Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-11-2018, 21:12   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,187
Thanks: 6,842
Thanked 3,176 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėmNga njė hulumtim i bėrė sė fundi doli se tė gjithė njerėzitė kanė prejardhjen nga njė ēift i vetėm i njerėzve qė jetonte 100,000 deri 200,000 vjet mė parė.

Kėtė e thonė shkencėtarėt Mark Stoeckle dhe David Thaler pasi ata analizuan”bar kodet” gjenetike tė pesė milion kafshėve – duke pėrfshirė njerėzit – nga 100,000 lloje tė ndryshme dhe ranė nė pėrfundim se kemi prejardhjen nga njė ēift i vetėm i tė rriturve.

Kėto “bar kode”, apo pjesė tė ADN-sė qė janė jashtė bėrthamave tė qelizave tė gjalla, sugjerojnė se nuk janė vetėm njerėzit tė cilėt kanė ardhur nga njė palė e vetme e qenieve, por edhe nga ēdo 10 lloje tė kafshėve.

Stoeckle dhe Thaler, shkencėtarėt qė drejtonin studimin, arritėn nė pėrfundimin se nėntėdhjetė pėr qind e tė gjitha llojeve tė kafshėve tė gjalla vijnė nga prindėrit qė tė gjithė filluan tė lindnin pėrafėrsisht nė tė njėjtėn kohė kjo ėshtė mė pak se 250 mijė vjet mė parė – duke hedhur nė dyshim modelet e evolucionit njerėzor .

Shkencėtari, Thaler tha se ky rezultat ėshtė shumė befasues, unė luftoja kundėr tij aq sa munda.

Gjetjet konsiderohen njė mister pėr atė se pse nevoja pėr jetėn e njeriut duhet tė fillojė pėrsėri tė jetė e nevojshme brenda njė kohe kaq e shkurtėr, sidomos pasi zhdukja e fundit qė dimė ishte gjatė kohės sė dinozaurėve 65 milionė vjet mė parė.

Kjo hap mundėsinė e njė procesi tė evolucionit njerėzor ku ne vdesim, duke lėnė nevojėn pėr tė filluar nga e para.
Gjetjet e Stoeckle dhe Thaler tregojnė se speciet tona duhet tė pėrmirėsohen shumė mė shpesh sesa menduam dhe ne e bėjmė kėtė nė unanimitet me tė gjitha kafshėt.

Klan
__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 21:35   #2
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


Nga njė hulumtim i bėrė sė fundi doli se tė gjithė njerėzitė kanė prejardhjen nga njė ēift i vetėm i njerėzve qė jetonte 100,000 deri 200,000 vjet mė parė.

Kėtė e thonė shkencėtarėt Mark Stoeckle dhe David Thaler pasi ata analizuan”bar kodet” gjenetike tė pesė milion kafshėve – duke pėrfshirė njerėzit – nga 100,000 lloje tė ndryshme dhe ranė nė pėrfundim se kemi prejardhjen nga njė ēift i vetėm i tė rriturve.

Kėto “bar kode”, apo pjesė tė ADN-sė qė janė jashtė bėrthamave tė qelizave tė gjalla, sugjerojnė se nuk janė vetėm njerėzit tė cilėt kanė ardhur nga njė palė e vetme e qenieve, por edhe nga ēdo 10 lloje tė kafshėve.

Stoeckle dhe Thaler, shkencėtarėt qė drejtonin studimin, arritėn nė pėrfundimin se nėntėdhjetė pėr qind e tė gjitha llojeve tė kafshėve tė gjalla vijnė nga prindėrit qė tė gjithė filluan tė lindnin pėrafėrsisht nė tė njėjtėn kohė kjo ėshtė mė pak se 250 mijė vjet mė parė – duke hedhur nė dyshim modelet e evolucionit njerėzor .

Shkencėtari, Thaler tha se ky rezultat ėshtė shumė befasues, unė luftoja kundėr tij aq sa munda.

Gjetjet konsiderohen njė mister pėr atė se pse nevoja pėr jetėn e njeriut duhet tė fillojė pėrsėri tė jetė e nevojshme brenda njė kohe kaq e shkurtėr, sidomos pasi zhdukja e fundit qė dimė ishte gjatė kohės sė dinozaurėve 65 milionė vjet mė parė.

Kjo hap mundėsinė e njė procesi tė evolucionit njerėzor ku ne vdesim, duke lėnė nevojėn pėr tė filluar nga e para.
Gjetjet e Stoeckle dhe Thaler tregojnė se speciet tona duhet tė pėrmirėsohen shumė mė shpesh sesa menduam dhe ne e bėjmė kėtė nė unanimitet me tė gjitha kafshėt.

Klan
sorry Marc Stoeckle, homo habilis(njeriu arkaik, shume i lashte) eshte qe 1.5 milion vjet me pare. vjetersia e vertetuar shkencerisht me metoden e karbonit(radiocarbon dating).
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 21:49   #3
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

sec kam nje parandjenje qe Adea meqe ka dhene like postimit hapes, do beje ca komente biblike me adam dhe eva tashi
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 21:52   #4
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,598
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Ajo te knaq I ka postimet me kripe lol

meqe ra llafi na humbi ai adami , ai ishte tip I vecante : )
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 21:55   #5
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ajo te knaq I ka postimet me kripe lol

meqe ra llafi na humbi ai adami , ai ishte tip I vecante : )
aq e kishte Adami forumor lol, kopjoji Adamin italian(ate te italia 1. mediasetit)mendoi te kishte sukses si ai, beri nje fushate ne disa forume, dhe e la me aq, i mbaruan energjite.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 06:36   #6
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,311
Thanks: 4,486
Thanked 3,486 Times in 1,659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

te ishte e vertete do Ishim te gjithe mutanci..
fakti shikoji arabet qe martohen mes tyre shumica jane me malformacione
🖤 (1)
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 06:44   #7
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,466
Thanks: 10,040
Thanked 9,250 Times in 4,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
te ishte e vertete do Ishim te gjithe mutanci..
fakti shikoji arabet qe martohen mes tyre shumica jane me malformacione


ata malformationin e kane edhe ne tru
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 07:55   #8
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Po cifti nga e kish prejardhjen? Nga ndonje cifte?


p.s. pa pa pa ku i ka shkuar mendja shkences? apo 200 mije vjet ADN-je u shkon largpamesia
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 12:18   #9
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Ne boten njerezore femijet lindin me metoden Copy-Paste. Shih fytyre te bukur dhe buum femija i bukur.

Njeriu erdhi ketu per te permiresuar racen e majmuneve.

Majmuni ka semundje dhe ne vime nga nje ambjent teper steril. Majmuni n'a mesoi edhe instinktin e AROUSAL.

Tani me thoni ju nese njeriu e ka prejardhjen nga majmuni APO majmuni nga njeriu.

Cfare rendesie ka miliarda vjete apo miliona vjete apo qindra mijra vjete KUR majmuni nuk mund te numeroje me teper se maksimumi 100 vjete.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 14:03   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Po ndonje gjethe gjeti ky Thaleri?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 19:09   #11
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Ja ku e ke analizėn shkencore qė argumenton tė kundėrtėn e titullit tė atyre tė dyve, qė nuk mbėshtetej fare nė fakte: https://www.forbes.com/sites/michael.../#3d51f62c7cd8
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 09:57   #12
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Citim:

Shkencėtari, Thaler tha se ky rezultat ėshtė shumė befasues, unė luftoja kundėr tij aq sa munda.

Klan
Si ato rreklamat e keqia te atyre produkteve per heqjen e qimeve.
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2018, 10:16   #13
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Kjo tema me ngjan si ata zjarrfikesit qe i hedhin uje zjarrit per ta fikur nderkohe qe elementet qe e perbejne ujin e ndihmojne djegjen.

p.s. po sikur g+j=gj? djegjen, ketu j shqiptohet i.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2019, 00:48   #14
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Edhe pse nuk jam shkencetar apo gjenetist, me njohurite qe kemi dhe ne perputhje me teorite e provuara dhe te konsoliduara, me duhet ta kundershtoj kete teze te ketyre 2 shkencetarve.
Shumekush nga ne, te pakten 1 here te vetme ne jeten e tij ka shtruar pyetjen:
Kur u cfaq njeriu i pare ne Toke?
Fatkeqsisht nje date precize nuk ka, por ama te gjithe shkenctaret dhe studiuesit bien dakord qe nuk mund te behet fjale kurrsesi per nje shfaqe te papritur te njeriut mbi toke, por behet fjale per evolucionin e species humane ne vazhdimesi ne periudha te gjata kohore.
Me shkurt dhe qarte:
- Nje nga periudhat e historise njerezore ne Toke eshte: Prehistoria
Aty fillon pak a shume edhe cfaqja e njeriut ne Toke. Them pak a shume sepse behet fjale per periudha mbi 3 milion vjecare dhe asokohe nuk kishim shkrime, literature, etj pasi shkrimet e para u shfaqen rreth 3500-5000 vjet P.e.s. (Para Eres Sone) dhe cdo studim eshte kryer mbi gjetje arkeologjike dhe analiza karboni, apo metoda te tjera qe perfshijne shume fusha pra ate te gjeologjise, arkeologjise, biologjise, fizikes, etj etj shkenca.
Rreth 70 milion vjet me pare u shfaqen mbi toke primaret nje kategori mamiferesh qe permbanin ne vetvete te gjithe majmunet dhe si rrjedhim edhe njeriun. Me vone kjo kategori u nda ne dy grupe: I pari perfshinte te gjithe majmunet antropomorfe (gorrillat,shimpazete,gibonet,oranget) dhe ne grupin e dyte Hominidae qe ishin ne gjendje te ecnin ne kembe (pra perdornin gjymtyret e poshtme per te ecur) karakteristike e njerezve te sotem.
Me kalimin e kohes vete grupi i dyte u nda ne nengrupe: Australopiteket dhe Homo. Nengrupi i pare (pra australopiteket) u zhduken si specie, ndersa nengrupi i dyte vazhdoi evolucionin sipas ketyre fazave:
-Homo: mbi 3 milion vjet
-Homo Habilis: rreth 2 milion vjet me pare
-Homo Erectus: rreth 1,5 milion vjet me pare
-Homo Sapiens: rreth 130-150 mije vjet me pare
-Homo Sapiens Sapiens: rreth 35-60 mije vjet me pare, krijese qe berben hallken e fundit te zinxhirit te evolucionit njerezor!
Shume i rendesishem eshte zbulimi i madh qe u be ne vitin 1974 ne Rift Valley ne Etiopi ku u zbulua skeleti pothuajse i pa prekur (demtuar) me 56 kocka, i nje krijese australopiteke qe u quajt Lucy, qe datonte afro 2 milion vjet. Ky zbulim i madh hodhi shume drite edhe mbi teorine e evolucionit te species njerezore.
Pra sic shihet nuk kemi te bejme kurrsesi me nje cift te vetem qe i dha udhe prejardhjes njerezore, por kemi te bejme me nje evolucion kompleks dhe te gjate ne periudha te ndryshme kohore.
Kush nuk beson kete teori, le te besoje tek teoria alternative e krijimit nga Zoti!

bonus: sot me zbulimet e reja ne fushen e gjenetikes dhe te biologjise dhe te shkencave te tjera, sipas perllogaritjeve ne laboratore, per te kolonizuar planetin Mars, nuk do te mjaftonin kurrsesi as edhe 500 cifte tokesoresh te cilet mund ti jepnin jete atij planeti. Probabiliteti qe rraca njerezore (pra tokesore) qe te shuhej dhe te mos zhvillohet me gjate (me tutje) eshte shume i larte. Imagjinoni cfare probabiliteti ka nje cift i vetem ti jape jete rraces njerezore!

Ja pra pse nuk besoj tek hipoteza e ktyre dy shkenctareve.__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2019, 00:59   #15
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
sec kam nje parandjenje qe Adea meqe ka dhene like postimit hapes, do beje ca komente biblike me adam dhe eva tashi
E sqaruam ate muhabet dje, Landi!

Une te ringjalla, ti me vdiqe, majmun frengu!
Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2019, 01:06   #16
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Shkrimi qe ka sjelle Armandua ka kuptim nqs e mendojme kete cift si nje arke te madhe ose vazo nepermjet te ciles ti kalon per te kaluar ne boten tjeter. Meqenese ne kete vazo nuk mund te futesh copa guresh a shkembinjesh, ajo qe futet duhet te kete nje lloj likiditeti ose rrjedhshmerie. Duke qene e tille ajo merr formen e enes ne te cilen futet ose mbart karakteristika gjenetike te saj.

Arka e Noe-s.Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 22:43   #17
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Cifti, cifti nga rrjedh kjo rrace ka qene nje cift gejsh majmunesh te cilet vuanin nga stresi i djallit fantazme te gjyshit ose gjyshes se tyre te vdekur qe dikur i mundonte shume duke mos i lene te seksoheshin per shkak te xhelozise qe kishte. Nga keta rrodhi dhe ky lloj i ri majmuni njeriu i cili mundohet te vrase kete fantazme ne shpirt duke aduruar nje zot tjeter te larget i cili rastesisht ka te njejten histori me niperit ose mbesat e tij.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 22:49   #18
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Shkectarėt thonė se njeriu e ka prejardhjen nga njė ēift i vetėm

Po te shikosh majmunet e forumit nderron mendje.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur