Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-10-2014, 22:54   #41
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Cili na qenka ai njeri qė e paska pa njė Vrimė tė zezė me sytė e tij sepse po u dashka me ia dhanė njė Nobel???
Po te keshe nje Huble edhe ti i shikon, nuk do shume lodhje.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2014, 23:29   #42
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Deri mė sot askush s'ka pa njė VZ qė tė dokumentoj ekzistencėn e tyre, ka pohime tė ndryshme tė vėrejtjes sė efektit tė VZ po qė ta kenė parė njė VZ jo. Deri mė sot ekzistenca e Vrimave tė Zeza ėshtė vetėm nė letėr. Shkencėtarė prominent nė kėtė fushė ende teorizojnė ekzistencėn e tyre por ende asnjė nga ata nuk ėshtė nė gjendje qė tė paraqesė fakte tė ekzistencės sė tyre.
Por nėse ti ke njohuri pėr tė kundėrtėn tė lutem qė tė na bėsh me dije edhe ne se kush ėshtė ai qė paska dokumentuar ekzistencėn e VZ.

P.S. Edhe artikulli nismė e kėsaj teme ėshtė fakt qė shkencėtarėt ende merren me ekzistimin/mosekzistimin e tyre.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2014, 14:35   #43
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

Duhet te jemi te qarte se cfare do te kuptojme me termin "te shohesh nje vrime te zeze".
Vete kemi pranuar qe ka nje moment kur edhe vete drita - dhe hapesira - bie ne vrimen e zeze. Si rrjedhim ekziston nje zone kufitare, nga njera ane e te ciles drita ja del qe te largohet perseri, dhe ne anen tjeter vazhdon te bjere drejt qendres se vrimes se zeze, singularitetit. Kjo zone eshte cfare percakton dhe Horizontin e vrimes se zeze, brenda te cilit mund te 'shihet' vetem nje zone e zeze - nje zone ku ka mungese totale rezatimi konvecional.

Vezhgimi direkt i nje vrime te zeze konsiston ne vezhgimin e kesaj zone te erret si dhe fenomenet qe e shoqerojne (psh disku i akrecionit, flakje energjtike ne pole, etj).
Ne kete kendveshtrim, observime ka.

http://arxiv.org/abs/astro-ph/0701228
http://www.damtp.cam.ac.uk/research/...c/bh_obsv.html
http://astronomy.fas.harvard.edu/new...izon-telescope

Risia eshte te kuptohet cfare ka, cfare ndodh, brenda horizontit.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2014, 15:45   #44
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

Si thashė edhe mė lartė ka observime tė efektit tė VZ, ky fenomen njashtu si edhe ai i materies sė errėt (Dark matter) janė fenomene qė hapin diskutime pro/kontra ekzistencės sė tyre dhe qė ende janė njė nga misteriet qė kanė nevojė tė studimit tė mėtutjeshėm.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Risia eshte te kuptohet cfare ka, cfare ndodh, brenda horizontit.
Kėtu ėshtė edhe i tėrė thelbi i studimit tė kėtij fenomeni qė tani pėr tani as kufiri periferik i VZ, me teknologjinė e tanishme astronomike, nuk ėshtė observuar ende qė tė dokumentohet ekzistimi i vetė kėtij fenomeni. Kėshtu qė ky fenomen ende gjendet vetėm nė letėr.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2014, 16:45   #45
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,398 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

Nga libri i fundit,i astrofisikut CALEB SCHARF ne Universitetin e Columbia-s ne NY me titull:Motoret e Gravitetit, Ana Tjeter e Vrimave te Zeza, i cili i ka studiuar me durim dhe me ane te Compjuterave, dhe njohurive te mira ne astrofizike dhe quantistike, dhe te materies yjore,shpjegohet qe ato jane konvertitore te energjise,(nje lloj baterie kosmike -shprehet ai) rriten ne dimensione ne vazhdimesi,dhe qe asgje nuk zhduket por vetem transformohet duke i dhene jete, forme dhe njyre ambjentit qe na rrethon( shprehje tekstuale te tij)! Tani po pyes: cilin duhet te besojme????? Teorite per kte ceshtje jane akoma ne studim dhe te pa konsoliduara ! (cmimi i librit 14,90 euro- ebook 6,99 euro)
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 00:52   #46
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,187
Thanks: 6,842
Thanked 3,176 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

Vrimat e zeza: Sipas Ajnshtajnit, sa herė objekte masive ndėrveprojnė, ata prodhojnė valė gravitacionale !!!Sipas Ajnshtajnit, sa herė objekte masive ndėrveprojnė, ata prodhojnė valė gravitacionale - shtrembėrime nė strukturėn shumė tė hapėsirės dhe kohės - qė gurgullimė jashtėm nėpėr gjithėsi me shpejtėsinė e dritės.Ndėrsa astronomėt kanė gjetur dėshmi indirekte tė kėtyre trazirave, valėt deri tani kanė shpėtuar zbulimit tė drejtpėrdrejtė. Tokė-bazuar observatorė tė dizajnuara pėr tė gjetur ata janė nė prag tė arritjes sė ndjeshmėrinė mė tė madhe, dhe shumė shkencėtarė mendojnė se ky zbulim ėshtė vetėm disa vite larg.Infektues valėt gravitacionale nga disa nga burimet mė tė fortė - pėrplasjes vrimat e zeza me miliona herė masive e diellit - do tė marrė pak mė tė gjatė. Kėto valė valėzuar kaq ngadalė se ato nuk do tė dallueshėm nga tokė-bazuar objekteve. Nė vend tė kėsaj, shkencėtarėt do tė duhet shumė mė tė mėdha hapėsirė-bazuar instrumente, tė tilla si Antena propozuar interferometėr Laser Space, i cili u miratua si njė projekt tė prioritetit tė lartė nė tė ardhmen nga ana e komunitetit astronomike.
Njė ekip qė pėrfshin Astrofizikanėt nė Qendrėn Goddard Space Flight NASA-s nė drunjtė rreth qyteti, Md, ėshtė duke kėrkuar para pėr atė ditė duke pėrdorur modele kompjuterike pėr tė eksploruar bashkimet e vrimave tė zeza mėdhejtė. Puna e tyre mė tė fundit tė heton se ēfarė lloj tė "flash" mund tė shihet nga teleskopėt, kur astronomėt pėrfundimisht gjetur sinjalet gravitacionale nga njė ngjarje tė tillė.
Studimi valėt gravitacionale do tė japė Astrofizikanėt njė mundėsi tė paparė pėr tė dėshmuar fenomenet mė ekstreme tė universit, qė ēon nė njohuri tė reja nė ligjet themelore tė fizikės, vdekje e yjeve, lindja e vrimave tė zeza dhe, ndoshta, momentet mė tė hershme tė universit.
Njė vrimė e zezė ėshtė njė objekt nė mėnyrė masive se asgjė, madje as drita, mund t'i shpėtojnė rrokje e saj gravitacionale.Galaktikat mė tė mėdha, pėrfshirė edhe vetė Kashtėn tonė tė Kumtrit, pėrmbajnė njė vrimė e zezė qendror peshon miliona herė masive e diellit, dhe kur dy galaktikat pėrplasen, vrimat e zeza pėrbindėsh tyre tė vendosen nė njė sistem binar tė ngushtė.
"Vrima e zezė orbitėn njėri-tjetrin dhe tė humbasin energji syrit nga emitting valė tė forta gravitacionale, dhe kjo shkakton orbitat e tyre pėr tė tkurrur. Zi vrima spirale drejt njėri-tjetrit dhe pėrfundimisht shkrihen," tha Goddard astrofizikani John Baker.
Nė afėrsi tė kėtyre titanik, me shpejtėsi duke lėvizur masa hapėsirė ​​dhe kohė, tė bėhet nė mėnyrė tė pėrsėritur flexed dhe deformuar. Ashtu si njė shqetėsim formon ripples nė sipėrfaqen e njė pellg, drejton valėt sizmike nėpėr Tokė, ose vė tund nė njė tas tė mpikset-O, ​​flexing ciklike e hapėsirė-kohė pranė vrimave tė zeza binare prodhon valėt e shtrembėrim se raca tė gjithė universi.
Ndėrsa valėt gravitacionale premtojnė tė tregojnė astronomėve shumė gjėra nė lidhje me organet qė i krijoi ata, ata nuk mund tė japin njė pjesė vendimtare e informacionit - pozicionin e saktė tė burimit. Pra, me tė vėrtetė kuptojnė njė ngjarje bashkimit, hulumtuesit kanė nevojė pėr njė sinjal elektromagnetik shoqėrues - njė flash e dritės, duke filluar nga valėt e radios pėr tė X-rrezeve - qė do tė lejojė teleskopėt pėr tė identifikuar galaktikėn bashkimit tė presė.
Kuptimi i homologėt elektromagnetike qė mund tė shoqėrojnė njė shkrirje pėrfshin detyrėn e frikshme tė pėrcjelljes sė ndėrveprimet komplekse midis vrimave tė zeza, tė cilat mund tė lėvizin nė mė shumė se gjysma e shpejtėsisė sė dritės nė orbita e fundit, dhe disqe tė gazit tė nxehtė, qė magnetized rrethojnė ato. Qė nga viti 2010, studime tė shumta duke pėrdorur supozimet thjeshtimin e kanė gjetur se shkrirje mund tė prodhojė njė hov tė lehta, por askush nuk e dinte se si zakonisht kjo ka ndodhur ose nėse emisionit do tė jetė e fortė sa tė jetė dallueshėm nga Toka.
Pėr tė shqyrtuar problemin nė mėnyrė mė tė detajuar, njė ekip i kryesuar nga Bruno Giacomazzo nė Universitetin e Kolorados, Boulder, dhe duke pėrfshirė simulimeve kompjuterike Baker zhvilluara se pėr herė tė parė tregojnė se ēfarė ndodh nė gaz magnetized (gjithashtu i quajtur plazma) nė fazat e fundit i njė bashkimi tė zezė vrimė. Studimi i tyre u botua nė edicionin e 10 qershor tė letrave Journal Astrophysical.
Simulimet ndiqni ndėrveprime komplekse elektrike dhe magnetike nė gaz jonizues - i njohur si magnetohydrodynamics - brenda mjedisit ekstreme gravitacionale tė pėrcaktuar nga ekuacionet e relativitetit tė pėrgjithshėm tė Ajnshtajnit, njė detyrė qė kėrkon pėrdorimin e kodeve tė avancuara numerike dhe supercomputers shpejtė.
Tė dy simulimeve raportuara nė studim ishin tė drejtuar nė Superkompjuteri Pleiades nė Ames Research Center tė NASA-s nė Moffett Field, Calif Ata ndjekin vrimat e zeza mbi tė fundit e tyre tre orbitave dhe bashkim mėvonshėm pėrdorur modele tė dyja me dhe pa njė fushė magnetike nė gazin disk.
Simulime tė tjera janė drejtuar nė endacak dhe Zbuloni supercomputers, tė vendosura respektivisht nė Universitetin e Teksasit, Austin, dhe Qendra NASA pėr simulime Klimatike nė Goddard, nė mėnyrė pėr tė hetuar efektet e kushteve tė ndryshme fillestare, orbita mė pak dhe variacionet e tjera.
"Ēfarė ėshtė i mrekullueshėm nė simulim magnetike ėshtė se fusha magnetike fillestar disk ėshtė intensifikuar me shpejtėsi nga rreth 100 herė, dhe vrima e zezė shkrinė ėshtė e rrethuar nga njė disk hotter, dendur, accretion hollė sesa nė rastin unmagnetized," shpjegoi Giacomazzo.
Nė mjedisin e trazuar pranė vrimat e zeza bashkohen, fusha magnetike intensifikon si ajo bėhet pėrdredhur dhe i ngjeshur.Ekipi sugjeron se drejtimin e orbitave pėr simulimin shtesė do tė rezultojė nė pėrforcim edhe mė tė madh.
Rezultati mė interesant i simulimit magnetike ėshtė zhvillimi i njė strukture gyp-si - njė pastruar-nga zonė qė shtrihet deri nga disk accretion afėr vrimė e zezė bashkuar. "Kjo ėshtė pikėrisht lloji i strukturės sė nevojshme pėr tė pėrzėnė avionėve grimcė ne shohim nga qendrat e zi-hole-powered galaktikave aktive", tha Giacomazzo.
Aspekti mė i rėndėsishėm i studimit ėshtė shkėlqimi i flash bashkimit-sė. Ekipi konstaton se modeli magnetike prodhon emisionin beamed qė ėshtė disa herė mė tė ndritshme se 10.000 ata qė shihet nė studimet e mėparshme, e cila u hap thjeshtimin e injorimit efekte plazma nė disqe bashkohen.
"Ne kemi nevojė pėr valėt gravitacionale ta konfirmoj qė njė shkrirje e zezė vrimė ka ndodhur, por nė qoftė se ne mund tė kuptojmė nėnshkrimet elektromagnetike nga bashkimet mjaft mirė, ndoshta ne mund tė kėrkoni pėr ngjarjet kandidate edhe para se ne kemi njė observatori hapėsirė-bazuar gravitacionale valė", tha Baker

https://sites.google.com/site/shefqe...gravitacionale
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 22:32   #47
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 650 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

E vetmja gje qe mund te them pa e lexuar fare si teme, sepse mjaftoi titulli: Shko bej ēiēin tru laraske se nuk je per shkence ti.

Matematika dhe astronomia jane lende burrash, shko na bej i tave jamam bajelldi edhe masanej hajde persit na trego per antimaterien.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 00:44   #48
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Une mendoj qe Science in general, has gone ku-ku.... lol

C'rendesi ka nese egzistojne apo jo, kur realisht nuk munden ta verifikojne sakte dicka te tille....
qenke dhe ktu ti mi dreq, yhy qe 5 vjet me par te pelqente big bang-u

ky guraxi se nga u zhduk, me pelqente debati astrofizik, cun i pregatitur shum.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 00:58   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) nu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
E c'na duhet pshm , si ky rasti? e shume raste te tjera , pa lidhje....

Egzistojne nuk egzistojne, c'fare roli luajne , c'rendesi ka ? Wht can they do abt it ... harxhojne milliona lek pa lidhje, nderkohe qe shkaterrojne planetin tone, duke u grricur lart e poshte.
ashtu te duket ty pa lidhje.

dhe relativiteti i Ajnshtajnit, kur e lexon kshu, thua hec mo, kot pa lidhje.
Ajnshtajni me teorine e tij ka lene gjurmet e gishtave nga lazerat, fibrat optike(te cilat jane te domosdoshme per shpejtesine e larte te internetit), udhetimet hapesinore, navigacioni me gps(kur ke per te shkuar diku dhe nuk di rrugen nga te shkosh, falju se pari njeher Ajnshtainit thuji thank u thank u thank u so much o xhuxh i vogel Ajnshtain me floket perpjet dhe gjuhen jasht), parashikimi i kohes, madje dhe stock market investing, dyert automatike, alarmet kunder vjedhjeve, panelet diellore, dhe kamerat digitale, perfshi kamerat digitale te celulareve( si do shihja your sexy ass pa kto kamera smartphonash), dvd players, skanerat e supermarketeve, kirurgjia me lazer e syrit...dhe ne fund energjia nukleare e bombes atomike te na shuaj nga faqja e dheut te gjitheve

e more vesh ca ka bo xhaxhi Ainshtaini????
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 10:24   #50
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 189
Thanks: 265
Thanked 78 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shkencetarja me fame Laura Mersini thote qe vrimat e zeza(black holes) n

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur