Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-02-2018, 06:56   #41
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Eshte LUAJTUR BERTOLT BRECHT ne TEATRIN e POPULLIT.Sot ke brecka ne kurac.

Mbase me ke kuptuar kesaj here.
Citim:
Sot ke brecka ne kurac.


Bera nje google edhe Kurac eshte pjesa gjenetale e meshkujve, ne Serbisht. Brecka(bricka?) me doli nje rethore e hapur ne mes.

Un po e marr si, "Sot ke nje vezore e hapur ne mes ne nje pjese gjenetale mashkullore, qe kuptohet ne Serbisht."

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 08:13   #42
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,057
Thanks: 15,604
Thanked 9,254 Times in 6,258 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin


Bera nje google edhe Kurac eshte pjesa gjenetale e meshkujve, ne Serbisht. Brecka(bricka?) me doli nje rethore e hapur ne mes.

Un po e marr si, "Sot ke nje vezore e hapur ne mes ne nje pjese gjenetale mashkullore, qe kuptohet ne Serbisht."

E ke kuptuar pak a shume Drejt.Te TJERET kushdo qofshin nuk prishin arqitektura te vjetra por i rinivojne.Ne Cool_Shqype ka te drejte per ate ndertesen ne qender te Tirones qe na ishte njehere.E kane hudh noten ne ere me tritol,sepse nuk e shkyshe dot.Por ata te vjetrit ishin injorante,ndersa keta te sotmit <moderne> jane makuter pa GEN dhe MORAL....vetem tundin flamuret!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 08:37   #43
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,596
Thanks: 0
Thanked 1,565 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E ke kuptuar pak a shume Drejt.Te TJERET kushdo qofshin nuk prishin arqitektura te vjetra por i rinivojne.Ne Cool_Shqype ka te drejte per ate ndertesen ne qender te Tirones qe na ishte njehere.E kane hudh noten ne ere me tritol,sepse nuk e shkyshe dot.Por ata te vjetrit ishin injorante,ndersa keta te sotmit <moderne> jane makuter pa GEN dhe MORAL....vetem tundin flamuret!
Me kujtohet kur u prish ajo ndertesa ne qender te Tiranes (Komiteti Egzekutiv?),se do behej Muzeumi Kombetar.Kam shkuar ate nate para se te ndodhte plasja dhe kam pare xhamat e Pallatit te Kultures me leter ngjitse kafe(kryq xhamave) .Si tani i kam parasysh.Mbas Komitetit Ekzekutiv - (reklamat e vjetra te filmave nen hijen e geshtenjave te egra),ka qene dhe nje kishe me duket. Thane atehere qe nuk e shemben dot as me dinamit dhe futen te burgosurit,qe e thyen me krahe. Per kete Teatrin u thenka se qenka ish gazerme ushtrie e italianeve.

Ehhhh . Ja ka shkruajtur Rama fatin qe vite me pare kur ja ka dhene asaj shoqerise per lojra fati. Mbani mend? ...ca kohe ka qene Bingo qe jepej dhe ne TV me duket. Keshtu fillon loja...ne fillim kalon miu(njerezit thone: he mo se miu - c'e keqe do na vije nga nje MI?),pastaj e ben rruge dhe ne fund ngelen veten kakerdhite. Per rastin ne fjale - Teatri eshte ne fazen e kakardhive ..ndaj cafesht artiste tek vendi (Turbina) , se po kalojne tre dite dhe kaq zgjat cudia.Do ngrihen shqipot dhe do thone : ca mutin duan keta: Ne skemi pune e buke, keta nuk po i le njeri jashte.....ose ndonjetjeter.Une nuk prononcohem - Mua me pelqen Noisy apo Unikatili.

P.S.
Te gjitha keto qe shikoni vijne nga shkaterrimi i sistemit arsimor qe nga themeli.Qe ne kopesht...
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 10:24   #44
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: C'po ndodh me Teatrin Kombetar?

Nuk e dini tjetrėn; oligarkėt kanė vendosur qė shqiptarėt tė paguajnė 140 milionė euro nė 6 vjet njė birboje, qė ai tė djegė plehra nė Baldushk, plehra qė do tė vijnė nga Italia pasi tani Kina nuk i pranon mė. Dmth me njė gur vret dy zogj. Edhe u merr shqiptarėve qė ngrohin karriget nėpėr kafe 140 milionė euro, edhe i helmon me plehra dhe i shfaros....
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 13:39   #45
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

VD/Debati/Rama: Askush s'na jep dot leksione,artistėt: S'je mbret!


Artistėt e kanė cilėsuar arrogante pėrgjigjen e kryeministrit Edi Rama lidhur me debatin pėr ndėrtesėn e Teatrit Kombėtar.

Ish-drejtori i Teatrit Eksperimental, regjisori Kastriot Ēipi, deklaroi se Rama nuk ėshtė mbret dhe se kjo ėshtė njė ēėshtje shumė e rėndėsishme.

“Reagimi i Ramės shumė arrogantė, nuk pranojmė kėshilla nga askush, ai nuk ėshtė mbret. Duhet qė kėto gjėra tė negociohen. Kjo ėshtė njė ēėshtje shumė e rėndėsishme”, tha Ēipi gjatė takimit me avokatin.

Kryeministri Edi Rama u pėrfshi nė debatin e artistėve me ministren e Kulturės, teksa i kthente pėrgjigje njė komentuesi nė faqen e tij nė 'Facebook', ku i fundit e pyeste nėse i kishte dėgjuar Ndrenikėn dhe Asqeriun. Rama shkruante se nuk i ka dėgjuar dhe se debati ėshtė pa asnjė vlerė, duke shtuar se askush nuk jepte dot leksione.

"Jo Andi nuk i kam degjuar dhe nuk e di cfare plasje kane, po di qe debati per te mbrojtur godinen e rrenuar teatrit, eshte nje debat i stervjeter, i sterlodhur dhe pa asnje vlere e asnje kuptim sot! Sa ka bere qeveria ime per teatrot, muzete, stadiumet ne vetem 4 vjet nuk i kane bere te gjitha qeverite bashke ne 25 vjet! Nuk mjaftojne? Aspak. Por ama leksione te asnje lloji s’na jep dot askush dhe ne keto kater vjet do bejme ende me shume, perfshire edhe Teatrin e Ri Kombetar, duan s’duan ata qe s’dine cfare duan!", shkruante Rama.

shqiptarja.com
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 13:42   #46
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,057
Thanks: 15,604
Thanked 9,254 Times in 6,258 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Me kujtohet kur u prish ajo ndertesa ne qender te Tiranes (Komiteti Egzekutiv?),se do behej Muzeumi Kombetar.Kam shkuar ate nate para se te ndodhte plasja dhe kam pare xhamat e Pallatit te Kultures me leter ngjitse kafe(kryq xhamave) .Si tani i kam parasysh.Mbas Komitetit Ekzekutiv - (reklamat e vjetra te filmave nen hijen e geshtenjave te egra),ka qene dhe nje kishe me duket. Thane atehere qe nuk e shemben dot as me dinamit dhe futen te burgosurit,qe e thyen me krahe. Per kete Teatrin u thenka se qenka ish gazerme ushtrie e italianeve.

Ehhhh . Ja ka shkruajtur Rama fatin qe vite me pare kur ja ka dhene asaj shoqerise per lojra fati. Mbani mend? ...ca kohe ka qene Bingo qe jepej dhe ne TV me duket. Keshtu fillon loja...ne fillim kalon miu(njerezit thone: he mo se miu - c'e keqe do na vije nga nje MI?),pastaj e ben rruge dhe ne fund ngelen veten kakerdhite. Per rastin ne fjale - Teatri eshte ne fazen e kakardhive ..ndaj cafesht artiste tek vendi (Turbina) , se po kalojne tre dite dhe kaq zgjat cudia.Do ngrihen shqipot dhe do thone : ca mutin duan keta: Ne skemi pune e buke, keta nuk po i le njeri jashte.....ose ndonjetjeter.Une nuk prononcohem - Mua me pelqen Noisy apo Unikatili.

P.S.
Te gjitha keto qe shikoni vijne nga shkaterrimi i sistemit arsimor qe nga themeli.Qe ne kopesht...
FIKS aber 1000%.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 06:49   #47
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,596
Thanks: 0
Thanked 1,565 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Tiranes ja ka marre muti shalet e kohe. Nuk po them te mos mesojme nga gabimet...Problemi eshte se ne kemi qe nga 1990 dhe bejme teori leshi dhe na iku jeta ne autobuz. Ri ankohu , rri bej der der dhe nje mut. Asgje. Prap njesoj do ndodhe. Kesaj rradhe te pakten ketyre i kane thene shkoni tek Turbina. Ne po rrojme ne nje kohe leshi qe s'e qeth njeri hic, per asgje.Probleme po dalin perdite.Nuk po them qe nuk eshte problem i vogel, por kemi kaluar aq shume sa ky po me duket problem qe duan apo nuk duan artistet do e pertypin, sic po pertypen hidrocentralet ne Valbone,darlliqet e lal Erit ne Tirane etc.etc... Une po e shikoj realitetin ne sy...packa se nuk dua te jete ai qe shoh....por c'ti bej.Ai eshte!
Ska kaluar as 2 muaj nga cizmja ne Parlament, as 4 muaj nga Tahiri... ka aq shume sa nuk i rendis dot. Cudia me e madhe 3 dite zgjat.... tha njehere Inis Gjoni dhe .... aq zgjati.


Te ishte vetem ky problem.... sa mire do qe. Nga java qe vjen do kemi nje skandal te ri, se me hane hundet !

Eh more Par ...kot te te pyes. I pe ato fotot qe kam postuar me bicikleta ? Prap po i perdor femijet lal Eri. Ju ka vene ne koke dhe nga nje kaske qe ja ka lidhur me rrypa si me qene cante shpine. Ti thua bije ndesh me ndertesat e bulevardit....une e shoh bulevardin nga niveli 0.
E ka then Inisi.Cudia me e madhe 3 dite zgjat (akoma eshte ajo video ne qarkullim dhe ajo kerkon 200.000 Euro demshperblim), per te drejten e autorit te videos, qe jep nje leksion per format e pjeshkes dhe thithjes se Cocaines me tub dollari direkt nga DARI...

Meqe ju thashe qe do kete tjeter skandal ne vijim:

Kodi:
http://www.dritare.net/2018/02/12/a-do-te-shkrihet-cirku-kombetar/1
I kontaktuar nga dritare.net Julian Kazazi prestigjator i cirkut e njėkohėsisht edhe kryetari i sindikatės se artisteve te cirkut kombėtar shprehet: “Nga i gjithė ai projektligj institucioni i vetėm qė shkrihet ose i hiqet statusi kombėtar ėshtė cirku. Nuk ka shpjegime si do shkoj fati i kėtyre artistėve fati i kėtij institucioni qė ėshtė krijuar qė nė vitet 1952 ? Ne varėsi tė kujt do kaloj ky institucion ? Ku ėshtė ligji i ri pėr kėtė institucion ? Ēfarė politikash do luhen ? A do mbahet statusi kombėtar qė mezi pritėm qe ta bėnim kombėtar ? Si do jetė struktura e re ? Sa do jenė pagat ? Ēfarė qėllimesh ka kjo ministri me kėtė institucion kulturor kombėtar i cili argėton ēdo grupmoshė? E shumė e shumė pikėpyetje tė tjera qė mbahen tė fshehta nga kjo Ministri .”/ Isa Myzyraj- Dritare.net
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 14-02-2018 nė 06:57
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 06:56   #48
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,544
Thanks: 6,921
Thanked 8,179 Times in 5,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E ka then Ingridi cudia me e madhe 3 dite zgjat (packa se une e kam akoma ate videon me Ingridin).

Meqe ju thashe qe do kete tjeter skandal ne vijim:

Kodi:
http://www.dritare.net/2018/02/12/a-do-te-shkrihet-cirku-kombetar/1
I kontaktuar nga dritare.net Julian Kazazi prestigjator i cirkut e njėkohėsisht edhe kryetari i sindikatės se artisteve te cirkut kombėtar shprehet: “Nga i gjithė ai projektligj institucioni i vetėm qė shkrihet ose i hiqet statusi kombėtar ėshtė cirku. Nuk ka shpjegime si do shkoj fati i kėtyre artistėve fati i kėtij institucioni qė ėshtė krijuar qė nė vitet 1952 ? Ne varėsi tė kujt do kaloj ky institucion ? Ku ėshtė ligji i ri pėr kėtė institucion ? Ēfarė politikash do luhen ? A do mbahet statusi kombėtar qė mezi pritėm qe ta bėnim kombėtar ? Si do jetė struktura e re ? Sa do jenė pagat ? Ēfarė qėllimesh ka kjo ministri me kėtė institucion kulturor kombėtar i cili argėton ēdo grupmoshė? E shumė e shumė pikėpyetje tė tjera qė mbahen tė fshehta nga kjo Ministri .”/ Isa Myzyraj- Dritare.net
degjova mrom at derdimenin henri qulli qe do ta prishim ate karakatine(dmth teatrin) dhe do te ndertojme nje te ri.
shkerdhatat ne Shqiperi jane si marjuana
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 07:13   #49
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,930
Thanks: 1,989
Thanked 2,831 Times in 1,573 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
degjova mrom at derdimenin henri qulli qe do ta prishim ate karakatine(dmth teatrin) dhe do te ndertojme nje te ri.
shkerdhatat ne Shqiperi jane si marjuana
Tirana ka nevoje per gradacela dhe jo per cirk dhe teater, lere lule erin te festoj 14 shkurtin se paku!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 07:15   #50
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,544
Thanks: 6,921
Thanked 8,179 Times in 5,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Tirana ka nevoje per gradacela dhe jo per cirk dhe teater, lere lule erin te festoj 14 shkurtin se paku!
ke selia e lgbt-s do e festoj?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 09:26   #51
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Sot nė orėn 16:00 ka protestė para Teatrit Kombėtar nė mbėshtetje tė artistėve.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 09:55   #52
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,596
Thanks: 0
Thanked 1,565 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Sot nė orėn 16:00 ka protestė para Teatrit Kombėtar nė mbėshtetje tė artistėve.
Ore ndonje proteste per hapje vendesh pune, mospagimin e doganes kur blen gjera ne internet me vlere mbi 22 dollare,ngritjen e detyrueshme te pages minimale, shperdorimin pa kriter te fondeve publike per (rruge bicikletash, ''mbjellje pemesh'',lungomare (vari k@re me stola wireless, restyling te fasadave e darlliqe te tilla),ndertim te spitaleve te reja etc... do kete ? Se per kete proteste, nuk jam une me tha nje shok i Noizit. Une artin e bej vete me tha. He hajde gjeje me kete milet. C'ti thoja une atij shokut te Noisyt?

Ore me qe ra fjala. Po ja po vi dhe une ne proteste. Por dua te bej nje pyetje.Po qe se dikush thote : Do ndertojme Teater te Ri dhe do ja leme fasaden njelloj ,se ky nuk i ploteson me kushtet ( po e marr keshtu si version), per cfare do protestojme ne ? D.m.th. cfare pankarte te pergatisim ne shtepi se me ulurima nuk ja dalim dot, se neser do kemi proteste tek Cirku !


Opo vetem Teater te kemi ...pa nuk duam as pune,as uje, as buke, as drita,as rend e qetesi. U shpreh nje nga protestueset ne proteste. Thua t'a kete kopjuar diku kjo protestuese kete thenijen ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 14-02-2018 nė 09:58
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 10:03   #53
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,092
Thanks: 13,127
Thanked 7,249 Times in 4,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Po pra se ju mbyti arti dhe kultura juve lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 10:20   #54
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,544
Thanks: 6,921
Thanked 8,179 Times in 5,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Po pra se ju mbyti arti dhe kultura juve lol
kur ishte i vogel ai Leonja i zgurdollote syte para tv iliria me pa ato aktoret
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 11:11   #55
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,596
Thanks: 0
Thanked 1,565 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kur ishte i vogel ai Leonja i zgurdollote syte para tv iliria me pa ato aktoret
Ajo ishte Drague. Ate beje dhe ti ate benin dhe aktoret ne tv e tyre dhe jo vetem une. Por lexoje dhe njehere ate qe kam shkruar une. Une e dua artin. Dhe Shqipot....por me pare duam qetesi, rend, buke, uje, drita, pune etc.....qe te mundemi te pertypim dhe shijojme art. Flas ketu ne emer te mbi 50% te shoqerise Shqiptare(qe mund te mos i kene ato), pavaresisht se une mund t'i kem.

Te thashe. Keq me vjen, arti duhet. Shume mire. Spo i le njeri jashte. Tek Turbina.
Si nuk u ngrit njeri nga keta artistet kur Edi Rama e leu Tiranen me ato bojrat .... me leket tona ... e leu si nje k@rve plake e lodhur,qe ai mbase e frekuentonte perdite ne kohen kur qe ne Paris dhe deshi kujtimit te saj t'i ngrite nje permendore kujtimi dhe abuzimi ne Tiranen e tij. Tirona... Tirona ..eshte e jona(ajo kenga). Po. po. Nje mut.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 13:37   #56
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Flet Ministrja Kumbaro: Teatri do tė shembet! Acarohen aktorėt: Kaloni mbi trupat tanė…

Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro ėshtė pėrballur me artistėt mbrėmjen e djeshme nė emisionin “Top Show” tė Alban Dudushit.

Ajo ka qenė pėrballė Arben Derhemit, Altin Bashės, Genc Fugės, Gėzim Kames dhe Robert Budinės, pėr tė hedhur dritė mbi ēėshtjen e shumėdiskutuar tė Teatrit Kombėtar. Kumbaro u shpreh se Teatri do tė shembet pėr tė ndėrtuar njė tjetėr mė dinjitoz, projekti i tė cilit po studiohet.

“Nė kėtė truall do tė ndėrtohet njė teatėr kombėtar dinjitoz. Nė kėtė truall tė bėhet ky Teatėr. Kėtė nuk e kam fshehur. Mė lejoni ta them dhe e regjistroni. Ideja jonė ėshtė qė tė ndėrtohet njė Teatėr i mirėfilltė Kombėtar nė kėtė zonė. Nė bashkėpunim me Kryetarin e Bashkisė kemi folur edhe pėr ndėrtimin e disa institucioneve kulturore. Ne i kemi kėrkuar Kryetarit tė Bashkisė qė tė parashikojė nė tė njėjtin truall njė projekt pėr Teatėr Kombėtar. Nuk ka ende njė projekt. Ėshtė ēdo gjė duke u diskutuar pėr projektin dhe anėn financiare.”,- u shpreh ajo.

Aktori Arben Derhemi tha se trupa e artistėve nuk do tė lejojė zhvendosjen e Teatrit Kombėtar dhe se njė gjė e tillė ndodh vetėm po tė kalohet mbi trupat e tyre.

“Ne do tė dalim nga ai Teatėr kur tė kaloni mbi trupat tanė”. – tha Derhemi. /Blitz.al/
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 13:39   #57
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Videomontazh/ Kush e ngrefi Bujar Asqeriun (Avni Rustemin)?


Shumėkush nga atė qė e kanė parė kėto ditė shpėrthimin e aktorit Bujar Asqeriu, qė mallkonte dhe shfrynte dufin ndaj politikanėve, mund ta ketė harruar se mes roleve tė tij tė shumta ėshtė edhe njė film i kohės sė komunizmit ku glorifikohej roli i atentatorit Avni Rustemi dhe vrasja prej tij e Esat Pashės nė qershor 1920 nė Paris.

Fabula e Esat Pashės ėshtė rimarrė edhe ditėt e fundit nė politikėn shqiptare, kur kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi (video poshtė) e kėrcėnoi Edi Ramėn se shqiptarėt dinė t’i zgjidhin punėt edhe nė mėnyrėn e Avni Rustemit.

Dhe si pėr koinēidencė me kėtė debat, ditėt e fundit ėshtė kthyer nė vėmendjen e publikut edhe aktori qė ka luajtur rolin e heroit tė mitizuar nga tė gjithė idhtarėt e pėrdorimit tė medotave tė dhunshme kundėr politikanėve qė punojnė kundėr interesit tė shqiptarėve.

Por, Bujar Asqeriu, ndryshe nga sa bėn personazhi i interpretuar prej tij nė filmin “Njė emėr midis njerėzve” (shiko montazhin poshtė) nė fjalimin e tij patetik nuk ka pėrdorur koburen, por verbin ndaj politikanėve shqiptarė. Ai i ka mallkuar ata qė mendojnė vetėm pėr vilat e tyre milionėshe dhe ka uruar qė zoti t’i dėnojė deri tek fėmijėt.

Eshtė vėshtirė tė kuptohet se kush ėshtė figurė mė e dhunshme, Avniu i filmit, apo Bujari real, por njė gjė ėshtė e sigurtė.

Fjalimi i aktorit ėshtė bėrė viral dhe ka marrė klikime tė pafundme nė rrjet.

©Lapsi.al
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 13:43   #58
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Kullė tek teatri? Gėnjeshtrat e Ramės pėr shkatėrrimin e Tiranės historikeA do ngrihet njė kullė atje ku sot gjendet godina historike e Teatrit Kombėtar e projektuar nga Gherardio Bosio? Kjo ėshtė njė nga arsyet qė aktorėt mė me emėr nė vend janė hedhur nė njė protestė. Ata pretendojnė se po i pėrndjekin nga salla e tyre pasi aty Rama dhe Veliaj kanė planifikuar tė ndėrtojnė njė tjetėr grataēielė. Nga ana tjetėr me gjysėm zėri autoritetet shqiptare mohojnė se godina do tė prishet pėr t’I bėrė qejfin tekave tė ndonjė oligarku.

Po si qėndron e vėrteta?

Duke mos pasur asnjė tė dhėnė pėrpos paranojės sė pėrligjur tė aktorėve Lapsi.al ka bėrė njė bilanc se si ėshtė ėshtė vepruar herėt e tjera. Se si Rama ka pėrdorur argumentin e godinave tė vjetra, e rindėrtimit tė tyre, e ruajtjes sė fasadės apo justifikime tė ndryshme pėr tė prishur monumente tė Tiranės historike.Fillimisht si ministėr kulture nė 1999 Edi Rama hodhi njė hap tė paparė. Ai kėrkoi nga parlamenti miratimin e njė fondi pėr financimin e njė biznesi privat. Tirana, njė dekadė pa kinema, duhet tė kishte njė vend ku tė projektoheshin prodhimet e Holliwood-it ishte argumenti i tij. Dhe ish miku i tij A. Xhillari filloi rindėrtimin e kinemasė tė parė tek kinemaja e vjetėr Republika. Po nuk kaloi shumė dhe i njėjti investitor, me Ramėn tashmė kryatar Bashkie, kinema “Republikėn” e ktheu nė njė kullė (foto poshtė). Kinemaja e vjetėr u zhduk pėr gjithmonė.Histori mė e tmerrshme ėshtė ajo me kinemanė mė tė vjetėr nė Tiranė, tė cilėn brezi i kaluar e mban mend me emrin “17 Nėntori”. Ajo qe kinemaja e parė e hapur nė Tiranė me emrin “Nacional”. Nė 1945, me ardhjen e komunistėve nė pushtet u bė shtetėzimi i saj. Iu ndėrrua emri nga “Nacional” nė ditėn e ēlirimit tė Tiranės. Nė vitet e para shėrbeu edhe si sallė gjyqi, ku zhvilloheshin “gjyqet e popullit” ndaj “tradhėtarėve”.

Megjithėse e mbushur me histori, nė fund tė vitit 2002 ajo u shkatėrrua pasi Edi Rama dha mbi tė njė leje ndėrtimi. Nė fillim (ashtu siē pretendohet sot pėr stadiumin apo teatrin) u tha se poshtė pallatit do tė ndėrtohej njė sallė kinemaje. Pastaj, pasi presioni i mbrojtėsve tė trashėgimisė u shtua, u sigurua se arkitekti mendonte tė ruante dhe fasadėn. Por sot, kur ndėrtimi ka mbaruar (shiko foton) aty nuk ka mbetur asnjė gjurmė as nga fasada as nga kinemaja.

Sot Edi Rama miratoi edhe njė leje tjetėr, aty ku dikur ruhej Muzeu i Shkencave tė Natyrės. Pėr hir tė sė vėrtetės, muzeu u shkatėrrua qė gjatė kohė sė Berishės, sepse edhe ish kryetari i bashkisė Basha, planifikonte aty njė pallat. Por me tė ardhur nė pushtet, edhe Rama vazhdoi planin e Bashės dhe miratoi sė fundi pallatin kėtu poshtė (shiko foton si ishte dhe ēfarė do ndertohet).Me tė njėjtėn llogjikė pėr tė ngritur njė kullė u shkatėrrua stadiumi i vjetėr Qemal Stafa, qė po ashtu si Teatri Kombėtar ėshtė njė vepėr e arkitektit Italian Gherardo Bosio. Shkallmimi i tij prishi gjithė ansamblin harmonik tė sheshit tė universitetit, njė nga ansamblet e paprekura tė arkitekturės fashiste. Nė vend tė tij, kryeqytetasit fituan njė stadium me kullė. Edhe pėr kėtė si pėr kinema “17 Nėntorin” kryeministri ka premtuar se fasada e Bosios do tė konservohet.
©Lapsi.al
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 15:20   #59
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,930
Thanks: 1,989
Thanked 2,831 Times in 1,573 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Aktori Bujar Asqeriu ka reaguar i tėrbuar gjatė takimit me ministren e Kulturės pas debateve pėr prishjen e Teatrit Kombėtar.
"Teatrot nė rrethe kanė vdekur zonja ministre. Kam 40 vjet aktor unė. Kam shkuar nė Fier dhe kam larė fytyrėn me zorrėn e ujit qė vinte nga lokali pėrbri, kalonte nga helaje dhe ne pėrdornim ujin. Unė s'kam frikė njeri. Jam rritur jetim dhe kam frikė vetėm Zotin. Kjo ėshtė situata"., tha ai gjatė takimit ndėrkohė qė nuk i ka mbajtur emocionet.
"Teatri ka vdekur nė Shqipėri. Po tė doni hajde i bėjmė qejfin njeri-tjetrit. Nuk bėhet me pordhė teatri"., vijoi ai duke kundėrshtuar edhe disa prej aktorėve aty. /albeu.com/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2018, 05:57   #60
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ashpersohen tonet ne mes artisteve dhe qeverise.

Teatri nuk bėhet me pordhė, behet me leke! Hidhni leke (3:36)


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga zirconium : 17-02-2018 nė 06:02
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur