Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-11-2018, 10:41   #381
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,529
Thanks: 6,920
Thanked 8,171 Times in 5,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 381
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Kur lexoj komentet ne FB dhe Instagram ne 2018 ka akoma analfabete ne Shqiperi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2018, 15:11   #382
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Kur lexoj komentet ne FB dhe Instagram ne 2018 ka akoma analfabete ne Shqiperi
A bohem frenca n fejsbuk?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 22:58   #383
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Gjeni zgjidhjen, gjeni fjalėt- jepni kuptimin e tyre.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Mėsojmė fjalė tė reja.

Nė ndėrrimorin qė po sjell janė katėr fjalė tė reja, tė cilat nuk pėrdoren shpesh. Tri nga fjalėt janė nė ndėrrimor, fjalėt "THUK", "SHUK" dhe "BIZAR", por edhe vetė zgjidhja e ndėrrimorit ėshtė njė fjalė e rrallė.


GJĖZĖTARI
- ndėrrimor

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 13:23   #384
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Kingu, postimin tėnd, gjegjėsisht pyetjen tėnde e solla kėtu te tema pėrkatėse:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
...

P. S.
Ē'ne ti Adem skuterėt dhe jo skuterat?
.

E solla kėtu, sepse pėr gjera tė tilla kam dėshirė tė jap pėrgjigje tė saktė dhe jo me hamendje.

Pra:

* shumica e emrave tė gjinisė mashkullore, me prejardhje tė huaj shumėsin e bėjnė me "ė" dhe jo me "a".
P.sh: skuter-i, ė, ėt; autobus-ė, aeroplan-ė, traktor-ė, doktor-ė...

ta zėmė thuhet: stacioni i autobusėve ( dhe jo stacioni i autobusave ), pista e aeroplanėve ( jo aeroplanave )...

Respekt,
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-08-2019 nė 13:42
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 16:29   #385
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Postim qėmėduket se meriton tė flitet rreth tij.
Tė shohimmbase Anjej do tėna thotė diēka rreth kėsaj qė shtron Beni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E <censuruar> nga ana e ime ose e shkurtue....ENKAS.

A gabojmė kur huazojmė fjalė tė huaja nė gjuhėn shqipe?

Fjalė, histori, shpjegime, etimologji, e tė dhana tė tjera pėr gjuhėn shqipe. Pa paragjykime, e pa qėllime parashkruese. I hapun pėr sugjerime.

Plator Gashi, njė i ri nga Prishtina, dashamirės i gjuhės shqipe tregon se ideja dhe gatishmėria pėr ta hapur kėtė faqe i ka ardhur shumė natyrshėm.

Ideja ka qenė qė jo vetėm t’i paraqes ato fjalė para njerėzve qė ata t’i shohin e pėrbrendėsojnė, por edhe tė kuptojmė qė nuk kanė asgjė tė keqe ato fjalė. Disa prej tyre as nuk janė nė fjalor. Pra, gjuha nuk ėshtė vetėm ai fjalor i standardit qė mban njė numėr tė caktuar fjalėsh dhe na tregon neve ēfarė tė pėrdorim. Sipas meje, fjalori duhet me qenė njė vegėl qė dokumenton se si njerėzit e flasin gjuhėn dhe jo anasjelltas, ka thėnė ai.

Beni....kerkoj ndihmen e juaj per kete folje,nga.....fjaluer.

Mushtėkohem...

Mesohem me nje rreth apo mjedis te ri shoqeror,me nje pune,me nje njeri etj.;............................................f amiljarizohem me dike.

Sipas ktij qe ka bere hulumtimin,dhe ky fjaluer jep kete sqarim,shpjegim e ku ta se si mund te emertohet tjeter...

Pra...Fjala e ditės, edhe pse pak e pėrdorun nė shkrime bashkėkohore, i pėrgjigjet mjaft mirė foljeve mesore «familjarizohem», «ambientohem» dhe nė ni kuptim «mėsohem».⁣

E zbėrthen etimologjikisht Vladimir Orel, i cili thote se mund tė vijė nga latinishtja domesticāre, nga domus "shtėpi", me ramjen e rrokjes nistore.⁣

Dizdari thotė se vjen nga njė term turk muştak me kuptimin «i/e dėshirum».

Nje femer i pergjigjet ktina....burbuqekastrati
@altriml fjala jote e re and......❤.

Hulumtova vete ne kete rast dhe me doli ky..............DARI.

https://www.instagram.com/p/BV8VMS-lcRl/

PS....ky fjaluer ka dhe.....Callaveqan.

Ni tjeter jep risposta...Ka ana e Dugagjinit perdoret KALLUKONGJE per te njejtin kuptim.

FAZIT....sipas meje me IDIOT njerez nuk gjen.

Naten e mire...dhe shpresoj qe Ajnej apo noi tjeter ti zbertheje kto skipet.

Tungi.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 20:35   #386
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Postim qėmėduket se meriton tė flitet rreth tij.
Tė shohimmbase Anjej do tėna thotė diēka rreth kėsaj qė shtron Beni.
Nuk isha nė shtėpi, ndaj meqė nuk kam mundėsi potimit paraprak t'ai shtoj burimin nga e ka marrė Beni, po e shtoj si postim mė vete.

kliko kėtu
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:34   #387
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Demke, ne mujsh me ja qedhue, kujt po i thonin Fadroma ne shqip ?

qashtu duke lexuar njehere, me duket per nje ngjarje ne Vlore: tha ja hodhen pallatin ne ajer me Fadroma

Euuuu, ti kam futur nje search guugooles, me ēfare arsenali helikopterash qashtu ja paskan quar pallatin ne hava kur doli futoja aty ne gugoole, si Buldozer dukej
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:48   #388
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,005
Thanks: 13,035
Thanked 7,181 Times in 4,549 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Demke, ne mujsh me ja qedhue, kujt po i thonin Fadroma ne shqip ?

qashtu duke lexuar njehere, me duket per nje ngjarje ne Vlore: tha ja hodhen pallatin ne ajer me Fadroma

Euuuu, ti kam futur nje search guugooles, me ēfare arsenali helikopterash qashtu ja paskan quar pallatin ne hava kur doli futoja aty ne gugoole, si Buldozer dukej
Bager?.......
Maybe
🖤 (2)
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:53   #389
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Demke, ne mujsh me ja qedhue, kujt po i thonin Fadroma ne shqip ?

qashtu duke lexuar njehere, me duket per nje ngjarje ne Vlore: tha ja hodhen pallatin ne ajer me Fadroma

Euuuu, ti kam futur nje search guugooles, me ēfare arsenali helikopterash qashtu ja paskan quar pallatin ne hava kur doli futoja aty ne gugoole, si Buldozer dukej
po bre. une per here teparesonte e degjova kete fjale:
... dhe vertet qenka si tip buldozeri ( ama e lexova pastej edhe njåe shkrim si ishte bėrė njė vjedhje nė Iatli dhe me fandromė e kanė hapur mjetin e blinduar duke e ndarė me dysh atė!!!

qenka ky:

__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:53   #390
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Bager?.......
Maybe
Bagerit me duket ama per Fadromen, nuk kisha lexuar ndonjehere
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:55   #391
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
po bre. une per here teparesonte e degjova kete fjale:
... dhe vertet qenka si tip buldozeri ( ama e lexova pastej edhe njåe shkrim si ishte bėrė njė vjedhje nė Iatli dhe me fandroma e kanė hapur mjetin e dlinduar duke e ndarė me dysh atė!!!

qenka ky:

une e paramendoja me fare raketash ne krihe e duke raketuar nga Orrikumi i Odhbenias… kur doli ky buldozer bageri
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:56   #392
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Demke, ne mujsh me ja qedhue, kujt po i thonin Fadroma ne shqip ?

qashtu duke lexuar njehere, me duket per nje ngjarje ne Vlore: tha ja hodhen pallatin ne ajer me Fadroma

Euuuu, ti kam futur nje search guugooles, me ēfare arsenali helikopterash qashtu ja paskan quar pallatin ne hava kur doli futoja aty ne gugoole, si Buldozer dukej
Fadroma eshte pikerisht buldozeri.
Jane d'y fjale te huazuara jo shqipe. Thjeshte zona te ndryshme shqipefolese kane huazuar fjale nga gjuhe te ndryshme per te emertuar te njejten gje. Per pasoje ndodhemi si te huaje perballe njeri tjetrit.
"Ngritja ne ajer" aspekti figurativ artistik i te shprehurit.
Nė nga vlora kemi shpirt artisti, shprehemi ne menyre poetike.

Duhet te kesh nje botekuptim shume te pąsur per te n'a kuptuar
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 20-08-2019 nė 21:59
🖤 (2)
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:57   #393
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,005
Thanks: 13,035
Thanked 7,181 Times in 4,549 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Bagerit me duket ama per Fadromen, nuk kisha lexuar ndonjehere
Nuk eshte fjale shqipe me
Duket polish, por as bager nuk duket shqip
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 22:02   #394
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Nuk eshte fjale shqipe me
Duket polish, por as bager nuk duket shqip
nuk e di, ama thonin: o trimo, din te ngasesh kete Fadromen ? jepi, jepi
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 22:05   #395
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,600
Thanks: 10,942
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Fadroma eshte pikerisht buldozeri.
Jane d'y fjale te huazuara jo shqipe. Thjeshte zona te ndryshme shqipefolese kane huazuar fjale nga gjuhe te ndryshme per te emertuar te njejten gje. Per pasoje ndodhemi si te huaje perballe njeri tjetrit.
"Ngritja ne ajer" aspekti figurativ artistik i te shprehurit.
Nė nga vlora kemi shpirt artisti, shprehemi ne menyre poetike.

Duhet te kesh nje botekuptim shume te pąsur per te n'a kuptuar
Pokanini. Gjeta edhe dicka nė lidhje me kėtė:

* bullgarisht:
Разговорното наименование на колесния челен товарач е „фадрома“. Името произлиза от полска марка такива товарачи – FADROMA.

*pėrkthiim i pėrshtatur nga google translate:
Emri, sipas gjuhės sė vendit ( kolokial ) i ngarkuesit me rrota ėshtė "fadroma". Emri rrjedh nga marka polake qė prodhon ngarkues tė tillė - FADROMA.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 20-08-2019 nė 22:48
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 22:34   #396
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,504 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

diqysh si traktor Rakovica po i bie, demek nenkuptohet qe eshte qashtu, sipas emrit.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 22:44   #397
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 768
Thanks: 40
Thanked 285 Times in 154 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Bagerit me duket ama per Fadromen, nuk kisha lexuar ndonjehere
Po ti e kishe me te degjuar tani kalove ne te lexuar?!?!


Me ka thene nje shok na vllora qe ne Vallona ka Fadroma, Skrep, Ruspe (jo ruspie), buldozier dhe pirun (apo mullet)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 23:01   #398
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 768
Thanks: 40
Thanked 285 Times in 154 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Film apo Filėm
Firmė apo Firėm
Gas apo Gaz
Idologjik apo Ideologjik
Jetėrsim apo Tjetėrsim
Jetosur apo Plakur
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 23:06   #399
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,588
Thanks: 166
Thanked 1,285 Times in 958 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Film apo Filėm
Firmė apo Firėm
Gas apo Gaz
Idologjik apo Ideologjik
Jetėrsim apo Tjetėrsim
Jetosur apo Plakur
Méri te gjitha ato te krahut te djathte ...ato ne te majte hidhi ne kosh.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 23:19   #400
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 768
Thanks: 40
Thanked 285 Times in 154 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Méri te gjitha ato te krahut te djathte ...ato ne te majte hidhi ne kosh.
Jo, nuk mund t'i hedh te gjitha. S'ma lejon fjalori shqip-shqip.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur