Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-03-2019, 13:30   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,589 Times in 1,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Por, si njerėz, jo ēdoherė ėshtė e mundur tė mėsohet pėrmendėsh ēdo hollėsi. Studiuesit Paul Frankland dhe Blake Richards nga Universiteti i Torontos kanė zbuluar se kujtimet e vjetra nė tru janė “tė mbingarkuara” nga kujtimet e reja . Ėshtė edhe mė e vėshtirė pėr ne qė tė kujtojmė pėrshtypjet e vjetra, ose t’i harrojmė ato plotėsisht.

Sipas hulumtimit, vetėm pėr shkak se njė person ka njė kujtesė mė tė mirė, kjo nuk do tė thotė patjetėr se ėshtė shumė inteligjent. Nė fakt, studimi zbuloi se e kundėrta duket tė jetė e saktė. Ka njerėz qė mėsojnė pėrmendsh tė gjitha detajet nė kokė, e cila ėshtė e dobishme, por ėshtė edhe mė e dobishme dhe mė e shėndetshme tė kujtohet njė shkallė mė e madhe e gjithēkaje dhe tė harrohen detaje tė vogla.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 22:56   #2
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Po sepse memorjet ROM te renda ato qe skaliten ne zorret e trurit si psh ambjenti ku jeton fytyra e nenes por edhe e babait shoku i femijerise etj.. e lodhin shume trurin dhe ndersa ti i harron keto shpejtesia e informacionit te ri eshte shume here me e shpejte dhe skalitja e ketij informacioni ne brazdat e punuara eshte nje kenaqesi kete radhe dhe jo torture.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:00   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,769
Thanks: 1,298
Thanked 2,170 Times in 1,210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Ja fusin kot... me siguri...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:14   #4
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

E inteligjences apo e mbingarkeses?! Une nuk kam memorje ROM, por White. Per mendimin tim nese hedh poshte llogjiken kot qe harrojme se s'ka fare vlere.

Hera e pare qe shoh nje fjali qe fillon me "Por".
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:19   #5
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,598
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Un qe jam bernut me memorjen qenkam zheni lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:21   #6
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Zhenilleku varet nga proqesori, jo nga memorri
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:21   #7
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,598
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Per mendimin tim nese hedh poshte llogjiken kot qe harrojme se s'ka fare vlere.

.
Cdo te thuash tamam tamam me kte ti ?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:24   #8
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

e kom ckruajtur qe duhet dhog-gjika e pastaj icik memorje se pa dhog-gjike nuk funoncia as edhe i gjo....
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:29   #9
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,598
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Sigurisht qe ka por tamam tamam fare jan sinapset e trurit te zhvilluar qe arrijn perceptimin e informacionit jashtem-e botes se brendshme (ego-uni etc)
Logic po por imagination too ka thene ajnshtajnua
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:34   #10
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 759
Thanks: 40
Thanked 282 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Kasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentėKasėmi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Sigurisht qe ka por tamam tamam fare jan sinapset e trurit te zhvilluar qe arrijn perceptimin e informacionit jashtem-e botes se brendshme (ego-uni etc)
Logic po por imagination too ka thene ajnshtajnua
ajnshtajnua ka qene nje budalla, gruaja e tij ka qene shuuuuume grua e mencur me virtyte te larta morale. Memoria per mua eshte dicka temporanea (e perkohshme shqip) qe ruan ate sasi qe perdoret per t'u dhogjikuar, por edhe pse mund te humbase ca neper rruge perseri rezultati dhog-gjik do te jete i perafert.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:37   #11
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,777
Thanks: 14,598
Thanked 8,917 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Harresa ėshtė shenjė e inteligjencės sė jashtėzakonshme

Memorja eshte nje lloj inteligjence mendoj.
Sepse ka lloj te ndryshme .pra ky studim nuk eshte teper sakte.
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur