Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-08-2019, 09:05   #41
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,936
Thanks: 23
Thanked 2,893 Times in 1,798 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Kta e kane florklorin si te Viktimizuar dmth per te qare.
Ne e kena aheng dyst na rri sahati ka ska.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 10:29   #42
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Demko dadhimi eshte shume i qarte (pikė) Mvaret nga ajo, se ēka nenkupton dhe vlereson dhe paraqet per ty dhe secilin ajo, me muzike shqiptare!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 11:26   #43
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Para ca vitesh mė erdhėn pėr vizitė disa danezė. Nė ēastin kur ata hynė, unė isha duke dėgjuar muzikė, tė cilėn unė dhe shumėkush e quan muzikė tė mirėfilltė shqiptare. Nuk e ndėrrova fare muzikėn autoktone, thashė le tė dėgjojnė edhe kėta pak muzikė tonėn. Ata pasi u rehatuan nė divan po dėgjonin muzikėn nisėn tė diskutojnė:

- det lyder bosnisk,( serbisk )...( lyder = tingėllon )ėshtė muzikė boshnjake ( serbe, turke a bullgare ).

Pėrmendnin me siguri ato muzika me tė cilat kishin rėnė nė kontakt.

Mua mė erdhi natyrisht inat, ( dhe me vete thashė: tash jua ndėrroj avazin qenėr dhe jua tregoj qejfin juve... ) ndaj menjėherė vura njė muzikė tjetėr, pikėrisht Sazet e Pėrmetit, nga ato kėngėt shumė tė vjetra: "Se na ra kjo dėbora" dhe "Do marr ēiften do dal pėr gjah".

E dini ē'thanė, madje tė tre menjėherė e pa hezitim: Ja. Det er gręsk musik. Tak Adem! ( Po. Kjo ėshtė muzikė greke. Tė faleminderit, Adem! )

Kjo pra ishte arsyeja qė hapa kėtė temė pėr tė pyetur ekspertėr ( konkretisht kėtu mė shkoj mendja te Mano ), se ...

Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase?

* Sipas mendimit tim: ritmin e kemi gati 80% njėjtė me muzikėn turke...

Diskutim tė mbarė.
Duke jetuar nė njė rajon, patjetėr qė ka shkėmbime, nė rastin konkret edhe nė muzikė.
Unė nuk e di nėse miqt e tu janė ekspert nė fushėn e muzikės. Kam pėrshtypjen qė ėshtė ajo kategori njerėzish qė kanė dėgjuar gjatė jetės sė tyre muzikėn e fqinjėve tanė dhe kur bien nė kontakt me muzikėn Shqiptare e identifikojnė atė me muzikėn e fqinjėve tanė. E njėjta gjė do tė kishte ndodhur nė rastin e kundėrt.
Pėr rastin e parė kur atyre u ka tingėlluar muzika jonė si sllave nuk mund tė shprehem sepse nuk e ke sqaruar se ēfarė kėngėsh ishit duke dėgjuar.
Ndėrsa pėr rastin e dytė ata janė krejtėsisht gabim. Ne shqiptarėt nuk kemi shpikur klarinetėn apo fizarmonikėn, por sazet janė muzikė shqiptare. Sazet janė karakteristikė e Epirit, pandarė sipas kufijve shtetėrorė. Dhe Epiri ka qenė historikisht edhe pėrpara shpikjes sė klarinetės nga shqiptarėt. Por nė rastin konkret, Epiri rreth 100 vite mė parė ka qenė banuar nga njė shumicė shqiptare njė minoritet vllah dhe njė minoritet i papėrfillshėm sllav. Sazet kanė qenė muzikė karakteristike e shqiptarėve tė Epirit dhe njėkohėsisht edhe vllehėt e kanė luajtur kėtė muzikė. Pas ndarjes nė dy pjesė tė kėtij rajoni, grekėt, ashtu siē e parashikon ideologjia e tyre nacionaliste, filluan helenizimin e gjithēkaje, ndėrmjet tė tjerave edhe tė muzikės sė luajtur me saze dhe ata e vazhdojnė edhe sot e kėsaj dite kėtė punė tė pistė duke pėrkthyer kėngėt shqipe nė greqisht dhe duke vėnė qė ti kėndojnė pastaj disa vllehė dhe shqiptarė andej dhe kėndej kufirit. Kėtė gjė ata bėjnė edhe me polifoninė dhe iso-polifoninė.
Ēamiko, ose vallja ēame ėshtė mbase vallja folklorike mė e pėrhapur nė Greqi, pothuajse ēdo rajon ka njė variant tė vetin tė kėsaj valleje. Vetė emri e sqaron qartė qė ėshtė njė valle Shqiptare. Domethėnė, e pushtuan Ēamėrinė, i vranė, asimiluan dhe shpėrngulėn ēamėt dhe u vodhėn edhe vallet nė fund fare. Arrijnė deri aty sa tė pretendojnė qė vallja e famshme e Osman Takės ėshtė njė valle greke!!!!! Po e ka emrin Osman mor lal tha dikush nė njė event ndėrkombėtar kur u pėrball me kėtė tentativė pėrvetėsimi tė muzikės Shqiptare.
Nuk ka muzikė folklorike autentike greke. Sfidoj kėdo qė tė postoj kėtu njė krijim folklorik grek. Me kushtin e vetėm qė mos tė postoj muzikė Shqiptare, Vllahe, turko-aziatike apo Veneciane.
Pėrsa i pėrket konkluzionit tėnd se ritmi i muzikės Shqiptare ėshtė 80% turk, unė nuk e di si ke arritur nė kėtė pėrfundim dhe nė kėto pėrqindje por mua mė duket tej mase i ekzagjeruar dhe pa sens.
Nė mos gaboj janė tė regjistruara rreth 200 kostume dhe veshje kombėtare, shumė pėr njė popull tė vogėl si Shqiptarėt. Tė parėt tanė kanė pasur vėrtet njė shpirt artistik tė zhvilluar.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 20:35   #44
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 880
Thanks: 0
Thanked 195 Times in 163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Qikjo, c'muzike eshte?

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 07:39   #45
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Nėse kjo muzikė ėshtė greke....

Unė ēfarė i bie tė jem.... sepse kjo muzikė tregon historinė, gėzimet dhe hidhėrimet e gjakut tim....

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 09:56   #46
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,657
Thanks: 5,833
Thanked 6,207 Times in 3,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Demko dadhimi eshte shume i qarte (pikė) Mvaret nga ajo, se ēka nenkupton dhe vlereson dhe paraqet per ty dhe secilin ajo, me muzike shqiptare!
Tani mos ti ngaterrojme emocionet me origjinalitetin. Folklori eshte ai qe ben dallimin pasi shoqerohet edhe me traditat Dhe historine .. kjo ne pergjithesi se c’fare e dallon muziken Shqiptare nga te tjeret.

Se c’fare te pelqen ty ......atehere , kjo eshte gje tjeter .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
🖤 (1)
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 10:43   #47
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 880
Thanks: 0
Thanked 195 Times in 163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
doganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentėdoganieri ėshtė vėrtetė talentė
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nėse kjo muzikė ėshtė greke....

Unė ēfarė i bie tė jem.... sepse kjo muzikė tregon historinė, gėzimet dhe hidhėrimet e gjakut tim....


https://www.youtube.com/watch?v=7ntRxK1LcZY

https://www.youtube.com/watch?v=1dy47eFWhyg

https://www.youtube.com/watch?v=9D3Kmh87OQ0

https://www.youtube.com/watch?v=weThW-PWoJI
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 12:28   #48
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,293
Thanks: 4,135
Thanked 6,869 Times in 2,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Kjo jona ka dale nga binaret.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
🖤 (1)
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 12:29   #49
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Kjo jona ka dale nga binaret.
Edhe kjo ėshtė e vėrtetė....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 12:35   #50
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Tani mos ti ngaterrojme emocionet me origjinalitetin. Folklori eshte ai qe ben dallimin pasi shoqerohet edhe me traditat Dhe historine .. kjo ne pergjithesi se c’fare e dallon muziken Shqiptare nga te tjeret.

Se c’fare te pelqen ty ......atehere , kjo eshte gje tjeter .
nuk ka ēfare ngaterrohen emocionet. Nuk eshte gjithēka shqiptare qe konzumohet sot, vetem qe i thone dhafat shqip ne ato kenget e tyre. Jo vetem folklori, po ka muzike dhe kenge shqiptare, per ato qe kam degjuar une qe jane unikate shqiptare dhe nuk ke si ti ngaterrosh me kenget dhe muziken e tjetrit.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 12:45   #51
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,657
Thanks: 5,833
Thanked 6,207 Times in 3,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
nuk ka ēfare ngaterrohen emocionet. Nuk eshte gjithēka shqiptare qe konzumohet sot, vetem qe i thone dhafat shqip ne ato kenget e tyre. Jo vetem folklori, po ka muzike dhe kenge shqiptare, per ato qe kam degjuar une qe jane unikate shqiptare dhe nuk ke si ti ngaterrosh me kenget dhe muziken e tjetrit.
Shqiptare jane vetem ato qe i njeh folklori dhe pasojne k’te.. k’to ngelin shqiptare dhe ato qe bejne dallimin me rastet e tjera. Ky eshte thelbi i temes dhe asaj c’fare them une .

Te tjerat pastaj jane te kopjuara SA k’tej andej , por k’to Nuk mund te bejne dallimin .... thjeshte muzike qe konsumohet si ne tere boten.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 13:14   #52
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,072
Thanks: 1,852
Thanked 2,030 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Kjo jona ka dale nga binaret.
Tallalesh

Jane me fat qe nuk me kane mua diktator
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 14:15   #53
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Ka Karbunara ishtė plaku
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 22:32   #54
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,642
Thanks: 166
Thanked 1,293 Times in 964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!


Kjo eshte muzika shqipetaré.

Dallimi me te tjeret eshte il quarté.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
🖤 (1)
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 22:40   #55
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,642
Thanks: 166
Thanked 1,293 Times in 964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nėse kjo muzikė ėshtė greke....

Unė ēfarė i bie tė jem.... sepse kjo muzikė tregon historinė, gėzimet dhe hidhėrimet e gjakut tim....


https://www.youtube.com/watch?v=7ntRxK1LcZY

https://www.youtube.com/watch?v=1dy47eFWhyg

https://www.youtube.com/watch?v=9D3Kmh87OQ0

https://www.youtube.com/watch?v=weThW-PWoJI
Kjo eshte greke por greke ne zonat vériore ku kane jetuar kryesisht camet dhe arvanitet. Prandaj ke ate ndjesine sa here i dégjon.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 05-08-2019 nė 22:48
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 22:46   #56
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,657
Thanks: 5,833
Thanked 6,207 Times in 3,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Shume e bukur ajo

Sille nje edhe nga veriu

A organizohet akoma festivali i folklorit... ne Albania ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 07:59   #57
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Kjo eshte greke por greke ne zonat vériore ku kane jetuar kryesisht camet dhe arvanitet. Prandaj ke ate ndjesine sa here i dégjon.
Vetėm gjuha ėshtė greke aty....
Kėto kėngė i kėndojmė dhe kėrcejmė ne.... dhe tė garantoj nuk i mėsuam nga grekėt

Shpirti i kėtyre kėngėve nuk ėshtė grek....
E paske pėrmend edhe vetė...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 06-08-2019 nė 08:23
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 10:44   #58
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Kjo ėshtė valle popullore greke:
Sirtaki
Citim:
Sirtaki or syrtaki[1] (Greek: συρτάκι) is a popular[2][3] dance of Greek origin, choreographed by Giorgos Provias for the 1964 film Zorba the Greek.[4] It is a recent Greek folkdance, and a mixture of the slow and fast rhythms of the hasapiko dance. The dance and the accompanying music by Mķkis Theodorakis are also called Zorbį's dance, Zorbas, or "the dance of Zorba".
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 12:09   #59
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,168
Thanked 4,506 Times in 3,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Ja nje fulklurike

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 18:48   #60
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,786
Thanks: 1,302
Thanked 2,182 Times in 1,217 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=U4lxN18ejAc

Kjo eshte muzika shqipetaré.

Dallimi me te tjeret eshte il quarté.
Kėto janė kėngė qė ndihen me shpirt jo me vesh...


edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur