Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-11-2018, 18:37   #341
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Nuk heshtin...llapin akoma...Kisha te drejte une.
Ate qe e ke e ke se i njeh fare mire pese veshtiresite per te shkruar te verteten...


p.s. por do e diskutojme ndonjehere tjeter...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 07:21   #342
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Po. Fjala ftilloj ka kėtė kuptim, sic e tha edhe Eden: sqaroj, kthjelloj, shkoqit diēka tė ndėrlikuar.
Sė pari:
Nuk thuhet (as shkruhet) ftilloj por tfilloj...

...qė d.t.th. ia gjej fillin, e rregulloj... njė punė


flm pėr vėmendjen!

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
🖤 (1)
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 08:03   #343
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 293
Thanks: 126
Thanked 93 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Sė pari:
Nuk thuhet (as shkruhet) ftilloj por tfilloj...


tfilloj apo t'filloj ?
﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 08:18   #344
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ﴾®﴿ Shiko postimin
tfilloj apo t'filloj ?
Tfilloj apo ftilloj....
Lshu apo shlu? (me leshu pe...)...

Mendoj jane thjesht forma, mynyra e te folurit sipas vendit apo regjionit...
Tek kjo fjale nuk hyne apostrofi fare...perndryshe merr kuptimin e fjales "fillu,filloj"...

p.sh. per te filluar punen na duhen veglat....ose,
,.... per t`filluar....
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 25-11-2018 nė 08:20
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 08:49   #345
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Tfilloj apo ftilloj....
Lshu apo shlu? (me leshu pe...)...

Mendoj jane thjesht forma, mynyra e te folurit sipas vendit apo regjionit...
Tek kjo fjale nuk hyne apostrofi fare...perndryshe merr kuptimin e fjales "fillu,filloj"...

p.sh. per te filluar punen na duhen veglat....ose,
,.... per t`filluar....
Mesa di une ftilloj dhe t’filloj jane dy fjale te ndryshme!

Ftilloj- ftillohem = . Mė kthjellohet mendja, sqarohem...
T’filloj - Te filloj dicka
Kshu e kuptoj une ndoshta jam gabim!

Vetem Akrepi mund te me korrigjoje tjeter kujt nuk ja lejoj
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 08:58   #346
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,283
Thanks: 15,031
Thanked 12,849 Times in 8,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Mesa di une ftilloj dhe t’filloj jane dy fjale te ndryshme!

Ftilloj- ftillohem = . Mė kthjellohet mendja, sqarohem...
T’filloj - Te filloj dicka
Kshu e kuptoj une ndoshta jam gabim!

Vetem Akrepi mund te me korrigjoje tjeter kujt nuk ja lejoj
Ku korigjohesh ti, kush guxon tė korigjojė njėher?
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 08:59   #347
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,967 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

kjo Angelisa vetem ...un un un

po ne tjeret sdim shqip kshu

lol
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:00   #348
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,444
Thanks: 8,363
Thanked 6,422 Times in 2,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Mesa di une ftilloj dhe t’filloj jane dy fjale te ndryshme!

Ftilloj- ftillohem = . Mė kthjellohet mendja, sqarohem...
T’filloj - Te filloj
Kshu e kuptoj une ndoshta jam gabim!

Vetem Akrepi mund te me korrigjoje tjeter kujt nuk ja lejoj
Jo nuk je gabim, ashtu eshte.
Ne leksikun e perditshem keto dy fjale egsistojne dhe kane kuptime krejtesisht te ndryshme.
Ne zhargonin e perditshem eshte shume e perhapur shprehja:
Ftillohu,- dhe pastaj dil, fol, vepro etj etj...
pra qe do te thote :
-Rregullohu dhe pastaj dil perjashta, ne skene, ne podium etc etc..ose
-Kthjelloi/kujtoji, mendimet dhe pastaj fol etc etc...ose
-Perqendrohu dhe pastaj vepro, bej kete apo ate etc etc...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (2)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:02   #349
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
kjo Angelisa vetem ...un un un

po ne tjeret sdim shqip kshu

lol
Une I kam bezdi njerezit qe fillojne cdo sentence me une
Por ne kete rast jam e VeQante

Juve nga Elbasan city e perdorni shum kete fjalen ftilloj
Me sa di UNE
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:04   #350
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ku korigjohesh ti, kush guxon tė korigjojė njėher?
Hmmm let me think
Askush perveQ teje
🖤 (1)
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:04   #351
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,967 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

po e ftillove tavalinen lol e ftillove shpin … kur isha heren e fundit ne Elb I degjoja njerezit qe flisnin si une dikur dhe me vinte per te qeshur


po kjo Q qe perdorni ju ca kuptimi ka ?
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:07   #352
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,283
Thanks: 15,031
Thanked 12,849 Times in 8,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Juve nga Elbasan city e perdorni shum kete fjalen ftilloj
Me sa di UNE
Kėta/o nga Elbasani janė kėrthizė, nuk mbahen fare janė qėndėr pėr ēdo gjė.
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:07   #353
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,967 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

jo re jo jemi pak me posht lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:08   #354
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,088
Thanks: 13,082
Thanked 7,241 Times in 4,589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
po e ftillove tavalinen lol e ftillove shpin … kur isha heren e fundit ne Elb I degjoja njerezit qe flisnin si une dikur dhe me vinte per te qeshur


po kjo Q qe perdorni ju ca kuptimi ka ?
What’s tavalina?
Q= Qendron kshu si them UNE muhabeti
Kur jeton jasht atij vendi, humbet dialektin
Kshu Mendoj UNE
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:09   #355
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,283
Thanks: 15,031
Thanked 12,849 Times in 8,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
jo re jo jemi pak me posht lol
Ku saktėsisht?
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:10   #356
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,967 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Tavoline por ca e thane me a lol

mir mi mir e kuptova mos bertit
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:11   #357
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,967 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ku saktėsisht?
vere gishtin ne harte e do e kuptosh
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:21   #358
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ﴾®﴿ Shiko postimin
tfilloj apo t'filloj ?
Unė nėpėr letra tė shkruara (nga shkrimtarėt mė eminentė) e kam mėsuar fjalėn tfillim. Kurse fjalori i gj. shqipe, megjithėse po e pėrdor fillin, megjithatė po e pėrdorė fjalėn ftillim. Si mund ta gjejmė fillin nė fjalėn ftillim???

Unė e di si:
tfilloj.
Nėse e shkruajmė me apostrof t'filloj, merr kuptim tjetėr, qė d.t.th. tė filloj. Unė do t'filloj ta ndėrprejė diskutimin mbi kėtė fjalė, sepse...*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
🖤 (2)
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:36   #359
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Mesa di une ftilloj dhe t’filloj jane dy fjale te ndryshme!

Ftilloj- ftillohem = . Mė kthjellohet mendja, sqarohem...
T’filloj - Te filloj dicka
Kshu e kuptoj une ndoshta jam gabim!

Vetem Akrepi mund te me korrigjoje tjeter kujt nuk ja lejoj

Natyrisht qe kan kuptime te ndryshme nese fjala "tfilloj" perdoret me apostrof "t`filloj"...
Une e kisha verejtjen tek apostrofi pra...

Perndryshe tek ne perdoren te dy variantet..."ftilloj" edhe "tfilloj" me te njejtin kuptim...sikur ai shembulli tjeter qe solla me lart "lshu" dhe "shlu"...qe kane kuptimin e njejt "me leshu (pe...p.sh.)
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 25-11-2018 nė 09:38
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 09:45   #360
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Unė nėpėr letra tė shkruara (nga shkrimtarėt mė eminentė) e kam mėsuar fjalėn tfillim. Kurse fjalori i gj. shqipe, megjithėse po e pėrdor fillin, megjithatė po e pėrdorė fjalėn ftillim. Si mund ta gjejmė fillin nė fjalėn ftillim???

Unė e di si:
tfilloj.
Nėse e shkruajmė me apostrof t'filloj, merr kuptim tjetėr, qė d.t.th. tė filloj. Unė do t'filloj ta ndėrprejė diskutimin mbi kėtė fjalė, sepse...*
Plotesisht e drejt TerraN...me e gjet "fill(im)in) e dickaje pra. Te "tfill(im)ohet" njeriu me nje problem (ta gjindet filli(mi) i problemit...)

Mirepo ja se kjo fjale perdoret edhe si "ftillohet"...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
🖤 (1)
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur