Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-09-2014, 19:20   #21
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Kurse une mendoj qe interpretimet e shkences, cfare eshte dhe cfare nuk eshte, in general, jane shnderruar ne hobby-n e rradhes. Kjo eshte ne fakt dicka e mire, por duhet treguar kujdes nga ku merren informacionet perkatese interpretative.
Shume gjera qe nuk verifikoheshin dot dje, verifikohen sot. Po keshtu do te ndodhe edhe me shume gjera te tjera gjate tranzicionit nga sot ne neser.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 19:21   #22
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,133 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

E c'na duhet pshm , si ky rasti? e shume raste te tjera , pa lidhje....

Egzistojne nuk egzistojne, c'fare roli luajne , c'rendesi ka ? Wht can they do abt it ... harxhojne milliona lek pa lidhje, nderkohe qe shkaterrojne planetin tone, duke u grricur lart e poshte.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 19:27   #23
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Po psh, nese do te mund te verifikohej kjo gje sot menjehere dhe plotesisht, sikur te njiheshin qarte vrimat e zeza, ne menyre direkte menjehere do te kuptohej rreth gjysma e natyres se materies se zeze, e dyshuar si 'rezervuari' megagjigand i 'humbjes' se informacionit ne Univers. Dhe nese ky informacion 'i humbur' mund te 'rinxirret', well then, "Let there be a glass on which we can literally see the past".
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 19:33   #24
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,133 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Do ta verifikojne me 1 lajm - Big Fat Lie- dhe do i vene vulen .... si ne shume raste te tjera.

Popullit si interesojne gjera te tilla.....
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 19:44   #25
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Yep, por 'the lie' mund te jete tjeterkund dhe jo ne zbulimin ne vetvete. We must be careful of the Big Fat Lie, always.Zbulimi i radioaktivitetit, ne vitet 60 coi ne lindjen e nje sasie te madhe kolosale produktesh kozmetike, sepse faktori "radioaktiviteti transporton sasi kolosale energjie" u interpretua si nje menyre per te transferuar kete energji te jashtezakonshme ne lekure dhe ne kete menyre duke e riperterire ate. Formulat e perdorura ne kete lloj shkence ishin te ngjashme me disa qe llogarisin energjine e shpirtit kur shkulet nga trupi.

Derisa me ne fund, edhe populli e kuptoi qe energjia e radioaktivitetit ishte e nje natyre komplet tjeter.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 19:52   #26
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,133 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

K'to ( beauty products ) jane thjeshte reklama, a rip off - they dnt work as they said.

Pastaj gjerat qe kane te bejne me ne- rreth nesh , qe na rrethojne dita dites, ku njerezit jane vete deshmitare... jane dicka tjeter. Por jo hapesira/universi ne mase/ i pafund... qe njerezit/populli nuk kane mundesi as ta perceptojne realisht se si eshte/perbehet e qysh e tek....

Pra eshte ndryshe nese zbulojne 1 ilac ne lidhje me kancerin pshm... ndryshe kur shkojne grricen me hapesiren qe s'ka fund. Gjera qe edhe sikur te vene re dicka, nuk mund ta ndryshojne dot... pshm ashtu sic nuk ndalojne dot te nxehtit /shiun/boren/permbytjet etj etj ...
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 20:07   #27
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Cdo skizofren eshte deshmitar per personin e dyte qe e shoqeron dhe me te cilin ben shpesh muhabet. Ndersa persa i perket perceptimit te dickaje realisht, qe tashti as ti e askush prej nesh nuk mund te perceptoje nje distance psh 50 milion km. Te llogaritet thjesht si nje numer i qelbur eshte e thjeshte. Te perceptohet realisht sa eshte nje distance e tille, eshte disi me e komplikuar. Por aftesite konjitive dhe perceptuese te njeriut asnjehere nuk kane qene te pershtatshme per te marre dhe dhene me Universin jashte permasave dhe relatave me te cilat ne jetojme. Matjet, aparaturat, modelet e sakte pershkrues te realitetit, jane ajo cfare na e mundeson njohjen ne keto nivele. Ne keto nivele instikti, shqisat, 'common sense' ne pergjithesi, eshte shume me e mundur qe te gabojne.

Te njohesh dicka dhe te mund te manipulosh dicka jane gjera qe nuk kane varesi te detyrueshme nga njera tjetra. Si dhe, parimisht, ndryshimi mund te behet qe cke me te, ajo qe ndryshon ne kete rast eshte shkalla. Shiun ti e ndryshon qe te mos bjere ne shtepine tende. Ne te tere shtetin apo kontinentin, akoma jo.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 20:18   #28
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,133 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Perseri u are missing the point... edhe erresiren mund ta kontrollojme rreth nesh me ane te ndricimit/ dritave, shpikja e llampes/energjise pshm eshte genius - ama ne teresi jashte k'tij limiti rreth nesh ... nuk mund te kontrollosh erresiren ne hapesire/terren.

Kshu edhe me shiun, mund ta kontrollojme ne 1 fare forme rreth nesh duke ndertuar streha/ duke perdorur cadren ... por jo ndalimin e shiut ne teresi. Po Kshu edhe kjo puna e black holes....
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 20:27   #29
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Epo... meqe Universi deri tashti eshte pranuar te jete i pafund, mua per vete me mjafton nje aftesi e kufizuar - perhere ne rritje - per te ndryshuar lokalisht ambientin qe me rrethon. E pastaj me vone, tuj pa, tuj bo.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 20:31   #30
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,542
Thanks: 5,769
Thanked 6,133 Times in 3,064 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Te pakten pranoje qe eshte gabim fakti , qe harxhojne milliona ne gjera qe si kane ne dore, por kane mahnine te shetisin neper hapesire... sepse munden. Nderkohe qe shkaterrojne planetin tone, dhe njerezit vuajne/vdesin per gjera minimale... sic eshte ushqimi/etja ...mungesa e ilaceve etj etj . Shame!
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 21:25   #31
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Qe te kuptohemi me mire ... mendoj qe artikulli ndoshta ne ndonje paragraf duhet te theksonte se ky zbulim vetem hedh poshte nje definicion klasik, idiot te tipit "Singularitet", per me teper vete termi "vrime e zeze" ne kuptimin modern nuk ka me funksion, njesoj dhe pershkrimi "ku cdo gje qe qe bie brenda, nuk del me". Gje qe ne realitet nuk ndodh ashtu, ka shume gjera qe i ikin nje vrime te zeze (Kjo ka kohe qe flitet). Ne fakt, kjo konfirmon edhe njehere ate qe thoshte Einstein njehere e njekohe qe "singulariteti" eshte vetem nje shpikje me te cilen ne arrijme te fshehim injorancen tone.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 21:37   #32
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Deri me sot, shpejtesia e drites nuk eshte kaluar asnjehere. Ne asnje rast, ne asnje moment. Rasti i fundit kur u pretendua dicka e tille ishte episodi i Gran Sasso me neutrinot. Dhe qe vertet u verifikua qe ishte - edhe kesaj here - nje gabim ne matje, specifikisht nje 'kapuc' i nje fibre optike jo i rregullt.
Nese do te kalohej shpejtesia e drites, nese.... do te ishte pergjigjja e mijera enigmave.

Shume nga yjet qe ne shohim ne qiell jane yje qe tashme jane shuar kohe me pare, por qe ne toke vjen reflektimi i asaj qe ka ndodhur kohe me pare...

Nese supozojme te kunderten:
1. Njeriu e kalon shpjetesine e drites.
2. Njeriu shkon ne nje x pozicion diku ne univers

Do te thote:
Mund te vezhgoje cfare ka ndodhur ne toke kohe me pare (ne varesi te vendit ku njeriu eshte pozicionuar dhe ku vazhdojne te shkojne reflektimet e drites per ate qe ka ndodhur ne toke kohe me pare, pra mjafton te beje llogarite dhe te pozicionoheshe ne vendin e duhur dhe mund te shikoje cdo ngjsrje qe ka ndodhur ne toke apo me gjere)
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2014, 21:42   #33
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Ne lidhje me temen:
Thjesht teoria e rradhes. Nuk eshte hera e pare dhe as e fundit qe shkenctaret ndahen ne 2 grupe te ndryshme per ate qe ekziston apo nuk ekziston.
Ka kohe deri sa te vertetohet teoria e sakte per shpjegimin dhe perkufizimin e asaj qe perfaqeson fenomeni i vrimave te zeza.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2014, 00:53   #34
Deluvian
Internet Warrior
 
Avatari i Deluvian
 
Data e antarėsimit: Aug 2013
Vendndodhja: New Amsterdam
Posts: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Deluvian ka njė atmosferė spektakolareDeluvian ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Nuk jam shume i informuar mbi kete propozim po s'ma merr mendja te kete thene se vrimat e zeza nuk ekzistojne ne kuptimin e plote te fjales. Sepse ajo do te ishte idiotsi. Vrimat e zeza jan vezhguar nga mijera astronome, me vezhgim e kam fjalen qe kan pare efektet e tyre ne objektet perreth. Sado te rregulta te jene llogaritjet, po nuk u perputhen me observimet atehere ka shume mundesi qe te jene gabim ose perdorur gabim. Mediat e kane zakon te funksionojn si telefon a prishur, i perdorin termat jashte kontekstit. Para ca kohesh mbaj mend qe thoshin se si universi esht 2 dimensional, apo Bozonit Higgs qe ja ngjiten emrin God Particle.
Deluvian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2014, 10:56   #35
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,215
Thanks: 350
Thanked 2,578 Times in 1,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nuPersona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2014, 21:35   #36
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Deluvian Shiko postimin
Nuk jam shume i informuar mbi kete propozim po s'ma merr mendja te kete thene se vrimat e zeza nuk ekzistojne ne kuptimin e plote te fjales. Sepse ajo do te ishte idiotsi. Vrimat e zeza jan vezhguar nga mijera astronome, me vezhgim e kam fjalen qe kan pare efektet e tyre ne objektet perreth. Sado te rregulta te jene llogaritjet, po nuk u perputhen me observimet atehere ka shume mundesi qe te jene gabim ose perdorur gabim. Mediat e kane zakon te funksionojn si telefon a prishur, i perdorin termat jashte kontekstit. Para ca kohesh mbaj mend qe thoshin se si universi esht 2 dimensional, apo Bozonit Higgs qe ja ngjiten emrin God Particle.
Edhe une keshtu mendoj.
Mbi te gjitha Vrimat e Zeza jane te vezhguar nga syri i njeriut, pra idea e mosegzistences se tyre nuk qendron.
Diku me lart lexova se Vrimez se Zeze mund t'i iket....!
As drita nuk i iken dot Vrimes se Zeze, aq e fuqishme eshte ajo.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2014, 21:45   #37
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Nese nuk eshte kaluar Horizonti, mund t'i iket sic i iket cdo lloj trupi tjeter qiellor. Nese Horizonti kalohet, nuk mund t'i iket me ne kuptimin konvencional te fjales, pasi si te thuash edhe vete hapesira eshte duke 'rene' ne vrimen e zeze dhe bashke me te edhe cdo gje tjeter qe ajo perfshin. Eshte nje situate e ngjashme kur noton ne nje lume te rrembyer kunder rrjedhes, noton dukshem kunder rrjedhes dhe madje edhe zhvendosesh ne uje, por ne relate me bregun je duke levizur ne krahun e kundert.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2014, 21:57   #38
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Edhe Toka ka gravitet, por nuk terheq driten dhe brenda terheqjes se saj ajo ka pune vetem me trupat por kurresesi me driten ashtu sic ben Vrima e Zeze.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2014, 22:46   #39
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Edhe une keshtu mendoj.
Mbi te gjitha Vrimat e Zeza jane te vezhguar nga syri i njeriut, pra idea e mosegzistences se tyre nuk qendron.
Diku me lart lexova se Vrimez se Zeze mund t'i iket....!
As drita nuk i iken dot Vrimes se Zeze, aq e fuqishme eshte ajo.
Cili na qenka ai njeri qė e paska pa njė Vrimė tė zezė me sytė e tij sepse po u dashka me ia dhanė njė Nobel???
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2014, 10:53   #40
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

kur e thone shume vete qe nuk ekzistojne vrimat e zeza(qe ne fakt jane jeshile) lajmi nuk ka rendesi, ndersa kur e thote nje shkencetare (edhe pse se ka te sigurt) perben Lajm Sensacional...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur