin njesoj te thjeshte apo te sikletshme edhe riparimin e nje dhemballe tek dentisti (si behej kjo ne kohen e Greqise se lashte? Ne mesjete? Sot?), si edhe riparimin e bronkeve, aortes dhe ngjitjen e shtylles kurrizore pas ndonje aksidenti te mundshem hipotetik.

FDA? FDA flet ne emer te Amerikes, jo te botes. Nuk mendoj se Bangladeshi apo India apo Kina do te shqetesohen shume per FDA diten qe do te realizohet dicka e tille.
Vazhdo piq ca qiqra ne hell plako
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 12:56   #24
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Per pak mendova se diskutimi ishte serioz.

Sidoqofte, per te tjeret:
Prova 'proof of concept' per rritjen e organeve njerezore ne organizmat e kafsheve.
http://www.telegraph.co.uk/science/s...in-a-year.html

Si nga pak qeliza staminale mund te "rritet ne vazo" nje organ.
http://phys.org/news/2014-04-scienti...tem-cells.html

Me shume detaje se si funksionon "rritja ne vazo" e organeve.
http://www.scientificamerican.com/ar...ow-new-organs/

Kater grave, ju eshte implantuar seciles nga nje vagine. Keto vagina ishin 'ritur ne vazo' artificialisht.
http://www.foxnews.com/health/2014/0...-into-4-women/
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 13:23   #25
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Gurax po kalojme ne tema te tjera. Muhabeti qe per ndryshime gjenetike ne ADN e derrit ti pershtatet njeriut e jo stem cell transplant ne embryo apo ne faza te tjera.
Ti po e kthen muhabetin te stem cell tani qe teorikishte mund te behen cdo gje.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 13:35   #26
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

.. por nderkohe, reversimi i zhvillimit i nje cfaredo qelize, ne rikthimin e saj ne gjendjen e nje qelize staminale, eshte lajm i vjeter. Ka 10 vjet qe e di une qe merren me kete, provat e para beheshin me materialet organike te cfaredoshme qe ishin per t'u hedhur ne plehra neper maternitete. Nuk perfundonin ne plehra por ne nje tavoline laboratori.

Ne vija te trasha, duket sikur te jemi dakord qe procesi eshte i formes:

"qeliza A" -> "qeliza B"
ose disi me i detajuar:
"qeliza A" -> ??? -> "qeliza B"

Nuk e kuptoj se pse po e njejta gje nuk vleka kur zbulohet misteri se "???" = "qelize staminale"
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 13:40   #27
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Jo seshte aq e kollaj sa mendon ti. Me sa kam lexuar nje publikim i nje japonezi rreth nje menyre te thjeshte u hodh poshte nga qe nuk pati te njejtat reUltate. Sdq stem cell edhe DNA engineering jane tjeter per tjeter.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 13:48   #28
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

At present, the Japanese guidelines permit scientists to develop chimeric embryos in laboratory conditions for a maximum of 14 days, but the next stage in the process – the embryos being implanted into an animal's womb – is prohibited.

"Nuk eshte e mundur te behet dicka" != "Nuk lejohet te behet dicka"

Ndryshimi midis "stem cell research" dhe "genetic engineering" eshte i te njejtes shkalle sa ndryshimi midis arkitektures dhe inxhinierise se ndertimit. Nuk jane e njejta gje vertet, por nuk gabojme nese i quajme simbionte te njera-tjetres.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 13:57   #29
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Spo flasim ne te njejten frequence me duket
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 14:25   #30
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Fjalet ngelen vetem fjale.
Nderkohe, faktike kemi kete derr fotozhenik. Ky eshte nje derr i modifikuar gjenetikisht, te cilit mund t'i transplatohen qeliza njerezore dhe organizmi i tij nuk i lufton apo flak jashte por i integron si te vetat.


Nese e njejta gje behet me qeliza te cdo organizmi tjeter, perfshire dhe te ndonje derri tjeter, ato luftohen. Organizmi i ketij derri eshte bere qe te pranoje *vetem* qeliza njerezore (edhe qeliza mushkrie) ne kete menyre.

E di sa e thjeshte eshte qe ketu? (Brenda 10 vjetesh, per mua kjo eshte gje e bere). Fertilzo vezen in vitro, ndryshoje vezen e fertilizuar me ndryshimet sipas te njejtes procedure me kete derrin, fute vezen e fertilizuar ne nje placente. Prit sa te linde derrkuci. Repeat, repeat, repeat, repeat.. derisa te kemi nje apo me shume ferma me derra te tille. Dhe kur te dale nevoja, sic therim sot derra e lope e nje ushtri me kafshe te tjera qe t'ju hame mishin, do therim keta derrat por qe t'i marrm mushkrite njerezore qe ka brenda.

http://www.sciencedaily.com/releases...0604105525.htm
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2014, 15:35   #31
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Plako po ja fut cikez kot. Lexoje paper-in me vemendje.
Derrat jane lindur me difekte ne gjene t nevojshme per t ndertuar nje sistem imunitar. Derrat kane SCID (severe combined immunodeficiency)
Duhet t jetojne ne ambiente sterile e me antibiotike
Kjo eshte vetem hapi I pare.

http://m.pnas.org/content/early/2014/05/01/1406376111
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2014, 16:49   #32
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,215
Thanks: 350
Thanked 2,578 Times in 1,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

i duruari i fituari

(i drejtohet bisedes midis gurax dhe zirconium)
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 20:40   #33
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Mushkėritė e derrit pėr tė shpėtuar njerėzit

Une kam degjuar se po punojne per transplantimin e mushkerive te fokave dhe vendosjen e tyre ne tru. Mendohej se keto mushkeri per shkak te kesaj kafshe budallaqe gjakftohte kane dendrite kapacitor memorje specjale dhe mund te mbajne mend nje sasi informacioni 3 here me te madh se gjithesia.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur