Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-12-2017, 22:33   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Mundėsisht nėse sillni diēka nga lėmi i gramatikės ( jeni shumė tė mirėseardhur) shėrbehuni nė literaturė dhe mos na sillni studime personale - me hamendje.
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2017, 22:35   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Shpeshherė kur duam tė pėrshėndesim me shkrim, biem nė siklet: more si shkruhet kjo, si njė fjalė e vetme apo si njė shprehje a lokucion.

Mė poshtė po jap disa nga pėrshėndetjet pėr tė dyja rastet:

* si njė fjalė e vetme:

falemnderit, faleminderit, lamtumirė, mirėmėngjes, mirėdita, mirėmbrėma, mirupafshim, tungjatjeta

dhe si

* shprehje e lokucion:

Mbeēi me shėndet!, Mirė ardhshi!, Mirė ju gjetshim!, Mirė se erdhe!, Mirė se ju gjeta!, Mirė se erdhėt!, Mirė se vjen!, Mirė se na vjen!, Mirė se vini!, Mirė se tė vini!, Puna mbarė!, Punė tė mbarė!, Udha mbarė!, Udhė tė mbarė!, Mbarė pastė!, Nga mot gėzuar!, E paēim me jetė!, Pėr shumė vjet!, Pėr shumė vjet gėzuar!,

Qofshi shėndoshė!, Me shėndet!, Shėndet paē!, Shėndet paēi!, Shėndet paēin!

Ju falemi nderit! Tė falem nderit!

Kryet shėndoshė! Qofshi vetė! Tė rrosh vetė!, Vetė shėndoshė! etj.

Si urdhėron! Si urdhėroni! etj.
__________________
devollitėt thonė
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:00   #3
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Kisha ca fjale qe kam dyshuar nese i shkruaj sakte apo jo:

C'do apo Cdo
Gatishmeri apo Gadishmeri
Dakord apo dakort
Evrope apo Europe
Vertete apo Vertet

Kam dhe te tjera por keto po me kujtohen per momentin...
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:30   #4
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,481
Thanks: 17,402
Thanked 22,217 Times in 8,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

un i di si; cdo, dakort, evrope, dhe vertet, por mirepres cfare do thon ekspertet
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:37   #5
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Kisha ca fjale qe kam dyshuar nese i shkruaj sakte apo jo:

C'do apo Cdo
Gatishmeri apo Gadishmeri
Dakord apo dakort
Evrope apo Europe
Vertete apo Vertet

Kam dhe te tjera por keto po me kujtohen per momentin...
Une I di per :
Cdo
Gadishmeri
Dakord
Europe
Vertet
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:42   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Ēdo
Gatishmėri
Dakord
Evropė
Vėrtetė

Te neve qashtu i shkruajme.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:45   #7
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ēdo
Gatishmėri
Dakord
Evropė
Vėrtetė

Te neve qashtu i shkruajme.
Ato pikat mbi e nuk i bej dot
🖤 (1)
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:50   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ato pikat mbi e nuk i bej dot
Nuk i paska verejtur Akrepi ene ledio se pason karton i verdhe ne fushen e shkronjave ne fakt ė-ne as une nuk e perdori ne fjale, por do ishte korrekte te shkruhej siē i ka shkruajtur alfabetatori
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 22:57   #9
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Nuk i paska verejtur Akrepi ene ledio se pason karton i verdhe ne fushen e shkronjave ne fakt ė-ne as une nuk e perdori ne fjale, por do ishte korrekte te shkruhej siē i ka shkruajtur alfabetatori
Me mire ti bej edit asaj qe thashe kushedi sa gabime kam bere
🖤 (1)
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:17   #10
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Me mire ti bej edit asaj qe thashe kushedi sa gabime kam bere
Hahahaaaa, jo pa merak, se ketu jemi per te mesuar, shiko si i ka sjellur bangat ne klasen dixhitale mesuesi Demka.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:25   #11
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,532
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Nuk i paska verejtur Akrepi ene ledio se pason karton i verdhe ne fushen e shkronjave ne fakt ė-ne as une nuk e perdori ne fjale, por do ishte korrekte te shkruhej siē i ka shkruajtur alfabetatori
Ēfar po don i kam cicat si bombon........refreni
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:35   #12
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

sa nuk ka ardhur mesues Demka, e te nxjerr ne shqelma ledio jashte klase se po fol dhafe pis ne ore te mesimit
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:39   #13
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,532
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
sa nuk ka ardhur mesues Demka, e te nxjerr ne shqelma ledio jashte klase se po fol dhafe pis ne ore te mesimit
OK i heqim cicat.cfare do pijnė cullat?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:42   #14
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Coca cole ne kanoqe
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 23:57   #15
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Kisha ca fjale qe kam dyshuar nese i shkruaj sakte apo jo:

C'do apo Cdo
Gatishmeri apo Gadishmeri
Dakord apo dakort
Evrope apo Europe
Vertete apo Vertet

Kam dhe te tjera por keto po me kujtohen per momentin...
Pėrgjigje shkrutimisht:

1. C'do apo Cdo
* qė tė dyja janė tė sakta. E para ē' ėshtė pėremėr pyetės dhe vihet nė fillim tė fjalive pyetėse, p.sh. Po ti ē'do kėtu? ( ka kuptimin "ēfarė" ... PO ti ēfarė do kėtu?
E dyta: ēdo ėshtė pėremėri pakufishėm a i papėrcaktuar dhe ėshtė gati i pėrafėrt me pėremrat: Ēdo njeri, gjithsecili, gjithkush, ēdokush,Kushdo, secili, cilido qoftė
p.sh: Ēdo njeri duhet ta dijė se .... ( pra: secili, kushdo ... etj )

2. Gatishmeri apo Gadishmeri ( duhet: gatishmėri )
3. Dakord apo dakort ( mė mirė fjala shqipe: pajtoj, pajtohem... P.sh. Jam dakodrt me kėto qė the ( pajtohem me kėto qė the )
4. Evrope apo Europe ( duhet: Evropė )
5. Vertete apo Vertet ( tė dyja tė sakta. fjala e parė ėshtė mbiemėr i nyjshėm i/e vėrtetė, p.sh. E vėrtetė e pamohueshme.
fjala e dytė ėshtė ndajfolje: vėrtet ( me siguri), p.sh. E tha vėrtet apo jo? )

Respekt,
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 00:05   #16
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Ēfar po don i kam cicat si bombon........refreni
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
OK i heqim cicat.cfare do pijnė cullat?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
sa nuk ka ardhur mesues Demka, e te nxjerr ne shqelma ledio jashte klase se po fol dhafe pis ne ore te mesimit
Mund edhe mos ta kishte thėnė, por edhe pse e tha nuk u bė nami. Nuk tha asgjė tė turpshme ( pėrjashtimisht jashtė postimit ). Tha njė fjalė qė ėshtė edhe nė fjalor dhe mbi tė gjitha fjalė e gjuhės shqipe. E keqja ėshtė se e tha nė dialekt.

Ja ēfarė shpjegimi jep fjalori i gjuhės shqipe pėr kėtė fjalė:

SISĖ f. sh.
1. Organ i femrės sė njeriut nė pjesėn e pėrparme tė
kraharorit dhe te kafshėt gjitare me gjėndra tė posaēme, qė
prodhojnė qumėsht pėr ushqimin e tė vegjėlve; gji. Me sisė
tė vogla (tė mėdha). Sisėt e lopėt. Njė dosė me gica nė sisė.

2. bised. Qumėshti qė prodhohet nga gjiri, gji. Pi sisė
foshnja. I jep sisė foshnjės. S`ka sisė t'i japė djalit. Ia preu
sisėn. E la sisėn.

3. Secila nga dy njollat e errėta me majė tė vogėl qė ndodhen
nė tė dy anėt e gjoksit tė meshkujve. Mbi sisėn e majtė. Nėn
sisėn e djathtė.

* Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna (e ėma) sisė (gji, tė pijė)
fj. u. shih te QAJ.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 14-12-2017 nė 00:10
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 09:28   #17
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Qfare mesuesi digjenirate dhafi ishte te mesojme gramatiken e gjuhes, jo te trupit. Tuuurp, tuuurp edhe marreeeree

Njehere mesohet A e modhe e shtypit, ti dole te shkronja S e modhe e bute e shkrimit
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 09:31   #18
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Faleminderit Gi de Masha, Ju te tjereve s'ju felenderoj se mi keni thene gabim : ).

Shkruhet:

mi apo m'i
kufij apo kufinj
nje qen, disa qenėr apo disa qen

Faleminderit paraprakisht.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 09:50   #19
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,532
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qfare mesuesi digjenirate dhafi ishte te mesojme gramatiken e gjuhes, jo te trupit. Tuuurp, tuuurp edhe marreeeree

Njehere mesohet A e modhe e shtypit, ti dole te shkronja S e modhe e bute e shkrimit
plak qefli ledio
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 10:06   #20
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Faleminderit Gi de Masha, Ju te tjereve s'ju felenderoj se mi keni thene gabim : ).

Shkruhet:

mi apo m'i
kufij apo kufinj
nje qen, disa qenėr apo disa qen

Faleminderit paraprakisht.
Pyetje - pėrgjigje:

Shkruhet:

1. mi apo m'i ( tė dyja tė sakta. varet ku e si i pėrdorim.
e para mi ėshtė emėr dhe pėrdoret pėr tė emėrtuar dy gjėra: mi - nota e tretė muzikore dhe mi - gjitari i dėmshėm dhe bartės i shumė sėmundjeve qė jeton edhe nėpėr shtėpite tona: mu -i, miush, miushe ...
e dyta m'i- ėshtė trajtė e shkurtėr e bashkuar e pėremrit vetor ( dhanore + kallėzore ): mua (mė) + ata/ato (i) = m'i, p.sh. M'i dha librat. )
2. kufij apo kufinj ( duhet: kufij )
3. nje qen, disa qenėr apo disa qen (pėrdoret: njė qen, disa qen; nė numrin shumės tė shquar : qentė , p.sh qentė e fshatit:
Ėshtė e ditur se disa emra pėrdoren njejtė si njejės, si nė shumės. P.sh. Qen i(njejės)/(shumės) pabesė. )
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 14-12-2017 nė 10:14
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur