Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2019, 12:31   #441
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,936
Thanks: 23
Thanked 2,893 Times in 1,798 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kshu eshte kjo.Ne ke Mali i Dajtit u dehshe po ti hashe me shumice.

ATO qe mendon Yoko jane te bardha dhe katnaret ne Tirone,i shitshin me...KACILE.
O Beno quhen Mare ato qe deheshe ma mend ne Dajt sa kishte

__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 12:34   #442
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Kjo bohet raki cuna..ta heq cacken e kokes...
🖤 (1)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 12:36   #443
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Raki koqimare

C'kuptim ka shprehja pa kuptim "kur kapin veten"?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kasėmi : 26-08-2019 nė 14:13
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 19:57   #444
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
C'kuptim ka shprehja pa kuptim "Fjale e urte"?
pėr kuptimin e mbiemrit " i urtė" jepet ky pėrkufizim:

"Qė ka njohuri e dije tė gjera, tė fituara nga pėrvoja e gjatė e
jetės, qė e njeh mirė jetėn; i ditur; i menēur; qė mbėshtetet nė
kuptimin dhe nė njohjen e thellė tė diēkje, qė mbėshtet nė
pėrvojėn e gjatė tė jetės; i menduar dhe i peshuar mirė; i pjekur; i
matur."

* kuptimi i parė peØr fjalėn e urtė ėshtė: fjalė e mencur, e thėnė nė mėnyrė tė matur, ... ndėrkaq, pėrkufizimi pėr fjalėn e urtė, ėshtė ky:

"Fjalet e urta, jane fjale ose norma te krijuara nga populli, te cilat tregojne te vertetat ne jeten e perditshme, me ane te kuptimeve figurative."
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 20:13   #445
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
pėr kuptimin e mbiemrit " i urtė" jepet ky pėrkufizim:

"Qė ka njohuri e dije tė gjera, tė fituara nga pėrvoja e gjatė e
jetės, qė e njeh mirė jetėn; i ditur; i menēur; qė mbėshtetet nė
kuptimin dhe nė njohjen e thellė tė diēkje, qė mbėshtet nė
pėrvojėn e gjatė tė jetės; i menduar dhe i peshuar mirė; i pjekur; i
matur."

* kuptimi i parė peØr fjalėn e urtė ėshtė: fjalė e mencur, e thėnė nė mėnyrė tė matur, ... ndėrkaq, pėrkufizimi pėr fjalėn e urtė, ėshtė ky:

"Fjalet e urta, jane fjale ose norma te krijuara nga populli, te cilat tregojne te vertetat ne jeten e perditshme, me ane te kuptimeve figurative."
Fjala PROVERB qe ka te njejtin kuptim me emertimin fjale te urta a eshte shqip? dhe mbiemri i urte per mendimin tim duket si dicka e palevizshme, qe rri urte, qe nuk na thote dicka packa qe veshi na eshte vrare si shprehje.
Dua mendimin tend personal: A ka kuptim te thuhet fjale te urta?
Sinqerisht preferoj nje fjale te vetme si Proverb a ndonje sinonim tjeter.
🖤 (1)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 20:24   #446
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,654
Thanks: 5,830
Thanked 6,207 Times in 3,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
O Beno quhen Mare ato qe deheshe ma mend ne Dajt sa kishte

Permban alkol kjo ? Apo ja fusni kot ju.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 20:33   #447
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,142
Thanks: 0
Thanked 1,018 Times in 885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Permban alkol kjo ? Apo ja fusni kot ju.
alkooli behet pas shperberjes kimike te sheqerit. cdo frut permban sheqer e per rrjedhoje mund te prodhohet alkool nga cdo frut. disa fruta jane me te pershtatshem se te tjeret sepse permbajn me shume sheqer.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 20:35   #448
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
alkooli behet pas shperberjes kimike te sheqerit. cdo frut permban sheqer e per rrjedhoje mund te prodhohet alkool nga cdo frut. disa fruta jane me te pershtatshem se te tjeret sepse permbajn me shume sheqer.
limoni permban me shume sheqer nga te tera frutat..pse nuk behet raki limoni?
🖤 (1)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 20:36   #449
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,871
Thanks: 14,673
Thanked 8,966 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Kjo do jet nga ato fruta qe behen drog?lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 10:28   #450
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Fjala PROVERB qe ka te njejtin kuptim me emertimin fjale te urta a eshte shqip? dhe mbiemri i urte per mendimin tim duket si dicka e palevizshme, qe rri urte, qe nuk na thote dicka packa qe veshi na eshte vrare si shprehje.
Dua mendimin tend personal: A ka kuptim te thuhet fjale te urta?
Sinqerisht preferoj nje fjale te vetme si Proverb a ndonje sinonim tjeter.
Pėrshėndetje Kasėm,
Nėvitet e 90-ta kur jam marrė pak mė shumė me problematikėn gjuhėsore, si "kėmbėngulės" i pėrdorimit tė fjalėve shqipe,shokėt nisėn tė mė quajnė "fanatik i fjalės shqipe",gjithmonė nė aspektin pozitiv.
Edhe sot po ai fanatik jam!

Besoj e ke hetuar nė shkrimet e mia, gjithmonė bėj pėrpjekje tė qėmtoj fjalėn e pastėr e tė bukur shqipe nga fjalėsi ynė bollshėm. Fjalėn e huaj e pėrdor kur bėj ndonjė shkrim shpejt e shpejt dhe kur nė atė ēast nuk mė kujtohet fjala pėrkatėse ( nuk po e them pra fjalėn e huaj adekuate) shqipe.

Nė temė: e sqarojmė fillimisht fjalėn sinonim: Sinonim nė gjuhėn shqipe i bie: pėrngjasim, ngjashmėri, i ngjashėm.

Mė vjen mirė qė e thua se shprehjet "proverb" dhe "fjalė e urtė" janė sinonime ( pėrngjasime ) me njėra tjetrėn, qė d.m.th: pėrdore cilėn tė duash, ke thėnė tė njėjtėn gjė. Fjala proverb ėshtė me prejardhje nga njė gjuhė e huaj, prandaj ta pėrdorim fjalėn/shprehjen shqipe: fjalė e urtė.

Pyetja jote ishte se cili ėshtė mendimi im pėr fjalėn "fjalė tė urta"? Siē e thashė mė lart: unė parapėlqej ( jo pra preferoj fjalėn shqipe.

Me kėtė rast po ta jap edhe njė pėrngjashmėri ( sinonimi) tjetėr. Kam lexuar shpesh qė shumica e pėrdorin fjalėn "Fabul". Nė vend tė kėsaj duhet ta pėrdorim fjalėn e bukur shqipe: pėrrallėz.

Respekt, miku im,
Ademi

P.S. Shpesh kam pasur probleme edhe kėtu nė forum pėr fjalėt qė kam pėrdorur e qė janė nga gurra jonė shqiptare, si pasojė e mosnjohjes nė nivel tė kėnaqshėm tė kėsaj pasurie fjalėsh qė kemi!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 10:35   #451
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 852
Thanks: 40
Thanked 311 Times in 170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėrshėndetje Kasėm,
Nėvitet e 90-ta kur jam marrė pak mė shumė me problematikėn gjuhėsore, si "kėmbėngulės" i pėrdorimit tė fjalėve shqipe,shokėt nisėn tė mė quajnė "fanatik i fjalės shqipe",gjithmonė nė aspektin pozitiv.
Edhe sot po ai fanatik jam!

Besoj e ke hetuar nė shkrimet e mia, gjithmonė bėj pėrpjekje tė qėmtoj fjalėn e pastėr e tė bukur shqipe nga fjalėsi ynė bollshėm. Fjalėn e huaj e pėrdor kur bėj ndonjė shkrim shpejt e shpejt dhe kur nė atė ēast nuk mė kujtohet fjala pėrkatėse ( nuk po e them pra fjalėn e huaj adekuate) shqipe.

Nė temė: e sqarojmė fillimisht fjalėn sinonim: Sinonim nė gjuhėn shqipe i bie: pėrngjasim, ngjashmėri, i ngjashėm.

Mė vjen mirė qė e thua se shprehjet "proverb" dhe "fjalė e urtė" janė sinonime ( pėrngjasime ) me njėra tjetrėn, qė d.m.th: pėrdore cilėn tė duash, ke thėnė tė njėjtėn gjė. Fjala proverb ėshtė me prejardhje nga njė gjuhė e huaj, prandaj ta pėrdorim fjalėn/shprehjen shqipe: fjalė e urtė.

Pyetja jote ishte se cili ėshtė mendimi im pėr fjalėn "fjalė tė urta"? Siē e thashė mė lart: unė parapėlqej ( jo pra preferoj fjalėn shqipe.

Me kėtė rast po ta jap edhe njė pėrngjashmėri ( sinonimi) tjetėr. Kam lexuar shpesh qė shumica e pėrdorin fjalėn "Fabul". Nė vend tė kėsaj duhet ta pėrdorim fjalėn e bukur shqipe: pėrrallėz.

Respekt, miku im,
Ademi

P.S. Shpesh kam pasur probleme edhe kėtu nė forum pėr fjalėt qė kam pėrdorur e qė janė nga gurra jonė shqiptare, si pasojė e mosnjohjes nė nivel tė kėnaqshėm tė kėsaj pasurie fjalėsh qė kemi!
Shume mire bere qe me korrigjove fjalen sinonim, pasi kjo eshte e huaj, por qe perdoret gabin ne shqip. Qe tani e tutje nuk do ta perdor me.
Ju dergova nje falenderim me mesazh por thoshte qe duhet ta boshatisesh se e ke plot dhe nuk keni hapesire per te pranuar te rejat. Faleminderit dhe Tung!
🖤 (1)
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 14:26   #452
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Shume mire bere qe me korrigjove fjalen sinonim, pasi kjo eshte e huaj, por qe perdoret gabin ne shqip. Qe tani e tutje nuk do ta perdor me.
Ju dergova nje falenderim me mesazh por thoshte qe duhet ta boshatisesh se e ke plot dhe nuk keni hapesire per te pranuar te rejat. Faleminderit dhe Tung!
Me nder qofsh, Kasėm.

* Sapo e boshatisa kutinė e porosive ( mesazheve ).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 14:42   #453
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,654
Thanks: 5,830
Thanked 6,207 Times in 3,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
alkooli behet pas shperberjes kimike te sheqerit. cdo frut permban sheqer e per rrjedhoje mund te prodhohet alkool nga cdo frut. disa fruta jane me te pershtatshem se te tjeret sepse permbajn me shume sheqer.
Ah kuptova .. mendova mos permbajne alkol kshu sic Jane .. frut . : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 15:21   #454
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,142
Thanks: 0
Thanked 1,018 Times in 885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
limoni permban me shume sheqer nga te tera frutat..pse nuk behet raki limoni?
i ke majt ison limonit ti?

ne 100 gr limon ndodhen max. 8gr karbohidrate nga te cilat rreth 1.4 gr glukoze e rreth 1.4 gr fruktoze
ne 100 gr rrush ndodhen max. 16gr karbohidrate nga te cilat ne rrushin e tavolines rreth 7.2 gr glukoze e rreth 7.4 gr fruktoze. rrushi i veres a rakise permban me shume.

alkooli prodhohet kryesisht nga glukoza. i bie rapoti 1:6 limon rrush.

po deshe nxirr e raki limoni por a ia vlen?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 15:23   #455
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,142
Thanks: 0
Thanked 1,018 Times in 885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ah kuptova .. mendova mos permbajne alkol kshu sic Jane .. frut . : )
alkoolin e bejne disa kerpudha (maja) gjate fermentimit te sheqerit ne erresire. fruti vete permban vetem sheqer.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 15:40   #456
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ah kuptova .. mendova mos permbajne alkol kshu sic Jane .. frut . : )
ashtu e permbajne . ne shkoll te mesme u beme tape me mare'

Dajti ka qene pasuri por e shkaterruan bastardet

ka pas dhe Dėllenja (juniperos) qe behet Gin

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 23:38   #457
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,610
Thanks: 10,956
Thanked 5,959 Times in 2,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Shume mire bere qe me korrigjove fjalen sinonim, pasi kjo eshte e huaj, por qe perdoret gabin ne shqip. Qe tani e tutje nuk do ta perdor me.
Ju dergova nje falenderim me mesazh por thoshte qe duhet ta boshatisesh se e ke plot dhe nuk keni hapesire per te pranuar te rejat. Faleminderit dhe Tung!
* shtoja edhe fjalėn parapėlqej nė vend tė fjalės preferoj!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2019, 01:16   #458
dallas
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 38
Thanks: 6
Thanked 20 Times in 15 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ah kuptova .. mendova mos permbajne alkol kshu sic Jane .. frut . : )
Ndryshe quhet etanol, ose alkool etilik, eshte jo toksik, perberes i pijeve alkoolike, prodhohet nga fermetimi i sheqernave. Metanoli ose alkooli metilik eshte helmues.

PS. Mesohet ne kimine e klases se tete.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 31-08-2019 nė 01:24
🖤 (1)
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 18:59   #459
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Po ja qedhoj dikush, se per ēka kane dhaf‘ne e ka te paguar nje Qironke dhe 2 Kurnaqka dhe nje kanoqe birre
Titullin nuk e solla, se me zbuloni gjezeegjezen

Taqka i Lenkės, ose siē e quanin doēėria Taqkė Cingaridhka, i kėrkoi tė gjyshes, Olimbisė, qė nė mėhallė njihej si Maqovica ndihmė pėr tė veshur gurkashkėn. Maqovica, qė sapo kishte marė shpirton nė dorė pėr tė ndezur fufuēkėn, fshiu duart nė mėsallė dhe rrėmbeu griben t’i ujdiste leshkat qė i kishte lėmsh. – Nuk shkohet nė shkollė si i handakosur, – i tha.

– Po lemė me rehat se do mbodhisem, – u qurravit Cingaridhka. – E dembelhanė, prit se dukesh si lugat i fandaksur. E mbushe kallamarin me mellan? Po molidhen e vure nė ēantė? – I vura tė gjitha – rezervėn, rigėn, perigjelin.

– Po kanonkėn? Do tė tė duhet pėr tė hequr perithorin. Se pastaj s’di ku ti fillosh galavizhdat. – Tė thashė rigėn, kanonkėn, rulemanin. Mos u bėj humbamenkė fare.

– Tė rashė kokės qė tė tė ēuknavit mirė, – u hakėrrye Maqovica. – I ke bėrė mathimat apo do tė tė zėnė gafil edhe sot? Se ngelesh pėrpara klasės si torobell pastaj dhe tė shtijen ata xerxevulėt me tebeshir. Tė ngulin edhe ndonjė pineskė tjetėr nga prapa. – Unė s’jam humbameno, de. Atė gallofin qė mė shturi me tebeshir e bėra terbjet vetė. I kėrcyen sytė si bumbrekė. – Edhe vish shoshonkat se ėshtė llapavec jashtė. Do marrėsh ndonjė plevit qė tė ēuditesh.

– Shoshonkat nuk i vesh se dukem si dudum. Kėpuckės sapo ia sheshova njė peronė qė mė vriste gishtin. – Epo dil me lepitka e me benevrekė atėherė. – Jo po si ti qė gajase dynjanė duke gjezdisur me penuar dhe fėshfėshe nė mes tė dimrit.
– Pika qė s’tė bije. Unė mė mirė dal gollomesh se tė ve fėshfėshkėn. – Iiii, – ia bėri Cingaridhka qė mėnd u mek kur iu pataks e gjyshja gollomesh nė mendje. – Lėviz, tani. Mos mė rri si gur pe shtufi.

– Prit se s’kam marrė patumkat. Kemi fiskulturė nė palestėr sot. – Ja ku i ke gjurmashkat. Po bollkat e fiskulturės ku i ke? – Varur nė kremastar. – Ua, bollkat nė kremastar, si tė jenė dolloma. More ndonjė gjė pėr tė ngrėnė nė pushim, apo do mbllaēitėsh mastikė tėrė ditėn? – Do ble hallvėkoskė me.
– Bli ushqim pe tamami, mos m’i harxho paratė pėr fuga dhe ashikė, hallvėkoska dhe pisuska akulloreje se je tharė si cironkė dhe je bėrė si pe pe rotke mė dyzaj. S’tė thonė kot cingaridhe. Taqkė Cingaridhja u kujtua qė s’kishte futur nė ēantė as fugėn vėndkė pėndkė, as onomain patik. Po pastaj e la atė muhabet se atė ditė kishte dėborė dhe e kishin lėnė tė shkonin te kolovajzja e madhe nė Shėndėllia. Hekurushkat i kishte me vete.

– E mos shko tė shkasėsh andej nga kukumalja se thyen ndonjė gollganė, – ia bleu mendjen Maqovica. – Jo po do luaj si ēupkat me posta biz dhe me ngrika-shkrika, – i tha tė gjyshes. – Shiko tė na bėsh ndonjė lakror ti, atė bėj. – Ja gati okllainė, si t’i duash petėt, tė holla, me kulaēka. – Ose na bėj ndonjė petanik me fasule.
– Mos do edhe kėrnacka me ndonjė ēiēkė raki? – Jo se rakia e babit ėshtė shollomotkė. – Prandaj e doje trebishonin ti, tė hapje shishkėn e rakisė? – Epo s’ėshtė shishkė pe birre qė ta hap me bishtin e furkulicės.

– Pika ty, di ti malukat nga rakia. Ti je si ligavec gollash. S’ke ndėrruar akoma pizhamatė. – Po ēfarė do ti me, tė bėhem si kade pe vere qė tė mė thėrrasin gollozdrum? – Ah po ti i mer tė gjitha llafet jangllėsh. Vetėm yt atė tė bėn terbjet.

– Po sikur tė na bėsh ndonjė paēe pe kormine? Na zuri barku lakėr armč gjithė muajin. Ose na tiganis ato mėlēiēkat qė blemė dje nė Gjela Italani. – Ikė tani se tė mora okllainė. Na bėre me dhimbje koke. – Po mer me ndonjė apkė. Ose pi ca ujė me limua.

– Ja sa tė mbaroj kortinkat se kam pėr t’iu bėrė azhuret, do pastroj ca pezhishkat, t’i mbledh ne farashkė e ti ēoj nė ashefkė. Pastaj do mbulohem me levenxkė tė ngrohem ca se u plevitosa. Mos m’u mbėshtet mbi priftul se e theve. – Epo ku ėshtė lugashka tė mbath kėpucėt?
– Ikė tani xerxevul se na rokanise kokėn. Kur tė mbarosh ktheu nė shtėpi, mos m’u mbodhis rrugėve. Se atė bėni ti, argalisesh me mangot nėpėr ulica. – Se mos ke punė tjetėr ti, si ngjelkė i merr tė gjithė nėpėr gojė.
Plaka i vuri reskėn portės dhe ku kthye nė kuzhinė tė bėnte pak mėmėligje pėr mėngjes. Do ta hante me ca peksimadhe qė i kish mbetur qė prėmė. S’kishte kėllqe pėr t’u marrė me atė djalė. Pastaj u kujtua qė djali kishte ditėlindjen dhe filloi tė vrasė mendjen ti bėnte ndonjė ėmbėlsirė. Kishte kohė qė s’ishte bėrė mukaet tė gatuante ndonjė trishkė. Djalka kishte qef karidhaton, po nuk ia kishte ngenė. Le qė atė e kishte bėrė nė kollozhek, para gjashtė muajsh. E mbante mend mirė se e kishin ngrėnė me imonik, pasi kishin pasur edhe njė sallatė tė mirė me domate sėrėke. Po afronte viti i ri dhe duhej blerė edhe ndonjė miskė.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 19:46   #460
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,275
Thanks: 654
Thanked 784 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po ja qedhoj dikush, se per ēka kane dhaf‘ne e ka te paguar nje Qironke dhe 2 Kurnaqka dhe nje kanoqe birre
Titullin nuk e solla, se me zbuloni gjezeegjezen

Taqka i Lenkės, ose siē e quanin doēėria Taqkė Cingaridhka, i kėrkoi tė gjyshes, Olimbisė, qė nė mėhallė njihej si Maqovica ndihmė pėr tė veshur gurkashkėn. Maqovica, qė sapo kishte marė shpirton nė dorė pėr tė ndezur fufuēkėn, fshiu duart nė mėsallė dhe rrėmbeu griben t’i ujdiste leshkat qė i kishte lėmsh. – Nuk shkohet nė shkollė si i handakosur, – i tha.

– Po lemė me rehat se do mbodhisem, – u qurravit Cingaridhka. – E dembelhanė, prit se dukesh si lugat i fandaksur. E mbushe kallamarin me mellan? Po molidhen e vure nė ēantė? – I vura tė gjitha – rezervėn, rigėn, perigjelin.

– Po kanonkėn? Do tė tė duhet pėr tė hequr perithorin. Se pastaj s’di ku ti fillosh galavizhdat. – Tė thashė rigėn, kanonkėn, rulemanin. Mos u bėj humbamenkė fare.

– Tė rashė kokės qė tė tė ēuknavit mirė, – u hakėrrye Maqovica. – I ke bėrė mathimat apo do tė tė zėnė gafil edhe sot? Se ngelesh pėrpara klasės si torobell pastaj dhe tė shtijen ata xerxevulėt me tebeshir. Tė ngulin edhe ndonjė pineskė tjetėr nga prapa. – Unė s’jam humbameno, de. Atė gallofin qė mė shturi me tebeshir e bėra terbjet vetė. I kėrcyen sytė si bumbrekė. – Edhe vish shoshonkat se ėshtė llapavec jashtė. Do marrėsh ndonjė plevit qė tė ēuditesh.

– Shoshonkat nuk i vesh se dukem si dudum. Kėpuckės sapo ia sheshova njė peronė qė mė vriste gishtin. – Epo dil me lepitka e me benevrekė atėherė. – Jo po si ti qė gajase dynjanė duke gjezdisur me penuar dhe fėshfėshe nė mes tė dimrit.
– Pika qė s’tė bije. Unė mė mirė dal gollomesh se tė ve fėshfėshkėn. – Iiii, – ia bėri Cingaridhka qė mėnd u mek kur iu pataks e gjyshja gollomesh nė mendje. – Lėviz, tani. Mos mė rri si gur pe shtufi.

– Prit se s’kam marrė patumkat. Kemi fiskulturė nė palestėr sot. – Ja ku i ke gjurmashkat. Po bollkat e fiskulturės ku i ke? – Varur nė kremastar. – Ua, bollkat nė kremastar, si tė jenė dolloma. More ndonjė gjė pėr tė ngrėnė nė pushim, apo do mbllaēitėsh mastikė tėrė ditėn? – Do ble hallvėkoskė me.
– Bli ushqim pe tamami, mos m’i harxho paratė pėr fuga dhe ashikė, hallvėkoska dhe pisuska akulloreje se je tharė si cironkė dhe je bėrė si pe pe rotke mė dyzaj. S’tė thonė kot cingaridhe. Taqkė Cingaridhja u kujtua qė s’kishte futur nė ēantė as fugėn vėndkė pėndkė, as onomain patik. Po pastaj e la atė muhabet se atė ditė kishte dėborė dhe e kishin lėnė tė shkonin te kolovajzja e madhe nė Shėndėllia. Hekurushkat i kishte me vete.

– E mos shko tė shkasėsh andej nga kukumalja se thyen ndonjė gollganė, – ia bleu mendjen Maqovica. – Jo po do luaj si ēupkat me posta biz dhe me ngrika-shkrika, – i tha tė gjyshes. – Shiko tė na bėsh ndonjė lakror ti, atė bėj. – Ja gati okllainė, si t’i duash petėt, tė holla, me kulaēka. – Ose na bėj ndonjė petanik me fasule.
– Mos do edhe kėrnacka me ndonjė ēiēkė raki? – Jo se rakia e babit ėshtė shollomotkė. – Prandaj e doje trebishonin ti, tė hapje shishkėn e rakisė? – Epo s’ėshtė shishkė pe birre qė ta hap me bishtin e furkulicės.

– Pika ty, di ti malukat nga rakia. Ti je si ligavec gollash. S’ke ndėrruar akoma pizhamatė. – Po ēfarė do ti me, tė bėhem si kade pe vere qė tė mė thėrrasin gollozdrum? – Ah po ti i mer tė gjitha llafet jangllėsh. Vetėm yt atė tė bėn terbjet.

– Po sikur tė na bėsh ndonjė paēe pe kormine? Na zuri barku lakėr armč gjithė muajin. Ose na tiganis ato mėlēiēkat qė blemė dje nė Gjela Italani. – Ikė tani se tė mora okllainė. Na bėre me dhimbje koke. – Po mer me ndonjė apkė. Ose pi ca ujė me limua.

– Ja sa tė mbaroj kortinkat se kam pėr t’iu bėrė azhuret, do pastroj ca pezhishkat, t’i mbledh ne farashkė e ti ēoj nė ashefkė. Pastaj do mbulohem me levenxkė tė ngrohem ca se u plevitosa. Mos m’u mbėshtet mbi priftul se e theve. – Epo ku ėshtė lugashka tė mbath kėpucėt?
– Ikė tani xerxevul se na rokanise kokėn. Kur tė mbarosh ktheu nė shtėpi, mos m’u mbodhis rrugėve. Se atė bėni ti, argalisesh me mangot nėpėr ulica. – Se mos ke punė tjetėr ti, si ngjelkė i merr tė gjithė nėpėr gojė.
Plaka i vuri reskėn portės dhe ku kthye nė kuzhinė tė bėnte pak mėmėligje pėr mėngjes. Do ta hante me ca peksimadhe qė i kish mbetur qė prėmė. S’kishte kėllqe pėr t’u marrė me atė djalė. Pastaj u kujtua qė djali kishte ditėlindjen dhe filloi tė vrasė mendjen ti bėnte ndonjė ėmbėlsirė. Kishte kohė qė s’ishte bėrė mukaet tė gatuante ndonjė trishkė. Djalka kishte qef karidhaton, po nuk ia kishte ngenė. Le qė atė e kishte bėrė nė kollozhek, para gjashtė muajsh. E mbante mend mirė se e kishin ngrėnė me imonik, pasi kishin pasur edhe njė sallatė tė mirė me domate sėrėke. Po afronte viti i ri dhe duhej blerė edhe ndonjė miskė.
Shqip eshte, veshtire per tu kuptuar. Me la ate shijen e sallates se fresket qe ke palluar ne uthull .
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur